Tylko tyle pozostało po wulkanie Krakatau, który wywołał tsunami i zabił niemal pół tysiąca ludzi

Potwierdzają się pierwsze teorie na temat tego, co stało się z wulkanem Krakatau na Indonezji. Pomiary satelitarne wykazały, że wulkan jest trzykrotnie niższy niż był przed katastrofalnym w skutkach wybuchem sprzed tygodnia.

Tragiczna erupcja Krakatau z 23 grudnia. Fot. Twitter / Richard Roscoe.
Tragiczna erupcja Krakatau z 23 grudnia. Fot. Twitter / Richard Roscoe.

23 grudnia wulkan Krakatau wybuchł z największą intensywnością od długiego czasu. Rejon nawiedził wstrząs, który jednak na wybrzeżach Jawy i Sumatry był niemal niewyczuwalny. Jednak odnotowały go bardzo czułe instrumenty pomiarowe. To był alarm, że dzieje się coś niedobrego... Zobacz cały artykuł >>>

Robota z piękną perspektywą

Robota trudna, ale za to widoki wszystko wynagradzają.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Onut Dragulete.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Onut Dragulete.

2018 rok w Polsce z najlepszą pogodą w historii pomiarów? „Mogłoby tak być każdego roku”

Były lata ciepłe, a także suche i słoneczne. Jednak tylko 2018 rok był jednocześnie najcieplejszym w dziejach meteorologii, ale też jednym z najsuchszych i najsłoneczniejszych, dzięki czemu pogoda tak bardzo przypadła nam do gustu.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

2018 zapamiętamy na długo, ponieważ aura wyjątkowo nas wypieściła. Według większości naszych czytelników tak ciepłe i słoneczne dni, jakie panowały całymi miesiącami, mogłyby trwać w nieskończoność. I nie ma się co dziwić tym opiniom, bo rzadko kiedy bywa u nas tak przyjemnie... Zobacz cały artykuł >>>

Tymczasem na Kamczatce...

I wcale nie jest to w tych stronach nic nadzwyczajnego. Tak jest prawie zawsze po zimowym orkanie.

Fot. Facebook / Zoltan Kepler.
Fot. Facebook / Zoltan Kepler.

Zdjęcie dnia: Mickiewicz i zima

Adam Mickiewicz cieszy oczy pięknym zimowym krajobrazem.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Lawina zapędziła się za daleko

W Dagestanie o tej porze roku często schodzą lawiny śnieżne. Zdarza się, że sięgają aż okolic popularnych kurortów górskich. Ten, kto nie zdąży przeparkować swojego samochodu...

Wielki mur zablokował plan Elona Muska na pierwszy lot załogowego Dragona

SpaceX i NASA są już gotowe do przeprowadzenia misji DM-1, czyli testowego lotu załogowej kapsuły Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jeśli przebiegnie ona pomyślnie, rozpocznie się nowa era lotów załogowych z USA.

Wielki mur zablokował plan Elona Muska na pierwszy lot załogowego Dragona

Firma należąca do Elon Muska spełniła wszystkie wymagania do rozpoczęcia tej historycznej misji. Mogła się ona odbyć jeszcze w tym roku, przynajmniej tak zapowiadała jesienią Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjna SpaceX. Niestety, tym razem sprawę zawalił sam rząd Stanów Zjednoczonych... Zobacz cały artykuł >>>

Gorąca kąpiel w okowach zimy

Niektórzy w taką pogodę trzęsą się z zimna, ale gdy woda jest podgrzewana, to czemu by się nie popluskać?

Fot. Sochi Online.
Fot. Sochi Online.

Jest deszczowo i wietrznie, a będzie jeszcze bardziej, bo znad Szkocji nadciąga niż Yvette

W ten weekend nie będziemy mogli liczyć na udaną pogodę. Od kilku dni jest pochmurno, deszczowo i wietrznie, a będzie jeszcze gorzej, bo nasilające się opady i silniejsze podmuchy przyniesie nam zmierzający do Polski niewielki niż.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Sobota niemal w całym kraju od świtu do zmierzchu będzie pochmurna. Jeśli dosłownie na chwilę wyjrzy Słońce, to tylko miejscami na północy. Padać będzie niemal wszędzie, jednak najdłużej i najmocniej w dzielnicach... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Przywykliśmy już do pochmurnych i mokrych dni. Chmurzy się niemal w całym kraju, jedynie miejscami na północy pojawiają się nieśmiałe przejaśnienia. W wielu miejscach pada deszcz lub mżawka, szczególnie w regionach zachodnich, południowych i centralnych. Wiatr wieje z zachodu chwilami porywiście. Temperatura wynosi od 2 stopni na północnym wschodzie do 7 stopni na północnym zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 29 grudnia 2018 o godzinie 10:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 29 grudnia 2018 o godzinie 10:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jak sprawić, żeby woda dymiła?

Za pomocą prostej sztuczki możecie sprawić, że rzeka lub jezioro zaczęły dymić. Jak to zrobić? Wystarczy litr ciepłej wody, 2 łyżki płynu do naczyń i łyżka gliceryny lub cukru pudru. Bańkę już mamy, ale jak sprawić, by nie było przeźroczysta, lecz ciała? Tutaj porada dla starszych czytelników, a mianowicie dym z papierosa elektronicznego. Efekt jest niesamowity.

Połonina Caryńska w Bieszczadach

Połonina Caryńska jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów przybywających w Bieszczady. Wznosi się między dolinami Prowczy i Wołosatego. Z każdego z jej czterech szczytów rozciąga się zapierający dech widok na Połoninę Wetlińską, Wielką Rawkę, Tarnicę i Halicz.

Chmura burzowa z ziemskiej orbity

Chmury burzowe piękne są nie tylko z perspektywy powierzchni ziemi, lecz również z przestrzeni kosmicznej. Dzięki temu, że ich wierzchołki potrafią sięgać wysokości nawet 15 kilometrów nad powierzchnię ziemi, można ujrzeć ich strukturę z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tim Peake, brytyjski astronauta, uwiecznił okazałą chmurę burzową z wysokości 400 kilometrów.

Fot. ISS / NASA / Tim Peake.
Fot. ISS / NASA / Tim Peake.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W pierwszej połowie dnia ciśnienie, które jest wysokie, będzie rosnąć, a po południu zacznie spadać. W tej chwili barometry wskazują od 1021 hPa na północy i północnym wschodzie do 1027 hPa na południowym zachodzie kraju. Biomet wciąż niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Błyski nad Nowym Jorkiem

W Nowym Jorku doszło do wybuchu w stacji elektroenergetycznej, gdzie dochodzi do rozdziału i przetwarzania energii elektrycznej. W wyniku awarii nad metropolią nocne niebo kilkukrotnie zajarzyło się jasnoniebieskim światłem, co zaskoczyło wielu mieszkańców. Do zdarzenia doszło w dzielnicy Queens. Od prądu odcięte zostało lotnisko La Guardia, na którym wstrzymano wszystkie loty.

Żołnierz przemarzł podczas ćwiczeń i żąda odszkodowania

Michael Asiamah, brytyjski żołnierz pochodzący z afrykańskiej Ghany pozwał brytyjską armię na kwotę 150 tysięcy funtów, ponieważ zachorował po tym, jak przełożeni w nieodpowiednim umundurowaniu wysłali go na 18-godzinne ćwiczenia na mrozie w Leicester. Mężczyzna twierdzi, że wystawiono go na zimno zdając sobie sprawę, że osoby pochodzenia karaibskiego i afrykańskiego są bardziej podatne na choroby spowodowane niską temperaturą. Może powinien przejść takie szkolenie, jak Koreańczycy?

Praca marzeń czeka na Ciebie na krańcu świata. Szukają polarników do Polskiej Stacji Antarktycznej

Polska Akademia Nauk (PAN) ogłasza nabór kandydatów na uczestników wypraw do Antarktyki. Zgłosić się może każdy, kto kocha naukę i chciałby przeżyć przygodę życia mieszkając w jednym z najpiękniejszych zakątków świata.

Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station.
Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station.

Praca marzeń to nie tylko nalewanie drinków gdzieś na plaży na rajskich wyspach, ale również kontakt z przyrodą, która na każdym kroku zapiera dech. Mowa o pracy na krańcu świata, której nie zapomnicie do końca życia... Zobacz cały artykuł >>>

Nie żyje pogodynka Agnieszka Dymecka

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Agnieszka Dymecka, prezenterka pogody po głównych wydaniach „Panoramy” w TVP2 w latach 1991-2006, a później kierownik redakcji pogody w TVP. Miała 51 lat. Słynęła ze swojego profesjonalizmu. Zawsze była świetnie przygotowana i prezentowała wyczerpujące informacje o czekającej nas pogodzie. Niech spoczywa w spokoju.

Warszawa nocą okiem astronauty

Astronauci przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonują mnóstwo zdjęć naszej pięknej planety. Thomas Pesquet, francuski astronauta udał się do modułu obserwacyjnego Cupola i uwiecznił Warszawę w objęciach nocy.

Fot. Thomas Pesquet /ESA.
Fot. Thomas Pesquet /ESA.

Na wykonanym przez Francuza zdjęciu możemy zobaczyć wiele szczegółów praktycznie wszystkich dzielnic stolicy Polski. Widoczne jest m.in. mocno oświetlone centrum, lotnisko Chopina, las Kabacki i Wisłę, a także okoliczne miasta, jak np. Piaseczno, Pruszków czy Józefów.

Fot. Thomas Pesquet /ESA.

Co to może być?

Scott Kelly, amerykański astronauta, który pobił krajowy rekord pod względem czasu spędzonego w przestrzeni kosmicznej, przebywając tam łącznie podczas czterech misji przez 383 dni, uwiecznił aż kilkanaście najciekawszych zakątków pewnego kontynentu. Jak myślicie, którego? Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć jezioro Evarard, położone w Australii.

Fot. NASA.
Fot. NASA.
dalej