Coś dla amatorów burz

Piorunujące co nieco dla amatorów burz. Archiwalna kompilacja nagrań błyskawic na Podlasiu.

Zdjęcie dnia: Na plaży z dystansem

Wypoczynek na plaży? Tylko z zachowaniem bezpiecznej odległości. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Czapeczka nad wulkanem Fudżi

Nad wulkanem Fudżi w Japonii zawisł obłok lentikularny, nazywany też chmurą soczewkowatą. Przypomina "czapeczkę", stąd potoczna nazwa tego zjawiska. Fenomen powstaje na skutek silnych pionowych ruchów powietrza. Uwielbiają go szybownicy, ponieważ obłoki tego typu to dla nich wskazówka, że mogą w ich rejonach trafić na stabilne prądy wznoszące.

Ich praca to wywoływanie lawin

Aby zmniejszyć ryzyko lawinowe na stromych stokach u podnóży których przebiegają ważne szlaki drogowe lub kolejowe, konieczne jest sztuczne wywoływanie lawin. Zobaczcie, jak to się robi w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej, gdzie zimą spadają olbrzymie ilości śniegu.

Świetlny pokaz w Wuhan

W środku nocy w chińskim Wuhan, który stał się epicentrum epidemii koronawirusa, odbył się świetlny pokaz. Drapacze chmur, zabytkowe budynki i mosty podświetlone zostały na najróżniejsze kolory. Widowisko związane było z otwarciem miasta na świat po wielu tygodniach izolacji i miało udowodnić wszystkim, że metropolia przetrwała najgorsze, niczym Feniks podnosząc się z popiołów. To był również hołd dla bohaterskich lekarzy i ratowników, którzy walczyli o zdrowie i życie mieszkańców.

Silny wstrząs w rejonie Japonii

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło rejon Wysp Ogasawara w Japonii. Ognisko wstrząsu M6.6 położone było około 500 kilometrów pod dnem Pacyfiku. To na tyle duża głębokość, że drżenie było bardzo słabo odczuwane na powierzchni. Nie ma ofiar ani szkód materialnych.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

10 stopni mrozu przy gruncie

Po krótkiej przerwie przymrozki wróciły, i to nie byle jakie. O poranku miejscami na Pomorzu, Kujawach i Mazowszu temperatura spadła do minus 5 stopni, a przy samym gruncie do nawet minus 10 stopni. Poniżej zera było w całej północnej, wschodniej i centralnej Polsce. Kolejne noce i ranki przyniosą mróz głównie w północnych regionach. Cieplej zrobi się dopiero w drugiej połowie tygodnia.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W północnych regionach kraju dominuje małe i umiarkowane zachmurzenie, a na północnym wschodzie umiarkowane i duże, ale bez opadów deszczu. Na pozostałym obszarze jest bezchmurnie. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z północnego wschodu. Temperatura wynosi od 9 stopni na północy do 16 stopni na południowym zachodzie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 18 kwietnia 2020 o godzinie 12:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 18 kwietnia 2020 o godzinie 12:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Prognoza 16-dniowa: Jaką pogodę przyniesie nam koniec kwietnia i początek maja?

Kiedy zrobi się naprawdę ciepło? Kiedy spadną deszcze, które złagodzą suszę? Czy ostatnia dekada kwietnia będzie słoneczna? Jaką pogodą rozpocznie się maj? Co nas czeka podczas majówki?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jaka będzie pogoda do końca kwietnia i na początku maja?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

Tatry Wysokie zamknięte

Zamknięte przejście graniczne w Jurgowie z widokiem na ośnieżone Tatry Wysokie.

Przejście graniczne w Jurgowie z widokiem na Tatry Wysokie na Słowacji. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl
Przejście graniczne w Jurgowie z widokiem na Tatry Wysokie na Słowacji. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl

Oblicza pogody

Pogoda lubi się zmieniać. Zobaczcie wszystkie jej oblicza.

Z powodu wirusa wycinają topole

Władze indyjskiego terytorium związkowego Dżammu i Kaszmir nakazały wycięcie wszystkich topoli z obawy, że ich uczulający pyłek może nasilać objawy związane z infekcją koronawirusem. Tymczasem biały puch topolowy to nie pyłek i nie ma żadnych właściwości uczulających, a jedynie może krótkotrwale podrażniać oczy i nos. Nie ma też wiarygodnych danych o jego wpływie na zachorowalność na koronawirusa. Mity znów wygrały z faktami.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1019 hPa (podwyższone) na północnym wschodzie i południu do 1021 hPa (wysokie) na zachodzie kraju. Biomet pozostanie korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Księżyc z planetami

Księżyc przez dwa dni przed świtem spotykał się z Marsem, Jowiszem i Saturnem.

Księżyc, Mars, Jowisz i Saturn. Fot. Łukasz Górski / TwojaPogoda.pl
Księżyc, Mars, Jowisz i Saturn. Fot. Łukasz Górski / TwojaPogoda.pl
Wschodzący Księżyc. Fot. Łukasz Górski / TwojaPogoda.pl

Wylądowali w kazachskim stepie

Statek kosmiczny Sojuz MS-15 z trójką astronautów wracających z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wylądował bezpiecznie na stepach Kazachstanu. Rosjanin Oleg Skripoczka oraz Amerykanie Jessica Meir i Andrew Morgan spędzili na ziemskiej orbicie 200 dni. Wrócili na inną planetę, od tej, którą opuszczali. Po wielomiesięcznej izolacji są oni dobrze przygotowani na nową normalność w związku z pandemią koronawirusa.

Wiosna w wielkim mieście

Wiosna w wielkim mieście ma swój wyjątkowy urok, gdzie wszechobecny, paskudny beton i asfalt przyozdabiają rozkwitające ogrody i zieleniące się drzewa. Pełne barw kwiaty odbijają się w szklanych fasadach biurowców. Zobaczcie to na filmie.

Zdjęcie dnia: Zanosi się na burzę

Sezon burzowy wystartował w ubiegły poniedziałek. Takie widoki będziemy podziwiać coraz częściej. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Coraz więcej żubrów

Ile żubrów żyje w Bieszczadach? Okazuje się, że ponad pół tysiąca. Co więcej, ich liczba wciąż się zwiększa. W ciągu ostatniego roku przybyło ich przeszło 100. Dodając do tego ponad 150 niedźwiedzi ukazuje nam się obraz prawdziwie dzikich Bieszczadów.

Zamieć pyłowa na Ukrainie

Nie tylko u nas porywisty wiatr wywiewa ze świeżo zaoranych pól uprawnych pył, który przenosi kilometry dalej. Masywna zamieć piaskowa nawiedziła właśnie rozległe obszary Ukrainy, w tym okolice Kijowa. Widoczność spadła niemal do zera.

Ta mała niebieska kropka to Ziemia

Niemiecki astronauta Alexander Gerst opublikował zdjęcie małej niebieskiej kropki poniżej Saturna i jego imponujących pierścieni pyłowych. To oczywiście Ziemia, uwieczniona przez sondę kosmiczną Cassini. Ta mała kropka to cały nasz świat, 7 miliardów ludzi, przyroda, oceany, a także cała dobroć i niezliczone konflikty. Astronauta używa poruszających słów: „Kluczem do przetrwania naszego kruchego gatunku jest pokój, szacunek i tolerancja”. Pamiętajmy o tym nie tylko dzisiaj...

Fot. ISS / ESA.
Fot. ISS / ESA.
dalej