Co się teraz dzieje w pogodzie?

W całym kraju jest pochmurno, a na południu, wschodzie i w centrum występują opady deszczu i mżawki. Na północnym wschodzie oraz terenach podgórskich mają miejsce roztopy. Wiatr wieje porywiście z kierunku zachodniego. Temperatura wynosi od 2 stopni miejscami na wschodzie i południu do 6 stopni na zachodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Święta w górach

Jeśli jeszcze nie wybraliście się w tym sezonie w góry, to żałujcie. Zobaczcie, jak może być tam pięknie.

Lodowaty poranek

Na szczęście nie u nas, tylko w najzimniejszej części Syberii. Temperatura spada tam o porankach do minus 55 stopni. Wśród oparów wydobywających się z kanałów wyłania się Słońce, które jednak przyjemnego ciepła nie daje. Poczujcie ten lodowaty podmuch na swojej skórze.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1014 hPa (w normie) na północnym wschodzie do 1026 hPa (wysokie) na południu i południowym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne. Nadal mogą nam doskwierać różnorodne bóle, a także czuć się senni i rozkojarzeni.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Upalne Święta w Australii

Boże Narodzenie kojarzy się Polakom mieszkający w Australii z upałem. Nic dziwnego, ponieważ na półkuli południowej kilka dni temu rozpoczęło się astronomiczne lato, a termometry pokazują grubo powyżej 30 stopni w cieniu. Kraina Kangurów jest obecnie najcieplejszym krajem i zarazem kontynentem na świecie. Popołudniami temperatura sięga tam nawet 47 stopni. Pod koniec grudnia to zupełnie normalne. Z kolei nienormalne byłby śnieg i mróz, zawsze kojarzone z Bożym Narodzeniem.

Gniew Etny okiem astronautów

Astronauci z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uwiecznili wigilijną erupcję wulkanu Etna we Włoszech. Słup popiołów, który wzbił się setki metrów nad wschodnią część Sycylii widoczny jest z wysokości 400 kilometrów.

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.

A tak erupcja prezentuje się się okiem mieszkańców Katanii położonej u podnóży Etny:

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Arnaldo Caselli.

Rok z życia bieszczadzkich misiów

Leśnik Roman Pasionek przygotował kompilację nagrań ze swoich tegorocznych spotkań z bieszczadzkimi niedźwiedziami, które kilkukrotnie stawały się prawdziwym hitem polskiego internetu. Koniecznie zobaczcie.

Skośne oczy i większy mózg to skutek uodparniania się na krótkie i ciemne dni oraz mróz?

Dlaczego mieszkańcy krajów położonych w strefie polarnej lub subpolarnej, gdzie panują długie i ciemne zimy posiadają duże, skośne oczy oraz większe mózgi? Dlaczego są w stanie przetrwać tęgie mrozy? Naukowcy znają odpowiedź na to pytanie.

Inuici. Fot. Max Pixel.
Inuici. Fot. Max Pixel.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Anglii zmierzyła po 55 czaszek od przedstawicieli 12 różnych populacji z całego świata, a następnie zestawiła ich względem szerokości geograficznej, z której dana grupa pochodziła. Wśród tych grup znalazł się cały przekrój ludności zamieszkującej od Skandynawii przez Australię po... Zobacz cały artykuł >>>

Meteotsunami na Florydzie

Gwałtowne burze, które przeszły nad Florydą, przyniosły nie tylko tornada, ale też zjawisko nazywane meteotsunami. Powstaje ono w wyniku gwałtownego wiatru, który wpycha masy wody w głąb lądu, zupełnie jak tsunami, choć na dużą mniejszą skalę. Szkody są jednak spore, ponieważ wiele domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Zobaczcie, jak wyglądało meteotsunami na wyspie Captiva.

Wybuchł największy wulkan Europy. Popioły zmieniły dzień w noc. Naukowcy nie mają dobrych wieści

Największy wulkan Europy grozi nie tylko nasilającymi się erupcjami, które mogą zagrażać mieszkańcom miejscowości położonych u jego podnóży, ale także katastrofalnym tsunami, podobnym do tego, które miało miejsce na Indonezji.

