Igranie ze sztormem

Niektórych sztormowa pogoda nie odstrasza od uprawiania sportów, które przybierają wówczas formę ekstremalną i mogą kosztować ów śmiałków zdrowie, a nawet życie. Zobaczcie, jak kitesurfer igra z wysokimi falami na oczach swoich kolegów i przypadkowych spacerowiczów.

Zobaczcie z bliska porzucone radzieckie wahadłowce na pustyni w Kazachstanie

Entuzjaści opuszczonych i zakazanych miejsc z kanału Exploring the Unbeaten Path na YouTube wybrali się na pełną niespodzianek i niebezpieczeństw wyprawę do kazachstańskiego kosmodromu Bajkonur. Zobaczcie, co tam znaleźli.

Fot. Exploring the Unbeaten Path / Ralph Mirebs.
Fot. Exploring the Unbeaten Path / Ralph Mirebs.

W jednym z hangarów natknęli się tam i ujrzeli na własne oczy dwa porzucone wahadłowce, które były budowane w ramach zimnowojennego projektu wyścigu kosmicznego i stworzenia nowych sowieckich stacji kosmicznych oraz dostarczania na ich pokład kosmonautów... Zobacz cały artykuł >>>

Na Podlasiu nadal leży śnieg

Podlasie to, poza górami, ostatni region, gdzie jeszcze leży śnieg. W Białymstoku są go 3 cm, a w Suwałkach 6 cm. Jeszcze 2 dni temu śniegu było nawet 20 cm. Podobne ilości białego puchu leżały na Wysoczyźnie Elbląskiej, jednak zdążyły się roztopić całkowicie podczas Świąt.

Zima w Elblągu w woj. warmińsko-mazurskim. Fot. Info Meteo Elbląg.
Zima w Elblągu w woj. warmińsko-mazurskim. Fot. Info Meteo Elbląg.

40. rocznica „zimy stulecia”. Jak wyglądałaby powtórka z lodowatego horroru w dzisiejszych czasach?

Tuż przed końcem 1978 roku nad Polskę spłynęła fala arktycznych mrozów, którą poprzedziły zawieje śnieżne z prawdziwego zdarzenia. W kilkanaście godzin wszystko było zasypane, miejscami na ponad metr i to przy ponad minus 20 stopniach. Czy słynna „zima stulecia” może się powtórzyć?

Zima stulecia na przełomie 1978 i 1979 roku w Polsce. Fot. YouTube / Telewizja Republika Kalendarz Historyczny.
Zima stulecia na przełomie 1978 i 1979 roku w Polsce. Fot. YouTube / Telewizja Republika Kalendarz Historyczny.

Ostra zima wielu Polakom spędza sen z powiek. Choć tęgie mrozy i duże śniegi w dzisiejszych czasach nie powodują już takiego paraliżu, jak dawniej, to jednak zbieg kilku skrajnych zjawisk pogodowych może dać nam się poważnie we znaki. Postanowiliśmy więc napisać scenariusz prawdziwej „zimy stulecia”, ale takiej, która w naszych warunkach klimatycznych jest całkiem prawdopodobna... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest pochmurny i przeważnie z opadami, zarówno deszczu, jak i mżawki. Wiatr wieje chwilami porywiście z zachodu. Temperatura wynosi od 1-2 stopni na wschodzie do 6-7 stopni na zachodzie kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Festiwal Śniegu w Chinach

Na chińskim biegunie zimna, pobito rekord w jednoczesnym wylewaniu wrzątku na tęgim mrozie. Tym samym wystartował tam doroczny festiwal, który mija pod znakiem wznoszenia śnieżno-lodowych rzeźb i uprawiania wszelkich aktywności na białym puchu. Może warto się tam wybrać, chociażby wirtualnie?

14 lat po zabójczym tsunami

Mija właśnie 14 lat po katastrofalnym w skutkach tsunami, które po jednym z największych trzęsień ziemi w historii pomiarów sejsmologicznych, nawiedziło wybrzeża krajów Oceanu Indyjskiego. W kilkunastu krajach, w tym głównie w Indonezji i Tajlandii, zginęło przeszło ćwierć miliona osób. Przypomnijmy sobie te przerażające obrazy.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Do południa ciśnienie będzie powoli spadać, w po południu ustabilizuje się. W tej chwili na barometrach mamy od 1013 hPa (w normie) na północnym wschodzie do 1025 hPa (wysokie) na południowym zachodzie kraju. Biomet pozostanie korzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Święta we wrocławskim zoo

Kotik Nelson z wrocławskiego zoo miał w tym roku swój udział w dostarczaniu prezentów dla dzieci.

Fot. Facebook / Zoo Wrocław.
Fot. Facebook / Zoo Wrocław.

Zobaczcie też jak misie, tygrysy, likaony i surykatki zabierały się za rozpakowywanie prezentów. Jak zarzekają się ich opiekunowie, zwierzaki, choć niektóre drapieżne, były w tym roku wyjątkowo grzeczne. Musicie uwierzyć nam na słowo, że ze świątecznych paczek się ucieszyły, choć na pierwszy rzut oka wcale tego po nich nie widać:

Morsowanie w drugi dzień Świąt

Morsy nie byłyby sobą, żeby nie wybrały się tam, gdzie jeszcze leży śnieg, czyli w Sudety, i nie zaszalały na mrozie. Zobaczcie, jak bawiła się grupa mrozoodpornych panów pod Śnieżnikiem.

Fot. Instagram / trenerwroclaw.
Fot. Instagram / trenerwroclaw.

28 osób rannych w trzęsieniu ziemi u podnóży Etny

Rośnie bilans poszkodowanych w nocnym trzęsieniu ziemi, do którego doszło u podnóży wulkanu Etna na włoskiej Sycylii. Wstrząs o sile M5.1 spowodował uszkodzenie i zniszczenie kilkudziesięciu budynków, w wyniku czego rannych zostało 28 osób. Naukowcy ostrzegają, że trzęsienia mogą się powtarzać i pogłębiać szkody. Niebezpieczne mogą być też coraz silniejsze erupcje Etny.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Catástrofes Mundiales.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Catástrofes Mundiales.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Catástrofes Mundiales.

Z każdym dniem coraz cieplej

Każdy kolejny ze świątecznych dni był coraz cieplejszy. Najzimniejsza była Wigilia, gdy miejscami na północy i północnym wschodzie mieliśmy niewielki, ale jednak całodobowy mróz. W pierwszy dzień Świąt mróz nadal panował na północnym wschodzie, a na zachodzie było 6 stopni. Dzisiaj ociepliło się przeważnie do 4-6 stopni, a w Szczecinie i Świnoujściu do 7 stopni. Był to najcieplejszy dzień Świąt. Poniżej rozkład najwyższych temperatur podczas Świąt.

Z każdym dniem coraz cieplej

Deszcz, śnieg, mróz, a może wichura? Jaką pogodą powitamy 2019 rok?

Jeśli zamierzacie spędzić sylwestrowy wieczór "pod chmurką", to koniecznie sprawdźcie jakiej pogody spodziewamy się, gdy wybije północ, bo może Was ona nieprzyjemnie zaskoczyć. Czy będzie sypać śnieg, lać deszcz, a może mocno wiać?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

2018 rok zakończy się ciepło, ponieważ w Sylwestra w całym kraju będzie na plusie. Termometry pokażą w najcieplejszym momencie dnia od 1 stopnia na północnym wschodzie przez 5-7 stopni na... Zobacz całą prognozę >>>

Poznajcie najbardziej niesamowite rekordy pogody w okresie zimowym w Polsce i na świecie

Najwyższa pokrywa śnieżna, najsilniejszy mróz, największe ochłodzenie w ciągu jednej doby, najszybsza odwilż, najpotężniejsze wichury. Prześledźmy najbardziej ekstremalne rekordy pogodowe, które obserwowano podczas zimy w Polsce i na całym świecie.

Po wielkiej śnieżycy w stanie Ohio w USA w 1966 roku. Fot. The Blade / Pexels.
Po wielkiej śnieżycy w stanie Ohio w USA w 1966 roku. Fot. The Blade / Pexels.

