Kolejna tragedia w Indonezji

Na indonezyjskiej Jawie doszło do kolejnego kataklizmu. W wyniku ulewnych deszczy ziemia osunęła się ze wzgórza na budynki mieszkalne. Mogło zginąć nawet 50 osób. Ratownicy gołymi rękoma przeczesują błoto, w poszukiwaniu ciał ofiar.

Jedni witali 2019 rok trzęsąc się przy 50 stopniach mrozu, a inni rozpływali się na 40-stopniowym żarze

Złowieszcza pogoda może nas zaskoczyć niemal w każdej chwili, również podczas witania Nowego Roku. Śledziliśmy pogodę na całym świecie i wiemy już, gdzie 2019 rok rozpoczął się największym mrozem i upałem, a gdzie w strugach deszczu, śnieżycy i wichurze.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zdecydowanie najmroźniej w 2019 rok wkroczyli mieszkańcy Rosji, a dokładniej Jakucji, która stanowi wschodnie rubieże Syberii. W Ojmiakonie, miejscowości zwanej syberyjskim biegunem zimna, temperatura spadła... Zobacz cały artykuł >>>

Piękna zima w Grecji

U nas zimowo zacznie się robić dopiero od jutra. Tymczasem w Grecji już jest śnieżnie.

Zdjęcie dnia: Pomarzmy o wakacjach

Święta, święta i po świętach, a teraz także po 2018 roku. Pora więc zacząć marzyć i planować wakacje i letni urlop. Może w tym roku warto spędzić go w Polsce? Polecamy Mazury, gdzie można w ciszy i spokoju wypoczywać nad licznymi jeziorami pośród lasów.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Noworoczny spacerek z psem

Nasz czytelnik, jak co roku 1 stycznia, udał się na spacer z Reksiem nad rzekę Szprotawę koło Przemkowa na Dolnym Śląsku. „Jak widać jesienna aura, plus 7 stopni. W oddali słychać żurawie, nad głową od czasu do czasu przelatują gęsi, a mocny wiatr powoduje, że rzeka tak jakby płynie sobie miejscami w drugą stronę.

Rozlewiska nad Szprotawą k. Przemkowa w woj. dolnośląskim. Fot. Nierob / TwojaPogoda.pl
Rozlewiska nad Szprotawą k. Przemkowa w woj. dolnośląskim. Fot. Nierob / TwojaPogoda.pl

Okoliczne stawy hodowlane praktycznie od roku są bezpańskie, z czego korzystają bobry budując tamę na rzece i kilka na kanałach zasilających Szprotawę. Co kilkadziesiąt metrów brzeg rzeki przecięty bobrzą ścieżką do kolejnego podgryzanego drzewa, i choć to podmokły teren z natury, to teraz wyjątkowo, co rusz rozlewiska” - informuje nasz czytelnik.

Bobrza tama na Szprotawie k. Przemkowa w woj. dolnośląskim. Fot. Nierob / TwojaPogoda.pl

Rośliny pojawiły się na Ziemi znacznie wcześniej, niż dotychczas sądziliśmy

Nasza piękna planeta skrywa przed nami jeszcze tak wiele niezwykłych tajemnic. Pragniemy eksplorować obce światy, odkrywać ich historię i poszukiwać tam śladów życia, a wciąż praktycznie nic nie wiemy o Ziemi.

Fot. SMNH / Stefan Bengtson.
Fot. SMNH / Stefan Bengtson.

Najnowsze odkrycie jest na to najlepszym dowodem. Otóż złożone, wielokomórkowe organizmy pojawiły się na Ziemi znacznie wcześniej, niż do tej pory sądziliśmy. Te niezwykłe wieści naukowców Swedish Museum of Natural History kolejny raz przesuwają wstecz datę początków życia na naszej planecie... Zobacz cały artykuł >>>

Jutro chwyci mróz, zacznie sypać śnieg, a krajobrazy będą się zabielać. Na jak długo wraca zima?

