Pioruny zabiły 29 osób

29 osób zginęło podczas gwałtownej burzy w Indiach. Ofiary zostały rażone przez pioruny. Burzom towarzyszyły ulewne deszcze i gradobicia, które zniszczyły 1/4 upraw mango w Malihabadzie. W Indiach każdego roku w wyniku porażenia piorunami giną setki osób, głównie rolników pracujących na polach i lekceważących zagrożenie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Fascynująca trąba ogniowa w Anglii

Strażacy z angielskiego Leicestershire, którzy przybyli ugasić pożar, sfilmowali hipnotyzujące zjawisko, którego stali się świadkami. Wpatrywali się w tańcujący cienki lej wyłaniający się z ogniska. To trąba ogniowa, która powstaje w podobnych warunkach, co trąba pyłowa, z tą różnicą, że nie unosi ona pyłu, lecz ogień. Wir potrafi mieć kilkadziesiąt metrów wysokości i obracać się z prędkością ponad 200 km/h, przy tym błyskawicznie rozprzestrzeniając pożar i powodując olbrzymie szkody.

Lodowaty podmuch Serwacego

Wczesny poranek przyniósł przymrozki głównie w południowej połowie kraju. Temperatura spadła poza obszarami górzystymi do minus 2 stopni, a przy gruncie do minus 6 stopni. Po raz kolejny doszło do wymrożenia bardziej wrażliwych na niskie temperatury upraw. Trzeba się liczyć z dużymi szkodami w uprawach m.in. rzepaku i kukurydzy.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Mamy dwie strefy opadów, które ciągną się przez regiony północne i środkowo-południowe. Na pozostałym obszarze przejaśnia się i rozpogadza. Wiatr wieje chwilami silniej z południowego zachodu. Temperatura wynosi od 5 stopni nad morzem do 10 stopni na południu kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 13 maja 2020 o godzinie 9:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 13 maja 2020 o godzinie 9:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Atmosfera rodem z horroru

Mgła sama z siebie wywołuje atmosferę tajemniczości i grozy, a gdy jeszcze spowija drzewa przypominające stwory z baśni, robi się koszmarnie, niczym w horrorze. Takie widoki można zastać z lesie Fanal na portugalskiej Maderze.

Cudem uszedł z życiem

Pewien przechodzień w rosyjskim Omsku dostał drugie życie po tym, jak metry dzieliły go od śmierci. Porywisty wiatr zerwał dach z budynku na ulicę, tuż obok przechodnia i przed samą maską samochodu, którego kierowca uchwycił kamerką ten szokujący moment. To przestroga dla tych, którzy podczas wichury zamiast siedzieć w domu narażają się na zagrożenie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie spadać. Barometry wskazują od 1010 hPa (umiarkowane) na północy do 1019 hPa (podwyższone) na południu kraju. Biomet będzie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Niebezpieczne przymrozki

Noc i poranek w wielu regionach kraju przyniosą przymrozki, zarówno przy powierzchni ziemi, jak i na wysokości 2 metrów. Rolników, ogrodników i sadowników uprzedzamy przed zagrożeniem dla wrażliwych upraw. Temperatura może spadać do minus 3 stopni (lokalnie do minus 5 stopni), a przy gruncie do minus 5 stopni (lokalnie do minus 8 stopni).

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Najbardziej deszczowe miejsca

Ostatnich kilkadziesiąt godzin minęło pod znakiem deszczu, zarówno ciągłych, jak i przelotnych. Największą sumę opadów zmierzono w Ostrołęce w woj. mazowieckim, gdzie spadły aż 54 mm deszczu. Najbardziej wilgotnym miastem wojewódzkim jest Wrocław, gdzie spadły już 32 mm deszczu. Poniżej pełna deszczowa lista.

Najbardziej deszczowe miejsca

Zdjęcie dnia: Widok z okienka

Sielski widoczek. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Kotłujące się chmury konwekcyjne

Widzieliście już zdjęcia chmur konwekcyjnych od naszych czytelników, to teraz zobaczycie nagranie, które świetnie ukazuje, jak prądy wstępujące przekraczają poziom kondensacji, powyżej którego tworzy się chmura. Są to chmury kłębiaste, które przynoszą nam przelotne, ale chwilami intensywne deszcze. Gdy jeszcze bardziej się piętrzą, pojawiają się błyskawice oraz gradobicia.

Tornada ogniowe wykręciły słupy elektryczne jak mokrą szmatę

Tak wyglądają solidne słupy wysokiego napięcia w rejonie miasta Redding w Kalifornii, gdzie szalały tornada ogniowe. To słupy ognia, które potrafią osiągać nawet kilkadziesiąt metrów wysokości, temperaturę ponad tysiąca stopni i wirować z prędkością nawet 230 km/h, niczym tornado kategorii EF3. Wiry ogniowe wykręciły słupy niczym mokrą szmatę.

Fot. Cal Fire / NWS.
Fot. Cal Fire / NWS.

Olbrzymie ochłodzenie

Tarnów w Małopolsce był wczoraj najgorętszym miastem w Polsce. Temperatura sięgnęła tam 28 stopni. Po przejściu fronty wyraźnie się ochłodziło. Dzisiaj nad ranem odnotowano tylko 3 stopnie, a to oznacza, że temperatura spadła aż o 25 stopni. W najcieplejszym momencie dnia ociepliło się tylko do 8 stopni, było więc o całe 20 stopni mniej niż wczoraj o tej samej porze.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Piorun trafił ją, gdy filmowała burzę

Kolejne nagranie, które dowodzi, że nie należy podczas burzy otwierać okna lub wychodzić na balkon, aby uwiecznić błyskawice. Pewna Szkotka tak właśnie zrobiła i niemal przypłaciła to życiem. Piorun nie zabił jej tylko dlatego, że kilka godzin wcześniej kupiła gumową nakładkę na telefon, która złagodziła porażenie. Mimo to Tracey Kutluol poczuła, jakby tysiące szpilek wbijało się w jej rękę od palców aż po łokieć.

Tak formuje się tornado EF3

Reed Timmer, amerykański łowca burz, w rejonie Douglas w stanie Wyoming trafił na formujące się tornado kategorii EF3, a więc z wiatrem osiągającym prędkość od 218 do 264 km/h. Ciemny lej miał średnicę 320 metrów i pozostawił po sobie ścieżkę zniszczeń na długości 7 kilometrów.

Pomarańczowe maki okiem satelity

Na zachodnich krańcach pustyni Mojave w Kalifornii kwitną jasnopomarańczowe maki. Ten cud natury podpatruje satelita meteorologiczny. Zdjęcie wykonane z orbity możecie zobaczyć poniżej.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

A jak pola pełne maków w Dolinie Antelope prezentują się z powierzchni ziemi?

Drzewo płonie po uderzeniu pioruna

Tak wygląda drzewo, które płonie od środka tuż po uderzeniu pioruna. Spalaniu ulegają soki, które są łatwopalne. Ogień tlić się może całymi godzinami, czasem niezauważenie.

Zima wróciła

Zima na chwilę przegnała wiosnę. Takie widoki mamy w Beskidzie Żywieckim.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na większym obszarze kraju jest słonecznie, przeważnie bezchmurnie. Chmurzy się przede wszystkim na wschodzie, gdzie miejscami pada deszcz, deszcz ze śniegiem i sam śnieg. Wiatr wieje chwilami porywiście z zachodu. Temperatura wynosi od 1 stopnia na północnym wschodzie do 9 stopni nad morzem.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Pankracy przyniósł białe krajobrazy i przymrozki. Zamiast wiosny mamy zimę

Zimni ogrodnicy w tym roku ani myślą próżnować. Pierwszy z nich, św. Pankracy, przyniósł nam jedne z najpóźniejszych opadów śniegu, a także przymrozki. Krajobrazy są piękne, ale też niszczycielskie, ponieważ ucierpiały uprawy.

Majowy śnieg w Polsce. Fot. Instagram / hennagirl.
Majowy śnieg w Polsce. Fot. Instagram / hennagirl.

Wszyscy ci, którzy nie sprawdzili prognoz pogody lub nie przeczytali wiadomości pogodowych, we wtorkowy poranek nie mogli uwierzyć własnym oczom. Przez okno ujrzeli iście zimowe krajobrazy, a przecież mamy maj... Zobacz cały artykuł >>>

dalej