Park narodowy w ogniu

Widok, który ściska serce. Na szczęście akcja gaszenia pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym zaczyna nabierać rozpędu i są już pierwsze sukcesy.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Program Czysta Polska (@programczystapolska)

Zmieniają się kolory

Na dzisiejszym zdjęciu satelitarnym widoczne są zmiany w barwie szaty roślinnej. Na zachód i południe od Polski jest już zielono, a na północ i wschód wciąż jeszcze brązowo. Nad Polską przedwiosenne kolory ścierają się z wiosennymi.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Zdjęcie dnia: Księżyc w roli głównej

Świetne miejsce na podziwianie Srebrnego Globu. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Biebrzański PN okiem satelity

Aktualne zdjęcie satelitarne pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dym ciągnie się na długości aż 120 kilometrów i sięga połowy drogi między ogniskami a Warszawą. Spłonęło już 4 tysiące hektarów obszarów zielonych.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Inwazja biegaczy stepowych

Nad półpustynnymi obszarami silny wiatr potrafi porywać tzw. biegacze stepowe, a więc wyschnięte nadziemne fragmenty roślin stepowych. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wicher spowodował jedynie spustoszenie, to jednak dla tego typu roślin to być albo nie być. Unoszone i przenoszone przez wiatr na znaczne dystanse, rozsiewają nasiona, z których w przyszłości wyrosną nowe rośliny. To wspaniały sposób na wykorzystanie siły wiatru.

Wir pyłowy okiem drona

Powstaje, gdy dochodzi do znacznego pionowego kontrastu termicznego w słoneczny i suchy dzień. Mowa o wirze pyłowym, który zazwyczaj pojawia się nad polami uprawnymi. Z wyglądu przypomina tornado, ale w przeciwieństwie do niego nie ma związku z superkomórką burzową i mezocyklonem. Zobaczcie ten fenomen okiem drona.

Olbrzymie gradobicie

Australijski stan Queensland nawiedziła potężna burza, w trakcie której spadł grad o średnicy nawet 10 centymetrów, który wybijał szyby w oknach i samochodach, wgniatał karoserie, przebijał dachy i niszczył drzewostan. Są bardzo poważne szkody materialne. Kilka osób zostało rannych.

Fot. Twitter / @TUPPERWAVEMUSIC / ABC Capricornia.
Fot. Twitter / @TUPPERWAVEMUSIC / ABC Capricornia.

Sprzątamy z plastiku oceany, więc teraz nadszedł czas na projekt oczyszczania rzek

Boyan Slat, założyciel fundacji The Ocean Cleanup, wziął sobie za cel poradzenie sobie z problemem zanieczyszczenia światowych oceanów tworzywami sztucznymi. Teraz zapowiedział nowy, globalny projekt.

Fot. The Ocean Cleanup.
Fot. The Ocean Cleanup.

25-latek i jego zespół wybitnych inżynierów ma bardzo ambitne plany. Otóż w ciągu najbliższych zaledwie 5 lat chce rozwiązać problem gromadzenia się tworzyw sztucznych w aż 1000 rzek, które spływają do mórz i oceanów. Chociaż to tylko 1 procent wszystkich rzek, to jednak odpowiadają one za aż 80 procent odpadów pływających w największych na naszej planecie akwenach... Zobacz cały artykuł >>>

Warto dbać o Ziemię

Zobaczcie, dlaczego warto dbać o Ziemię i jak możemy to robić każdego dnia.

Delta Leny niczym drzewo

NASA z okazji 50. Międzynarodowego Dnia Ziemi przygotowała plakat, na którym możemy zobaczyć rozległą deltę rzeki Lena w północnej Rosji, która wpadając do Oceanu Arktycznego, tworzy rozlewiska układające się w kształt drzewa. Przyroda nie przestaje nas zadziwiać, zarówno z lądu, jak i z powietrza.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju jest bezchmurnie. Chmurzy się miejscami na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie. Z kolei na środkowym Pomorzu zanikają gęste mgły. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie ze wschodu i północnego wschodu. Temperatura wynosi od 8 do 12 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 kwietnia 2020 o godzinie 10:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 kwietnia 2020 o godzinie 10:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Czerwona łuna nad Biebrzą

Nasz czytelnik zrobił w nocy zdjęcie oddalonego o około 20 kilometrów pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień zagraża nie tylko środowisku naturalnemu, ale też miejscowej ludności.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

2 godziny na mrozie

Jake Fischer z amerykańskiego stanu Minnesota spędził 2 godziny na 26-stopniowym mrozie. Jego twarz powoli zaczęła zamarzać w miejscach, gdzie skóra, głównie pokryta włosami, najszybciej oddawała ciepło. Efekt możecie zobaczyć poniżej.

Olbrzymia plama na Bałtyku

Plamę o długości 34 kilometrów i rozpiętości 1,3 kilometra, zlokalizowaną w odległości mniej więcej 36 kilometrów od Jastarni, wykryła na podstawie zdjęć satelitarnych Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego. Statek ratowniczy Kapitan Point rozpoczął już neutralizację zagrożenia. Trwa ustalanie rodzaju substancji. Nie wiadomo z jakiej jednostki nastąpił wyciek.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie, ale powoli zacznie spadać. W tej chwili barometry wskazują od 1025 hPa na południu do 1030 hPa na północnym zachodzie kraju. Biomet pozostanie korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Lasy suche, zakazu wstępu nie ma

Mimo suszy i najwyższego stopnia zagrożenia pożarowego, w żadnym lesie nie wprowadzono jeszcze zakazu wstępu. Nadleśniczy musi wprowadzić taki zakaz tylko wtedy, gdy w danej okolicy wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9:00 rano przez 5 kolejnych dni wynosi mniej niż 10 procent. Takie sytuacje zdarzają się rzadko.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Tęczowy Księżyc

Młodziutki Księżyc tuż po nowiu na tle tęczowego nieba o zmierzchu. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Kalendarz na 2020 rok z pięknymi polskimi krajobrazami. Wydrukuj lub ustaw jako tapeta na pulpit

Przygotowaliśmy dla Was kalendarz na 2020 rok z najpiękniejszymi polskimi krajobrazami, które będą się zmieniać z każdym kolejnym miesiącem. Możesz go wydrukować albo ustawić jako tapeta na pulpit komputera i cieszyć się urokami przyrody przez cały rok.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W kalendarzu na 2020 rok znajdziesz zdjęcia polskich krajobrazów od śnieżnej i mroźnej zimy przez odradzającą się do życia przyrodę na wiosnę oraz soczyście zielone lato aż po pełną barw jesień. Zaznaczone zostały wszystkie święta religijne i państwowe, a także dni wolne od pracy. Dodatkowo znajdziesz też daty wybranych wydarzeń, jak np. początków pór roku, zmiany czasu czy rozpoczęcia się wakacji... Zobacz kalendarz >>>

Smog przekleństwem stolicy Chin

Mozaika zdjęć ukazuje jak zmienna potrafi być widoczność na ulicach Pekinu. Podczas wietrznej aury niebo jest błękitne, a widoczność wyśmienita. Jednak, gdy wiatr ustaje, niebo zasnuwa się smogiem, który dusi mieszkańców i sprawia, że nie widać niczego w zasięgu ręki.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Huragan zabrał, morze zwróciło

Boja morska wielkości ciężarówki, zlokalizowana u wybrzeży amerykańskiego stanu Karolina Północna, w 2017 roku została zerwana i pochłonięta przez ocean podczas przechodzenia tropikalnego huraganu. Jej los pozostawał nieznany aż do teraz. Właśnie wyrzucona została na plaże w okolicach New Smyrna Beach na Florydzie, po przebyciu prawie 500 kilometrów. Straż przybrzeżna zamierza ją odholować w pierwotne miejsce, ale będzie to logistyczny koszmar.

Fot. bgr.com
Fot. bgr.com
dalej