Co się teraz dzieje w pogodzie?

Tylko na wschodnim Pomorzu i Podlasiu chmurzy się, ale nie pada. Na pozostałym obszarze jest bezchmurnie. Wiatr wieje chwilami silniej z północnego wschodu. Temperatura wynosi od 6 do 8 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 kwietnia 2020 o godzinie 9:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 kwietnia 2020 o godzinie 9:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Zamiecie pyłowe wciąż szaleją

Porywisty wiatr wciąż wznieca zamiecie pyłowe na świeżo zaoranych polach uprawnych. Z powodu wielodniowego braku obfitych opadów sytuacja pogarsza się coraz bardziej i nie widać jej poprawy. Widoczność w zamieciach spada niemal do zera. Tak wyglądała jedna z nich pod Łęczną na Lubelszczyźnie.

Erupcja wulkanu Etna we Włoszech

Na włoskiej Sycylii wybuchł wulkan Etna. Popioły wzniosły się na wysokość kilku kilometrów ponad krater. Ogłoszono w związku z tym czerwony, najwyższy alarm dla lotnictwa. Zamknięto główne lotnisko w regionie, znajdujące się w rejonie miasta Katania. Póki co nie ma żadnego zagrożenia dla miejscowej ludności.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i przez cały dzień będzie bardzo powoli rosnąć. Obecnie wynosi od 1022 hPa na południu do 1024 hPa na północnym zachodzie kraju. Biomet pozostaje korzystny dla naszego samopoczucia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Noc i ranek z przymrozkami

Złe wieści dla rolników, ogrodników i sadowników, ponieważ przed nami kolejna noc i poranek z przymrozkami. Najlżejsze będą one na południu i najsilniejsze na północnym wschodzie kraju. Temperatura może spadać nawet poniżej minus 5 stopni, a przy gruncie nawet do 10 stopni na minusie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pożar i skażone powietrze w Kielcach

Płonie składowisko odpadów w Nowinach koło Kielc. Północny wiatr gna czarną chmurę dymu w kierunku południowym, omijając Kielce. Jednak z powodu możliwego skażenia powietrza mieszkańcom zalecono pozostanie w domach oraz zamknięcie i uszczelnienie okien. Około godziny 16:00 w Kielcach rozległ się modulowany sygnał alarmowy oznaczający zagrożenie skażeniem. Jeśli zagrożenie minie, rozlegnie się ciągły 3-minutowy sygnał.

Wspaniała Polska z lotu ptaka

Polskie krajobrazy zachwycają o każdej porze roku, zwłaszcza, gdy podziwiamy je z lotu ptaka. Zobacz te najpiękniejsze, od morza przez jeziora, łąki i pola aż po góry.

Zdjęcie dnia: Autostrada do nieba

Autostrada do nieba, gdzieś pośród polskich pól. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Krakatau znów wybucha

Kolejną erupcję wulkanu Krakatau uwiecznił satelita Sentinel. Możecie zobaczyć unoszący się z krateru pióropusz popiołów i chmurę skroplonej pary wodnej. Na szczęście nie ma tym razem zagrożenia dla ludności.

Fot. Copernicus EU / Sentinel-2 / Antonio Vecoli.
Fot. Copernicus EU / Sentinel-2 / Antonio Vecoli.

„Sorry, mamy taki klimat”

Minęło 5 lat od kiedy słowa Elżbiety Bieńkowskiej, ówczesnej minister transportu, zelektryzowały Polaków. „Sorry, mamy taki klimat” było jednym z najczęściej powtarzanych w mediach słów, które wypowiedzieli politycy. Powstało na jego podstawie wiele memów, a nawet reklama. Temat zamarzających pociągów powraca niemal każdej zimy. Wcześniej świat obiegło zdjęcie „tronu Królowej Lodu” z pociągu interREGIO.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Zobaczcie starcie pociągu ze śniegiem

Jak pociągi w Nowej Zelandii radzą sobie ze śniegiem zalegającym na torach?

Na Tonga powstają nowe wyspy

Tonga to wyspiarski kraj położony na wodach Pacyfiku, który z każdym dniem poszerza swoje terytorium. Dlaczego? Ponieważ wybuchają wciąż to nowe podmorskie wulkany, które za pomocą lawy, tworzą nowe wyspy. Zobaczcie jak powstaje jedna z nich na naszych oczach.

Dwa łuki okołozenitalne

Nasz czytelnik uwiecznił dzisiaj przed południem na Ziemi Łódzkiej podwójny łuk okołozenitalny. Powstaje on na skutek załamywania się promieni słonecznych na unoszących się na wysokości kilku kilometrów nad ziemią kryształków lodowych. Powstaje kolorowy łuk przypominający odwróconą tęczę.

Podwójny łuk okołozenitalny. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Podwójny łuk okołozenitalny. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

140 lat ocieplania się klimatu

Na poniższej animacji możecie zobaczyć, jak zmieniały się średnie globalne anomalie temperatury między 1880 a 2019 rokiem. To również zapis postępującego globalnego ocieplania się klimatu. Kolory niebieskie, oznaczające temperatury poniżej normy, zmieniły się w tym okresie na czerwone, znacznie przekraczające normę na plus, zwłaszcza na północnej półkuli.

Tyle samo lądu na Marsie i na Ziemi

Mars ma o połowę mniejszą średnicę niż Ziemia. Jednak jeśli porównamy powierzchnię lądów, to okazuje się być niemal identyczna. Mars ma powierzchnię 145 mln km2, a Ziemia o 4 mln km2 większą. Kontynent północnoamerykański zająłby znaczną część marsjańskiej półkuli.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu i północnym wschodzie kraju chmurzy się, ale przeważnie z przejaśnieniami. Na pozostałym obszarze jest bezchmurnie. Wiatr wieje porywiście z północy i północnego wschodu. Temperatura wynosi od 5 stopni na północnym wschodzie do 10 stopni na południu kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Nepal nie posprząta Everestu

Władze Nepalu nie chcą podczas epidemii koronawirusa, w trakcie której wspinaczka na najwyższą górę świata jest zabroniona, pozwolić wolontariuszom na posprzątanie wszechobecnych śmieci, w tym porzuconych namiotów, sprzętu wspinaczkowego, pustych kanistrów po płynach, butli gazowych, a nawet ludzkich odchodów. To dobra okazja na sprzątanie, ponieważ nie ma wspinaczy, a Szerpowie, którzy tracą dochody, mogli podreperować swój domowy budżet.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Piękna pogoda w Tatrach

W Tatrach w ostatnich dniach panowała przepiękna pogoda. Niestety, nic nie wskazuje na to, aby jutro góry miały zostać, podobnie jak Lasy Państwowe, otwarte dla turystów. Najwcześniej będzie się można wybrać w najwyższe polskie góry dopiero w maju, ale nie na najpopularniejsze szlaki, czyli nad Morskie Oko i Giewont, które otwarte mogą zostać dopiero, gdy epidemia zacznie ustępować.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie powoli rosnąć. Barometry pokazują od 1016 hPa (podwyższone) na południu do 1024 hPa (wysokie) na północnym zachodzie kraju. Biomet pozostanie korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Niebo jak namalowane

Niebo jak na obrazie mistrzów impresjonizmu gościło dzisiaj na koniec dnia nad Polską.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej