Zobacz jak wybucha gejzer Strokkur

Gejzer Strokkur jest jednym z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Islandii. Gejzer wybucha co każde 4-8 minut na wysokość 15-20 metrów, a czasem nawet 40 metrów.

Łagodne zimy są niebezpieczne. Im jest cieplej, tym większa jest przestępczość. Dlaczego?

Amerykańscy naukowcy potwierdzili właśnie to, co wcześniej dowiedli polscy badacze z Poznania, a więc to, że im wyższa jest temperatura powietrza, tym jesteśmy bardziej agresywni, a przez to rośnie przestępczość.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Dotychczas badania nad korelacją temperatury powietrza ze wskaźnikiem przestępczości dotyczyły pory letniej, gdy panują upały. Potwierdzono teorie, które mówiły, że im temperatura jest wyższa, tym mniej korzystnie... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Dzień ma się ku końcowi

Wczesne zimowe zachody Słońca. Piękne, ale smutne.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nowe węgorzopodobne stworzenie zostało odkryte na bagnach Florydy

Wygląda na to, że mieszkańcy Florydy doczekali się nowego sąsiada albo przez lata nie wiedzieli o jego istnieniu, a ten jest naprawdę wyjątkowy - wygląda jak węgorz, ale ma cętki jak lampart, a z jego ciała wystają dwie małe ręce ze skrzelami!

Fot. Plos One.
Fot. Plos One.

Taką właśnie kreaturę, która zostanie zapewne sklasyfikowana jako nowy gatunek beznogiej salamandry albo syreny, odnaleziono na bagnach Panhandle. Została ona oficjalnie nazwana Siren reticulata albo Syrena siatkowa i zdaniem naukowców jest to jeden z największych gatunków odkrytych na terenie USA... Zobacz cały artykuł >>>

Wpadł w poślizg i uderzył w dom

O tym, jak niebezpieczna może się okazać nadmierna prędkość na śliskiej drodze, przekonał się pewien kierowca z amerykańskiego stanu New Hampshire. Po tym, gdy stracił panowanie nad kierownicą, wbił się w przydrożny dom. Zobaczcie filmik ku przestrodze i zachowajcie ostrożność podczas jazdy samochodem w trudnych warunkach atmosferycznych.

W wielu regionach świata wybuchają wulkan za wulkanem. Są już setki ofiar, a to dopiero początek

Kilkadziesiąt godzin po tym, gdy erupcja wulkanu na Indonezji wyzwoliła tsunami, które zabiło pół tysiąca osób, zbudził się kolejny wulkan, tym razem we Włoszech. W ślad za nim poszły też góry ziejące ogniem na Filipinach i w Rosji. Czy mamy się czego obawiać?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Geolodzy, którzy 12 miesięcy temu ostrzegali, że 2018 rok minie pod znakiem wzmożonej aktywności wulkanicznej, nie mylili się. W krótkim czasie w różnych regionach świata w wyniku potężnych erupcji zginęło... Zobacz cały artykuł >>>

Podróż życia Koleją Transsyberyjską

Marzycie o podróży Koleją Transsyberyjską z Moskwy do Pekinu? Zanim wybierzecie się w podróż życia zobaczcie na poniższym filmie, czego możecie się spodziewać po drodze.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest pochmurny, tylko miejscami na Pomorzu i Kujawach przejaśnia się. W wielu regionach pada deszcz, przeważnie przelotny. Wiatr wieje chwilami silnie z zachodu. Temperatura wynosi od 2-3 stopni miejscami na północnym wschodzie i południu do 7 stopni na zachodzie kraju.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wiosenne przebudzenie?

Od kilku dni w wielu regionach kraju mamy nadzwyczaj wysokie temperatury, jak na koniec grudnia. Efekt to wschodzące narcyze i tulipany w ogródku u naszego czytelnika z Podstolic k. Wieliczki w Małopolsce.

Wschodzące narcyze i tulipany w Podstolicach k. Wieliczki w woj. małopolskim. Fot. Czytelnik.
Wschodzące narcyze i tulipany w Podstolicach k. Wieliczki w woj. małopolskim. Fot. Czytelnik.

