Na wschodzie mroźny poranek

Na wschodzie kraju niebo rozpogadza się, co powoduje duże spadki temperatury. Nad ranem termometry pokażą tam nawet około minus 10 stopni, a na krańcach północno-wschodnich nawet około minus 15 stopni. Najzimniej będzie przy granicy z Ukrainą i Białorusią. Na zachodzie noc minie z temperaturą w okolicach zera, a miejscami na niewielkim plusie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Twarde lądowanie w bagnie

Ośmioro skoczków spadochronowych miało nie lada szczęście w nieszczęściu, ponieważ zamiast wylądować na zielonej trawce, wiatr zniósł ich na bagno. Naprawdę niewiele brakowało, aby rozbili się i zginęli. Na szczęście drzewa okazały się spróchniałe, dzięki czemu rozpadały się podczas uderzenia, czym amortyzowały lądowanie. Żaden uczestnik nie doznał poważniejszych obrażeń.

W Polsce zima zimie nierówna. Olbrzymie różnice w mrozie oraz ilości śniegu i czasie jego zalegania

Ile jest zimy w obecnie panującej zimie? Okazuje się, że pod tym względem są duże różnice w zależności od miejsca, w którym mieszkamy. W jednych regionach dotychczas okazywała się ona łagodna, a w innych dość surowa. Pora na jej pierwsze podsumowanie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

O tym, czy zima jest łagodna czy też sroga, decydują głównie dwa parametry, śnieg i mróz. Porównanie ich w skali naszego kraju od początku tej zimy, robi duże wrażenie, ponieważ bardzo się one między sobą różnią... Zobacz cały artykuł >>>

Śnieżna katastrofa w Europie i Azji. Domy zasypane są po same dachy, a ludzie drążą w śniegu tunele

Tak śnieżnej zimy w Europie nie było od dawna. Gigantyczne ilości białego puchu odcięły od świata nie tylko tysiące miejscowości w Alpach, ale też sparaliżowały normalne życie mieszkańców zwykle ciepłych krajów, od Grecji aż po Iran.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W Alpach po ostatnich kilku falach śnieżyc pokrywa białego puchu ma już grubość 3 metrów. Wciąż nawiewane przez porywisty wiatr zaspy przekraczają 5 metrów wysokości. W wielu regionach Austrii z białej... Zobacz cały artykuł >>>

Pingwin walczy o życie

Pękająca kra lodowa sprawiła, że jeden z pingwinów odłączył się od grupy i zaczął odpływać. Mądre i zwinne zwierzę postanowiło ile sił w nogach pędzić do zwężającego się przesmyku, aby ratować się przed odpłynięciem na otwarte morze. Czy mu się udało? Koniecznie zobaczcie poniższe nagranie, które trzyma w napięciu do ostatniej chwili.

Ciężkie życie pakistańskich kóz

Pakistańskie kozy nie mają łatwego życia. Często się zdarza, że pasterze nie zapędzają ich w porę do zagród, co podczas lodowatych zawiei śnieżnych przypłacają oblodzeniem sierści, a nawet zamarznięciem.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Japończycy opracowali skuteczny lek na grypę. „Uratuje świat przed pandemią”

Grypa jest bagatelizowana, ale to wciąż najniebezpieczniejsza choroba na świecie, na którą prędzej czy później zachoruje każdy mieszkaniec naszej planety.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Z powodu ignorowania choroby przez wielu ludzi i pochorobowych powikłań, każdego roku umiera na nią ponad pół miliona ludzi na całym świecie. Bill Gates, drugi najbogatszy człowiek na naszej planecie, niedawno ostrzegł świat przed chorobą x, czyli globalną pandemią nowego rodzaju grypy... Zobacz cały artykuł >>>

Zamieć piaskowa w Szkocji

Mieszkańcy miejscowości Thurso w Szkocji mogli na własnej skórze przekonać się, jak to jest podczas saharyjskich burz piaskowych. Porywisty wiatr zaczął unosić z wybrzeża piasek i pył, a następnie roznosić go wśród domów. Po zamieci piaskowej mieszkańcy musieli sprzątać swoje posesje, ponieważ w niektórych miejscach zasypane były dość pokaźną warstwą piasku. Ten, kto nie zamknął na czas okna, miał piasek także wewnątrz domu.

Polka mieszkająca na Syberii ujawnia, jak przetrwać srogi mróz. „Skarpety z sierści psa i buty ze skóry jelenia”

Postanowiliśmy sprawdzić jak radzą sobie nasi rodacy na dalekiej Syberii. Jakie mają sposoby na przetrwanie srogiej zimy, gdzie spędzają wolny czas i co myślą o tej niezwykłej, wciąż niepoznanej krainie. Specjalnie dla nas opowie o tym Joanna Chętkowska, lektorka języka polskiego w Irkucku nad Bajkałem.

Fot. Instagram / @anastasiagav.
Fot. Instagram / @anastasiagav.

Syberia nazywana jest biegunem zimna północnej półkuli Ziemi. Nic dziwnego, ponieważ w zimowe noce temperatura spada tam do minus 60 stopni i jest tym samym o ponad 20 stopni niższa od tej notowanej w tym czasie na lodach Antarktydy. Z syberyjskimi mrozami nic nie może się równać, a przecież każdego roku czoła muszą... Zobacz cały artykuł >>>

Oko w oko z niedźwiedziem

Gdzie diabeł nie może, tam... ekipę BBC pośle. Niedawno widzieliśmy, jak na pracowników brytyjskiej telewizji państwowej spadły bomby wulkaniczne, gdy przygotowywali materiał o erupcji Etny. Tym razem trafili na wygłodniałego niedźwiedzia, który grasował wśród śniegów w Szkocji. Gdyby fotograf nie dysponował specjalną przeźroczystą klatką, z której mógł robić zdjęcia, z całą pewnością zostałby przez niego zjedzony. Paszcza drapieżnika mówi sama za siebie.

Tak się kończy oblodzenie

Gdy drogi zmieniają się w lodowiska, samochody nie mogą się na nich utrzymać. Pamiętajcie o tym, ponieważ w najbliższych dniach „szklanka” na drogach i chodnikach będzie częstym zjawiskiem.

Fot. Facebook / Emilia Romagna Meteo.
Fot. Facebook / Emilia Romagna Meteo.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju występują opady, przeważnie słabe. W zachodniej połowie pada deszcz i deszcz ze śniegiem przy temperaturze nieznacznie powyżej zera. Na wschodzie wciąż prószy śnieg i tam trzyma nawet 5-stopniowy mróz. Wiatr wieje chwilami porywiście ze zmiennych kierunków.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Malowniczy stok otwarty!

Narciarze mogą już poszusować na jednej z dwóch najpiękniejszych tras w Polsce, na stokach Kasprowego Wierchu w Tatrach. Dzisiaj otwarty został, po zmniejszeniu się zagrożenia lawinowego, stok alpejski w Kotle Gąsienicowym. Niestety, wciąż zamknięta jest druga malownicza trasa, w Kotle Goryczkowym. Jakimi widokami można się zachwycać podczas zjazdów? Przekonajcie się sami.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Najpierw mieliśmy kolosalny spadek ciśnienia, a od godzin nocnych ciśnienie gwałtownie rośnie. Jutro o tej porze będzie wyższe nawet o 20 hPa. Barometry pokazują teraz od 997 hPa (niskie) w centrum niżu w Wielkopolsce do 1005 hPa (lekko obniżone) na Suwalszczyźnie. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Duże skrajności pogody

Na wschodzie mróz i śnieżyce, a na zachodzie ciepło i deszczowo. Dzisiejsze różnice w pogodzie robią wrażenie. Termometry pokazały w najcieplejszym momencie dnia od minus 6 stopni w Krośnie i Lesku na Podkarpaciu do plus 6 stopni we Wrocławiu i w Legnicy na Dolnym Śląsku.

Duże skrajności pogody

Karkołomna akcja ratownicza

Na stokach Mount Blanc, najwyższej góry w Alpach, odbyła się karkołomna akcja ratownicza. Za pomocą śmigłowca udzielono pomocy alpiniście, który zranił sobie kolano na wysokości około 2000 metrów. Wyjątkowym profesjonalizmem wykazał się pilot śmigłowca, który niemal dotknął dziobem i skrzydłami pokrywy śnieżnej.

I jeszcze jedno ujęcie, z innej perspektywy:

Znów niebezpieczny lód!

W pasie od Pomorza Gdańskiego i Warmii przez Ziemię Łódzką, Mazowsze i Kielecczyznę po Górny Śląsk i Małopolskę w ciągu dnia padało przy temperaturze około zera, zaś pokrywa śnieżna roztapiała się. Zgromadzona na drogach i chodnikach woda w nocy, gdy temperatura spadnie poniżej zera, zacznie zamarzać, tworząc oblodzenie. Będzie ślisko!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Bieszczady zasypane

W Bieszczadach takie oto widoki można zastać po drodze.

350 tysięcy odbiorców bez prądu

350 tysięcy odbiorców zostało pozbawionych prądu na skutek nawałnic, które przeszły nad zachodnim wybrzeżem USA. Od Kalifornii na południu aż po stan Waszyngton na północy ulewne deszcze, o sumie dochodzącej do 100 mm w ciągu doby, spowodowały podtopienia i lawiny błotne, zaś porywisty wiatr, który osiągał do 100 km/h, łamał drzewa, zrywał dachy i uszkadzał linie energetyczne. Setki ludzi utknęło w swoich autach zalewanych przez masy błota. Na szczęście nikt nie zginął.

Fot. Twitter / @CaltransDist7.
Fot. Twitter / @CaltransDist7.

Globalne ocieplenie nie jest niczym nowym. Ćwierć miliarda lat temu zabiło większość gatunków

Globalne ocieplenie nie jest niczym nowym. Podobne zjawisko miało już miejsce w erze mezozoicznej i skończyło się tragicznie dla większości gatunków fauny i flory, zwłaszcza morskiej. Badanie tego, co wówczas się zdarzyło, może rzucić nowe światło na to, co czeka nas w przyszłości.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wielkie wymieranie permsko-triasowe od dłuższego czasu nurtuje naukowców. Badania chociażby osadów morskich i skamielin z dna morskiego wskazują, że 250 milionów lat temu na Ziemi doszło do kataklizmu... Zobacz cały artykuł >>>

dalej