Kończy się typowo jesienna pogoda, ponieważ wraca zima, której w wielu regionach kraju nie widzieliśmy od kilku tygodni. Znów chwyci całodobowy mróz, a krajobrazy zabielą się. Gdzie śniegu spadnie najwięcej i jak długo się on utrzyma?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zimowa pogoda zjawi się u nas znienacka za sprawą głębokiego niżu, który znad Skandynawii zmierza w kierunku Ukrainy. Nie dość, że powoduje on bardzo duży spadek ciśnienia, który meteopaci przypłacą bólem głowy, łamaniem w kościach i sennością, to jeszcze będzie bardzo mocno wiało... Zobacz cały artykuł >>>

Co się może zdarzyć w pogodzie w 2019 roku w Polsce i na świecie?

Rozpoczął się 2019 rok, który według naukowców przyniesie nam wiele niezwykłych zjawisk. Postanowiliśmy sprawdzić i spróbować przewidzieć, co czeka nas w pogodzie i klimacie. Z jakimi żywiołami się zmierzymy i jak wpłyną one na nasze życie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Przed nami kolejny rok walki ze zmianami klimatycznymi, które według naukowców przynoszą coraz większe i kosztowniejsze szkody materialne. Czy światowe porozumienie klimatyczne zacznie obowiązywać i będzie miało jakiekolwiek pozytywne skutki? W 2018 rok koszty niszczycielskich i śmiercionośnych żywiołów pobiły kolejny rekord... Zobacz cały artykuł >>>

Wczoraj, dziś i jutro jednocześnie

Z powodu takiego, a nie innego rozkładu stref czasowych, do godziny 13:00 na Ziemi będziemy mieli obowiązujące jednocześnie trzy daty. Na wyspach Kiribati i Samoa jest już 2 stycznia, w większości regionów świata, w tym w Polsce, 1 stycznia, zaś na "ogonie" na wojskowych wyspach wciąż jeszcze 31 grudnia. Dopiero o godzinie 13:00 będziemy mogli oficjalnie powiedzieć: „Witajcie w Nowym Roku”.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Uwaga! Wieje i leje

Niemal w całym kraju, jedynie poza Pomorzem, występują przelotne, ale chwilami obfite opady deszczu, którym towarzyszy zachodni wiatr osiągający w porywach do 60 km/h, a nad morzem do 80 km/h. W ciągu dnia wiatr będzie się jeszcze wzmagać. Termometry pokazują od 0-1 stopnia na południowym wschodzie do 7-8 stopni na zachodzie kraju.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Smog z powodu fajerwerków

W większości miejscowości krótko po północy nastąpił gwałtowny i znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza. Dane GIOŚ wskazują, że np. w Warszawie przy alei Niepodległości między godziną 0:00 a 1:00 poziom pyłu zawieszonego PM10 wzrósł dwukrotnie. Wrócił do normy dopiero po 3 godzinach. Czy smog był skutkiem pokazu fajerwerków? Oczywiście. Dla przeciwników tego typu spektakli to kolejny, po straszeniu zwierząt, dowód na to, że ze sztucznych ogni, choć są piękne, to jednak powinniśmy zrezygnować.

Fot. GIOŚ.
Fot. GIOŚ.

Nowy Rok za „żelazną kurtyną”

Na poniższym filmie możecie zobaczyć pokaz fajerwerków, który rozpoczął 2019 roku w Pjongjangu, stolicy Korei Północnej. W minionym roku jeden z najbardziej niedostępnych krajów świata, przysłoniętych „żelazną kurtyną”, znalazł się na językach ludzi na całym świecie za sprawą testów broni masowego rażenia, ale również rozmów pokojowych z sąsiednią Koreą Południową, Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Czyżby „żelazna kurtyna” miała wkrótce opaść?

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Kiepskie wieści dla meteopatów, ponieważ przez cały dzień ciśnienie będzie szybko się obniżać. W tej chwili barometry pokazują od 1010 hPa (w normie) na północy do 1027 hPa (wysokie) na południu kraju. Duży gradient ciśnienia objawia się w postaci porywistego wiatru. Biomet jest niekorzystny. Możemy odczuwać bóle głowy, senność, rozdrażnienie i rozkojarzenie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Północ wybiła w Nowym Jorku

Tradycyjnie już najbardziej licznie witany jest Nowy Rok na ulicach Nowego Jorku. Na słynnym Times Square zebrały się nawet 2 miliony osób. Kryształowa kula odliczyła kolejne minuty i punktualnie o 6:00 naszego czasu w niebo uniosły się tysiące fajerwerków rozświetlając panoramę metropolii. Powitanie Nowego Roku odbywa się w strugach deszczu przy 9 stopniach. Zupełnie inaczej niż przed rokiem, gdy panował siarczysty mróz.

Nowy Rok na Grenlandii

O godzinie 4:00 północ wybiła w Nuuk, stolicy Grenlandii. Mieszkańcy razem z turystami, którzy zdecydowali się powitać 2019 rok na lodowej wyspie, urządzili sobie donośny pokaz fajerwerków. Nie było jednak potwornie mroźno, jak można byłoby to sobie wyobrażać, lecz tylko 5 stopni na minusie.

Rozpoczął się karnawał w Rio

Punktualnie o 3:00 naszego czasu rozpoczął się największy i najsłynniejszy na świecie karnawał w Rio de Janeiro. Brazylijczycy i turyści z najdalszych zakątków Ziemi witali Nowy Rok z nadzieją na lepszą przyszłość. Pogoda była wyśmienita. Niebo było wolne od chmur, usiane gwiazdami, a temperatura sięgała bardzo przyjemnych 26 stopni.

Londyn powitał Nowy Rok

O godzinie 1:00 w Nowy Rok weszli mieszkańcy Londynu. Niebo było całkowicie zasnute niskimi chmurami, a temperatura wynosiła 9 stopni. Pokaz sztucznych ogni zapierał dech w piersi.

Szczęśliwego Nowego Roku 2019!

Z okazji powitania 2019 roku chcielibyśmy wszystkim naszym czytelnikom złożyć serdeczne życzenia wszystkiego najlepszego, szczęścia, zdrowia i pomyślności w realizacji planów. Mamy nadzieje, że zostaniecie z nami na kolejny rok, i że będzie on dla nas wszystkich jeszcze lepszy niż ten przechodzący już do historii!

Szczęśliwego Nowego Roku 2019!

Trzymajmy kciuki za szybszy rozwój prawdziwie ekologicznych technologii chroniących przyrodę i nasze zdrowie, większy postęp w przygotowywaniu jeszcze dokładniejszych prognoz pogody i dużo szybsze wykrywanie niebezpiecznych zjawisk oraz tego, co najważniejsze dla nas wszystkich, czyli za piękną pogodę w trakcie urlopu. Do siego roku!

Samolotem cofnęli się w czasie

Czy możemy podróżować w czasie? Oczywiście! Samolot Hawaiian Airlines, który wystartował z Auckland w Nowej Zelandii a wylądował w Honolulu na Hawajach, rozpoczął swoją podróż w 2019 roku, a skończył w 2018 roku. Wszystko przez strefy czasowe. Najwcześniej w 2019 rok weszły bowiem wyspy zachodniego Pacyfiku, a najpóźniej znajdą się tam wyspy wschodniego i środkowego Pacyfiku. Pasażerowie cofnęli się w czasie niemal o dobę i mogli świętować Nowy Rok dwukrotnie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Moskwa już w 2019 roku

O 22:00 nowy rok dotarł do Moskwy. Pogoda była typowo zimowa, ponieważ prószył śnieg, a temperatura oscylowała w okolicach minus 4 stopni. Śniegu w rosyjskiej stolicy jest sporo, miejscami nawet 25 centymetrów. Moskwianie przepięknie przyozdobili swoje miasto z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

dalej