Śnieg, jakiego nie widziano

Mieszkańców północnego Pakistanu zaskoczyły pierwsze opady śniegu w maju na tle ostatniego stulecia. Nigdy wcześniej o tej porze nie było biało. Puchu spadło tak dużo, że sparaliżowany został ruch drogowy, a drzewa łamały się pod jego ciężarem. Krajobrazy były urocze.

Tak się kończy brak wyobraźni

Pamiętajcie, aby zawsze solidnie przymocować wszelkie dmuchane domki czy zamki dla dzieci, zwłaszcza, gdy panuje wietrzna pogoda. Niestety, często brak wyobraźni opiekunów lub organizatorów miejsc zabaw dla dzieci w starciu z siłami przyrody kończy się tragicznie. Tak było chociażby w Meksyku, gdzie nagły podmuch wiatru uniósł dmuchane domki wraz z dziećmi. Czworo z nich zostało rannych.

Zdjęcie dnia: Nadchodzi burza

Piękne, ale groźne. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Skała niczym olbrzymia fala

W rejonie miejscowości Hyden w Australii znajduje się skała o bardzo nietypowym kształcie, do złudzenia przypominającym olbrzymią falę morską. Formacja, która powstała w wyniku erozji wodnej i wietrznej, ma 15 metrów wysokości i 100 metrów długości. Charakterystyczne pręgi tworzą płuczące minerały krople deszczu. Zatrzymane w miejscu tsunami straszy od 60 milionów lat, choć kryształy, z których jest zbudowane, liczą sobie zawrotne 2,7 miliarda lat.

Fot. Wikipedia / Cardboardbird.
Fot. Wikipedia / Cardboardbird.

Jeśli masz lęk wysokości...

Zabieramy was na wirtualną wyprawę w góry Huashan w Chinach, gdzie można przespacerować się wyjątkowym chodnikiem prowadzącym nad przepaścią. Filmik polecamy tylko osobom pozbawionym lęku wysokości.

Orangutan sprawił sobie zimę

Orangutan imieniem Menari z zoo w Nowym Orleanie w USA postanowił uprzyjemnić sobie nudne dni spędzane w swoim boksie. Gdy tylko otrzymał w prezencie kołdrę, natychmiast obrócił ją w perzynę, zapewniając sobie śnieżną zimę u początku lata. Po chwili wyglądał jak żywy Yetti.

Burze na zachodnim Pomorzu

Nad zachodnim Pomorzem przechodzą burze, którym towarzyszą przelotne, ale ulewne deszcze, a także opady drobnego gradu i porywisty wiatr. W krótkim czasie może spaść do 10-15 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi. W kolejnych godzinach zagrzmieć może w innych regionach zachodniej Polski.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Gdzie dziś przejdą burze?

Dzisiaj burze mogą przejść nad zachodnimi regionami kraju. Ich natężenie będzie małe. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. Zachowajcie ostrożność!

Gdzie dziś przejdą burze?

Prognoza 16-dniowa: Co nas czeka w pogodzie do końca maja i na początku czerwca? Sprawdź!

Czy końcówka maja też zapowiada się chłodno z porannymi przymrozkami? A może nadejdzie większe ocieplenie? Czy początek czerwca przyniesie nam letnią pogodę, czy nadal panować będą nietypowe chłody? Co z opadami deszczu? Utrzyma się susza?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jaka będzie pogoda do końca maja i na początku czerwca?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

Tornado nad Sumatrą

Tornado przetoczyło się nad indonezyjską Sumatrą. Ciemny lej zdewastował 245 domów, powalił setki drzew i uszkodził sieć energetyczną. Zginęły 2 osoby, a 66 zostało rannych.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W zachodniej połowie kraju jest pochmurno z przeważnie ciągłymi opadami deszczu. We wschodniej połowie jest słonecznie. Strefa opadów powoli przesuwa się w kierunku wschodnim. Wiatr wieje chwilami silnie z południowego wschodu. Temperatura wynosi od 10 stopni w deszczu do 15 stopni na północnym wschodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Dron namierzył podpalacza lasu

Celowe podpalenia to przyczyna ponad 40 procent pożarów lasów. Straży Leśnej w Nadleśnictwie Piotrków udało się jednego z podpalaczy zamierzyć dzięki dronowi, i to na gorącym uczynku. Okazało się, że domorosły piroman był pod wpływem alkoholu, więc policjanci, aby przedstawić mu zarzuty musieli poczekać aż wytrzeźwieje. Teraz grozi mu kara pozbawienia wolności.

Fot. Lasy Państwowe.
Fot. Lasy Państwowe.

Deszczowy zachód, pogodny wschód

Będziemy mieli dzisiaj pogodowy podział. Na zachodzie spodziewamy się pochmurnej, deszczowej i wietrznej aury przy temperaturze miejscami poniżej 15 stopni. Inaczej będzie na wschodzie, gdzie front atmosferyczny dotrze dopiero wieczorem, więc przez większą część dnia będzie dość pogodnie i bez opadów, a przy tym prawie 20 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie

Ciśnienie jest wysokie, ale przez cały dzień będzie spadać. W tej chwili wynosi od 1020 hPa na północnym zachodzie do 1026 hPa na południowym wschodzie kraju. Biomet będzie niekorzystny dla naszego samopoczucia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie

Spacer wśród soczystej zieleni

Czy Wy też uwielbiacie ten czas, gdy wiosną staje się soczyście zielona?

Poranne przymrozki

Noc i wczesny poranek we wschodniej połowie kraju przyniesie przymrozki, zarówno przy gruncie, jak i na wysokości 2 metrów nad ziemią. Uprzedzamy, że ujemne temperatury mogą powodować uszkodzenia upraw.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Marzenie łowcy burz na urlopie

Urlop na plaży dla prawdziwego łowcy burz to nie tylko prażące słoneczko, błękit nieba i orzeźwiająca morska bryza, ale też inne atrakcje, do których należą oczywiście wędrujące chmury burzowe. Jedna z nich, przypominająca piramidę, w oddali przynosiła potężną ulewę.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Rick Gross.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Rick Gross.

Zdjęcie dnia: Przylądek Rozewie

Słynna latarnia morska na Przylądku Rozewie, jednym z najdalej wysuniętych nad północ miejsc w Polsce. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Przeszkoda na drodze

Nie na takie niespodzianki liczymy podróżując samochodem. Jednak w Arizonie zjawisko, które zobaczycie na nagraniu, należy do częstych. Na szczęście zazwyczaj nie powoduje szkód.

Kroplówka dla Dębu Chrobry

Ostatnie lata leśnicy z Nadleśnictwa Szprotawa (RDLP w Zielonej Górze) walczyli o przetrwanie Dębu Chrobry, jednego z najstarszych dębów szypułkowych w Polsce, liczącego sobie ponad 760 lat, który w 2014 roku został po raz kolejny umyślnie podpalony przez nieznanych sprawców. Drzewo cały czas było obserwowane, a w czasie upałów specjalnie podlewane. Podczas jednego sezonu zużyto do tego celu 4,5 tysiąca metrów sześciennych wody. Niestety, dąb nie przetrwał. Tej wiosny nie wypuścił listków.

Fot. Lasy Państwowe / Paweł Kowal.
Fot. Lasy Państwowe / Paweł Kowal.
dalej