Święto wody z ulewami

W Tajlandii nowy rok rozpoczyna się zawsze w połowie kwietnia, gdy po wielu miesiącach suszy nadciągają deszczowe chmury. Święto Songkran przypomina naszego Śmigusa-dyngusa, ponieważ mieszkańcy polewają się na ulicach wodą z wiader. Tym razem nie musieli, ponieważ spadły olbrzymie ilości deszczu połączone z burzami, które powodowały szkody. Nawałnice pozbawiły życia 2 osoby. Zniszczonych zostało 3 tysiące domów.

Fale na niebie

W chmury można się wpatrywać całymi godzinami. Nie przestają nas zadziwiać.

Cudo ze światła i lodu

Niesamowite zjawisko optyczne, które nazywane jest „halo słoneczne”. Powstaje ono, gdy promienie słoneczne załamują się na unoszących się w powietrzu sześcioramiennych kryształach lodowych, czy to zawartych w chmurach Cirrostratus, czy też, jak w tym przypadku, na skutek naśnieżania stoku narciarskiego. Widoczne są pierścienie, łuki i tzw. słońca poboczne.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Julie Morris.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Julie Morris.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie stabilne. W tej chwili wynosi od 1006 hPa (obniżone) na północnym wschodzie do 1022 hPa (wysokie) na południu kraju. Biomet zacznie się polepszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Tragiczne Święta w USA

32 osoby zginęły w całej serii tornad, które przetoczyły się nad południowymi stanami USA podczas Wielkanocy. Są setki zniszczonych domów, połamane drzewa i uszkodzone sieci energetyczne. Trwa szczyt sezonu na te zjawiska, który potrwa do końca czerwca.

Bardzo mocno powieje

W drugiej połowie nocy oraz przez niemal cały czwartek na północy i wschodzie kraju spodziewamy się porywistego wiatru z kierunku zachodniego, który może osiągać nawet do 70-80 km/h. Wiatr może powodować lokalne szkody materialne, w tym łamać gałęzie, uszkadzać dachy i linie energetyczne. Prosimy o ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zdjęcie dnia: Widok na Tatry

Przepiękna panorama Tatr z Polany Głodówka. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Wyspy Kanaryjskie w nocy

Tak wyglądają Wyspy Kanaryjskie pod osłoną nocy. Dzięki specjalnemu instrumentowi zainstalowanemu na satelicie Suomi NPP, możemy dowiedzieć się jak "świecą" Teneryfa i Gran Canaria. Przypominają one mieniące się w słońcu łańcuszki, ponieważ zabudowa okala wybrzeża obu wysp, zaś w ich centrach znajdują się niezamieszkane wulkany.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Rozświetlone brzegi Nilu w nocy

Niesamowicie wygląda Nil i jego delta w środku nocy. Jako, że Egipt jest krajem pustynnym, a do życia potrzebna jest woda, niemal wszyscy Egipcjanie mieszkają nad brzegami jednej z najdłuższych rzek świata. Miejskie lampy rozświetlają bieg rzeki i ujście do Morza Śródziemnego.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Chmurzy się i pada

Na większym obszarze kraju chmurzy się, a miejscami w centrum i na północnym wschodzie kraju słabo i przelotnie pada deszcz lub mżawka. Choć opady są bardzo niewielkie, to jednak każda kropla wody jest na wagę złota podczas silnej suszy.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Kula ognia w samym środku dnia

W pasie od południowych Niemiec przez Austrię i Szwajcarię po północne Włochy i Słowenię można było obserwować przelot bardzo jasnego bolidu. Kosmiczna skała weszła w ziemską atmosferę z zawrotną prędkością, w trakcie spalania kilkukrotnie rozbłyskając.

Bliskie spotkanie z błyskawicą

W Palm Beach na Florydzie niewiele brakowało, aby pewien turysta został porażony przez piorun. Błyskawica uderzyła w powierzchnię morza tuż przy brzegu.

Poranek z przymrozkiem

Na południu, wschodzie i w centrum poranek przyniósł przymrozki nawet do minus 4 stopni. Kolejne noce i ranki będą cieplejsze, a przymrozki pojawiać się będą już wyłącznie lokalnie, zwłaszcza w kotlinach górskich.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Tak było jeszcze niedawno...

Narodowa kwarantanna sprawiła, że siedzimy w domu. Parki, lasy i góry są dla nas zamknięte. Przypomnijmy sobie czasy, gdy mogliśmy zachwycać się pięknem przyrody z bliska...

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południowych krańcach niebo rozpogadza się, a w całej południowej połowie występują przejaśnienia. W północnej połowie kraju jest pochmurno, a w pasie od Pomorza Gdańskiego przez Mazury po Podlasie miejscami słabo i przelotnie pada deszcz. Wiatr wieje porywiście z zachodu. Temperatura wynosi od 2 stopni na północnym wschodzie do 8 stopni na zachodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Szkocja i Anglia z ziemskiej orbity

Północna część Anglii, Szkocja i fragment Irlandii, widoczne z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Białe kłębki i pasma to oczywiście chmury. Specjalne pozdrowienia dla Szkotów, którzy zdecydowali się pozostać w Zjednoczonym Królestwie.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Krata ludzka czy pajęcza?

Człowiek wytwarza kraty z kutych prętów, a pająk z zakrzepniętych włókien fibroinowych sklejonych serycyną. Która z tych krat Waszym zdaniem jest piękniejsza?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Plamy słoneczne większe od Ziemi

Kompleksy ciemnych plam na powierzchni Słońca, które są źródłem wyrzutów materii, a na Ziemi również zorzy polarnej, są wielokrotnie większe od naszej planety. Na poniższym zdjęciu porównano rozmiar jednego z kompleksów plam oraz Ziemi. Nie zapominajmy, że pod względem średnicy Słońce jest aż 109 razy większe od naszej planety. Ziemia jest tylko pyłkiem...

Fot. Tosi.
Fot. Tosi.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie powoli spadać. Barometry wskazują od 1012 hPa (umiarkowane) na północnym wschodzie do 1022 hPa (wysokie) na południu kraju. Biomet pozostanie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Księżyc, Jowisz, Saturn i Mars

Przed świtem, około godziny 5:00, koniecznie spójrzcie na niebo południowo-wschodnie, gdzie Księżyc w ostatniej kwadrze spotka się z Jowiszem i Saturnem. Dobę później Księżyc powędruje na spotkanie z czerwonym Marsem. Szczegółową mapkę nieba możecie zobaczyć poniżej. Czekamy na Wasze zdjęcia.

Księżyc, Jowisz, Saturn i Mars
dalej