Opustoszałe Tatry

Tak wyglądała dzisiaj o poranku zupełnie pusta droga z Głodówki do Łysej Polany w Tatrach.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W większości regionów kraju jest bezchmurnie, jedynie miejscami na Pomorzu Gdańskim i Warmii gromadzą się chmury, ale nie przynoszą one deszczu. Wiatr wieje chwilami silniej z południa. Temperatura wynosi od 10 do 13 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Może nas zaboleć głowa

Kończy się słoneczna i bardzo ciepła pogoda. Nadciąga układ niżowy, a to oznacza, że ciśnienie będzie dzisiaj szybko spadać. Nie mamy dobrych wieści dla meteopatów, ponieważ mogą oni odczuwać różnorodne bóle, senność, rozdrażnienie, znużenie i rozkojarzenie. Przyda się mocniejsza kawa i coś na poprawę humoru.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wyspa Wielkanocna okiem satelity

Dzisiaj opowiadamy Wam o najciekawszych sekretach Wyspy Wielkanocnej. Dzięki zdjęciu z satelity Sentinel, który opublikowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) możecie zobaczyć, jak ta niezwykła wyspa wygląda od góry. To skrawek zielonego lądu wśród bezmiaru błękitnego Pacyfiku.

Fot. ESA / Sentinel-2.
Fot. ESA / Sentinel-2.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie bardzo szybko spada, jutro o tej porze będzie niższe o 15 hPa. W tej chwili barometry pokazują od 1018 hPa (podwyższone) na północnym zachodzie do 1025 hPa (wysokie) na południowym wschodzie kraju. Biomet zacznie się pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Erupcja wulkanu Krakatau

Popioły wzbiły się na wysokość kilkunastu kilometrów. To największa erupcja wulkanu Krakatau w Indonezji od czasu katastrofalnego wybuchu z grudnia 2018 roku, kiedy powstało tsunami, które dotarło w ciągu niespełna 25 minut do wybrzeży Indonezji zmiatając z ziemi setki miejscowości. Zginęło niemal pół tysiąca osób, a w ruinie jest ponad tysiąc budynków, pozostawiając bez dachu nad głową kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Wiosna w Beskidzie Wyspowym

Wiosna dotarła w góry. Tak pięknie jest w Beskidzie Wyspowym.

Wiosna w Beskidzie Wyspowym. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Wiosna w Beskidzie Wyspowym. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Wiosna w Beskidzie Wyspowym. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Fioletowe krokusy

Takimi cudeńkami rozpoczęła się wiosna. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Lot nad stolicą Korei Północnej

Zabieramy Was w lot nad stolicą jednego z najbardziej zamkniętych krajów świata. Mowa oczywiście o Korei Północnej, która ostatnio zaczęła grozić światu bombą atomową. Pjongjang z lotu ptaka prezentuje się ładnie, ponieważ wiele budynków ma kolorowe dachy lub elewacje. Jednak cały widok psują wydobywające się z kominów kłęby dymu, które spowijają miasto.

Owad gorszy od komara

Jeśli często spacerujecie po lesie, to z pewnością trafiliście już na owada, który potrafi być dużo bardziej dokuczliwy od zwykłej muchy czy nawet komara. Jak informują Lasy Państwowe, to strzyżak. Zazwyczaj preferuje jelenie i sarny, ale człowiekiem też nie pogardzi. Gdy dostanie się we włosy, odrzuca skrzydła, aby mógł sprawniej poruszać się. Potrafi nieźle ugryźć. Bąble mogą utrzymywać się kilka tygodni, czasami przypominając rumień po ugryzieniu kleszcza.

Fot. Zdobysław Czarnowski / Lasy Państwowe.
Fot. Zdobysław Czarnowski / Lasy Państwowe.

Potężne huragany okiem satelity

Zobaczcie najpotężniejsze huragany, jakie nawiedziły południe USA na tle poprzednich lat: Katrinę, Matthew i Irmę.

Płonące łąki okiem drona

Średnio co 9 minut gdzieś w Polsce płoną łąki i nieużytki rolne. Nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia glebę, ale to nieprawda. W ciągu ostatnich 9 lat w tych pożarach zginęło ponad 80 osób, a koszty gaszenia ognia okazały się astronomiczne. Zobaczcie film, który ukazuje skalę tego procederu.

Nad Bałtykiem mgła i chmury

Na aktualnym zdjęciu satelitarnym widoczna jest zalegająca nad Morzem Bałtyckim gęsta mgła morska i niskie chmury warstwowe. To zapowiedź zbliżającego się ochłodzenia.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Wszędzie jest słonecznie, przeważnie bezchmurnie. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie ze wschodu i północnego wschodu. Temperatura wynosi od 9 stopni na północnym wschodzie do 15 stopni na południowym zachodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Prognoza 16-dniowa: Co nas czeka w pogodzie w drugiej połowie kwietnia?

Dotychczas kwiecień przynosił nam kapryśną pogodę. Na początku było bardzo zimno, a miejscami spadł śnieg. Później wyraźnie się ociepliło, nawet powyżej 20 stopni. A jaka będzie druga połowa miesiąca?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jaka będzie pogoda w drugiej połowie kwietnia?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

Tak się rodzi nadmorski kurort

W 1985 roku zachodnie wybrzeże Morza Czerwonego w Egipcie, stało odłogiem. To była nieprzemierzona pustynia, bez żywej duszy. Nikt nie przewidywał, że wkrótce ma tam powstać kurort turystyczny, który każdego roku będzie przyciągał tysiące turystów z całego świata. Od 1989 roku pierwsi deweloperzy zaczęli doceniać niezwykłe uroki tego miejsca. Magnesem przyciągającym turystów jest rafa koralowa. Wioska zmieniła się w miasto El Gouna, którą zamieszkuje 23 tysiące ludzie.

Turyści mają do dyspozycji aż 16 hoteli, prawie 3 tysiące luksusowych willi, 3 mariny, 18-dołkowe pole golfowe oraz setki restauracji i sklepów. Krajobraz zmienił się nie do poznania. Wystarczy kliknąć na powyższe zdjęcia i przesuwać suwakiem w lewo i prawo, aby porównać zdjęcie z 1984 roku i z 2014 roku, i odkryć, że utworzono wiele sztucznych wysp, zbudowano drogi, zatoczki i kanały.

Zmierzyć prędkość wiatru

Czego się nie robi w imię nauki. Wprost nie możemy się nadziwić wytrwałości meteorologów: Simona Brewera i Justona Drake'a, którzy na co dzień ścigają superkomórki burzowe i tornada. Nie mogli więc sobie odmówić zmierzenia wiatru tuż przed dotarciem nad ląd oka Huraganu Irma. Wiecie jak mocno wiało? Ręczny wiatromierz wskazał 187 km/h.

Tornado obraca stodołę w perzynę

Zobaczcie jedno z groźniejszych tornad ostatnich lat, które w Harrisburgu w stanie Nebraska na oczach łowców burz obróciło stodołę w perzynę i poprzenosiło ciężkie maszyny rolnicze. Gdyby uderzyło w dom, pozostałyby po nim strzępy.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i jeszcze rośnie, ale po południu zacznie powoli się obniżać. Barometry pokazują od 1025 hPa na południowym wschodzie do 1027 hPa na zachodzie i północy kraju. Biomet pozostanie korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Tymczasem w Rosji...

Odpłynęli na krze w siną dal, jak Marzanna w pierwszy dzień wiosny.

dalej