Saharyjski piasek w Pirenejach

Zdarza się, że chmura piasku i pyłu pochodzącego znad Sahary dociera nad Półwysep Iberyjski. Pomarańczowy piasek opada wówczas na Pireneje, góry rozciągające się na pograniczu Hiszpanii i Francji. Śnieg zmienia kolor na pomarańczowo-brązowy, wywołując u narciarzy spore zaskoczenie.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Rejon Alp okiem astronauty

Francuski astronauta Thomas Pesquet z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z wysokości 400 kilometrów, uwiecznił rejon Alp. Widoczne są ośnieżone szczyty górskie, a także rozświetlone nocą największe miasta regionu, w tym Mediolan, Wenecja i Genewa.

Fot. ESA / NASA / ISS.
Fot. ESA / NASA / ISS.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie nadal jest bardzo wysokie, ale przez cały dzień będzie powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1035 hPa na północnym wschodzie do 1041 hPa na południu kraju. Warunki biometeorologiczne będą korzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Relaksacyjna podróż poza Ziemię

Zapraszamy Was w całogodzinną, relaksacyjną podróż na ziemską orbitę. Rozsiądźcie się wygodnie, odprężcie i podkręćcie głośniki. Zobaczycie najpiękniejsze krajobrazy powierzchni ziemi uwiecznione ze Stacji Kosmicznej, z wysokości 400 kilometrów, a wszystko to w rewelacyjnej jakości obrazu i okraszone wspaniałą muzyką:

Uderzenie wielkiej planetoidy

Jak wyglądałoby uderzenie w Ziemię gigantycznej planetoidy? Czy ludzkość przetrwałaby ten kataklizm? Odpowiedź znajdziecie w rewelacyjnej animacji Discovery Channel, którą możecie zobaczyć poniżej. Obejrzyjcie ją od deski do deski.

Popocatepetl straszy Meksykanów

Wulkan Popocatepetl, który znajduje się zaledwie 60 kilometrów od stolicy Meksyku, znów straszy okolicznych mieszkańców. Naukowcy na podstawie zdjęć lotniczych zaobserwowali nową kopułę lawową, która utworzyła się w kraterze. Ma ona średnicę 200 metrów. Oznacza to, że kolejne erupcje mogą być jeszcze gwałtowniejsze, a co za tym idzie, bardzo niebezpieczne. Dodajmy, że wulkan jest zamknięty dla wspinaczy od 1995 roku. Jego największą erupcję odnotowano w 1947 roku.

Piękno Tatr okiem drona

Tatr nie trzeba nikomu zachwalać. Zobaczcie więc najwyższe polskie góry z innej perspektywy:

Zachód gigantycznego Słońca

Zachód Słońca każdy widział, ale z pewnością nie taki, jaki zobaczycie na poniższym filmiku. Fotograf zastosował bardzo duże zbliżenie na latarnię morską na wyspie Rottnest w Australii.

Krater Barringera w śniegu

W zachodniej części USA spadł śnieg. W Górach Skalistych nie jest on niczym niezwykłym, jednak na terenach pustynnych już tak. Biały puch pokrył dno krateru meteorytowego Barringera w Arizonie. Pojawia się tam średnio tylko raz na 10 lat. To rzadkie zjawisko możecie zobaczyć na zdjęciu. Turyści mogą liczyć na niezwykłe widoki rozpościerające się z tarasu widokowego.

Fot. Meteor Crater National Landmark.
Fot. Meteor Crater National Landmark.

Coś dla tych, którzy nie znoszą zimy. Znaleźliśmy państwa, w których jeszcze nigdy nie prószył śnieg

Śnieg w krajach tropikalnych? Teoretycznie to możliwe, ale czy kiedykolwiek miało to już miejsce? W ilu państwach na świecie biały puch nie sypał od czasu ostatniego zlodowacenia? Poznajmy największe śnieżne anomalie.

Ośnieżone plamy w Izraelu. Fot. Max Pixel.
Ośnieżone plamy w Izraelu. Fot. Max Pixel.

Mamy prawdziwą gratkę dla wszystkich tych, którzy nie lubią widoku białych krajobrazów. Jest na naszej planecie całkiem sporo krajów, gdzie śnieg albo nie sypał bardzo dawno, albo w ogóle nie było go od czasu, gdy po Ziemi stąpa człowiek. Może warto się tam przeprowadzić?... Zobacz cały artykuł >>>

Z wiatrem bora nie ma żartów

Na adriatyckim wybrzeżu Chorwacji i Czarnogóry wieje porywisty wiatr bora, który dochodzi w porywach do niemal 200 km/h. Urlopowicze mogą zapomnieć o wylegiwaniu się na plaży. Na otwartych przestrzeniach jest najbardziej niebezpiecznie, ponieważ wiatr rozpędza się. Zobaczcie, co potrafi zrobić z autami dostawczymi:

Zamiana biegunów magnetycznych może nastąpić jeszcze za naszego życia. „Wszystko stanie na głowie”

Naukowcy mają niepokojące wieści. Pole magnetyczne Ziemi, które chroni nas przed promieniowaniem kosmicznym, słabnie znacznie szybciej niż wcześniej prognozowano. To oznacza, że zamiana biegunów magnetycznych może nastąpić lada chwila.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Temat nagłej zmiany ziemskich biegunów magnetycznych wraca niczym bumerang, ponieważ jest to jedno z tych zjawisk, które mogłoby zmieść wszelkie życie z powierzchni naszej planety, a my nie jesteśmy na nie w nawet najmniejszym stopniu przygotowani. Ostatnie informacje naukowe wskazują, że powinniśmy... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Zamarznięte jeziora

Niektóre jeziora i stawy, zwłaszcza we wschodnich regionach kraju, wciąż są zamarznięte. Woda ogrzewa się i ochładza dużo wolniej niż powietrze, dlatego lód pokrywać będzie akweny nawet jeszcze przez kilka tygodni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pierwszy śnieg od 90 lat

Tak wyglądały krajobrazy w styczniu 2017 roku w popularnym hiszpańskim kurorcie Torrevieja, gdzie spadł pierwszy śnieg od równo 90 lat. Mimo, że Costa Blanca znaczy tyle, co "białe wybrzeże", to jednak nazwa nie wzięła się od śniegu, lecz białych piasków. Po pojawieniu się śniegu określenie to nabrało zupełnie nowego znaczenia.

Gigantyczny żółw z Galapagos jednak nie wyginął. Niesamowite odkrycie na wyspach

Dopiero co informowaliśmy Was o mało przyjemnym przypadku pierwszego wyginięcia ssaka na skutek zmian klimatu spowodowanych działalnością człowieka, a mowa o szczurzynku koralowym, ale dziś mamy zdecydowanie lepsze wieści.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Okazuje się bowiem, że Fernandina Giant Tortoise (Chelonoidis phantasticus), czyli gigantyczny żółw z Galapagos, który nie był widziany przez 113 lat, wcale nie wyginął. Ten rzadki gatunek był właśnie widziany... Zobacz cały artykuł >>>

Pandy kochają swoich opiekunów

Młodziutkie pandy tak kochają swoich opiekunów, że nie odstępują ich nawet na krok. Potrafią przyssać się do nogi i... zresztą zobaczcie to sami na poniższym filmiku.

Na barometrach aż 1048 hPa. Tak wysokiego ciśnienia nie było od 13 lat. Wzrasta ryzyko udaru mózgu

Potężny wyż, który wędruje nad zachodnią Polską, przynosi w tych regionach najwyższe ciśnienie od 13 lat, które dochodzi do niemal 1050 hPa. Ostatnio, gdy było tak wysokie, mieliśmy falę syberyjskich mrozów. Tym razem jest inaczej.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Barometry pokazują wręcz astronomiczne wysokie ciśnienie, jakie widzimy niezwykle rzadko. To sprawka gigantycznego wyżu, który obejmuje niemal całą Europę, a dotarł do nas znad Skandynawii. Wkroczył nad Pomorze, przemknął nad Kujawami i Wielkopolską, a obecnie dotarł nad Śląsk... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, południu i w centrum niebo przejaśnia się i rozpogadza. Na pozostałym obszarze chmurzy się, ale nigdzie nie pada. Temperatura wynosi od minus 10 stopni w kotlinach górskich do minus 1 stopnia na zachodnim krańcu Pomorza. Wiatr zdecydowanie osłabł i już nie obniża tak temperatury odczuwalnej.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 lutego 2019 o godzinie 10:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 lutego 2019 o godzinie 10:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wiosna na południu Europy

Na południu Europy wiosna pełną gębą. W hiszpańskiej Walencji kwitną migdałowce. Nic dziwnego, ponieważ w ostatnim czasie termometry pokazywały tam popołudniami nawet 23 stopnie. U nas tak ciepło jest zwykle dopiero w kwietniu.

Kwitnący migdałowiec w Elche w Hiszpanii. Fot. Twitter / @JosPastr.
Kwitnący migdałowiec w Elche w Hiszpanii. Fot. Twitter / @JosPastr.

Lot flamingów na Jeziorem Eyasi

Jezioro Eyasi w Tanzanii jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, którzy zachwycają się tamtejszymi flamingami. Różowe ptaki odbywają stadne loty w wyjątkowo spektakularny sposób, który możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.

dalej