Rekordowy mróz w Grecji

W miejscowości Florina w północnej Grecji odnotowano minus 23 stopnie. To najniższa temperatura zmierzona w tej okolicy w całej historii pomiarów meteorologicznych. Skutkiem wyjątkowo silnych mrozów i olbrzymich opadów śniegu jest śmierć 3 osób oraz paraliż wielu miast, w tym Saloników i Aten. Pod śniegiem znalazł się słynny Akropol.

Fot. Twitter / @MarinaVernicos / @stelecopter.
Fot. Twitter / @MarinaVernicos / @stelecopter.

Lodowy koszmar w Rosji

Współczujemy właścicielowi tego samochodu.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Danielle Klomp.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Danielle Klomp.

Gdy dachu się nie odśnieża...

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina, że właściciele i zarządcy nieruchomości powinni pamiętać o konieczności odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, między innymi hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny. Za niedopełnienie obowiązku grozi mandat. Zobaczcie, jak kończy się nieodśnieżenie dachu:

Odśnieżajcie swoje dachy

W Szczyrku na skutek zalegania znacznej warstwy śniegu doszło do częściowego zawalenia się dachy domu. Na szczęście domownikom nic się nie stało. To zdarzenie przypomina nam, że należy na bieżąco odśnieżać dachy, zwłaszcza obiektów wielkopowierzchniowych, ponieważ metr sześcienny śniegu może ważyć kilkaset kilogramów. Zobaczcie, jak kończy się nieodśnieżenie dachu na czas:

Pracujesz na mrozie? Pracodawca ma wobec Ciebie obowiązki. Sprawdź, czego możesz od niego zażądać

Kodeks pracy chroni nas nie tylko przed pracą w upale, lecz także na mrozie, gdy ma to negatywny wpływ na nasze zdrowie i może zagrażać życiu. Często nie egzekwujemy od swych przełożonych tego, co nam się należy. Warto poznać swoje prawa.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W okresie zimowym w najtrudniejszej sytuacji znajdują się ci, którzy są zmuszeni spędzić w pracy 8 godzin w bardzo niskiej temperaturze, bo pracują na wolnym powietrzu. Bardzo łatwo wówczas wychłodzić swój organizm, a nawet doznać niebezpiecznych dla zdrowia i życia odmrożeń... Zobacz cały artykuł >>>

Galaktyka Trójkąta w 665 milionach pikseli zapiera dech w piersi

Kosmiczny Teleskop Hubble’a kolejna raz zachwyca wykonanymi przez siebie obrazami. Tym razem naszym oczom ukazał on niezwykłą galaktykę Trójkąta na gigantycznym, zawierającym 665 milionów pikseli obrazie.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Obiekt ten jest fascynujący nie tylko z racji swojego piękna i tajemniczości, ale przez bliskość. Galaktyka Trójkąta jest jedną z najbliższych Ziemi, oczywiście jak na warunki Wszechświata, bo znajduje się zaledwie... Zobacz cały artykuł >>>

To pytanie zadają nie tylko dzieci. Dlaczego im większy jest mróz, tym trudniej jest ulepić bałwana?

Dlaczego raz śnieg idealnie nadaje się do lepienia bałwana i rzucania się śnieżkami, a kiedy indziej rozsypuje się nam w rękach i przypomina pył diamentowy? Żeby odpowiedzieć na te pytanie, trzeba poznać jego największą tajemnicę.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Śnieg to nic innego, jak połączone ze sobą kryształki lodowe, które wyglądem przypominają sześcioramienne gwiazdki. Płatki śniegu różnią się między sobą wyglądem i konsystencją. W zależności od panującej... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Widok na Czechy

Ze Śnieżnika w Sudetach rozpościera się wspaniały widok na Czechy.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Stara dobra zima na Syberii

Na Syberii na skutek buranu, czyli potężnej zawiei śnieżnej, zaspy miały 3 metry wysokości. Od świata odciętych było wiele miejscowości. Cóż miał począć pewien taksówkarz, któremu śnieg odebrał zarobek, jak tylko zagrać sobie na bałałajce.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Pierwszy rower o napędzie wodorowym

Rowery o napędzie elektrycznym z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Sprzyja temu duża konkurencja na rynku, obniżające się ceny, pojemniejsze akumulatory i moda na uprawianie sportów.

Fot. Pragma Industries.
Fot. Pragma Industries.

Francuski startup o nazwie Pragma Industries z siedzibą w Biarritz, na co dzień trudni się produkcją ogniw wodorowych na potrzeby armii. Jej twórcy postanowili jednak wykorzystać swoje doświadczenie w budowie innowacyjnych źródeł energii do napędów przyszłości i zbudować pierwszy na świecie rower elektryczny napędzany... Zobacz cały artykuł >>>

Tak się buduje „leśne autostrady”

Żeby nasze lasy doszczętnie nie spłonęły, buduje się dojazdy pożarowe. Umożliwiają one dojazd pojazdom gaśniczym do najgłębszych obszarów leśnych i szybkie działanie w razie pożaru. Są to obecnie największe leśne arterie drogowe, nazywane potocznie leśnymi autostradami. Często korzystają z nich spacerowicze i wszyscy ci, którzy przemierzają lasy na rowerach. Zobaczcie, jak się buduje taki dojazd pożarowy:

Pogoda dała Ci się ostatnio we znaki? Będzie jeszcze gorsza. Fatalne prognozy na weekend

Mieliśmy już falę mrozów, a potem nagłą, krótkotrwałą odwilż ze śnieżycami i powrót mrozu. W najbliższym czasie czeka nas powtórka z wątpliwej rozrywki, która da nam się we znaki, również podczas weekendu

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

To, co obecnie dzieje się w pogodzie, można streścić krótko: na wschodzie zima, na zachodzie jesień. Ścieranie się ze sobą mroźnego powietrza arktycznego ze wschodu z łagodną masą polarno-morską z zachodu, skutkuje natężonymi opadami najróżniejszego rodzaju... Zobacz cały artykuł >>>

Zima i lato na Manhattanie

Paul Seibert z pokładu śmigłowca uwiecznił dwa skrajne oblicza nowojorskiego Manhattanu. Powstała niesamowita kompozycja, którą możecie zobaczyć poniżej. Po lewej stronie mroźna i śnieżna zima, a po prawej suche i upalne lato, pośród miejskiej, betonowej dżungli.

Fot. Paul Seibert.
Fot. Paul Seibert.

16 stopni mrozu o świcie

Na wschodzie kraju świt był mroźny, jednak tylko przy granicy z Ukrainą i Białorusią temperatura spadła poniżej minus 10 stopni. Najzimniej było na Suwalszczyźnie, gdzie termometry pokazały 16 stopni poniżej zera, a przy gruncie nawet 22 stopnie mrozu. O mrozie nic nie słyszeli mieszkańcy zachodnich województw, gdzie temperatura nie spadła poniżej 1 stopnia.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W Rosji powstają lodowe rzeźby

W Jekaterynburgu u podnóży Uralu w Rosji co roku organizowany jest konkurs na najpiękniejszą rzeźbę lodową. Uczestnicy tworzą urocze, ale też kruche, dzieła związane z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo szybko rosnąć. W tej chwili barometry wskazują od 1011 hPa (w normie) na południu do 1019 hPa (lekko podwyższone) na północnym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne nadal będą niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Czerwone niebo nad Australią

Na pierwszy rzut oka przypomina to apokalipsę, jednak aż tak źle nie jest. To burza piaskowa, która nawiedziła Nową Południową Walię w Australii. Ściana piasku wysoka na kilkaset metrów zmieniła środek dnia w noc. Widzialność spadła do kilkuset metrów. Promienie słoneczne załamujące się na drobinkach piasku zabarwiły wszystko na pomarańczowo-czerwoną barwę. Silny wiatr połamał wiele drzew i pozrywał linie energetyczne, odcinając od prądu tysiące odbiorców.

Nocny lot zza kokpitu samolotu

Zobaczcie, jak wygląda nocny lot na rozświetlonymi miastami, zza kokpitu samolotu.

Drogi i chodniki będą śliskie!

Na większym obszarze kraju, jedynie poza regionami wschodnimi, noc przyniesie spadki temperatury poniżej zera i zamarzanie deszczówki oraz wody z roztopów. W efekcie znów mogą się pojawiać niebezpiecznie oblodzenia. Drogi i chodniki mogą być śliskie. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Konie galopujące po śniegu

Konie muszą utrzymywać kondycję, nawet podczas olbrzymich ilości śniegu zalegających na ich wybiegu. Zobaczcie piękno tych zwierząt podczas galopu na tle fantastycznych zimowych krajobrazów alpejskiego Tyrolu.

dalej