Od świtu do zmierzchu

Zobaczcie, jak zmienia się pogoda w ciągu dnia, na przyspieszonym nagraniu, od świtu do zmierzchu.

Piorun rozerwał drzewo

Nad Polską przechodzą pierwsze wiosenne burze, które mogą być niebezpieczne. Dlaczego? Przykładem jest Kanada, gdzie piorun uderzył w wysokie drzewo rozrywając jego korę i ucinając całą koronę, która spadając uszkodziła dach drewnianego domku. Na nagraniu możecie usłyszeć ogromny huk i krzyki urlopowiczów.

Wreszcie pada!

Oto dowód na to, że zaczęło wreszcie padać. W Warszawie powietrze jest bardzo rześkie, jakim nie oddychaliśmy już od dawna. Niebo zachmurzyło się, zaczęło mocno wiać, a temperatura spadła. Termometry w stolicy pokazują tylko 10 stopni, a jeszcze wczoraj o tej porze było 20 stopni w cieniu i błękitne, wolne od chmur niebo.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wiosna w ogrodzie

Gdzie można znaleźć chwilę spokoju w tych trudnych czasach, jeśli nie wśród przyrody? Nie wychodząc z domu zapraszamy Was na wirtualny spacer po pięknym ogrodzie, gdzie poczujecie zapachy wczesnej wiosny, usłyszycie śpiew ptaków i zachwycicie się całą paletą barw kwiatów.

Rozpoczyna się sezon burzowy. Czego możemy się spodziewać w następnych miesiącach?

Rozpoczyna się półroczny sezon na pioruny w naszym kraju. Warto więc zapoznać się z tym zjawiskiem, które wydaje się powszechne, a jednak wciąż krąży o nim bardzo wiele mitów. Mamy dla Was poradnik i encyklopedię w jednym.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

W Lany Poniedziałek nad południowymi i wschodnimi regionami kraju spodziewamy się wystąpienia pierwszych wiosennych burz. Nie będą one intensywne, jednak w trakcie nich deszcz będzie ulewny, miejscami połączony z drobnym gradem, a wiatr może być porywisty... Zobacz cały artykuł >>>

Pierwsze wiosenne burze

Pierwsze wiosenne burze przechodzą nad południowymi i południowo-wschodnimi regionami kraju. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 10 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 70 km/h. Zachowajcie ostrożność!

Pierwsze wiosenne burze

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i północy kraju pochmurno, miejscami z opadami deszczu. Na pozostałym obszarze jeśli pada, to tylko przelotnie, można też liczyć na przejaśnienia i rozpogodzenia. Wiatr wieje chwilami porywiście z zachodu i północnego zachodu. Temperatura wynosi od 6 stopni na wybrzeżu i Pomorzu do 19 stopni w Małopolsce.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 13 kwietnia 2020 o godzinie 10:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 13 kwietnia 2020 o godzinie 10:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

6 ofiar tornad w USA

Seria tornad przetoczyła się nad południowymi stanami USA. Zginęło 6 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Są bardzo duże szkody materialne, w tym zniszczone domy, samochody i drzewostan. Przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi służby ostrzegały od kilku dni. Szczytowa część sezonu tornad potrwa do czerwca.

Czarnobyl nadal płonie

Trwa walka z pożarem Czerwonego Lasu, najbardziej skażonej części Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej. Ukraińskie służby informują, że nie ma niebezpiecznego skażenia radiacyjnego. Strażacy robią co mogą, aby ogień nie dotarł do Prypeci i okolic zamkniętej elektrowni jądrowej. Niestety, póki co przegrywają z żywiołem. Zobaczcie filmik z szaleńczego przejazdu wozu strażackiego przez płonący las.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie bardzo szybko rośnie. Barometry wskazują od 1004 hPa (obniżone) na północnym wschodzie do 1012 hPa (umiarkowane) na południu kraju. Biomet będzie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Piękny kres Niedzieli Wielkanocnej

Niedziela Wielkanocna zakończyła się intensywnymi barwami na niebie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Śmigus-dyngus z deszczem

Jak przystało na Śmigusa-dyngusa w większości regionów kraju już od samego rana będzie się chmurzyć i padać. Deszcze ominą jedynie Pomorze, gdzie spodziewamy się rozpogodzeń. Najmocniej poleje na południu i wschodzie, a zwłaszcza w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, gdzie lokalnie możliwe są pierwsze tej wiosny burze. W ich trakcie może spaść nawet do 10 mm deszczu, a wiatr może być porywisty. Temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

23 stopnie, jutro ochłodzenie

Dzisiaj ostatni tak ciepły dzień. Termometry na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej pokazały w cieniu nawet 23 stopnie. Na pozostałym obszarze notowaliśmy przeważnie od 18 do 20 stopni. Chłodniej było na Podlasiu, 16 stopni. Jutro temperatura spadnie o kilka stopni, a na północy kraju nawet o ponad 10 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zdjęcie dnia: Tulipany

Kto nie kocha tulipanów? Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Zapierająca dech Arktyka

Takie niemal nieziemskie widoki można zobaczyć w Arktyce. W sondzie zapytaliśmy Was, czy chcielibyście pojechać na biegun północny. 55 procent z Was odpowiedziało, że tak, bo byłaby to podróż życia. Arktyka jest coraz popularniejszym miejscem dla turystów. Choć wyprawa może być kosztowna, to jednak warto zapłacić każdą cenę, za takie widoki. Poniższy filmik został nagrany w technice 360 stopni, a to oznacza, że możecie obracać obrazem we wszystkich kierunkach.

Tak się formuje chmura burzowa

Jeśli lubicie podziwiać chmury, to mamy dla Was gratkę. Zobaczcie, jak w przyspieszeniu rozwija się superkomórka burzowa, jedno z najgwałtowniejszych zjawisk w ziemskiej atmosferze:

Odpoczynek w lesie

Zabieramy Was do lasu, abyście mogli odpocząć wśród drzew.

Rekordowy upał w Perth

W australijskim Perth wczoraj odnotowano 39,5 stopnia, to jest nowym rekordem ciepła dla kwietnia. Poprzedni rekord wynosił 37,6 stopnia i zmierzono go w 1910 roku, czyli aż 110 lat temu! Mieszkańcy piekielny żar spędzili w domach na kwarantannie, a plaże były puste.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Ciężkie życie pogodynka

Amerykańskie telewizje słyną z tego, że w same oko huraganu posyłają swoich najbardziej wytrwałych pogodynków. Gdy wszyscy mieszkańcy uciekają przed zabójczym żywiołem, oni muszą pojechać w miejsce, w którym nikt nie chciałby się wtedy znaleźć. Muszą stawić czoło wiatrowi huraganowemu, ulewnemu deszczowi i przypływowi sztormowemu.

Tajemnice Wyspy Wielkanocnej: Zaginieni mieszkańcy, kamienne posągi i lądowisko wahadłowców

Nie ma lepszego miejsca, o którym warto opowiedzieć w te szczególne dla Polaków Święto, jak właśnie Wyspa Wielkanocna, która pełna jest sekretów, aż po dziś dzień niewyjaśnionych. Poznajmy ten niezwykły ląd pośród Pacyfiku.

Kamienne posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej. Fot. Max Pixel.
Kamienne posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej. Fot. Max Pixel.

Jest to wulkaniczna wyspa leżąca na wodach Oceanu Spokojnego w Polinezji, około 3600 kilometrów od wybrzeży Ameryki Południowej. Wyspa należy do Chile i zamieszkuje ją 3 tysiące ludzi... Zobacz cały artykuł >>>

dalej