Altocumulusy barwią niebo

Obłoki płynące po niebie upiększają krajobrazy wokół nas, sprawiają również, że pogoda nieustannie się zmienia. Na filmiku możecie zobaczyć, jak wyglądają w przyspieszeniu chmury Altocumulus o zachodzie Słońca. Więcej dowiecie się o nich pod nagraniem.

Są to chmury średniego piętra, kłębiaste, tworzące białawą lub szarą warstwę, składającą się z elementów w kształcie walców, zaokrąglonych brył lub płatów, rozdzielonych lub połączonych. Zbudowane są z kropelek wody, ale przy bardzo niskich temperaturach mogą tworzyć się w nich kryształki lodu. Występujące między płatami chmur przerwy nadają im wygląd podobny do sieci lub plastra miodu.

Halo słoneczne nad Polską

Wysokie chmury pierzasto-warstwowe sprawiają, że na niebie pojawia się halo słoneczne, czyli zjawisko optyczne będące skutkiem załamywania się promieni świetlnych na sześciobocznych kryształkach lodowych. Efekt to barwny pierścień wokół Słońca. Dzisiaj przed południem był on widoczny nad Małopolską.

Halo słoneczne nad Beskidem Wyspowym. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Halo słoneczne nad Beskidem Wyspowym. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

Prognoza 16-dniowa: Pogoda przygotowała dla nas prawdziwą mieszankę wybuchową

Czego możemy się spodziewać w pogodzie w drugiej i trzeciej dekadzie maja? Czy nadal będziemy balansować między ciepłem i chłodem? A może aura wreszcie się ustabilizuje, tylko w jakim wydaniu?

Fot. TwojaPogoda.pl / Max Pixel.
Fot. TwojaPogoda.pl / Max Pixel.

Jaka będzie pogoda w drugiej połowie maja?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Przedpołudnie jest pogodne, miejscami bezchmurne. Nigdzie nie pada deszcz. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z północnego zachodu i zachodu. Temperatura wynosi od 12-13 stopni nad morzem do 19 stopni miejscami na południu i zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 maja 2020 o godzinie 10:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 maja 2020 o godzinie 10:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Chmurna panorama Londynu

Pewien Londyńczyk fotografuje spektakularną panoramę brytyjskiej stolicy z dachu swojego budynku. Zdjęcia po prostu nie mogą się nie udać, bo widoki zapierają dech. Zobaczcie.

Chochołowskie krokusy

W tatrzańskich dolinach kwitną fioletowe krokusy. Łąki wyglądają przepięknie, zwłaszcza, że wiosna styka się z zimą, bo krokusy wyrastają tuż obok roztapiającej się pokrywy śnieżnej.

Kwitnące krokusy w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach. Fot. Zbigniew Filipek / TwojaPogoda.pl
Kwitnące krokusy w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach. Fot. Zbigniew Filipek / TwojaPogoda.pl
Kwitnące krokusy w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach. Fot. Zbigniew Filipek / TwojaPogoda.pl

Gigantyczne fale sztormowe

Amatorzy potężnych fal sztormowych zjeżdżają się do portugalskiego kurortu Nazaré, gdzie z bezpiecznego miejsca mogą je podziwiać w pełnej okazałości. Nic więc dziwnego, że to miejsce zwane jest mekką surferów. Śmiałkowie skaczą na swoich deskach po falach wysokich nawet na 30 metrów. Zobaczcie ten spektakl.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest podwyższone, ale będzie powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1015 hPa na północy do 1017 hPa na południu kraju. Biomet pozostanie korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

„Rozerwany” Kwiatowy Księżyc

Wschodzący Księżyc w majowej pełni, zwanej kwiatową, „rozerwany” przez chmury warstwowe.

Wschodzący Księżyc w pełni. Fot. Łukasz Górski / TwojaPogoda.pl
Wschodzący Księżyc w pełni. Fot. Łukasz Górski / TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Spacerek?

