W drodze do pracy

Droga do pracy o świcie ma swój niepowtarzalny urok. Nad dolinami rzek unoszą się malownicze mgły, a sarenki zaczynają się ujawniać szukając śniadanka wśród pól. Zobaczcie zdjęcia z doliny Noteci od naszego czytelnika.

Dolina Noteci o świcie. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Dolina Noteci o świcie. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Dolina Noteci o świcie. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Atomowy zachód

Atomowy zachód słońca. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Susza również w Niemczech

Nie tylko u nas panuje dramatyczna susza. W Niemczech od początku miesiąca średnia ogólnokrajowa suma opadów wyniosła zaledwie 3 litry deszczu na metr kwadratowy. To tylko 5 procent normy opadowej dla kwietnia. Warto podkreślić, że dane meteorologiczne są gromadzone w Niemczech od 1881 roku. Susza sieje spustoszenie na polach uprawnych. Szkody mogą wkrótce okazać się nieodwracalne.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Spektakularne lodowe rzeźby

W słoweńskich Górach Dynarskich szadź stworzyła niesamowite rzeźby. Szadź to nic innego jak lodowe kryształki, które z czasem zlepiają się ze sobą i przez to narastają. Ich przyczyną może być bardzo gęsta mgła, mróz i porywisty wiatr. Takie warunki najczęściej spotykane są w górach.

Fot. Marko Korosec / Weather-Photos.NET.
Fot. Marko Korosec / Weather-Photos.NET.

Ostatnie ludzkie słowo na Księżycu

Wszyscy dobrze wiedzą jakie słowa wypowiedział Neil Armstrong dotykając stopami powierzchni Księżyca: „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Niewielu jednak wie, jakie słowo wypowiedziane zostało przez ostatnich ludzi, którzy stąpali po Srebrnym Globie. Nie, to nie był „ostatni klaps”. Zobaczcie poniższy filmik, na którym pada słowo: „Zapłon”.

Tatry widziane z wierzchołka Rysów

Tak wyglądają potrafiące zaprzeć dech w piersi krajobrazy, widziane z najwyższego punktu w Polsce, a więc z Rysów w Tatrach, które pną się na wysokość 2499 metrów nad poziom morza.

Fot. YouTube.
Fot. YouTube.

Błyskawica była bardzo blisko

Wyjątkowy lot niewielkim samolotem. Błyskawica przecięła niebo bardzo blisko...

Fot. Frederik Agger Nøddelund / John's Weather Channel.
Fot. Frederik Agger Nøddelund / John's Weather Channel.

Najpiękniejszy wschód Słońca

Australijski fotograf Tony O'Brien przemierzył setki kilometrów, aby wykonać zdjęcie swojego życia i się udało. Uchwycił niesamowity wschód Słońca, które przypominało pierścionek z brylantami. Możliwe to było tylko dlatego, że nasza dzienna gwiazda znajdowała się w maksymalnej fazie zaćmienia obrączkowego.

Fot. Tony O'Brien.
Fot. Tony O'Brien.

Oto najtańszy samochód elektryczny na świecie. „Ma sporą moc i zasięg”

Pojazdy elektryczne to przyszłość motoryzacji. Za dekadę mają one być już dużo tańsze i o wiele bardziej praktyczne w codziennym użytkowaniu. W realizacji tej wizji mają pomóc powstające obecnie startupy motoryzacyjne.

Fot. REMC.
Fot. REMC.

Swoją cegiełkę do tego właśnie dołożyła młoda firma Russian Engineering and Manufacturing Сompany (REMC). U naszego sąsiada powstał najmniejszy na świecie pojazd z napędem elektrycznym... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na ogół jest słonecznie, ale są miejsca, gdzie chmurzy się i bardzo słabo, przelotnie pada. Tak jest teraz na Kielecczyźnie, Podlasiu i na Lubelszczyźnie. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z zachodu i północnego zachodu. Temperatura wynosi od 9 do 11 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 26 kwietnia 2020 o godzinie 10:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 26 kwietnia 2020 o godzinie 10:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Poranny przymrozek

Poranek przyniósł na Mazowszu, Ziemi Łódzkiej, Kielecczyźnie i w Małopolsce przymrozek do minus 2 stopni, a przy gruncie do minus 5 stopni. Przy powierzchni ziemi na minusie było w wielu regionach kraju. Przymrozki występują ostatnio często i są miejscami znaczne. To zasługa pogodnych wyżów, za sprawą których dochodzi do dużych dobowych wahań temperatury, po porankach z przymrozkiem nadchodzą bardzo ciepłe popołudnia.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pogorzelisko nad Biebrzą

Tak wygląda z lotu ptaka pogorzelisko w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło prawie 6 tysięcy hektarów traw. Ogień na szczęście udało się już opanować.

Fot. Jan Kaczmarowski / DGLP.
Fot. Jan Kaczmarowski / DGLP.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostaje stabilne. W tej chwili wynosi od 1008 hPa (obniżone) na północy do 1011 hPa (umiarkowane) na południu kraju. Biomet zacznie się poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Kwitnąca przyroda

Gdy przyroda na wiosnę budzi się do życia z zimowego snu, nasze serca się radują. Kwiecień to pierwszy miesiąc eksplozji zieleni. Zobaczcie te najpiękniejsze chwile uchwycone na zdjęciach.

Ochłodziło się o 11 stopni

Jeszcze wczoraj na Dolnym Śląsku termometry pokazywały bardzo przyjemne 23 stopnie w cieniu. Jednak dzisiaj zachmurzyło się, zaczęło padać i mocno się ochłodziło, nawet o 11 stopni. Temperatura nie przekroczyła 12 stopni, zrobiło się rześko.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Dla amatorów burz

Mamy piorunujący spektakl dla fanów burz.

Zdjęcie dnia: Urok wsi

Na wsi można odpocząć w doborowym towarzystwie. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Tęcza w najsuchszym miejscu świata

Tęcza zawisła nad największym na świecie interferometrem radiowym ALMA na pustyni Atakama w Chile w Ameryce Południowej. Tęcza jest tam bardzo rzadkim zjawiskiem, ponieważ jest to jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi. Mimo to tęcza zdarza się tam częściej niż deszcz. Dlaczego? Ponieważ z powodu zjawiska nazywanego „cieniem opadowym” chmury przynoszą opady, ale te zanim dotrą do powierzchni ziemi, ulegają wyparowaniu. Pojawiające się tęcze unoszą się więc w powietrzu i nie dotykają ziemi.

Fot. ESO / A. Silber.
Fot. ESO / A. Silber.

Alpy okiem brytyjskiego astronauty

Brytyjski astronauta Tim Peake, który spędził pół roku na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, uwiecznił ukochane Alpy. Na zdjęciu wykonanym z orbity, z wysokości 400 kilometrów, widoczne są nie tylko ośnieżone szczyty, ale również gęste mgły i smog, które spowijają włoski but i stają się przyczyną ograniczeń w ruchu drogowym.

Fot. ISS / NASA.
Fot. ISS / NASA.

Miejscami solidnie popadało

Na południu i południowym wschodzie kraju nadal występują deszcze. Najmocniej dotychczas popadało na Podhalu, gdzie w Zakopanem spadło aż 7 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Z kolei w Kielcach suma opadów sięgnęła 2 litrów.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej