Chińczycy zbudowali groźną antenę, pięć razy większą od Nowego Jorku

Przedsięwzięcie jest największym tego typu na Ziemi. Pozwoli Chinom realizować wielkie plany militarne dotyczące zdobycia i utrzymania dominacji na światowych oceanach. Projekt jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi.

Fot. SCMP.
Fot. SCMP.

Gigantyczna antena o nazwie WEM zajmuje obszar 2250 kilometrów kwadratowych, a jej budowa zajęła ostatnie 13 lat. Chińska armia wykorzysta urządzenie operujące na skrajnie niskich częstotliwościach (ELF), w zakresie od 0,1 do 300 Hz, do sprawnej komunikacji z okrętami podwodnymi pływającymi po morzach i oceanach... Zobacz cały artykuł >>>

Wspaniały obłok

Nie dość, że obłok lentikularny (chmura soczewkowata) sam w sobie ma niesamowity kształt, to jeszcze w swej górnej części zaczął iryzować na wszystkie kolory tęczy. Takim cudem zachwycano się w Chorwacji. Chmury tego typu tworzą się nad pasmami górskimi w wyniku silnego wznoszącego prądu powietrznego. Z kolei iryzacja polega na powstawaniu tęczowych barw chmur w wyniku interferencji światła białego odbitego od przeźroczystych lub półprzeźroczystych kryształków w chmurach piętra wysokiego.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Andri Waltz.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Andri Waltz.

Słoneczna pogoda dobiega końca. Nadciągają deszcze, ale czy będą one obfite i złagodzą suszę?

Sytuacja na polach uprawnych jest opłakana. Od miesiąca nie spadł większy deszcz. Przed nami zmiany w pogodzie, ponieważ nadciągają deszcze. Jednak czy tylko pokropi, a może porządnie lunie? Czy susza wreszcie złagodnieje?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że panuje susza, jednak dla tego, kto nie jest rolnikiem czy ogrodnikiem, a zwłaszcza mieszka w mieście, deszcz nie jest zjawiskiem, na które czeka z utęsknieniem, wręcz przeciwnie, mógłby w ogóle nie padać... Zobacz cały artykuł >>>

Pożar w parku narodowym

Około 1300 hektarów bagiennych łąk i lasu spłonęło w Biebrzańskim Parku Narodowym na Podlasiu. Strażacy zdusili główne ogniska, ale pożar w całości nie został jeszcze ugaszony. Spalił się jeden z najcenniejszych przyrodniczo terenów na styku trzech powiatów: augustowskiego, monieckiego i sokólskiego w rejonie Kopytkowa i Polkowa w stronę obszaru ochrony ścisłej Czerwone Bagno.

Biebrza. Fot. TwojaPogoda.pl
Biebrza. Fot. TwojaPogoda.pl

Ani jednego samolotu nad Tatrami

Ruch lotniczy ustał, dzięki czemu niebo nad Tatrami przez całą noc nie przecina ani jeden samolot. Nic tylko gwiazdy, planety i Droga Mleczna w pełnej okazałości. Zobaczcie ten spektakl ze szczytu Kasprowego Wierchu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest bezchmurny, jedynie miejscami we wschodniej części woj. lubelskiego chmurzy się, ale nie pada. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie ze wschodu i północnego wschodu. Temperatura sięga od 8 do 10 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Pożary w Czarnobylu z bliska

Największe pożary w historii Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej możecie teraz zobaczyć oczami ludzi walczących z żywiołem na jednym z najbardziej napromieniowanych obszarów na naszej planecie. Mimo upływu kilkunastu dni od rozpoczęcia akcji gaśniczej, ognia nadal nie udało się w pełni opanować. Na szczęście nie ma zagrożenia radiacyjnego dla obszarów zamieszkanych.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i nieznacznie się waha. W tej chwili barometry pokazują od 1023 hPa na południu do 1030 hPa na północy kraju. Biomet nadal jest korzystny dla naszego samopoczucia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Kres dnia w Warszawie z lotu ptaka

Piękny zachód Słońca nad Warszawą widziany z lotu ptaka.

