Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1017 hPa (podwyższone) na północnym wschodzie do 1021 hPa (wysokie) na zachodzie kraju. Biomet poprawi się.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Duże skrajności temperatury

Pogoda znów była niesprawiedliwa. Na północy kraju przez cały dzień chmurzyło się i padało. Z Elblągu temperatura sięgnęła zaledwie 11 stopni., przez co było przeszywająco zimno. Dla porównania na południu, gdzie było słonecznie, temperatura sięgnęła w cieniu aż 25 stopni. Było gorąco.

Duże skrajności temperatury

Polska podczas najzimniejszej, najciemniejszej i najbardziej ponurej pory roku

Zima z przełomu 2019 i 2020 roku okazała się w Polsce najcieplejszą i najmniej śnieżną w całej historii pomiarów meteorologicznych. Jej krajobrazy zupełnie różniły się o tych, które są dla zimy charakterystyczne. Odkryjcie piękno tej wyjątkowej pory roku, z lotu ptaka.

Zdjęcie dnia: Orzeł patrzy na Odrę

Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Na safari nie wysiada się z auta

Pewna francuska rodzina nic sobie nie robiła z ostrzeżeń, aby na safari nie wysiadać z samochodu, zwłaszcza w towarzystwie gepardów. Jak skończyła się ich chwila bezmyślności możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.

Oddech arizońskiego monsunu

Wspaniałych filmów poklatkowych, tworzonych przez łowcę burz Mike'a Olbinskiego, nikomu nie trzeba zachwalać. Robią one piorunujące wrażenie od pierwszych sekund. Ukazują bowiem całe piękno tego, co dzieje się nad naszymi głowami w burzowy dzień. Zobaczcie potęgę mokrego monsunu nad Arizoną na filmie "Oddech".

Bieszczadzkie żubry nie lubią deszczu

Nagranie z fotopułapki umieszczonej w bieszczadzkim lesie dowodzi, że nawet żubry nie lubią, gdy na nie pada deszcz i wolę się schronić pod drzewem.

Dach po uderzeniu pioruna

Tak wygląda dach jednego z domów w miejscowości Castelpetroso na południu Włoch, w który uderzyła błyskawica. Jeśli wyładowanie wniknęło do instalacji elektrycznej, to mogło uszkodzić cały sprzęt elektroniczny. To właśnie dlatego warto wyposażyć swój dom w piorunochron, a podczas burzy odłączać wartościowy sprzęt od prądu.

Fot. Vigili del fuoco.
Fot. Vigili del fuoco.

Powódź w Chicago

W Chicago w ciągu jednej nocy spadło aż 76 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi. Skończyło się to podtopieniami dróg, parkingów podziemnych i zabudowań. Strażacy ratowali kierowców i pasażerów z zalanych samochodów. Maj zapisze się z tego powodu jako najbardziej deszczowy w całej historii pomiarów.

Opuszczona wioska rybacka

Na chińskiej wyspie Shengshan znajduje się niewielka rybacka wioska Houtouwan, która została opuszczona w latach 90. ubiegłego wieku, gdy zasoby rybne miejscowych wód zostały wyczerpane. Przez ponad 20 lat tradycyjne zabudowania pochłonęła przyroda. Zobaczcie to niezwykłe miejsce okiem drona.

Złowieszcza chmura nad plażą

Jedni plażowicze przestraszyli się, a inni ze spokojem ją podziwiali. Chwilę później zaczęło porywiście wiać, następnie lać i grzmieć. Pamiętajcie, że pioruny na otwartej przestrzeni stanowią poważne zagrożenie. Gdy zauważycie taką oto chmurę szelfową, to z nią nie igrajcie. Schrońcie się w bezpiecznym miejscu.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Κύριλλος Κωνσταντίνου / Weather News.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Κύριλλος Κωνσταντίνου / Weather News.

Cała prawda o chemitrails

Czy istnieje coś takiego jak chemitrails? Czy jesteśmy opryskiwani i zatruwani przez samoloty? Czy piloci ukrywają przed nami ogólnoświatowy spisek? Tak właśnie twierdzi jedna z teorii spiskowych, z którą zmierzył się jeden z najpopularniejszych na YouTube kapitanów, na co dzień latający na Airbusach A320.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W północnej połowie kraju jest pochmurno i deszczowo. W południowej połowie kraju aura jest zupełnie odmienna, jest słonecznie, przeważnie bezchmurnie. Wiatr nadal wieje chwilami porywiście z kierunku zachodniego. Temperatura wynosi od 9 stopni na północnym wschodzie do 19 stopni na południowym zachodzie kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Podwójne tornado sprzed 98 lat

Dwa tornada nawiedziły 4 maja 1922 roku miasto Austin w Teksasie. Jedno z nich miało kategorię F2, a drugie F4. Żywioł niszczył budynki, przewracał słupy energetyczne i łamał drzewa. Zginęło 13 osób, a 50 zostało rannych. Straty materialne sięgnęły 400 tysięcy dolarów. Fotograf uwiecznił jeden z lejów w tle budynku kapitolu teksańskiego.

Fot. Austin History Center / Austin Public Library.
Fot. Austin History Center / Austin Public Library.

Pierwsze promyki słońca w Tatrach

Wspaniały wschód słońca pośród mgieł w Tatrach.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie bardzo powoli będzie spadać. W tej chwili wynosi od 1013 hPa (umiarkowane) na północy do 1020 hPa (wysokie) na południu kraju. Biomet na północy pozostanie niekorzystny, a na południu korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Biały kłębek nad Hajnanem

Satelita uwiecznił chmurę konwekcyjną piętrzącą się nad chińską wyspą Hajnan. Chmura powstaje, gdy ciepłe, wilgotne powietrze unosi się i kondensuje na dużej wysokości. Chmury konwekcyjne, takie jak Cumulus i Cumulonimbus, są często nazywane „chmurami deszczowymi”, ponieważ mogą przynosić ulewne opady, zazwyczaj o charakterze przelotnym.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Ciepła noc i poranek

Ostatnie ranki przynosiły przymrozki, ale na szczęście są już one za nami. Przed nami ciepła noc, ponieważ w centralnych regionach kraju, czyli tam, gdzie będzie pochmurno i deszczowo, temperatura nie spadnie poniżej 13 stopni. Na pozostałym obszarze będzie przeważnie nie mniej niż 10 stopni. Tylko miejscami na zachodzie, południu i północnym wschodzie odnotujemy minimalnie 7-8 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zdjęcie dnia: Stawy pełne ryb

Polskie stawy są pełne smacznych rybek. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Cyklon nad Zatoką Bengalską

Nad gorącymi wodami Zatoki Bengalskiej narodził się potężny cyklon imieniem Amphan. Osiągnął on właśnie najwyższą, piątą kategorię w skali siły tego typu zjawisk. To oznacza, że średnia prędkość wiatru dochodzi do 267 km/h, a w porywach do nawet 321 lm/h. Na szczęście cyklon póki co nikomu nie zagraża, ale to się zmieni. W środę (20.05) uderzy w pogranicze Indii i Bangladeszu, gdzie przyniesie sztorm, ulewy i wichury, a także powodzie.

Zdjęcie satelitarne cyklonu Amphan. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne cyklonu Amphan. Fot. NASA.
dalej