Głęboki niż nad Anglią

Nad Anglią znajduje się głęboki niż, w którego centrum ciśnienie spadło do 969 hPa. Ten wiatrak przynosi wichury i ulewne deszcze na Wyspach Brytyjskich. W Plymouth podmuchy wiatru osiągają aż 133 km/h. Bardzo mocno wieje też w północnej Francji. Na Kanale la Manche szaleje sztorm. Są już pierwsze szkody poczynione przez wichury w postaci połamanych i powalonych drzew, uszkodzonych dachów i zerwanych linii energetycznych. Wstrzymano kursowanie promów i statków.

Fot. Meteociel.fr
Fot. Meteociel.fr

Prowadził transmisję na żywo ze wspinaczki, zginął na oczach widzów

Japoński wspinacz transmitował na żywo w internecie swoją wspinaczkę na stromy, zaśnieżony szczyt wulkanu Fudżi. W pewnym momencie powiedział, że zamarzły mu palce, w których trzymał smartfona. Po chwili dodał, że się zsuwa. Na nagraniu widać, jak mężczyzna spada, a następnie transmisja zostaje przerwana. Widzowie wezwali ratowników, którzy na wysokości 3100 metrów znaleźli zwłoki nieszczęśnika.

Cyberprzestępcy dokonali poważnego ataku na indyjską elektrownię jądrową

Firma odpowiedzialna za tę placówkę początkowo zaprzeczała, ale ostatecznie przyznała, że znalazła w swoim systemie malware. Cyberprzestępcy coraz częściej nie przebierają w środkach.

Cyberprzestępcy dokonali poważnego ataku na indyjską elektrownię jądrową

Nuclear Power Corporation of India Limited (NPCIL) poinformowało dziś, że znalazła w oprogramowaniu elektrowni Kudankulam Nuclear Power Plant (KKNPP) malware prowadzący do rządowych hakerów Korei Południowej (a przynajmniej tak twierdzą branżowi specjaliści). Wiadomości te docierają do nas dosłownie dzień po tym... Zobacz cały artykuł >>>

Chmury wlewają się do doliny

Malowniczy widok dzisiejszego poranka w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Na zdjęciu z kamerki TOPR-u widoczne są chmury (mgła), które wlewają się znad szczytów do doliny. W wyższych partiach gór porywy halnego osiągały w ostatnich godzinach aż 133 kilometry na godzinę, a więc można mówić o wietrze huraganowym.

Fot. TOPR.
Fot. TOPR.

Prognoza 16-dniowa: Szczegółowa pogoda dzień po dniu na pierwszą połowę listopada. Sprawdź!

Czy pierwsza połowa listopada przyniesie nam powiew zimy ze śniegiem i mrozem? A może w dalszym ciągu będzie utrzymać się cieplejsza niż zazwyczaj aura? Tego dowiesz się z prognozy 16-dniowej. Sprawdź!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co nas czeka w pierwszej połowie listopada?... Sprawdź pogodę 16-dniową >>>

Dzień zaczął się ładnie, a skończył...

Nie chwalcie dnia przed zachodem słońca, poucza nas bardzo mądre przysłowie. O tym, że błękitne i wolne od chmur niebo o poranku, wcale nie oznacza, że zapowiada się piękny dzień, możecie się przekonać oglądając przyspieszone nagranie z Denver w Kolorado. Aura potrafi się zmienić w oka mgnieniu...

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jeszcze spada, jednak od godzin południowych zacznie się stabilizować. Barometry wskazują od 995 hPa (niskie) na zachodnim Pomorzu do 1011 hPa (w normie) na Podkarpaciu. Warunki biometeorologiczne są niekorzystne, co meteopaci mogą przypłacić bólem głowy, sennością i rozkojarzeniem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wkroczył deszczowy front

Znad Niemiec wkroczył front atmosferyczny niosący opady deszczu, które do poranka obejmą całą zachodnią połowę kraju. W sobotę parasole przydadzą się prawie wszędzie. Najmocniej i najdłużej padać będzie na zachodzie i północy. Najmniej popada na południu i wschodzie. Temperatura wreszcie wzrośnie do około 10 stopni, będzie jednak porywiście wiać.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Kataklizm sprzed 264 lat

Dzisiaj 264. rocznica tragicznego wydarzenia. 1 listopada 1755 roku Lizboną targnęło trzęsienie o sile około M7. W wyniku kataklizmu śmierć poniosło 70 tysięcy ludzi, którzy wówczas masowo zbierali się w kościołach. Trzy czwarte stolicy Portugalii legło w gruzach. Kolejne wstrząsy spowodowały osuwiska i pożary. W wybrzeża uderzyła 17-metrowa fala tsunami, która spotęgowała szkody.

Artystyczna wizja Wielkiej Powodzi Dnia Wszystkich Świętych z 1570 roku. Fot. Twitter.
Artystyczna wizja Wielkiej Powodzi Dnia Wszystkich Świętych z 1570 roku. Fot. Twitter.

Walka z pożarami

Zdarza się, że ekipa telewizyjna znajdzie się w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie. Tak właśnie się stało w Kalifornii, gdzie reporter i kamerzysta stacji NBC chcieli sfilmować gigantyczny pożar. Wtedy runął na nich środek gaśniczy zwany „slurry”, składający się w 80-85% z wody, 10-15% z siarczanu amonu, substancji żelującej oraz z czerwonego barwnika, który pomaga pilotom lokalizować rejon, gdzie już dokonano zrzutu.

Fot. Twitter / Steve Patterson.
Fot. Twitter / Steve Patterson.