Niecodzienny widok na plaży

Na plażach Karoliny Północnej w USA zastać można niecodzienny widok. Zamiast wszechobecnych śmieci na piasku leżą olbrzymie ilości muszli wyrzuconych przez morze. Zwykle były na bieżąco zbierane przez spacerowiczów, ale ci teraz siedzą w domowej kwarantannie.

Wiosna w Polsce z lotu ptaka

Zabieramy Was w podróż, podczas której będziecie podziwiali wiosenną Polskę z lotu ptaka. Dzięki ujęciom z drona zobaczycie najpiękniejsze zakątki naszego kraju z zupełnie innej, zjawiskowej perspektywy. Jeziora, rzeki, łąki, pola i drzewa od góry prezentują się fantastycznie, niczym z bajki.

Zdjęcie dnia: Płonąca kula

Zjawiskowy zachód słońca. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Tego o truskawce nie wiedzieliście...

Czy wiecie, że truskawka tak naprawdę nazywa się poziomką truskawką i powstała poprzez skrzyżowanie pochodzącej ze wschodniej części Ameryki Północnej poziomki wirginijskiej z chilijską. Dokonano tego w 1712 roku w Europie. Dzisiaj jest jedną z najintensywniej modyfikowanych roślin. Naukowcy wyhodowali ostatnio truskawkę doskonałą, która zachwyca swoim kolorem, smakiem i kształtem. Wolimy jednak smakować się w tych w pełni naturalnych, prosto z ogródka.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Po starciu z żywiołem

Tak wygląda samochód łowcy burz po przejedźcie przez gradobicie podczas pogoni za tornadem. Odporna na wgniecenia karoseria przetrwała, jednak przednia szyba nie miała szans w starciu z gradzinami wielkości pomarańczy.

Fot. Twitter / Reed Timmer.
Fot. Twitter / Reed Timmer.

Rekordowa liczba pożarów w lasach

Można już spacerować po lasach, jednak trzeba uważać, bo zagrożenie pożarowe osiąga maksymalny poziom. Nie wprowadzono jeszcze z tego powodu zakazu wstępu, ale to może się zmienić, jeśli nie spadnie deszcz, a na to się nie zanosi. Tylko wczoraj strażacy i leśnicy gasili 172 pożary lasów. To dobowy rekord od początku tego roku. Zachowajmy więc szczególną ostrożność, bo wystarczy niedopałek papierosa, aby wybuchł pożar.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Lodowy dom w Irkucku

W Irkucku w Rosji nieusuwane awarie podczas mroźnej zimy zmieniły budynek mieszkalny, dawniej należący do akademika Technicznej Akademii Lotniczej, w wielki sopel lodu. Po tym, gdy filmik obiegł cały świat, władze miasta przesiedliły 10 mieszkańców „lodowego domu”.

Superkomórka nad Łotwą

Superkomórka burzowa to wspaniałe zjawisko. Piękne, ale też wyjątkowo niszczycielskie.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @JnisKlks.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @JnisKlks.

Cień Księżyca padł na Ziemię

Pod koniec grudnia na Indonezji było widoczne pierścieniowe zaćmienie słońca. To niecodzienne zjawisko można było podziwiać z powierzchni ziemi, jak i z orbity. Dzięki animacji zdjęć satelitarnych możemy zobaczyć, jak cień Księżyca przesuwa się po lądach i morzach w postaci kulistej czarnej plamy.

Przez okno Stacji Kosmicznej

Amerykańska astronautka Christina H. Koch uwieczniła z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wspaniały spektakl. Na jednym zdjęciu zobaczyć możemy gwiazdy, zorzę polarną, meteory z roju Kwadrantydów i miejskie światła. Kosmiczne laboratorium obiega Ziemię kilkanaście razy na dobę, za każdym razem dostarczając zapierających dech krajobrazów.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Cumulusy o zachodzie słońca

Chmury kłębiaste Cumulus pięknie prezentowały się wczoraj podświetlane na mroczne barwy przez promienie chowającego się za horyzont słońca.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej