Słone jeziora w sercu Australii

W środkowej Australii znajduje się miejsce nazywane Poeppel Corner, gdzie stykają się granice trzech stanów: Queensland, Terytorium Północnego i Południowej Australii. Jako, że w każdym z tych stanów obowiązuje inny czas, mieszkańcy i przybywający tam turyści, świętują nadejście Nowego Roku aż trzykrotnie. Obszar obfituje z słone jeziora, które pokrywają nieprzemierzone obszary Pustyni Simpsona. Widoczne są one na poniższym zdjęciu satelitarnym:

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Pierwsze burze i gradobicia

Na południu i południowym wschodzie kraju pojawiają się już pierwsze dzisiejsze burze, które poza ulewnym deszczem przynoszą też miejscami gradobicia i porywisty wiatr. Nasz czytelnik @Tomasz informuje o burzy gradowej, która przeszła właśnie nad miejscowością Sietesz na Podkarpaciu.

Gradobicie w Sieteszy w woj. podkarpackim. Fot. Tomasz Hawro / TwojaPogoda.pl
Gradobicie w Sieteszy w woj. podkarpackim. Fot. Tomasz Hawro / TwojaPogoda.pl
Gradobicie w Sieteszy w woj. podkarpackim. Fot. Tomasz Hawro / TwojaPogoda.pl

Księżyc znajduje się bliżej niż góra?

Michael Connelley zrobił zaskakujące zdjęcie. Jednak nie wyszło ono z Photoshopa. Ukazuje Księżyc na tle góry. Jak to możliwe, że góra znajduje się dalej niż Księżyc? Ten fenomen jest efektem zjawisk optycznych, które zachodzą w atmosferze. To wcale nie jest góra, lecz trójkątny cień wulkanu Mauna Kea na Hawajach, z którego szczytu Michael wykonał zdjęcie. Zgodnie z prawem optyki geometrycznej, niezależnie od kształtu szczytu, jego cień, rzucany na odległe chmury, zawsze wygląda jak trójkąt.

Księżyc na tle cienia wulkanu Mauna Kea na Hawajach. Fot. Michael Connelley.
Księżyc na tle cienia wulkanu Mauna Kea na Hawajach. Fot. Michael Connelley.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Dzisiaj burze przejdą nad południowymi, wschodnimi i centralnymi regionami kraju. Największą aktywność osiągną w południowych województwach. Spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. Zachowajcie ostrożność!

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Wprosił się i wszystko zdemolował

Pojawienie się nieoczekiwanego gościa przy boisku bejsbolowym wywołało spore zamieszanie wśród kibiców i fotografów. Nie dość, że wprosił się na imprezę, to jeszcze swoją nieporadnością wszystko zdemolował. Jeszcze chwila i skończyłoby się to tragedią. Zresztą zobaczcie sami...

 

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek w większości regionów kraju jest pochmurny, a miejscami na południu i w centrum także deszczowy. Na przejaśnienia można liczyć na północnym zachodzie i wschodzie kraju, a na rozpogodzenia tylko na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Lokalnie zalegają gęste mgły. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z północy. Temperatura wynosi około 10 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Najwyższa góra Szkocji to wulkan

Ben Nevis to najwyższy szczyt Wysp Brytyjskich, położony w paśmie Grampianów. To wygasły wulkan, który po raz ostatni eksplodował 350 milionów lat temu w okresie karbonu. Jego erupcja była równie gigantyczna, co wulkanów Krakatau i Thera. Wiemy to dzięki granitowi i lawie bazaltowej, które pokrywają szczyt i stoki góry, a które powstają jedynie we wnętrzu komory magmowej. Podczas erupcji stożek wulkanu zapadł się, czego efekt widoczny jest do dziś.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Ben Nevis to jedno z najbardziej niesprzyjających pod względem pogody miejsc w Wielkiej Brytanii. Wieją tam huraganowe wiatry, zimą szaleją zawieje i zamiecie śnieżne, często panuje gęsta mgła. W latach 1883-1904 na szczycie funkcjonowało obserwatorium meteorologiczne. Po 1916 roku budynek opuszczono. Dzisiaj na szczycie znajdują się jego ruiny.

Fot. Wikipedia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostaje wysokie i stabilne. W tej chwili barometry pokazują od 1025 hPa na południowym wschodzie do 1033 hPa na północnym zachodzie kraju. Biomet na zachodzie i północy poprawi się, a na pozostałym obszarze pozostanie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Komórki konwekcyjne

W wielu regionach kraju pojawiły się drugi dzień z rzędu komórki konwekcyjne, które przynosiły przelotne, ale chwilami intensywne deszcze, miejscami połączone z burzami. Takie oto kalafiory uwiecznił nasz czytelnik @Bartłomiej.

Chmury burzowe nad Wrocławiem. Fot. Bartłomiej / TwojaPogoda.pl
Chmury burzowe nad Wrocławiem. Fot. Bartłomiej / TwojaPogoda.pl

Wolframowe, ogniste tornado

Wiemy, że uwielbiacie filmy, na których możecie zobaczyć różne ciekawe i bardzo często zaskakujące zjawiska. Tym razem będziecie mogli zobaczyć ogniste tornado, które powstało w trakcie skrawania wolframowego pręta. Zjawisko zapiera dech w piersi swoim przebiegiem.

Miejsce, w które uderzył piorun

Tak wygląda miejsce, w które uderzył wcześniej piorun. Pozostawił po sobie spalony fragment trawy w kształcie kwadratu. To musiała być niesamowita siła. Pioruny są znacznie mniejsze niż nam się to wydaje. Uderzenie pioruna wypala dziury o średnicy od 2 milimetrów do 10 centymetrów. Obszar zniszczeń zazwyczaj nie przekracza jednego metra.

Fot. Jeff Boyce / Twitter.
Fot. Jeff Boyce / Twitter.

Zdjęcie dnia: W Tatrach wciąż zima

Na dole wiosna, a na górze wciąż zima. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Samolot kontra gradobicie

Tak wygląda samolot linii American Airlines po przelocie przez chmurę burzową w drodze z San Antonio w Teksasie do Phoenix w Arizonie. Maszyna do celu nie doleciała, musiała lądować w El Paso w Teksasie po tym, gdy olbrzymie gradziny zdewastowały dziób samolotu. Na szczęście żadnemu pasażerowi nic się nie stało.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe.

Piorun uderzył w wieżę ratowniczą

Na plaży Cape May w amerykańskim stanie New Jersey piorun uderzył w wieżę ratowniczą. Na szczęście nikt tam wówczas nie siedział. Z powodu nadciągającej burzy, ratownicy wywiesili czerwone flagi i poprosili turystów o opuszczenie plaży, po czym sami też to zrobili. Kamera jednej z plażowych restauracji uwieczniła moment uderzenia pioruna. Na nagraniu możecie też zobaczyć, jak wieża została uszkodzona.

Piękno Wielkiego Obłoku Magellana

Kosmiczny Teleskop Hubble'a przybliżył jeden z fragmentów Wielkiego Obłoku Magellana, małej galaktyki znajdującej się około 163 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Jasnoniebieskie smugi to obłoki gazów, które muskają formujące się gwiazdy. A jest ich naprawdę wiele.

Fot. NASA / Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Fot. NASA / Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Pustynia piaszczysta Ar-Rab al-Chali

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) za pomocą satelity Sentinel-2A uwieczniła w tzw. fałszywych kolorach Ar-Rab al-Chali, czyli największą pustynię piaszczystą na świecie. Znajduje się ona w południowej części Półwyspu Arabskiego i w większości wchodzi w skład Arabii Saudyjskiej. Tworzą ją liczne wydmy, które przypominają swym kształtem powszechnie stosowany wizerunek gwiazdy, stąd też określa się je mianem wydm gwiaździstych.

Zdjęcie satelitarne pustyni piaszczystej Ar-Rab al-Chali na Półwyspie Arabskim, wykonane przez satelitę Sentinel-2A w fałszywych kolorach. Fot. ESA.
Zdjęcie satelitarne pustyni piaszczystej Ar-Rab al-Chali na Półwyspie Arabskim, wykonane przez satelitę Sentinel-2A w fałszywych kolorach. Fot. ESA.

Mają one po kilka ramion, które nieustannie są kształtowane przez porywiste wiatry. Ar-Rab al-Chali to jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi. W środku lata temperatura potrafi tam osiągać w cieniu 50 stopni. W dodatku jest niezmiernie sucho, ponieważ rocznie spada tylko 35 mm deszczu, czyli tyle, ile przez jeden zimowy miesiąc w Polsce.

Trzęsienie ziemi podczas wywiadu

Podczas wywiadu na żywo, jakiego udzielała Jacinda Ardern, premier Nowej Zelandii, doszło do trzęsienia ziemi. Jednak kobieta zachowała zimną krew i z uśmiechem na twarzy stwierdziła, że nic poważnego się nie stało. Nowa Zelandia jest krajem aktywnym sejsmicznie. W 2011 roku rejon miasta Christchurch nawiedził wstrząs M6.2, który spowodował śmierć 185 osób.

Burzowo na wschodzie

Dzisiaj burze mogą pojawiać się na wschodzie i w centrum kraju. Spodziewamy się tam ulewnego deszczu do 20 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Tak wygląda lot przez chmury

Zdjęcia z powietrza, które dość często prezentujemy, zazwyczaj pokazują najpiękniejsze zakątki naszej planety, które z lotu ptaka wyglądają jeszcze piękniej. Jednak nie wszyscy fotograficy wzbijający się w przestworza z aparatem kierują swoje obiektywy ku ziemi, niektórych bardziej interesuje niebo. Jednym z nich jest Niemiec Rudiger Nehmzow, który specjalizuje się w robieniu zdjęć chmurom. Zdjęcia te różnią się od zwykłych fotografii tym, że wykonywane są dokładnie z poziomu obłoków.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Niemal w całym kraju występują przelotne opady deszczu, chwilami o dużym natężeniu. Wiatr wieje chwilami silnie z północnego zachodu. Temperatura wynosi od 10 do 13 stopni. Po południu między kolejnymi falami opadów pojawiać się będą przejaśnienia. Na wschodzie i w centrum niewykluczone są burze z gradem i porywistym wiatrem.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej