Coraz bliżej 20 stopni. Z każdym dniem będzie coraz cieplej. Kiedy nadejdą wiosenne temperatury?

Przekroczenie 20 stopni będzie pierwszym znakiem, że naprawdę rozpoczęła się wiosna. W ostatnich dniach termometry pokazywały nawet 17 stopni. Kiedy nadejdzie przyjemne ciepło? Prognozy są bardzo optymistyczne.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Ostatnio wiało z zachodu, ale my czekamy na wiatr z południa, który przyniesie nam temperatury przekraczające 20 stopni w cieniu. We wtorek byliśmy już bardzo blisko. Miejscami w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie termometry pokazały 17 stopni... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie kraju pojawiają się przejaśnienia i większe rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze dominuje pochmurne niebo, a na południu i południowym wschodzie towarzyszą mu ciągłe, chwilami intensywne opady, przeważnie deszczu, a w Karpatach także śniegu. Wiatr wieje słabo z zachodu. Temperatura wynosi od 2 do 5 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Mocno pada w Bieszczadach

Na południowo-wschodnich krańcach rozpoczęły się intensywne opady deszczu, a w Karpatach także śniegu. Najmocniej pada obecnie w Bieszczadach, gdzie w ciągu następnej doby spadnie nawet 30-50 litrów wody na metr kwadratowy ziemi, co oznacza podtopienia. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie rosnąć. W tej chwili barometry wskazują od 1001 hPa (obniżone) na północy do 1010 hPa (umiarkowane) na południowym zachodzie kraju. Biomet pozostanie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

17 stopni w Małopolsce

Mieliśmy dzisiaj spore różnice temperaturze między pochmurnym i deszczowym północnym zachodem kraju, gdzie odnotowano miejscami zaledwie 5 stopni, a pogodnym i suchym południowym wschodem, gdzie termometry wskazały nawet 17 stopni. Szczegółowy rozkład maksymalnych temperatur zamieszczamy poniżej.

17 stopni w Małopolsce

Erupcja wulkanu Merapi

Na Indonezji znów wybuchł wulkan Merapi, który w 2010 roku spowodował śmierć ponad 100 osób. Chmura popiołów, rozgrzana do temperatury aż 750 stopni, wzniosła się na wysokość kilku kilometrów ponad krater, a następnie opadła na pobliskie miejscowości. Pyl pokrył dachy domów, ulice, pola uprawne i samochody, zmusił też władze do zamknięcia miejscowego lotniska.

Galeria dnia: Chmury burzowe

Chmury burzowe są malownicze, ale też niezwykle groźne. Sięgają wysokości kilkunastu kilometrów i niosą błyskawice, ulewne deszcze, gradobicia i wichury. Potrafią czynić olbrzymie zniszczenia. Zobaczcie ich piękno w naszej galerii zdjęć.

Na niebie widok jak z pocztówki

Przyroda nie przestaje nas zachwycać. Piękny obrazek z Kujaw.

Fot. Adam / TwojaPogoda.pl
Fot. Adam / TwojaPogoda.pl

Deszczowo na zachodzie

Dzisiaj zachodnia część kraju jest wyjątkowo pochmurna, deszczowa i zimna. Termometry pokazują tam zaledwie 5 stopni. Opady mają charakter ciągły oraz umiarkowane natężenie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Walka ze śniegiem

Tak się walczy ze śniegiem za pomocą ratraków podczas potężnej zawieruchy na stokach Kasprowego Wierchu w Tatrach.

Ucieczka przed powodzią

120 tysięcy mieszkańców ucierpiało w powodziach, a 45 tysięcy musiało opuścić swoje domy w rejonie Dżakarty, stolicy Indonezji. Drugą największą aglomerację świata potop nawiedził już drugi raz od początku tego roku. Niektóre niżej położone obszary zostały zalane na wysokość niemal 2 metrów. Są ofiary śmiertelne w wieku od 10 do 67 lat.

Zabójcze ulewy w Rio

W stanie Rio de Janeiro w Brazylii trwa pora deszczowa, która przynosi powodzie i usunięcia ziemi. W ciągu tylko jednej doby potrafiło spaść nawet 180 mm deszczu. Niestety, są ofiary żywiołu. Zginęły co najmniej 4 osoby.

Najbardziej mokry luty

W Wielkiej Brytanii luty okazał się najbardziej deszczowy w historii pomiarów, a cała zima piątą najbardziej mokrą. Przyczyną były oczywiście głębokie układy niżowe, który przynosiły olbrzymie ilości deszczu. Skutek to podtopienia i powodzie.

Halny osiągał 130 km/h

Wysoko w Tatrach szalał przez całą noc huraganowy wiatr halny. Na szczycie Kasprowego Wierchu jego porywy dochodziły do 130 kilometrów na godzinę. Obecnie wiat osłabł do 100 km/h, ale w ciągu dnia może się ponownie wzmagać. Temperatura na szczytach rośnie, obecnie osiąga około zera stopni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nie musimy na nią czekać. Wiosna już do nas przyszła. Zobacz ją na zdjęciach od naszych czytelników

Jeszcze dobrze nie rozpoczął się marzec, a w przyrodzie aż roi się od oznak wiosny. Cieszyliśmy się nimi jeszcze w lutym, gdy kwitły krokusy, przebiśniegi i stokrotki, trawa się zieleniła, a ptaki coraz śmielej śpiewały. Zobaczcie na zdjęciach, co dzieje się wokół nas.

Kwitnące krokusy we Wrocławiu. Fot. Teresa / TwojaPogoda.pl
Kwitnące krokusy we Wrocławiu. Fot. Teresa / TwojaPogoda.pl

Nasi czytelnicy nigdy nas nie zawodzą. Zawsze skrupulatnie dokumentują to, co dzieje się w ich okolicy, a tam widoczne są pierwsze oznaki wiosny, i to już od dobrych kilku tygodni. W pogodne i ciepłe dni można się poczuć niemal jak w kwietniu, a przecież dopiero co zaczął się marzec... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, południu i w centrum kraju jest na ogół pochmurno i deszczowo, jednak zdarzają się przejaśnienia. Na wschodzie jest ich dużo więcej i tam nie pada. Wiatr wieje z południowego wschodu i wschodu, w górach halny powyżej 100 km/h. Temperatura wynosi od 4-5 stopni na północy do 12 stopni na pogórzu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Pusta gawra w Bieszczadach

Bieszczadzkie niedźwiedzie zbudziły się ze snu i opuściły gawry. Jedna z nich znajdowała się w pustym drzewie.

Fot. Facebook / Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe / Fot. Roman Pasionek.
Fot. Facebook / Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe / Fot. Roman Pasionek.

Niebezpieczne ulewy

Ulewne deszcze spodziewane są przez następnych kilkadziesiąt godzin na pograniczu Włoch, Słowenii i Austrii. W regionie może spaść ponad 100 mm deszczu, co może się skończyć powodziami i osunięciami ziemi. W górach przejdą śnieżyce powodujące lawiny.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie stabilne, dopiero pod wieczór zacznie gwałtownie rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 993 hPa (niskie) na południowym zachodzie do 1000 hPa (obniżone) na wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Deszczowy wtorek

Wtorek na zachodzie, północy i w centrum kraju zapowiada się pochmurno i deszczowo. Spadnie przeważnie od 2 do 5 mm deszczu, jednak lokalnie, zwłaszcza na Pomorzu, nawet do 10-15 mm. Opady będą miały charakter ciągły, a także umiarkowane natężenie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej