Zmaleje ryzyko pożarów w lasach

Tylko na południu kraju zagrożenie pożarowe w lasach jest niskie. Na pozostałym obszarze ryzyko wybuchu pożaru jest umiarkowane i duże. To efekt bardzo ciepłej i suchej aury. Jednak nadciągające deszcze poprawią w najbliższych dniach sytuację w wysuszonych lasach. Ściółka pochłonie wilgoć, a ryzyko pożarów zmniejszy się, miejscami znacznie.

Zmaleje ryzyko pożarów w lasach

Wiosenny Narodowy

Stadion Narodowy w Warszawie wyłania się spośród majowej zieleni. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Słońce za dnia, zorza w nocy

Niesamowite niebo nad Polską Stacją Polarną na Spitsbergenie Zachodnim na Morzu Arktycznym.

Oko w oko z nagłą powodzią

To się nazywa znaleźć się w nieodpowiednim miejscu, w nieodpowiednim czasie. Ludzie w różnych zakątkach świata stali się świadkami tzw. nagłej powodzi, które były skutkiem ulewnego deszczu. Koryto rzeczne wypełniło się po brzegi wodą i błotem. Wiele osób utonęło porwanych przez rwący nurt.

Łuk okołozenitalny na niebie

@Wojtek uwiecznił przepiękny łuk okołozenitalny. Na pierwszy rzut oka przypomina on odwróconą tęczę. Jednak w przeciwieństwie do niej nie powstaje na skutek rozszczepiania się promieni słonecznych na kroplach wody, lecz na kryształkach lodowych. Łuk tworzy się zawsze powyżej Słońca, w okolicach zenitu.

Łuk okołozenitalny w woj. świętokrzyskim. Fot Wojtek / TwojaPogoda.pl
Łuk okołozenitalny w woj. świętokrzyskim. Fot Wojtek / TwojaPogoda.pl

Prawdziwa zima w Nowym Jorku na fotografiach sprzed ponad 100 lat

Historyczne zdjęcia mają w sobie coś niezwykłego. I choć pokazują nam zamierzchłe czasy, to jednak dokumentują zmagania ludzi z tymi samymi zjawiskami pogodowymi z którymi mierzymy się także obecnie.

Nowy Jork zimą 1905 roku. Fot. George Eastman House / Old Picture of the Day and Vintage Everyday.
Nowy Jork zimą 1905 roku. Fot. George Eastman House / Old Picture of the Day and Vintage Everyday.

Nowy Jork jest jednym z największych miast na naszej planecie, dlatego często nazywa się go bardzo narcystycznie "pępkiem świata". Aktualny sezon zimowy okazał się srogi, ponieważ kilkukrotnie nad miasto spływały... Zobacz cały artykuł >>>

Nadciąga fala szarańczy

Pakistan przygotowuje się na spodziewaną pod koniec maja drugą falę szarańczy. Żarłoczne owady, które spustoszą pola uprawne, pojawią się nad południowo-zachodnią prowincją Beludżystan, wędrując z czasem nad południową prowincję Sindh. Naukowcy ostrzegają przed zniszczeniem upraw na polach i związaną z tym klęską głodu. Pierwsza fala szarańczy, największa od kilkudziesięciu lat, nawiedziła Pakistan na początku roku.

Głośny bolid przeciął niebo

Na północ od Seattle w amerykańskim stanie Waszyngton niebo przed zachodem Słońca przeciął bolid, który podczas kilkukrotnych wybuchów, w trakcie których uległ spaleniu, naoczni świadkowie usłyszeli donośne grzmoty. Meteoroid musiał więc dotrzeć w niższe warstwy atmosfery, dzięki czemu do uszu mieszkańców dotarły gromy dźwiękowe. Na szczęście nie ma żadnych szkód. Obiekt przez chwilę jest widoczny na poniższym nagraniu.

Pożary na Florydzie

Floryda nie należy do zagrożonych pożarami obszarów USA, jednak wystarczyła sucha, gorąca i bardzo wietrzna aura, aby wiele domów zajęło się ogniem z płonącej wysuszonej roślinności. Ewakuacja objęła ponad 1200 osób. Nadchodzący sezon tropikalnych huraganów ograniczy liczbę pożarów, ponieważ będzie często padać.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Przeważnie jest słonecznie, tylko na zachodzie i południu, a zwłaszcza na Dolnym Śląsku, chmurzy się. Po południu może padać i grzmieć. Wiatr wieje obecnie słabo i umiarkowanie z południowego wschodu. Temperatura wynosi od 15 do 21 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 maja 2020 o godzinie 10:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 maja 2020 o godzinie 10:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wyjątkowo burzowa Ziemia Święta

Maj okazuje się w Izraelu niezwykle burzowy i deszczowy. Odnotowano już ponad 800 piorunów, i to w ciągu zaledwie jednej doby. To blisko 3 tysiące razy więcej niż wynosi norma wieloletnia dla całego miesiąca. Burzom towarzyszą ulewy, które sprawiają, że woda w Jeziorze Galilejskim osiągnęła najwyższy poziom od 20 lat. Pozasezonowe deszcze są bardzo potrzebne, bo łagodzą największą suszę w historii Izraela.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nad Widawą

Ujściowy odcinek Widawy we Wrocławiu o tej porze roku zachwyca swą dziką zielenią.

Ujściowy odcinek Widawy we Wrocławiu. Fot. Jurek / TwojaPogoda.pl
Ujściowy odcinek Widawy we Wrocławiu. Fot. Jurek / TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie bardzo szybko spadać. W tej chwili wynosi od 1010 hPa (umiarkowane) na zachodzie do 1014 hPa (podwyższone) na wschodzie kraju. Biomet będzie niekorzystny, więc może nas zaboleć głowa.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wiosna pełną gębą

Wokół zrobiło się soczyście zielono i coraz wyraźniej można poczuć bardzo przyjemne zapachy kwitnących kwiatów. Wiosennym krajobrazom sprzyjają coraz dłuższe, słoneczne i ciepłe dni. Zobaczcie, jak jest uroczo.

Sztormowe fale z lotu ptaka

Dzięki dronom zwyczajne zjawiska możemy pierwszy raz zobaczyć z niecodziennej perspektywy, która podkreśla ich potęgę. Oto sztormowe fale rozbijające się o brzeg portowego miasta Saint-Malo we francuskiej Bretanii podczas ostatniego głębokiego niżu Eleanor.

Fotopułapka uwieczniła lawinę

Lawina śnieżna zeszła między popularnymi wśród amatorów sportów zimowych szwajcarskimi kurortami górskimi Zermatt i Täsch w kantonie Valais. Możecie zobaczyć ją na nagraniu z fotopułapki monitorującej aktywność lawinową. Zachęcamy Was do obejrzenia całego 3-minutowego nagrania.

Zdjęcie dnia: Złocisty rzepak

Wśród pól złocistego rzepaku. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Akrobacje na śniegu

Rosyjska młodzież znana jest z najróżniejszych wybryków, które potrafią jeżyć włosy na głowie. Nic więc zaskakującego, że gdy nad Sachalinem przeszły gigantyczne śnieżyce, młodzi ludzie postanowili wykorzystać olbrzymie ilości białego puchu do akrobatycznych wyczynów. Z resztą zobaczcie sami, co im przyszło do głowy tym razem.

Tęczowy obłok nad Brazylią

Kolejny spektakularny fenomen optyczny nad Brazylią. Tym razem to tzw. łuk okołohoryzontalny, który powstaje powyżej tarczy słonecznej, gdy promienie świetlne rozszczepiają się na kryształkach lodowych zawartych w chmurze pierzastej.

Na jego oczach powstała lawina

Snowboardzista podczas zjazdu ze szczytu podciął ośnieżony stok, inicjując lawinę. Na jego oczach warstwa śniegu zaczęła dosłownie pękać niczym marmur. Nie miał nawet chwili na zastanowienie się, co zrobić. Masy śniegu porwały go ze sobą. Jak to się skończyło? Zobaczcie. Dodajmy, że lawina potrafi schodzić po stokach z prędkością nawet 150 km/h, uratować nas może tylko niewielka warstwa śniegu i tzw. kieszeń powietrzna. W przeciwnym razie wystarczy tylko kilka minut, aby się udusić.

dalej