Młode żubry w Bieszczadach

W Bieszczadach urodziło się pierwsze żubrzątko w tym sezonie. Wkrótce będzie ich więcej.

Samice żubrów zaczynają opuszczać trawy i przenoszą się w głąb bieszczadzkich lasów, aby się ocielić. Za kilka tygodni leśne fotopułapki zarejestrować będą powracające żubrzyce, ale już nie same, lecz z całym stadkami młodych.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Dominuje słoneczna pogoda, jedynie na Śląsku gromadzi się więcej chmur. Nigdzie jednak nie pada. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z północy. Temperatura wynosi od 9 stopni na północnym wschodzie do 14 stopni na północnym zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 maja 2020 o godzinie 10:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 maja 2020 o godzinie 10:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Polacy okrążyli Antarktydę i pobili Rekord Guinnessa

Polacy dokonali niemożliwego. Światowa Rada Żeglarskich Rekordów Prędkości (WSSRC) przyznała polskiej załodze Katharsis II certyfikat za to, że jako pierwsza w historii okrążyła Antarktydę jachtem żaglowym na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej. Polakom zajęło to 72 dni i 6 godzin. Tak blisko kontynentu, non-stop i tak szybko nie zrobił tego wcześniej nikt. Zobaczcie relację z bicia Rekordu Guinnessa.

Piękna chmura burzowa

Co groźne, bywa też piękne. Łowcy burz w Oklahomie natknęli się na superkomórkę burzową przepięknie oświetloną przez promienie zachodzącego słońca. Niosła ona ulewny deszcz, grad i porywisty wiatr, było też zagrożenie tornadem.

Oceany to wciąż zagadka

Nie do uwierzenia, że dzięki sondom kosmicznym udało się nam stworzyć mapy całej powierzchni Marsa i Księżyca, a wciąż nie dysponujemy mapami 95 procent powierzchni dna oceanów. Nie jest to proste zdanie, bo satelity nie potrafią skanować głębin morskich z taką dokładnością, co lądów. Podmorskie łańcuchy skrywają przed nami nie jedną tajemnicę, a potrafią przecież osiągać kilkanaście kilometrów wysokości.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie wysokie i stabilne. W tej chwili barometry pokazują od 1021 hPa na południu i wschodzie do 1025 hPa na zachodzie i północy kraju. Biomet pozostanie korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Uwaga! Przymrozki

W nocy i wczesnym rankiem w północnej, wschodniej i centralnej części kraju spodziewamy się przymrozków, zwłaszcza przy gruncie. Temperatura może spadać do minus 3 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Leżysz sobie i się opalasz...

Nie dadzą żółwiowi spokojnie poleżeć na plaży...

Zdjęcie dnia: Dzień Pszczoły

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Pszczoły. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Tak się buduje przydomowy basen

W upalne dni niejeden z nas marzy o prywatnym basenie przy swoim domu, w którym można byłoby się ochłodzić. Na poniższym przyspieszonym nagraniu możecie zobaczyć, jak buduje się taki basen, od wykopania dziury w ziemi aż po napełnienie go wodą i oczywiście rozstawienie leżaczków z parasolami.

Niesamowity obłok nad Etną

Wspaniała chmura zawisła nad wulkanem Etna na włoskiej Sycylii. To obłok lentikularny, nazywany też chmurą soczewkowatą. Fenomen ten powstaje głównie nad wzgórzami i szczytami górskimi na skutek silnych pionowych prądów konwekcyjnych, które utrzymują obłok niemal nieruchomo. Szybownicy uwielbiają te chmury, bo pozwalają im one unosić się na duże wysokości.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Patrick Kenealy.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Patrick Kenealy.

Skuterem przez Antarktydę

Zabieramy Was na wycieczkę skuterem śnieżnym po lodach Antarktydy, z nowozelandzkiej bazy Scotta do amerykańskiej bazy McMurdo, abyście mogli się poczuć, jak prawdziwi polarnicy. Obie stacje dzieli dystans zaledwie niecałych 2 kilometrów, więc podróż trwa mniej niż 5 minut.

