Noc i poranek z mrozem i mgłą

Noc przyniesie mróz niemal w całym kraju. Dodatkowo na zachodzie, południu i w centrum pojawiać się będą gęste mgły osadzające szadź. Warunki drogowe z tego powodu ulegną pogorszeniu. Mgły powinny ustąpić do godzin przedpołudniowych.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nadciąga chłodny front

Niesamowita chmura nasunęła się nad zachodnie regiony USA wraz ze spływem arktycznego powietrza znad Kanady. Dochodzi do intensywnego parowania, które skutkuje powstaniem warstwowej chmury z towarzyszącą jej mgłą adwekcyjną. Temperatura miejscami spadła z dnia na dzień nawet o kilkanaście stopni.

Fot. Instagram / Ryan Grajczyk.
Fot. Instagram / Ryan Grajczyk.

Mgła sparaliżowała Śląsk. Z jej powodu był tylko krok od pierwszego całodobowego mrozu

Gęsta mgła, która sparaliżowała południowe regiony kraju, stała się blokadą dla temperatury. Z jej powodu odnotowano najniższe jej maksymalne wskazania w tym sezonie. Tam, gdzie zwykle jest najcieplej, było tylko lekko powyżej zera.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wrocław, który przez większą część roku piastuje miano jednego z najcieplejszych miast w Polsce, w czwartek stał się najzimniejszą miejscowością. Na skutek gęstej mgły, która zaczęła osadzać szadź, temperatura nie była w stanie rosnąć tak szybko, jak w innych regionach kraju... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Wijąca się Narew

Narew niczym wąż wije się przez jesienne barwy roślinności.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Potworna powódź błyskawiczna

Powodzie są bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, ponieważ w krótkim czasie mogą zatopić pod same dachy całe miejscowości. Zdecydowanie najbardziej gwałtownym typem powodzi są tzw. powodzie błyskawiczne, które są wynikiem punktowych, nawalnych opadów deszczu. Jedna z takich powodzi nawiedziła Vernazzę we Włoszech.

Tęczowy okrąg na niebie

To nie jest zjawisko nadprzyrodzone, choć na pierwszy rzut oka można tak uważać. To fenomen optyczny, który nazywany jest halo słoneczne. Powstaje, gdy promienie słoneczne załamują się na sześciokątnych kryształach lodowych w chmurach pierzasto-warstwowych Cirrostratus. Pojawia się wówczas okrągły pierścień wokół Słońca. Na poniższym zdjęciu Słońce zostało przysłonięte przez chmurę, dzięki czemu okrąg był ładnie zarysowany.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Nebojša Krudulj / VojvodinaMeteo.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Nebojša Krudulj / VojvodinaMeteo.

Jesień w Warszawie z lotu ptaka

Mimo końca października, wciąż możemy się zachwycać barwami jesieni. Zobaczcie, jak pięknie prezentuje się dzisiaj warszawski Park Skaryszewski z lotu ptaka.

Jesień w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Fot. TwojaPogoda.pl
Jesień w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Fot. TwojaPogoda.pl
Jesień w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Fot. TwojaPogoda.pl
Jesień w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Fot. TwojaPogoda.pl

Odwiedziliśmy „bocianią wioskę” na Mazurach. Zobaczcie to niezwykle miejsce na zdjęciach

Na Warmii i Mazurach położone są wyjątkowe wsie, nazywane przez samych mieszkańców „bocianimi wioskami”. Na wielu domach znajdują są gniazda boćków, które każdego roku licznie odwiedzają swoich gospodarzy. Te biało-czarne ptaki z czerwonymi dziobami i nogami, żyją tam, jak w raju. Żywią się żabami, chrząszczami i myszami na pobliskich polach, a część zdobyczy przynoszą swoim małym. Zobaczcie jedną z takich „bocianich wiosek” w pełnej okazałości na zdjęciach.

W długi weekend pogodowa karuzela. Deszcz, porywisty wiatr i nagłe ocieplenie, nawet do 20 stopni

Listopad rozpocznie się pogodą zmieniającą się jak w kalejdoskopie. Będzie trochę słońca, ale też gęsta mgła, deszcz, porywisty wiatr i gwałtowne ocieplenie. Termometry pokażą od lekkiego mrozu aż do 20 stopni na plusie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pogodny wyż zaczyna nas opuszczać. Jego miejsce błyskawicznie zajmą fronty atmosferyczne związane z głębokim niżem znad Wysp Brytyjskich. Przypomina on wielki wiatrak, który przyniesie nam całą paletę najróżniejszych zjawisk pogodowych, przeważnie tych nieprzyjemnych... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na większym obszarze kraju jest pogodnie, miejscami bezchmurnie. Na południu utrzymują się gęste mgły, które przy ujemnej temperaturze osadzają szadź. Na północy i wschodzie chmurzy się. Miejscami na Pomorzu i wybrzeżu pada deszcz. Wiatr wieje słabo z południowego zachodu. Temperatura wynosi od minus 2 stopni na Dolnym Śląsku do plus 8 stopni na Półwyspie Helskim.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 31 października 2019 o godzinie 10:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 31 października 2019 o godzinie 10:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Lej krasowy pochłonął autobus

Na ulicach Pittsburgha w stanie Pensylwania doszło do niecodziennego zdarzenia. Podczas postoju na czerwonym świetle pod autobusem zapadła się ziemia. Tylna część pojazdu wpadła do leju krasowego. Autobusem jechał wówczas kierowca, a także jeden pasażer, który doznał niegroźnych obrażeń. Zapadliska powstają na skutek wymywania skały wapiennej przez deszczówkę. Pod ziemią tworzą się puste komory, których sklepienie pod ciężarem zapada się.