Spacerek brzegiem jeziorka? Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Chwila piątkowego relaksu

Aby choć na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości, wyszukaliśmy dla Was w odmętach sieci wspaniały filmik, który ukazuje zjawiska, które dzieją się na naszym niebie. Zrelaksujcie się, podkręćcie dźwięk i zachwycajcie się pięknem otaczającego nas świata...

Całe piękno polskiej prowincji

Polska prowincja to zapach kwitnących kwiatów na wiosnę, pełne plonów pola u szczytu lata, barwne liście na drzewach jesienią i biel górskich szczytów porą zimową. Zobacz tę poezję krajobrazów na zdjęciach.

Aleja Tornad z bliska

Niesamowity film, który jest kompilacją nagrań najbardziej spektakularnych tornad, jakie przetoczyły się w ostatnich sezonach przez słynną amerykańską Aleję Tornad.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W całym kraju jest pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Nieco więcej chmur kłębiastych zgromadziło się nad wschodnimi województwami, ale nie przynoszą one deszczu. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z południowego zachodu. Temperatura wynosi od 10 stopni nad morzem do 17 stopni przy granicy z Niemcami.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Oko, które nas obserwuje

Choć przypomina wszystkowidzące oko i potocznie nazywane jest „Okiem Bożym”, to jednak astronomowie nazwali ją Mgławicą Ślimak, czyli NGC 7293. Obiekt jest jedną z najbliższych Ziemi mgławic planetarnych. Znajduje się w konstelacji Wodnika, około 714 lat świetlnych od nas. Oko zostało ukształtowane z obłoków gazowych. Czerwone obszary tworzy wodór, zaś niebieskie to tlen.

Fot. Andrew Campbell.
Fot. Andrew Campbell.

Światło uchwycone na filmie w zwolnionym tempie przy 10 bilionach klatek na sekundę

Fotony to jedne z najbardziej tajemniczych cząstek elementarnych z grupy bozonów, które nie posiadają ładunku elektrycznego ani momentu magnetycznego. Rozświetlają nasz świat, więc warto się im przyjrzeć z bliska.

Fot. YouTube / The Slow Mo Guys.
Fot. YouTube / The Slow Mo Guys.

Kilka lat temu naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) zaprezentowali zapierający dech w piersi materiał filmowy pokazujący w spowolnieniu rozpraszanie się światła z prędkością bliską 300 tysięcy kilometrów na sekundę. Wówczas wykorzystani najnowocześniejszą ultraszybką kamerę, która wykonywała aż 3 biliony... Zobacz cały artykuł >>>

Jesienna mgła w Melbourne

W australijskim Melbourne jesień przynosi gęste mgły, które są niezwykle malownicze.

Zielono w Beskidzie Wyspowym

Jak donosi nasz czytelnik, w Beskidzie Wyspowym przyroda odżyła po środowych opadach deszczu. Na stacji telemetrycznej IMGW w Półrzeczkach w ciągu doby spadło nawet 30 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi. Zrobiło się soczyście zielono.

Wiosna w Beskidzie Wyspowym. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Wiosna w Beskidzie Wyspowym. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie spadać, dopiero wieczorem zacznie się stabilizować. W tej chwili barometry wskazują od 1018 hPa (podwyższone) na północy do 1022 hPa (wysokie) na południu kraju. Biomet nadal będzie korzystny dla naszego samopoczucia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wojsko rusza do Amazonii

W pierwszym kwartale tego roku aż o połowę wzrosło karczowanie Amazonii. To skutek pandemii koronawirusa, z powodu której strażnicy leśni zmuszeni zostali do zostania w swoich domach i zawieszenia wykonywania obowiązków. Nielegalna wycinka i wypalanie puszczy w ten sposób osiągnęło apogeum. To się jednak skończy, ponieważ Jair Bolsonaro, prezydent Brazylii, wysłał do Amazonii wojska w celu walki z przestępcami.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej