Odkryj piękno Antarktydy

Antarktyda została odkryta dopiero w dziewiętnastym wieku, a pierwsi ludzie dotarli na biegun południowy zaledwie 100 lat temu. Z roku na rok przybywa tam coraz większe rzesze turystów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć ten niezwykle urokliwy, ale też najzimniejszy, najsuchszy, najbardziej wietrzny i zaśnieżony kontynent. Wy również możecie go odkryć oglądając poniższy 8-minutowy film.

Gdy lawa spotyka się z oceanem

Erupcje wulkanu Kilauea na Hawajach są jednymi z najlepiej udokumentowanych w historii, ponieważ naukowcy fotografują je i filmują zarówno z ziemi, jak i powietrza, choćby za pomocą śmigłowców i dronów. Zobaczcie miejsce, gdzie lawa zaczyna zatapiać się w wodach Pacyfiku, produkując przy tym olbrzymie ilości pary.

Bliskie uderzenie pioruna

Siedzieli na balkonie podczas burzy i wypatrywali piorunów. Wtedy jeden z nich uderzył tak blisko, że włosy stanęły im dęba. Od błyskawicy dzieliło ich zaledwie kilkadziesiąt metrów, ponieważ błysk pokrył się z grzmotem. Pamiętajcie, podczas burzy bezpieczni możecie być tylko wewnątrz murowanego budynku.

Karmienie mew przez szybę

Dla jednych wydaje się to śmieszne, dla innych może to być męczenie mew. My jednak zwracamy uwagę na to, że ptaki, choć mają dobry wzrok, nie widzą szklanej szyby. To właśnie dlatego na przeźroczystych ekranach akustycznych umieszczane są czarne naklejki ptaków, które mają za zadanie je odstraszać.

4 stopnie mrozu przy gruncie

Poranek przyniósł nam późne przymrozki w wielu regionach kraju. Najzimniej było na południu i w centrum, gdzie na wysokości 2 metrów nad powierzchnią ziemi odnotowano nawet minus 2 stopnie. Przy gruncie temperatura spadła do minus 4 stopni. Kolejne noce i ranki z ujemnymi temperaturami spodziewane są głównie we wschodnich regionach.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Rajski atol Manihiki pośród Pacyfiku

Manihiki to typowy atol wchodzący w skład Północnych Wysp Cooka na Pacyfiku. Jest to pierścień utworzony z kilku większych i kilkudziesięciu niewielkich wysepek, które zamieszkuje niecałe pół tysiąca osób. Wewnątrz atolu znajduje się błękitna laguna z niemal przeźroczystą wodą. Widoki wprost zachwycają. Możemy tylko pozazdrościć mieszkańcom, który żyją w rajskiej scenerii. Atol pięknie prezentuje się nie tylko z perspektywy ziemi, lecz również w kosmosu.

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Miejscami na wschodzie, a także na zachodzie, północnym zachodzie i w centrum chmurzy się, ale nie pada. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Wiatr wieje ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od 7 stopni na południowym wschodzie do 13 stopni na północnym zachodzie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 maja 2020 o godzinie 9:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 maja 2020 o godzinie 9:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Deszcz owoców morza

Na miasto Qingdao w chińskiej prowincji Szantung, które jest dużym portem handlowym i rybackim nad Morzem Żółtym, nieoczekiwanie spadł deszcz owoców morza. Jego przyczyną była trąba wodna, która pojawiła się na morzem, wessała morskie żyjątka, a następnie przeniosła je na odległość kilkunastu kilometrów i porzuciła nad miastem. Kierowcy, na których auta podczas jazdy spadły ośmiornice, krewetki i rozgwiazdy, byli zszokowani.

Fot. Twitter / @manukatsunakan.
Fot. Twitter / @manukatsunakan.

Zrzut wody na zaporze na Dunajcu

Rok temu na skutek wyjątkowo ulewnych deszczy doszło do wezbrań na rzekach południowej Polski. W efekcie pod wodą znalazło się wiele dróg i zabudowań. Konieczny okazał się zrzut wody z zapór, w tym również tej na Dunajcu w Niedzicy. Widok był spektakularny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie niebawem zacznie bardzo powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1023 hPa (wysokie) na północnym wschodzie do 1026 hPa (wysokie) w centrum i na północy kraju. Biomet pozostanie korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Mgliste krajobrazy z lotu ptaka

Mgła w filmach wykorzystywana jest do tworzenia atmosfery tajemniczości. Jest prawdziwą zmorą kierowców, bo bardzo często przyczynia się do karamboli na drogach. Wydaje się być bardzo spokojnym zjawiskiem, a jednak może się pojawić znienacka i zaskoczyć. Tworzy się wówczas, gdy para wodna zawarta w powietrzu zaczyna kondensować, a więc skraplać się. Zobaczcie ją z innej perspektywy, z góry.

Przymrozki w całej Polsce

Noc i wczesny poranek przyniesie przygruntowe przymrozki w większości regionów kraju. Miejscami temperatura może spadać przy gruncie nawet do minus 3 stopni. To oznacza kolejne szkody w uprawach na polach, w sadach i ogrodach. Ujemne temperatury będą powracać o świcie aż do soboty.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Rośnie liczba ofiar cyklonu

Już ponad 100 osób zginęło podczas uderzenia potężnego cyklonu tropikalnego imieniem Amphan w pogranicze Indii i Bangladeszu na południu Azji. Żywioł przyniósł huraganowe wiatry, ulewne deszcze, powodzie i osunięcia ziemi. Władze mówią o katastrofalnych zniszczeniach w stanie Zachodni Bengal, w tym w rejonie 14-milionowej Kalkuty.

Zdjęcie dnia: Jesienna Warszawa

Stolica w kolorach jesieni. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Piękna superkomórka burzowa

Superkomórki burzowe nie przestają nas zadziwiać.

Fot. Super Célula / Severe Weather Europe / Facebook.
Fot. Super Célula / Severe Weather Europe / Facebook.

Palenie śmieci jest nielegalne!

Ministerstwo Środowiska przypomina, że palenie śmieci, w tym liści, jest nielegalne i szkodliwe. Jeśli Wasz sąsiad łamie w ten sposób prawo, możecie wezwać straż miejską lub policję. Pamiętajcie, że smog fatalnie wpływa na zdrowie, zwłaszcza dzieci i osób starszych.

Fot. Ministerstwo Środowiska / Twitter / Marta Frej.
Fot. Ministerstwo Środowiska / Twitter / Marta Frej.

Chmury potrafią być romantyczne

@Sebastian uwiecznił bardzo romantyczną chmurę w kształcie serduszka.

Romantyczna chmura. Fot. Sebastian / TwojaPogoda.pl
Romantyczna chmura. Fot. Sebastian / TwojaPogoda.pl

Gizmo, psi łowca tornad

Gizmo to ukochany pies Reeda Timmera, słynnego amerykańskiego łowcy burz, który według niego, widział (lub przespał) więcej tornad niż jakikolwiek inny pies na świecie. Gizmo bardzo boi się błyskawic, gradu i wichur. Za każdym razem, gdy Reed opuszcza Dominatora, aby uwiecznić ciemny lej, Gimzo kuli się i zamyka oczy.

Fot. Twitter / Reed Timmer.
Fot. Twitter / Reed Timmer.

To może być ostatni skok...

Dlaczego ja? Dlaczego ja? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. A dlaczego nie Ty? Wypoczywacie nad wodą? Koniecznie zobaczcie krótki, ale dający do myślenia film.

Astronauci witają nowy dzień

Ta błękitna kreska to nic innego, jak horyzont. Pierwsza oznaka wschodu Słońca. Astronauci każdej doby z ziemskiej orbity mogą podziwiać aż kilkanaście takich początków dnia.

Fot. ESA / ISS.
Fot. ESA / ISS.
dalej