Potężna erupcja wulkanu Manam

Na wysokość aż 17 kilometrów wzbił się pióropusz popiołów ponad krater wulkanu Manam w Papui-Nowej Gwinei. Tak olbrzymie chmury popiołów nie obserwowano w tej części świata od 2015 roku, gdy sięgały one niemal 20 kilometrów. Wydano najwyższy, czerwony alert dla lotnictwa dla północnej i północno-wschodniej części wyspy Nowa Gwinea.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Wygląda jak lodowa kraina z bajki, ale tak naprawdę to kataklizm. Zobacz niezwykłe zdjęcia z Polski

Choć krajobrazy wyglądają jak wyjęte z bajki, to jednak w rzeczywistości jest to obraz katastrofy. Zobaczcie to piękne, ale też niszczycielskie zjawisko, na zdjęciach.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Nad wschodnią połową kraju przechodzą chwilami intensywne opady śniegu, które przy podmuchach wiatru z południa zmieniają się w zawieje śnieżne, znacznie ograniczające widzialność. Temperatura jest tam ujemna, ale zbliża się do zera. Na zachodzie jest dużo cieplej i pada deszcz.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Finlandia? Nie! Grecja...

Aż trudno uwierzyć, że takie krajobrazy panują teraz w Grecji. A jednak. Pod osłoną minionej nocy śnieg spadł nawet w Atenach, pięknie przyozdabiając Akropol.

Fot. Πολιτιστικός Σύλλογος Στενής.
Fot. Πολιτιστικός Σύλλογος Στενής.

Dnia przybywa coraz szybciej. Ile zyskaliśmy go w ostatnim czasie? Będziesz zaskoczony

Już od 2,5 tygodnia dnia systematycznie przybywa, z każdą dobą coraz szybciej. Jednak nie dzieje się to równomiernie rano i po południu. W dodatku w jednych regionach przybyło go więcej, a w innych mniej. Dlaczego tak się dzieje?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jak pamiętamy dzień zaczął się nam wydłużać, a noc skracać, od pierwszego dnia astronomicznej zimy, a więc od 21 i 22 grudnia. Po upływie 2,5 tygodnia zyskaliśmy dodatkowe kilkanaście minut ze Słońcem kosztem... Zobacz cały artykuł >>>

Pełna wrażeń podróż na Hawaje

Wybierając się na Hawaje można skorzystać z wyprawy, która zarezerwowana jest tylko dla turystów o mocnych nerwach. Łódź podpływa po miejsce, gdzie lawa produkowana przez wulkan Kilauea zatapia się w wodach Pacyfiku. Czasem dochodzi do eksplozji, jak ta widoczna na zdjęciu. Na szczęście żadnemu turyście nic nie grozi. Wrażenia za to są gwarantowane.

Fot. Alla Petropavlovska.
Fot. Alla Petropavlovska.

„Sorry, taki mamy klimat”

Mija 5 lat od kiedy słowa Elżbiety Bieńkowskiej, ówczesnej minister transportu, zelektryzowały Polaków. „Sorry, taki mamy klimat” było jednym z najczęściej powtarzanych w mediach słów, które wypowiedzieli politycy. Powstało na jego podstawie wiele memów, a nawet reklama. Temat zamarzających pociągów powraca niemal każdej zimy. Wcześniej świat obiegło zdjęcie „tronu Królowej Lodu” z pociągu interREGIO:

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na wschodzie kraju pojawiają się jeszcze przejaśnienia. Na pozostałym obszarze jest pochmurno z opadami. Na zachodzie pada deszcz, na pozostałym obszarze głównie śnieg, chwilami intensywny, a przy silniejszym wietrze zmienia się w zawieje, znacznie ograniczające widzialność. Temperatura waha się od minus 8 stopni na krańcach wschodnich do plus 6 stopni na krańcach zachodnich.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Starcie pociągu ze śniegiem

Tak pociągi radzą sobie ze śniegiem zalegającym na torach:

Głęboki niż nad Polską przyniesie ulewy, śnieżyce, zawieje i oblodzenie. Sprawdź szczegółową prognozę

Znad Szkocji w kierunku polskich plaż pędzi głęboki niż atmosferyczny, który nie dość, że spowoduje olbrzymi spadek ciśnienia, to jeszcze przyniesie ze sobą ulewy, śnieżyce, zawieje i oblodzenie, a więc to, co może się okazać niebezpieczne.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nazywa się Benjamin i jeszcze wczoraj przynosił huraganowe wiatry w górach Szkocji. Mowa oczywiście o niżu, który zmierza w naszym kierunku, a wraz z nim cały arsenał gwałtownych zjawisk, które uprzykrzą nam wtorek... Zobacz cały artykuł >>>

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Do późnych godzin wieczornych ciśnienie będzie szybko spadać. W tej chwili barometry pokazują od 999 hPa (niskie) na północnym zachodzie do 1019 hPa (lekko podwyższone) na południowym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Uwaga! Będzie mocno padać