Były domy, zostały zgliszcza

Tak wygląda kalifornijskie hrabstwo Sonoma, które strawione zostało przez olbrzymi pożar, z powodu którego dziesiątki tysięcy ludzi musiało uciekać ze swych domów, a kilka milionów odbiorców zostało pozbawionych prądu. Wiele rodzin podczas ewakuacji mogło wziąć tylko to, co akurat mieli pod ręką. Teraz nie mają już do czego wracać, bo po domach pozostały zgliszcza. Zobaczcie krajobraz zniszczenia na poniższym filmie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wyż przynosi nam bardzo wysokie ciśnienie, które przez cały dzień będzie bardzo powoli spadać. W tej chwili wynosi od 1026 hPa na północy do 1029 hPa na południu i w centrum kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Dramat w Kamerunie

W Kamerunie w środkowo-zachodniej Afryce na skutek ulewnych deszczy doszło do osunięcia się wzgórza na budynki mieszkalne. Ratownicy od wielu godzin przeszukują lawinisko w poszukiwaniu ofiar. Niestety, ostatni bilans mówi o 42 zabitych, w tym 26 dzieciach. W Kamerunie i w sąsiedniej Republice Środkowoafrykańskiej szaleją też powodzie, które zmusiły do ewakuacji ze swych domów 300 tysięcy osób.

Fot. YouTube / CachichaTV.
Fot. YouTube / CachichaTV.

Zdjęcie dnia: Panorama Kaszub

Wspaniała jesienna panorama Kaszub rozpościerająca się z Wieżycy, najwyższego szczytu pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich. Na wysokości około 330 metrów n.p.m znajduje się wieża widokowa.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jak dojechać do miejsca, gdzie zrobiliśmy powyższe zdjęcie?... Zobacz na mapie >>>

Polska powiększa się we wszystkich kierunkach. Ukraina będzie musiała nam oddać tereny nad Bugiem

Terytorium naszego kraju systematycznie powiększa się na północ, południe i wschód. Granice poszerzyliśmy już na Bałtyku i przy granicy z Czechami, a niebawem możemy zyskać dodatkowe kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych za Bugiem.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Dane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że powierzchnia naszego kraju powiększa się. W ubiegłym roku nasze granice na Morzu Bałtyckim poszerzone zostały o dodatkowe nieco ponad... Zobacz cały artykuł >>>

2 mln ludzi zagrożonych głodem

Według danych ONZ w afrykańskiej Angoli z powodu suszy zagrożonych głodem jest 2,3 miliona ludzi, w tym pół miliona dzieci. Aż 142 tysiące ludzi nie ma dostępu do źródeł czystej wody pitnej, a 246 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia jest niedożywionych. W niektórych regionach liczba osób potrzebujących pomocy humanitarnej wzrosła od początku roku kilkukrotnie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Satelity uwieczniły najdłuższą błyskawicę. „Mogłaby nas porazić z odległości pół tysiąca kilometrów”

Mówi się, że podczas burzy bezpiecznie jest dopiero pół godziny po ostatnim usłyszanym grzmocie, ponieważ może nas dosięgnąć piorun nawet z odległej burzy. Ostatnie odkrycie meteorologów rzuca nowe światło na tę przestrogę i sprawia, że trzeba ją zweryfikować.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Typowa chmura burzowa zazwyczaj ma średnicę od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Zaczyna być niebezpieczna, gdy pojawia się na horyzoncie i zbliża się w naszym kierunku. Podczas jej przechodzenia... Zobacz cały artykuł >>>

Grzyb atomowy nad Belgradem?

Mieszkańcy stolicy Serbii przeżyli chwile grozy, gdy nad miastem ujrzeli chmurę do złudzenia przypominającą grzyb atomowy. Niektórzy myśleli, że rozpoczęła się właśnie trzecia wojna światowa. Jednak bez obaw, to nie efekt wybuchu jądrowego, a podręcznikowy przykład chmury burzowej Cumulonimbus, która wypiętrzyła się do wysokości kilkunastu kilometrów, przynosząc nad rejonem Belgradu błyskawice, ulewny deszcz, grad i porywisty wiatr.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe.

Polscy polarnicy pożegnali Słońce. Następnym razem zobaczą je dopiero po 104 dniach ciemności

Nadszedł ten dzień. Polscy polarnicy po raz ostatni zachwycali się zachodzącym Słońcem. Następnym razem ujrzą je dopiero w lutym. Przed nimi wiele tygodni całkowitych ciemności, z potężnymi zawiejami śnieżnymi i tęgimi mrozami.

Fot. Facebook / Joanna Perchaluk / Polish Polar Station Hornsund.
Fot. Facebook / Joanna Perchaluk / Polish Polar Station Hornsund.

Wielu z nas nie ma pojęcia o tym, że w Arktyce swoje badania naukowe prowadzą także Polacy. Nasi rodacy od 1957 roku zamieszkują bazę polarną położoną w fiordzie Hornsund nad wyspie Spitsbergen Zachodni... Zobacz cały artykuł >>>

dalej