Podziwiajmy zachody słońca

Dzięki narodowej kwarantannie mamy więcej czasu na podziwianie urokliwych zachodów słońca. Tak wyglądał dzisiejszy.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Chmury widoczne z ziemskiej orbity

Astronauci mogą podziwiać ziemską atmosferę za każdym razem, gdy wyglądają przez okno w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jednak układ chmur zmienia się za każdym razem, więc nie przestaje ich zachwycać. Oto kolejne zdjęcie chmur od góry, bo wykonane z ziemskiej orbity.

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.

Zdjęcie dnia: Schody do nieba

Schody do nieba? Nie, prowadzą one z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję w Tatrach Wysokich. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

10. rocznica erupcji Eyjafjallajökull

Mija dokładnie 10 lat od erupcji islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull. Jak pamiętamy, z powodu popiołów docierających nad Europę odwołano wtedy aż 100 tysięcy lotów, na lotniskach koczowało 10 milionów podróżnych, co kosztowało europejską gospodarkę aż 5 miliardów euro. Do czasu wstrzymania lotów z powodu epidemii koronawirusa był to największy paraliż ruchu lotniczego w historii.

Zima wróciła w Beskidy Zachodnie

W Beskid Wyspowy wróciła zima, a dopiero co pokazywaliśmy Wam akcenty wiosenne.

Zima w Beskidzie Wyspowym. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Zima w Beskidzie Wyspowym. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Lubicie jeść w nocy? Promienie UV mogą być dla Was groźne

Jeśli chcecie złapać piękną opaleniznę, to w żadnym razie nie podjadajcie w środku nocy. Dlaczego? Ponieważ, jak udowodnili to naukowcy z Teksasu, nieregularne spożywanie posiłków, zwłaszcza w nocy, gdy powinniśmy spać, powoduje zaburzenia w naszym wewnętrznych zegarze biologicznym. To on sprawia, że skóra nie produkuje enzymu odpowiedzialnego za powstawanie opalenizny podczas ekspozycji na słońcu.

Fot. Pexels.com / Adam Kontor.
Fot. Pexels.com / Adam Kontor.

Co więcej, okazuje się, że skóra nocnych obżarciuchów staje się na tyle wrażliwa, że jest bardziej podatna na oparzenia słoneczne. Niezwykłego odkrycia dokonano podczas badań na myszach. Okazało się, że zwierzęta karmione w ciągle zmieniających się godzinach, a potem wystawiane na wpływ promieniowania ultrafioletowego (UV) częściej zapadały na choroby skóry.

Filary Stworzenia z bliska

Filary Stworzenia, czyli fragment Mgławicy Orzeł, to jeden z najbardziej niesamowitych obiektów, jakie uwiecznił Kosmiczny Teleskop Hubble'a. To wielobarwne smugi gazu w mgiełce pyłu kosmicznego. Pył i gaz w filarach są spotęgowane przez intensywne promieniowanie z młodych gwiazd i degradowane przez silne wiatry z masywnych pobliskich gwiazd.

Najsuchsza pustynia pełna kwiatów

Dywan kwiatów pokrył najsuchszą pustynię na naszej planecie. Na Atakamie potrafi nie padać przez całe dziesiątki lat. Jednak wystarczy jeden deszcz, aby jałowa ziemia zmieniła się w barwny ogród. Dotychczas działo się to średnio raz na kilka lat, jednak ostatnio niemal corocznie, bo deszcze nawiedzają północne Chile coraz częściej.

Pioruny, które wychodzą z ziemi

Widzieliście już coś podobnego? W Kansas City pojawiły się pioruny, które wyglądają, jakby wychodziły z ziemi i sięgały nieba, czyli przeciwnie niż zwykle. Ich źródłem nie są chmury, lecz wysokie obiekty, głównie maszty telekomunikacyjne. Przyroda bez końca nas zaskakuje :)

Poranek powitał nas śniegiem, a jeszcze w Święta termometry pokazywały 20 stopni

Zamiast wiosennych, zimowe widoki za oknami swych domów ujrzeli we wtorek rano mieszkańcy niektórych regionów naszego kraju. Śnieg prószył przy ujemnej temperaturze, która z dnia na dzień spadła nawet o kilkanaście stopni. Zobacz zdjęcia.

Wiosenny śnieg na zachodnim Pomorzu. Fot. Instagram / zukasso.
Wiosenny śnieg na zachodnim Pomorzu. Fot. Instagram / zukasso.