Atmosfera spłaszcza Księżyc

Niemiecki astronauta Alexander Gerst z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uwiecznił Księżyc zatapiający się w ziemskiej atmosferze. Jak widzicie, promienie świetlne załamują się w atmosferze, spłaszczając tarczę Srebrnego Globu.

Dostał mandat za uwolnienie wieloryba

Pewien Australijczyk o pseudonimie Django nie pozostał obojętny na cierpienie wieloryba zaplątanego w sieci rybackie i ruszył mu na ratunek. Za pomocą noża uwolnił ssaka i zwrócił mu wolność. Dla gapiów obserwujących z plaży jego wyczyn, stał się bohaterem, ale nie dla miejscowych służb, które czekały na mężczyznę na brzegu, aby wystawić mu mandat, a to dlatego, że tamtejsze prawo zabrania zbliżania się do wielorybów. Istne kuriozum...

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Tragiczne wypadki w Tatrach

TOPR-owcy w ostatnich dniach mieli sporo pracy. Turyści zbagatelizowali niekorzystne warunki panujące w Tatrach, co w kilku przypadkach skończyło się tragicznie. 56-letni mężczyzna poślizgnął się na płacie śniegu i spadł z wierzchołka Rysów do słowackiej Doliny Ciężkiej ginąc na miejscu. Z kolei pod zachodnią ścianą Kościelca instruktor Polskiego Związku Alpinizmu znalazł zwłoki taterniczki, która zapewne odpadła od ściany. Wybierając się w góry, zachowajcie ostrożność!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Natychmiast uciekajcie!

Gubernator amerykańskiego stanu Michigan ogłosiła stan wyjątkowy w mieście Midland i nakazała natychmiastową ewakuację 100 tysięcy mieszkańców po tym, jak fala powodziowa na rzece Tittabawassee uszkodziła dwie zapory wodne. Domy mogą zostać zalane na wysokość 2,5 metra. Powódź związana jest z wyjątkowo ulewami, które przeszły nad regionem Wielkich Jezior w ostatnich dniach sprawiając, że maj zapisze się jako najbardziej deszczowy w historii.

Cztery zjawiska na jednym zdjęciu

Nie tylko Księżyc nas zachwyca. Nasz czytelnik @Witek uwiecznił na jednym zdjęciu chmurę burzową, ścianę deszczu, promienie zmierzchowe i podwójną tęczę. Coś wspaniałego!

Chmura burzowa, ściana deszczu, promienie zmierzchowe i podwójna tęcza. Fot. Witek Ochał.
Chmura burzowa, ściana deszczu, promienie zmierzchowe i podwójna tęcza. Fot. Witek Ochał.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju jest słonecznie, bezchmurnie. Chmurzy się, ale z przejaśnieniami na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Śląsku. Pochmurno jest na Dolnym Śląsku. Nigdzie nie pada. Wiatr wieje chwilami silniej z kierunku północnego. Temperatura wynosi od 9 stopni na północnym wschodzie do 14 stopni na południowym zachodzie kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Futurystyczne Abu Zabi

Rosyjski kosmonauta uwiecznił Abu Zabi, stolicę Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która uchodzi za jedno z najbardziej bajecznych miast świata, i wcale nie chodzi jedynie o słynny park tematyczny Ferrari. Ten widoczny jest w środku zdjęcia i reprezentuje go futurystyczny czerwony budynek.

Fot. Roskosmos / ISS.
Fot. Roskosmos / ISS.

W oku huraganu

Teraz każdy może się przekonać, jak to jest, gdy wiatr osiąga prędkość 130 kilometrów na godzinę, a więc jest w stanie łamać drzewa i zrywać dachy z budynków. Wystarczy wejść do specjalnej maszyny, która imituje najniższą kategorię tropikalnego huraganu lub tornada i potrafi solidnie potargać fryzurę.

dalej