Genialni malarze uwiecznili pogodę na swych obrazach w czasach, gdy nie było aparatów fotograficznych

W dziełach słynnych malarzy znaleźć można bardzo wiele akcentów pogody. Wrażliwe dusze spędzając wiele godzin na łonie natury, próbowały całym swym sercem oddać na płótnie to, czym zachwycały się ich oczy. Zobaczcie, jak aura panowała w poprzednich epokach.

Fot. Leonid Afremov.
Fot. Leonid Afremov.

Jednym z najbardziej znanych obrazów jest "Impresja, wschód słońca" pędzla Claude'a Moneta. Ten najbardziej konsekwentny przedstawiciel francuskiego impresjonizmu uwiecznił pewnego poranka w 1872 roku... Zobacz cały artykuł >>>

Formujące się chmury

Lubicie oglądać, jak formują się chmury, ale niestety nie macie na to czasu? Na poniższym filmiku możecie zobaczyć ten proces w dużym przyspieszeniu, dzięki czemu to, co zwykle trwa dziesiątki minut ujrzycie w kilka sekund. Oto potęga tego, co dzieje się nad naszymi głowami:

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie szybko spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1011 hPa (umiarkowane) na północy do 1015 hPa (podwyższone) na południu kraju. Biomet będzie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wreszcie trochę popada

W piątek po południu i wieczorem miejscami na północy i północnym wschodzie kraju może słabo i przelotnie popadać. Wśród miejsc, gdzie spadnie deszcz, znajdzie się też Biebrzański Park Narodowy. Miejmy nadzieję, że opady pomogą strażakom w dogaszaniu pożarów.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

21 stopni w cieniu

Czwartek był ciepły i słoneczny. Na zachodzie kraju termometry pokazały nawet 21 stopni w cieniu. Jutro chmur będzie więcej, a w północnej połowie kraju może symbolicznie popadać.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zdjęcie dnia: Spacer polną drogą

A może spacerek polną drogą? Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Zabójcze tornada w USA

Seria tornad przetoczyła się nad amerykańskimi stanami Oklahoma, Teksas i Luizjana. Zginęło co najmniej 5 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Są duże szkody materialne. Szczyt sezonu tornad wkroczył w doroczne apogeum.

Falujące morze chmur

Inwersja temperatury przynosi zapierające dech, falujące morze chmur.

Ostatni dzień czystego nieba

Zazwyczaj rzadki widok nad Polską, ale ostatnio nietypowo częsty. To oczywiście wolne od chmur niebo, które dzisiaj widzimy po raz ostatni. Od jutra dominować będą chmury przynoszące miejscami dawno nie widziane deszcze. Tak wygląda teraz czysty obraz Polski okiem satelity meteorologicznego.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 kwietnia 2020 o godzinie 11:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 kwietnia 2020 o godzinie 11:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wędrówka Słońca po niebie

Fotograf przygotował kompozycję zdjęć wędrówki Słońca po niebie nad liczącą sobie 2 tysiące lat megalityczną budowlą Dun Carloway w Szkocji. Główne zdjęcie powstało w najkrótszy dzień w roku. Analemma (przypominającą ósemkę) to zbiór punktów, w których znajduje się Słońce widziane z tego samego miejsca, codziennie o tej samej godzinie. Przecina ją zbiór punktów, w których Słońce znajdowało się w kolejnych godzinach, w jednym z wybranych dni w roku.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Giuseppe M. R. Petricca.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Giuseppe M. R. Petricca.

Tajemnicze kręgi nad brzegami Nilu

Tak wygląda dolina Nilu z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a więc widziana z wysokości 400 kilometrów. Nas zaciekawiły zagadkowe okręgi znajdujące się w górnej części zdjęcia. To sztucznie nawadniane pola uprawne. Mają tak specyficzny kształt, ponieważ nawadniane są przez zraszacz, który porusza się po okręgu, niczym wskazówka w zegarze.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Tak one wyglądają z bliska...

Fot. Max Pixel.

Przerażający śpiew dzwonnika

Dzwonnik biały to ptak na co dzień zamieszkujący Amerykę Środkową i Południową. Jest zagrożony wyginięciem. Wzbudził zainteresowanie naukowców swoim nietypowym śpiewem, a raczej czymś co przypomina jazgot alarmu. Ptak potrafi wydawać ogłuszający dźwięk osiągający natężenie aż 125 decybeli, a więc głośniejszy od piły łańcuchowej i wirnika helikoptera słyszanego z odległości 5 metrów. Dla porównania odkurzacz osiąga 60 decybeli, a ruch uliczny 90 decybeli.

W świecie grzybów

Na świecie występuje 1,5 miliona gatunków grzybów. Wszystkie one różnią się między sobą m.in. kształtem, kolorem i smakiem. Oczywiście tylko niewielka ich część jest jadalna. Zobaczcie te z polskich lasów.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W całym kraju jest bezchmurnie. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z północnego zachodu. Temperatura wynosi od 10 stopni na północy do 16 stopni w centrum i na południu kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Kolejny poranek z mrozem

W wielu regionach kraju poranek przyniósł nieduży mróz. Najzimniej było miejscami w centrum i na terenach okołogórskich, gdzie temperatura spadła do minus 2 stopni, a przy gruncie do minus 5 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Oblicze rajskich Bahamów

Na zdjęciu satelitarnym możecie zobaczyć piaszczyste dno morskie i wodorosty na Bahamach. Pływy i prądy oceaniczne na rajskich wyspach rzeźbiły piasek i wodorosty w te wielokolorowe, karbowane wzory w podobny sposób, jak wiatry rzeźbią rozległe wydmy na Saharze.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Wilk gasi pragnienie w czasie suszy

Bieszczadzka fotopułapka uchwyciła moment, gdy wilk gasił pragnienie wodą z kałuży. Susza doskwiera wszystkim.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostanie wysokie, ale przez cały dzień będzie spadać. W tej chwili wynosi od 1024 hPa na północnym wschodzie do 1026 hPa na północnym zachodzie kraju. Biomet zacznie się powoli pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W tych widokach można się zakochać. Zobacz rozkwitającą przyrodę w Polsce

Gdy przyroda na wiosnę budzi się do życia z zimowego snu, nasze serca się radują. Kwiecień to pierwszy miesiąc eksplozji zieleni. Zobaczcie te najpiękniejsze chwile uchwycone na zdjęciach.

Zobacz, jak NASA z kosmosu dba o naszą planetę z okazji Dnia Ziemi

NASA opublikowała bardzo ciekawy materiał filmowy, który jest zwieńczeniem wielu akcji prowadzonych w globalnej sieci na Światowy Dzień Ziemi. Agencja pokazuje tam możliwości wsparcia ochrony naszej planety, i bez potrzeby wychodzenia z domu. Wystarczy trochę naszej inwencji i wielkie możliwości naszych laptopów i smartfonów.

dalej