Barwy jesieni w górach

Byliście kiedyś jesienią w górach? Nie? To zobaczcie na naszych zdjęciach, co straciliście.

5 słów na określenie padającego deszczu. Niektórych nie znacie

Deszcz to najbardziej powszechne zjawisko pogodowe, dlatego też doczekało się aż kilkunastu określeń w zależności od swojej postaci i intensywności. Poznajmy znaczenie każdego z nich.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Otóż największe krople deszczu mają zazwyczaj nie więcej niż 8 mm. Gdy są większe, to za sprawą oporu powietrza, krople po prostu się rozpadają na mniejsze kropelki... Zobacz cały artykuł >>>

Wspominamy „pierwszą damę meteorologii”, której pasją były chmury burzowe

Aż do połowy ubiegłego wieku meteorologia była domeną mężczyzn. Zmieniła to Joanne Simpson, pierwsza kobieta w dziejach, która otrzymała tytuł naukowy doktora w dziedzinie meteorologii. Poznajmy jej inspirującą historię.

Joanne Simpson z plakatem opisującym rolę chmur Cumulus w powstawaniu trąb wodnych na obszarach tropikalnych. Fot. The Schlesinger Library.
Joanne Simpson z plakatem opisującym rolę chmur Cumulus w powstawaniu trąb wodnych na obszarach tropikalnych. Fot. The Schlesinger Library.

Dzisiaj wspominamy Joanne Simpson, osobę wyjątkową dla świata meteorologii. Jej przełomowa kariera zawodowa trwała ponad pół wieku. Rozpoczęła ją od nauczania o meteorologii w Szkole Podchorążych Lotnictwa... Zobacz cały artykuł >>>

Grzyb atomowy nad Pragą

Nie, to nie jest grzyb atomowy, lecz pięknie rozbudowana chmura burzowa Cumulonimbus, która wyrosła nad czeską stolicą. Z daleka prezentuje się widowiskowo, ale mieszkańcy miejscowości, które przysłoniła narzekali na ulewę, grad i porywisty wiatr.

Fot. Facebook / Šimon Rogl Photography.
Fot. Facebook / Šimon Rogl Photography.

Pierwszy na świecie w pełni autonomiczny autobus jeździ już po Singapurze

Volvo przoduje w technologiach autonomicznych, jeśli chodzi o duże pojazdy. Szwedzi niedawno pokazali pierwsze autonomiczne ciężarówki, a teraz pomogli rządowi Singapuru wprowadzić komunikację miejską w XXI wiek.

Fot. Volvo / NTU.
Fot. Volvo / NTU.

To miasto-państwo chce stać się największym smart city na świecie i wzorem do naśladowania dla wszystkich. Rząd chce zachęcić mieszkańców do rezygnacji z posiadania pojazdów na własność na wiele różnych sposobów. Po tamtejszych drogach porusza się najwięcej elektrycznych samochodów, a turystów wożą autonomiczne taksówki, więc w końcu nadszedł czas na samojezdne autobusy... Zobacz cały artykuł >>>

Wichury na Wyspach

Jutro na Wyspach Brytyjskich spodziewane są huraganowe podmuchy wiatru związane z głębokim niżem. Najmocniej wiać będzie w południowej części Irlandii, w Walii i południowej i południowo-zachodniej Anglii. Porywy wiatru mogą dochodzić tam do 130-150 km/h. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jaki będzie listopad? Wyjątkowo ciepły, a może mroźny i śnieżny? Sprawdź prognozę!

Bywało, że listopad mijał w iście zimowym wydaniu, ze śniegiem i mrozem, ale zdarzało się też bardzo przyjemne późne babie lato z pogodnym niebem i ponad 25 stopniami w cieniu. Sprawdźmy, jaki zwykle jest listopad i jaki będzie tym razem.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Dane klimatologiczne mówią, że aż osiem spośród dziesięciu ostatnich listopadów zapisało się cieplej niż powinny, z czego aż sześć było nawet wyjątkowo ciepłych. W latach 2008-18 mieliśmy aż dwie serie bardzo ciepłych listopadów z rzędu. Ostatni zimny listopad wystąpił aż 12 lat temu... Zobacz cały artykuł >>>

Rekordowo mało lodu w Arktyce

Niemal przez całą drugą połowę października morska pokrywa lodowa na Oceanie Arktycznym miała rekordowo mały zasięg na tle całej historii pomiarów satelitarnych, które prowadzone są od 1979 roku. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby w ostatnich dniach października zasięg lodu morskiego nie przekraczał 6 milionów kilometrów kwadratowych. W Arktyce jesień jest wyjątkowo ciepła.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek na zachodzie i południu kraju przynosi mgły, które miejscami ograniczają widoczność do 100-200 metrów i osadzają szadź. Z kolei na północy i północnym wschodzie lokalnie się chmurzy. Na pozostałym obszarze jest na ogół bezchmurnie. Południowo-wschodni wiatr nasila się. Temperatura waha się od minus 3 stopni na zachodzie do plus 5 stopni nad morzem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 listopada 2019 o godzinie 9:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 listopada 2019 o godzinie 9:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Rozpoczął się duży spadek ciśnienia, który skończy się dopiero jutro wieczorem. Do tego czasu ciśnienie obniży się aż o 20-25 hPa. W tej chwili barometry pokazują od 1020 hPa na północnym zachodzie do 1026 hPa na południowym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne zaczną się pogarszać. Możemy się skarżyć na ból głowy, senność i rozkojarzenie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
dalej