W nocy nad zachodnią Polskę wkroczą chwilami intensywne opady, które do godzin przedpołudniowych dotrą na krańce wschodnie. Na zachodzie padać będzie deszcz, a na pozostałym obszarze deszcz ze śniegiem i śnieg. Miejscami opady mogą marznąć i powodować oblodzenie, a także mieć charakter śnieżyc, zaś przy silnych podmuchach wiatru także zawiei śnieżnych, znacznie ograniczających widzialność. Zachowajcie ostrożność!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zima na Waszych zdjęciach

Wybraliśmy kilka zdjęć od naszych czytelników, które ukazują śnieżne oblicze tej zimy:

Zima w Zakopanem. Fot. Szymon / TwojaPogoda.pl
Zima w Zakopanem. Fot. Szymon / TwojaPogoda.pl
Zima w Zakopanem. Fot. Szymon / TwojaPogoda.pl
Zima w Sędziszowej w woj. małopolskim. Fot. Paulina / TwojaPogoda.pl
Zima w Staszkówce k. Gorlic w woj. małopolskim. Fot. Andrzej / TwojaPogoda.pl
Zima w Półrzeczkach w Beskidzie Wyspowym. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Działo się dzisiaj w Tatrach

Niesamowite krajobrazy panowały dzisiaj w Tatrach. Zobaczcie, co się działo, minuta po minucie, w przyspieszeniu.

3 metry śniegu w Alpach

Po weekendowych śnieżnych w Alpach miejscami leży już warstwa śniegu o grubości nawet 3 metrów, z czego 1,5 metra spadło w ciągu zaledwie 2-3 dni. To jednak nie koniec, ponieważ śnieżyce spodziewane są także kilkukrotnie w tym tygodniu. Skutek to najwyższe zagrożenie lawinowe, a także odciętych od świata setki miejscowości, z których ewakuowano wielu mieszkańców i turystów. Zdjęcia z Austrii mówią same za siebie.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @frenkie4alll / Florian Kern / Bergaffe.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @frenkie4alll / Florian Kern / Bergaffe.

Turyści opuścili tatrzańskie schroniska

Turyści, którzy z powodu bardzo wysokiego zagrożenia lawinowego od kilku dni pozostawali uwięzieni w schroniskach nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki, opuścili je i bezpiecznie zeszli na dół. Ich życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. W schroniskach, które są zamknięte do odwołania, pozostali tylko pracownicy. Nie są przyjmowane żadne rezerwacje.

Festiwal lodu i śniegu w Chinach

W Harbinie, nazywanym zimową stolicą Chin, otwarto jeden z największych na świecie festiwali lodowych. Turyści z całego świata mogą tam podziwiać pięknie podświetlone lodowe miasto, do budowy którego wykorzystano 120 tysięcy metrów sześciennych lodu i prawie drugie tyle śniegu. Najbardziej zachwycają lodowe zamki, najróżniejsze rzeźby i oczywiście niezliczone bałwany śnieżne.

Potężny sztorm na Bałtyku spowodował olbrzymie szkody, które pochłoną wiele milionów złotych

Raz na kilka lat zdarza się, że sztorm szalejący na Bałtyku jest na tyle silny, aby powodować szkody materialne. W ostatnich dniach zmywał on plaże, zalewał zabudowania i drogi oraz niszczył mola. Może to kosztować wiele milionów złotych.

Sztorm w Kołobrzegu. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Sztorm w Kołobrzegu. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Urząd Morski w Słupsku wstępnie oszacował szkody po kilkudniowym sztormie, który szalał na Bałtyku. Choć jego siła nie była ekstremalnie duża, ponieważ osiągała najwyżej 10 stopni w skali Beauforta, a więc około 100 km/h, to jednak głównym czynnikiem niszczącym okazał się kierunek wiatru... Zobacz cały artykuł >>>

Czad śmiertelnym zagrożeniem

11 osób, w tym siedmioro dzieci, podtruło się tlenkiem węgla w Łodzi. To świadczy o tym, jak ten bezwonny i niewidoczny gaz jest groźny, a przecież narażonych jest na niego tysiące rodzin. Wystarczy tylko nieszczelna instalacja i brak odpowiedniej wentylacji. Od początku sezonu grzewczego czad zabił już ponad 20 osób.

Fot. RCB.
Fot. RCB.

Erupcja wulkanu we Włoszech

We Włoszech doszło do erupcji kolejnego wulkanu. Po tym, jak kilkukrotnie wybuchła sycylijska Etna, dał też o sobie znać wulkan Stromboli znajdujący się na Wyspach Liparyjskich na wodach Morza Tyrreńskiego. Wyrzutom lawy i emisjom gazów towarzyszył donośny huk słyszalny z odległości wielu kilometrów.

dalej