Relaksacyjna podróż poza Ziemię

Zapraszamy Was w relaksacyjną podróż na ziemską orbitę i dalej w odmęty kosmosu. Rozsiądźcie się wygodnie, odprężcie i podkręćcie głośniki. Zobaczycie najpiękniejsze krajobrazy powierzchni ziemi uwiecznione ze Stacji Kosmicznej oraz galaktyki i mgławice okiem kosmicznych teleskopów, a wszystko to okraszone wspaniałą muzyką:

Niezwykła przyjaźń

Pamiętacie jeszcze niezwykłą przyjaźń jaka łączyła Tadeusza Lubiarza i jego podopiecznego Pitka? Ta ruda kitka skradła nasze serca 5 lat temu. Powspominajmy te radosne chwile.

Wschód Słońca z ziemskiej orbity

Wschód Słońca z nieco innej perspektywy, bo widziany oczami astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Słońce wyłania się zza kolejnych warstw ziemskiej atmosfery o różnej barwie.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Gdy kropla deszczu spada na piasek

Aby sprawdzić, jak wygląda uderzenie planetoidy w powierzchnię ziemi, posłużyć nam może zwykła kropla wody i piaszczysta powierzchnia. Pomysł ten wykorzystali chińscy naukowcy, którzy zaobserwowali to zjawisko przy użyciu superszybkiej kamery. Widać jak kropla opada i żłobi w piasku krater, identyczny jaki powstaje po uderzeniu kosmicznej skały w ziemię. Zobaczcie:

Platforma wiertnicza podczas sztormu

Podczas przechodzenia nad Morzem Północnym orkanów, szaleją potężne sztormy, podczas których fale mają wysokość nawet ponad 10 metrów. James Eaton, jeden z pracowników, uwiecznił jak platforma wiertnicza Borgholm Dolphin ostaje się falom. Konstrukcja znajduje się około 230 kilometrów na wschód od szkockiego Aberdeen.

Co się teraz dzieje w pogodzie

W większości regionów kraju jest bezchmurnie. Chmury gromadzą się tylko w wąskim pasie od Ziemi Lubuskiej przez północny Śląsk po Podkarpacie. Nigdzie nie pada. Wiatr wieje chwilami porywiście z północy i północnego zachodu. Temperatura wynosi od 7-8 stopni na północy do 11-12 stopni na południu i południowym wschodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie

Jak nie wojna, to powódź

Jemen, w którym wciąż trwają działania wojenne, przeżywa kolejny dramat. Tym razem to ulewne deszcze, które doprowadziły do tzw. błyskawicznych powodzi. Kosztowały one życie wielu osób. Straty materialne są olbrzymie, ponieważ wiele rodzin straciło dach nad głową.

Herbaciane niebo

Nasz czytelnik uwiecznił wczoraj przepiękny zmierzch we Wrocławiu. Chmura warstwowa przysłaniająca znaczną część nieba przybrała barwę herbacianą.

Zmierzch we Wrocławiu. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Zmierzch we Wrocławiu. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie powoli będzie rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1012 hPa (umiarkowane) na północnym wschodzie do 1018 hPa (podwyższone) na północnym zachodzie kraju. Biomet będzie się poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Spore skrajności temperatury

Znaczne mieliśmy dzisiaj skrajności w temperaturze. W tym samym czasie, gdy morska bryza przyniosła na wybrzeżu zaledwie 10 stopni, to na Śląsku były nawet 23 stopnie w cieniu.

Spore skrajności temperatury

Lasy i parki znów otwarte

Od najbliższego poniedziałku wzniesiony zostanie zakaz wstępu do lasów, parków i na wszystkie tereny zielone w celach rekreacyjnych. Jednak nadal pozostanie zamknięta infrastruktura towarzysząca, w tym specjalne ścieżki edukacyjne, wiaty i miejsca biwakowe, ale też parkingi. Trzeba będzie zachować bezpieczny dystans od innych osób.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Chochołowskie krokusy

Tak pięknie jest na Polanie Chochołowskiej w Tatrach. Szkoda, że nie możecie łąki pełnej krokusów podziwiać na własne oczy. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Iryzacja o zachodzie Słońca

@Wojtek uwiecznił wczoraj o zachodzie Słońca iryzację chmur. Na skutek zjawiska dyfrakcji światła obłoki mieniły się pastelowymi barwami tęczy. Bardziej kolorowy koniec dnia trudno sobie wyobrazić.

Iryzacja chmur o zachodzie Słońca. Fot. Wojtek / TwojaPogoda.pl
Iryzacja chmur o zachodzie Słońca. Fot. Wojtek / TwojaPogoda.pl

Warzywno-owocowa dieta poprawia samopoczucie już w 2 tygodnie

Każdy zdaje sobie chyba sprawę z tego, że dobra dieta jest podstawą zdrowia fizycznego, nadal jednak w pędzie codziennego życia trudno ją utrzymać. A teraz badacze z Nowej Zelandii dowodzą, że dieta bogata w warzywa i owoce jest kluczowa także dla zdrowia psychicznego.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Nowozelandzcy psychologowie przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział 171 studentów w wieku od 18 do 25 lat. Przez dwa tygodnie jedna trzecia z nich jadła tak jak dotychczas, podczas gdy kolejne... Zobacz cały artykuł >>>

Gdy się nie odśnieża dachu

Takie cuda powstają, gdy nie usuwa się na bieżąco śniegu z dachu.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / FoIvana Kovacic / Mišel Podgorski.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / FoIvana Kovacic / Mišel Podgorski.

Bardzo mocno wieje

Na północy, północnym wschodzie i wschodzie kraju mocno wieje, w porywach do 60-70 km/h, a lokalnie do 80 km/h. Najmocniejsze podmuchy notuje się na Pomorzu i Mazurach. Tam strażacy wyjeżdżają do usuwania połamanych gałęzi, a energetycy przywracają zasilanie. Wiatr przestanie stanowić zagrożenie w godzinach wieczornych.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Upadek tajemniczej komety całkowicie odmienił losy Ziemi. „Pojawił się człowiek”

Naukowcy są zdania, że człowiek pojawił się na Ziemi dzięki uderzeniu komety, która wywołała olbrzymie spustoszenie w klimacie naszej planety. Niezwykłe wydarzenia rozegrały się 56 milionów lat temu, czyli 10 milionów lat po wyginięciu dinozaurów.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jak badacze twierdzą na łamach pisma New Scientist, w wyniku uderzenia tajemniczej komety globalna temperatura powietrza wzrosła o aż 8 stopni, temperatury powierzchni mórz wynosiły ponad 35 stopni, a poziom dwutlenku węgla w atmosferze rósł niezwykle szybko... Zobacz cały artykuł >>>

Rekordowy śnieg w Skandynawii

Nie tylko na Islandii, w Szwecji i Norwegii w pierwszej połowie kwietna spadły gigantyczne ilości śniegu. Podobnie było też w Finlandii. odnotowano tam warstwę białego puchu o grubości nawet 1,25 metra. Nigdy wcześniej na wiosnę śniegu nie było aż tak dużo.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Odwrócony Księżyc

Polscy polarnicy mieszkający na Wyspie Króla Jerzego w Antarktyce też zachwycali się największą w tym roku pełnią Księżyca. Jednak ich Srebrny Glob wyglądał zupełnie inaczej niż nasz. Dlaczego? Ponieważ na południowej półkuli tarcza Księżyca zawsze jest odwrócona „do góry nogami” względem tej obserwowanej w Polsce.

Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station / S. Kucięba.
Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station / S. Kucięba.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W większości regionów kraju jest bezchmurnie, tylko na północy chmurzy się, ale nie pada. Wiatr wieje z zachodu w porywach do 40-50 km/h, a na północy i północnym wschodzie do 60-75 km/h. Temperatura wynosi od 7 stopni na północy do 16 stopni na południu kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?
dalej