Zima dla jednych mogłaby w ogóle nie istnieć, z kolei inni każdego roku wyczekują jej przybycia z utęsknieniem. Pora pokazać najbardziej ekstremalne oblicze tej białej i mroźnej pory roku, które składa się z wielu rekordów... Zobacz cały artykuł >>>

Niczego się nie nauczyli. Trzęsienia i tsunami wciąż zabijają tysiące ludzi, a przecież można tego uniknąć

Po raz kolejny władze Indonezji znalazły się w ogniu krytyki po tym, jak tsunami zabiło setki ludzi. Okazuje się, że zginęli oni niepotrzebnie, że można było ich uratować, ale jak zwykle nic nie zrobiono. Dlaczego?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Już ponad 400 nazwisk znajduje się na liście ofiar śmiertelnych tsunami, które uderzyło w minioną niedzielę w wybrzeża Cieśniny Sundajskiej w Indonezji. Dziesiątki miejscowości, głównie popularnych kurortów turystycznych, zostało zdewastowanych, gdy fale wdarły się setki metrów w głąb lądu... Zobacz cały artykuł >>>

Co się stało z wulkanem Krakatau?

Zdjęcia satelitarne ujawniają, że wulkan Krakatau zapadł się podczas gwałtownej erupcji, która wyzwoliła tsunami. Według ostatnich bilansów na wybrzeżach Cieśniny Sundajskiej w Indonezji zginęło co najmniej pół tysiąca osób. W ostatnich latach stożek wulkaniczny błyskawicznie przyrastał i niemal osiągnął wysokość sprzed wielkiej erupcji w 1883 roku. Proces ten rozpocznie się teraz od początku.

Fot. ESA / Sentinel.
Fot. ESA / Sentinel.

Tajemnicza planetoida Ryugu na najnowszych zdjęciach z sondy Hayabusa-2

Z każdym dniem coraz lepiej poznajemy niezwykłą planetoidę Ryugu, która jest eksplorowana przez urządzenia badawcze z Europy i Japonii. Obiekt liczy sobie miliardy lat i pomoże nam poznać burzliwą historię powstania Ziemi.

Fot. JAXA / ESA.
Fot. JAXA / ESA.

Sonda Hayabusa-2 dotychczas wypuściła na powierzchnię planetoidy Ryugu trzy urządzenia. Wszystkie pokazują astronomom, że obiekt wygląda inaczej, niż go sobie dotychczas wyobrażali... Zobacz cały artykuł >>>

Pierwszy kosmiczny spacer

Pierwszym Amerykaninem, który odbył kosmiczny spacer, był astronauta Edward Higgins White. W 1965 roku na 20 minut opuścił pokład statku Gemini 4. Przez cały spacer zachwycał się zapierającymi dech widokami. Jego rozmowę z filmującym go astronautą, wszystkie rozgłośnie radiowe w USA transmitowały na żywo. White opowiadał o swoim spacerze gdziekolwiek się pojawił. Niestety, 2 lata później podczas przedstartowego testu zginął w pożarze statku Apollo 1.

Spore szkody po trzęsieniu ziemi w rejonie wulkanu Etna

O godzinie 3:19 w nocy rejon wulkanu Etna we wschodniej części włoskiej Sycylii nawiedziło umiarkowanej siły trzęsienie ziemi. Wstrząs M5.1 spowodował uszkodzenie wielu budynków m.in. w mieście Katania, oddalonym od epicentrum zaledwie o 13 kilometrów. Mieszkańcy w nocy w panice wybiegali w piżamach na ulice. 4 osoby zostały ranne. Nasilające się wstrząsy towarzyszą największej od kilkunastu lat erupcji wulkanu Etna.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Aci Sant'Antonio e Zafferana / Terremoto In Tempo Reale.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Aci Sant'Antonio e Zafferana / Terremoto In Tempo Reale.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Aci Sant'Antonio e Zafferana / Terremoto In Tempo Reale.

Zawiał fen i zrobiły się 23 stopnie

23 stopnie pokazały termometry w cieniu u podnóży Alp w północno-zachodnich Włoszech. To efekt wiatru fenowego, który np. w Tatrach nazywany jest halnym. U nas o tej porze roku fen spływający z gór ku dolinom jest w stanie ogrzać powietrze w południowych województwach do niemal 20 stopni.

Fot. MeteoNetwork / Italia Live Meteo.
Fot. MeteoNetwork / Italia Live Meteo.
dalej