Jeszcze wczoraj termometry w Małopolsce pokazywały nawet 24 stopnie w cieniu. Jednak w nocy znad Grenlandii spłynęło bardzo zimne powietrze, które w większości regionów kraju przyniosło ujemne temperatury, nawet do minus 4 stopni na Mazowszu i Suwalszczyźnie... Zobacz cały artykuł >>>

Do Zakopanego wróciła zima

Do Zakopanego wróciła zima. Śniegu nie widziano tam od 2 tygodni. O poranku białego puchu leżały 3 centymetry. Wysoko w Tatrach spadło w nocy około 5 centymetrów śniegu, a temperatura sięgnęła minus 10 stopni. Tak o poranku wyglądały krajobrazy na Polanie Głodówka.

Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl
Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północy, południu i w centrum miejscami chmurzy się, a na południowym wschodzie jest pochmurno. Miejscami w tych regionach słabo pada deszcz lub śnieg. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Wiatr wieje z północnego zachodu. Temperatura wynosi od 3 do 5 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Biała farba schłodzi ulice

Miejska Wyspa Ciepła to termin odnoszący się do nadmiernego ogrzewania się betonowej zabudowy dużych miast, w których centrach temperatura potrafi być nawet o kilkanaście stopni wyższa od tej mierzonej na przedmieściach. Większość dróg potrafi się ogrzewać w upalne dni nawet do temperatury 50-60 stopni. Mieszkańcy skarżą się, że dosłownie smażą się swych domach. Z tego powodu w Los Angeles rozpoczęto pilotażowy program malowania ulic na biało specjalną farbą.

Fot. LA Street Services.
Fot. LA Street Services.

Ma ona właściwość odbijania światła słonecznego w takiej ilości, aby temperatura powierzchni drogi spadła o kilka stopni. W ten sposób odmalowano 15 ulic i zaobserwowano spadek temperatury w mieszkaniach okolicznych bloków i domów. Według raportu Agencji Ochrony Środowiska, jeśli 35 procent ulic z Mieście Aniołów pokryje się białą farbą, to nie dość, że będzie nieco chłodniej, to jeszcze z tytułu oszczędności energii miasto zyska 100 milionów dolarów rocznie.

Wschód Słońca na Stacji Kosmicznej

Amerykański astronauta Randy Bresnik uwiecznił uroczy wschód Słońca, którym zachwycał się z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z wysokości 400 kilometrów. Mamy nadzieję, że zapewni Was on w energię na cały wtorek.

Wschód Słońca z pokładu Stacji Kosmicznej. Fot. Randy "Komrade" Bresnik / ISS / NASA.
Wschód Słońca z pokładu Stacji Kosmicznej. Fot. Randy "Komrade" Bresnik / ISS / NASA.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie szybko rosnąć. W tej chwili wynosi od 1009 hPa (obniżone) na północnym wschodzie do 1019 hPa (podwyższone) na zachodzie kraju. Biomet pozostanie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Apokaliptyczne niebo w Wielkanoc

Tak się skończyła w Gdańsku najdziwniejsza Wielkanoc jaką mamy w pamięci.

Fot. Twitter / Robert Silski @robert_silski.
Fot. Twitter / Robert Silski @robert_silski.

Skąd się wzięły krokusy w Tatrach?

Skąd krokusy wzięły się w Tatrach? Co zawdzięczają ludziom? I jak się aktualnie mają? O tym opowiedzą Tomasz Skrzydłowski i Jan Krzeptowski-Sabała.

Życie w Puszczy Białowieskiej

Zobaczcie najlepsze ujęcia z fotopułapek w Puszczy Białowieskiej.

Zdjęcie dnia: Już są!

W Tatrach kwitną krokusy! Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Rekord Guinnessa z pszczołami

Juan Carlos Noguez Ortiz z kanadyjskiego Toronto został wpisany do słynnej Księgi Rekordów Guinnessa po tym, jak siedział pokryty w całości pszczołami przez 61 minut. Tym samym pobił poprzedni rekord o 8 minut. Ortiz został w tym czasie użądlony tylko dwukrotnie i zniósł to dzielnie. Mężczyzna zanim rozpoczął bicie rekordu, został pokryty feromonem królowej, który sprawił, że pszczoły gęsto pokryły jego ciało i nie chciały odlecieć.

dalej