Stolica Indii w chmurze pyłu

Nowe Delhi w Indiach jest stolicą o najbardziej skażonym powietrzu na świecie. Normy jakości powietrza właśnie zostały przekroczone aż 13-krotnie. Powietrze jest tak gęste, że można je kroić nożem. Władze zaleciły, aby mieszkańcy zrezygnowali ze spacerów i korzystali z masek przeciwpyłowych. Wprowadzono zakaz poruszania się starszych pojazdów z silnikiem diesla. Zamknięto tereny budów, zaś strażacy rozpylają wodę z wysokich budynków, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się pyłu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez większą część dnia będzie się lekko wahać, dopiero wieczorem zacznie szybko rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1013 hPa (w normie) na północnym wschodzie do 1023 hPa (wysokie) na zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne nadal są niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Widmo kolejnego tsunami

Wulkanolodzy podnieśli zagrożenie kolejną erupcją wulkanu Krakatau na Indonezji z trzeciego do czwartego stopnia w 5-stopniowej skali. Oznacza to, że do wybuchu może dojść niemal w każdej chwili, możliwe jest też następne osunięcie ziemi ściany wulkanu do Cieśniny Sundajskiej i wyzwolenie nowego tsunami. Dlatego ludności zakazano zbliżania się do linii wybrzeża na mniejszą odległość niż 1 kilometr. Przypomnijmy, że przed kilkoma dniami tsunami zabiło tam niemal 500 osób.

Erupcja Etny okiem satelity

Na popołudniowym zdjęciu satelitarnym idealnie widoczna jest emitowana przez sycylijski wulkan Etna smuga popiołów i dymów, która gnana jest wiatrem najpierw na południe w kierunku Malty, a następnie na południowy wschód ku otwartym wodom Morza Śródziemnego. Pokonuje w tym czasie dystans około 400 kilometrów.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Ciepło, coraz cieplej

Z każdym dniem temperatura jest coraz wyższa. Jednak w pełni z tego grudniowego ciepła nie możemy się cieszyć, ponieważ nieustannie jest pochmurno, deszczowo i wietrznie, przez co odczuwalna temperatura jest niższa od tej wskazywanej przez termometry. 8 stopni odnotowano dzisiaj po południu m.in. we Wrocławiu, Toruniu i Gdańsku. Pozostałe najwyższe temperatury w większych miastach możecie sprawdzić na mapie.

Ciepło, coraz cieplej

Usmaż sobie jajka w Słońcu

U nas zima, a w Australii pełnia lata i to w pełni tego słowa znaczeniu, bo krainę kangurów nawiedza największa w tym sezonie fala upałów. W głębi kontynentu upał przekracza wszelkie granice, dochodzi na oficjalnych stacjach do 48 stopni w cieniu. Tak upalnie było dzisiaj w miejscowości Marble Bar. Piekielny żar ma swoje plusy, bo można sobie usmażyć jajko sadzone w promieniach palącego Słońca.

Tak się odśnieża swoje podwórko

Gdy w ciągu 4 dni spadła metr śniegu jedni poddają się rozkładając ręce, a inni w tym czasie biorą się ostro do roboty i usuwają biały puch ze swojego podwórka. Zobaczcie, jak to się robi.

33-latek jako pierwszy w historii przeszedł Antarktydę samotnie i bez żadnego wsparcia

Choć historia zdobywania Antarktydy trwa już ponad stulecie, to jednak wciąż ustanawiane są nowe rekordy. Jeden z nich pobił młody podróżnik, który samotnie, bez żadnego wsparcia przeszedł 1,5 tysiąca kilometrów przez lodową pustynię.

Fot. Instagram @colinobrady.
Fot. Instagram @colinobrady.

Do tej pory nikomu to się nie udało. 33-letni amerykański zawodowy sportowiec wytrzymałościowy i wspinacz górski, Colin O'Brady, udowodnił, że pokonanie Antarktydy w pojedynkę i bez żadnych ułatwień, jest możliwe. Tym samym zapisał się nie tylko na kartach historii podbijania najzimniejszego kontynentu, ale też w słynnej... Zobacz cały artykuł >>>

Erupcja Etny z bliska

Tak wygląda największa od co najmniej 11 lat erupcja wulkanu Etna na włoskiej Sycylii. Naukowcy ostrzegają, że kolejne wyrzuty popiołów i lawy mogą pochodzić z coraz to niżej położonych kraterów, a więc stwarzać coraz poważniejsze zagrożenie dla ludności miejscowości położonych u podnóży wulkanu.

Tyle śniegu w polskich górach tej zimy jeszcze nie było. Zaspy są wyższe od człowieka

Ratownicy górscy ostrzegają, że wyjścia na szlaki mogą się źle skończyć, ponieważ nie dość, że pogoda jest bardzo niekorzystna, to jeszcze warunki turystyczne są miejscami skrajnie trudne. Kiedy pogoda w górach się poprawi?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Na stacjach meteo w dwóch wysokogórskich obserwatoriach meteorologicznych, na Śnieżce w Karkonoszach i na Kasprowym Wierchu w Tatrach, notuje się pokrywę śnieżną o średniej grubości około metra. Jednak nawiewane przez porywisty wiatr zaspy są wyższe od człowieka, mają nawet powyżej 2 metrów... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Leśne grzyby

Jest wiele gatunków grzybów, niektóre jadalne, a inne trujące. Te z poniższego zdjęcia z samego wyglądu wydają się niebezpieczne, jakieś takie kanciaste. Ich zjedzenie może się źle skończyć.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej