Nadciągają chmury

Nad Warszawą pojawiły się pierwsze od kilku dni chmury. Nadciągają nad stolicę od północnego zachodu i są związane z chłodnym frontem atmosferycznym. Możecie je zobaczyć na aktualnym zdjęciu satelitarnym.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 kwietnia 2020 o godzinie 13:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 kwietnia 2020 o godzinie 13:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Widoczne są też na niebie. To pasma jasnych chmur pierzastych i pierzasto-warstwowych. Prezentują się one przepięknie na tle lazurowego koloru nieba.

Nadciągają chmury nad Warszawę. Fot. Julia / TwojaPogoda.pl

Tajemniczy wulkan

Siergiej Riazanski, rosyjski kosmonauta, uwiecznił z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z wysokości około 400 kilometrów, jeden z najbardziej niedostępnych wulkanów na świecie. To Ararat, góra słynąca z tego, że sądzi się, iż na jej stokach może znajdować się biblijna Arka Noego. Choć nigdy nie udało się tego potwierdzić, to opowieści osób, które się na nią wspinały, rozpalają wyobraźnię.

Fot. Siergiej Riazanski / ISS / Roskosmos.
Fot. Siergiej Riazanski / ISS / Roskosmos.

Masyw Araratru składa się z dwóch szczytów: Wielkiego (5137 m n.p.m.) i Małego Araratu (3896 m n.p.m.) i położony jest na wschodnim krańcu Turcji, przy granicy z Armenią. Wokół wulkanu mieszka napływowa ludność turecka i kurdyjska. Wspinaczka możliwa jest tylko w grupie zorganizowanej i wymaga uzyskania wielu zgód, ponieważ góra położona jest w strefie zmilitaryzowanej.

Fot. Siergiej Riazanski / ISS / Roskosmos.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i północy kraju pojawiły się dawno nie widziane chmury, które jeszcze deszczu nie przynoszą, ale po południu i wieczorem może z nich trochę pokropić, zwłaszcza na północnym wschodzie i południowym zachodzie. Na pozostałym obszarze jest bezchmurnie. Wiatr wieje chwilami porywiście z zachodu i północnego zachodu. Temperatura waha się od 8 stopni nad morzem do 20 stopni w centrum kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 kwietnia 2020 o godzinie 12:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 kwietnia 2020 o godzinie 12:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Zwierzęta z zoo

Poznajcie zwierzęta, które mieszkają w Polsce, a mogliście ich jeszcze nie spotkać na żywo.

Dziwne struktury na Atlantyku

To nie jest jakiś fikuśny obraz kreatywnego malarza, lecz zdjęcie wykonane z ziemskiej orbity przez astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Widoczne są na nim zamarzające wody Atlantyku u wybrzeży Kanady. Lepa lodowa unosząca się na wodzie, zaczyna wirować zgodnie z ruchem prądów morskich, tworząc wymyślne kształty:

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.

Ulewa z gradem + pustynia = ?

Co się stanie, gdy na pustynię spadnie ulewny deszcz z gradem? Odpowiedź znajdziecie na poniższym nagraniu z listopada 2015 roku. Wyjaśniamy, że duże ilości drobnego gradu, na skutek wysokiej temperatury podłoża i powietrza, błyskawicznie się roztapiają, tworząc tzw. nagłą powódź, która wypełnia koryto okresowej rzeki. Na pustyniach i półpustyniach, w różnych zakątkach świata, każdego roku giną w ich wyniku setki osób.

Chmury burzowe od góry

Tim Kopra, amerykański astronauta, uwiecznił z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej komórki konwekcyjne nad Teksasem. To te dwie okrągłe formacje w górnej części zdjęcia. Olbrzymie chmury burzowe o nazwie Cumulonimbus przyniosły ulewne deszcze, błyskawice, gradobicia i wichury. Nie obeszło się bez zniszczeń.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Śmiercionośne osunięcia ziemi

Wystarczą intensywne opady deszczu na terenie o luźnej glebie, aby doszło do katastrofalnego w skutkach osunięcia ziemi. Zobaczcie najbardziej przerażające osuwiska uchwycone na wideo:

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie spada, jednak po południu zacznie rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1018 hPa (podwyższone) na północy do 1024 hPa (wysokie) na południu kraju. Biomet będzie obojętny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W czwartek może pokropić

W czwartek przejdzie chłodny front atmosferyczny, który miejscami może przynieść bardzo słabe, przelotne opady. Pokropi zwłaszcza na północnym wschodzie i południowym zachodzie. Na większe opady poczekamy do Lanego Poniedziałku.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Czyste niebo nad Polską

Zupełnie czyste niebo nad Polską. To bardzo rzadki widok na zdjęciu satelitarnym.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Coś tu jest nie tak

Czy takim widokiem zachwycali się astronauci, którzy jako pierwsi okrążyli Księżyc? Coś tu jest nie tak. Widzimy tzw. jasną stronę Księżyca, która zawsze jest zwrócona w stronę Ziemi. Tymczasem sama Ziemia znajduje się z tyłu, a to by oznaczało, że widzimy niewidoczną półkulę Księżyca. Cóż, magia Photoshopa.

Fot. Facebook / Atmospheric Phenomena.
Fot. Facebook / Atmospheric Phenomena.

Zdjęcie dnia: Spacer po lesie

Kto nie zdążył przed wprowadzeniem zakazu wstępu, pohasać po lesie, ten niech żałuje. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Uroki nocnego nieba

Zobaczcie, co się dzieje na niebie, gdy zapadają całkowite ciemności.

Mgły w Dolinie Sanu

Piękne krajobrazy Doliny Sanu spowite malowniczą mgłą.

Powietrze w paski

Promienie zamierzchowe padają na tatrzańskie stoki i szczyty.

Promienie zmierzchowe padają na Tatry. Fot. Facebook / Witek Kaszkin.
Promienie zmierzchowe padają na Tatry. Fot. Facebook / Witek Kaszkin.

Bardzo suche powietrze

Nad Polskę nadal napływa nie tylko bardzo ciepłe, ale też skrajnie suche powietrze. Przykładowo w Krakowie wilgotność względna spadła do zaledwie 12 procent, a w Katowicach do 14 procent. W innych miejscowościach południowej Polski waha się od 20 do 30 procent, a na pozostałym obszarze kraju od 30 do 40 procent.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pełnia w Borach Tucholskich

Urocza Pełnia Różowego Księżyca w Borach Tucholskich.

Pełnia Różowego Księżyca w Borach Tucholskich. Fot. Łukasz Górski / TwojaPogoda.pl
Pełnia Różowego Księżyca w Borach Tucholskich. Fot. Łukasz Górski / TwojaPogoda.pl

Harold zmierza na Fidżi

Potężny cyklon tropikalny Harold po spustoszeniu Wysp Salomona i Vanuatu zmierza obecnie w kierunku Fidżi i Tonga. Przyniesie nam ulewne deszcze, huraganowe wiatry i silny sztorm. Żywioł na już na swoim koncie co najmniej 25 ofiar śmiertelnych. W wyspiarskich krajach są zniszczone domy, drogi, drzewostan i infrastruktura.

Fot. JMA / Himawari-8 / RAMMB / CIRA.
Fot. JMA / Himawari-8 / RAMMB / CIRA.

Tornado na powierzchni Słońca

Sonda kosmiczna SDO zarejestrowała na powierzchni Słońca gigantyczne pióropusze przegrzanej plazmy. Aż trudno uwierzyć, że kosmiczne „tornado” miało temperaturę blisko 3 milionów stopni Celsjusza. Zobaczcie to spektakularne zjawisko.

dalej