Erupcja wulkanu Etna. Fot. Twitter / @tweetPalla.
Erupcja wulkanu Etna. Fot. Twitter / @tweetPalla.

W Wigilię wulkan Etna znajdujący się na włoskiej Sycylii wybuchł z największą mocą od wielu miesięcy. Popioły i gazy wzbiły się na wysokość setek metrów i gnane wiatrem rozprzestrzeniły na cały region, przysłaniając... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Zimowa przejadżka

Pora wstać od świątecznego stołu i trochę się rozruszać. Może spacerek, albo przejażdżka rowerem? Bez względu czy krajobrazy są jesienne czy też zimowe, aktywność poza domem jest dla naszego zdrowia na wagę złota.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Coraz więcej ofiar tsunami

Tragiczne informacje napływają z Indonezji, gdzie tsunami po erupcji wulkanu Krakatau zdewastowało nadmorskie miasta na wyspie Jawa. Według ostatnich bilansów zginęło co najmniej 400 osób, 150 jest zaginionych, a ponad 1,5 tysiąca zostało rannych. 16 tysięcy osób pozostało bez dachu nad głową. Zniszczonych jest niemal tysiąc domów, ponad 70 hoteli, 400 łodzi, a także wiele mostów i kilometry dróg.

Elon Musk pokazał część prototypu rakiety SuperHeavy i statku Starship

SpaceX intensywnie pracuje nad budową najpotężniejszej rakiety w historii przemysłu kosmicznego i statku kosmicznego, który pozwoli odbywać loty nawet poza Układ Słoneczny. Pierwsze testy mają odbyć się już w 2019 roku.

Fot. Gravitation Innovation.
Fot. Gravitation Innovation.

Miliarder opublikował na swoim profilu na Twitterze dwa elementy gigantycznej rakiety SuperHeavy i statku Starship. Pod enigmatycznym zdjęciem napisał, że statek powstaje z nierdzewnej stali... Zobacz cały artykuł >>>

Meteoryt wywołał osunięcie wzgórza, które zablokowało rzekę

Do nietypowego zdarzenia doszło w Kraju Chabarowskim w Rosji. Według relacji okolicznych mieszkańców, na jedno z tamtejszych wzgórz spadł meteoryt, który spowodował osunięcie się zbocza. Zwały ziemi i kamieni zatarasowały zamarzniętą rzekę Bureja, jeden z dopływów Amuru. Gdy na wiosnę dojdzie do roztopów skończyć się to może powodzią. Na miejsce wysłana została ekspedycja naukowa, aby zbadać ten fenomen.

To nie będzie normalny koniec roku, bo pogoda znów zaszaleje. „Zaoszczędzimy na ogrzewaniu”

W pogodzie czeka nas kolejne przemeblowanie, które oznaczać będzie ocieplenie, a tam, gdzie utrzymywał się mróz, także odwilż. Choć na wschodzie jest biało, to jednak zimowe krajobrazy szybko znikną, bo mrozu nie będzie przez całą dobę.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wyże znad zachodniej Europy zaczynają się do nas zbliżać, tym samym wypychając ponure, mokre i wietrzne niże coraz dalej na wschód. Nie oczekujmy jednak bezchmurnego nieba, bo na to nie mamy co liczyć. Będzie za to... Zobacz cały artykuł >>>

Gdzie Święta są białe?

W nocy w wielu regionach kraju sypał śnieg. Jednak nie wszędzie opady były na tyle obfite, a temperatura niska, aby biały puch zdołał się utrzymać. Obecnie najbardziej śnieżnie jest na północnym wschodzie i południowym wschodzie. Leży tam przeważnie od 1 do 5 cm śniegu, jednak są miejsca, jak np. Suwalszczyzna, gdzie grubość pokrywy sięga 20 cm. Od zachodu nadciąga jednak odwilż, która sprawi, że śnieg będzie się roztapiać.

Gdzie Święta są białe?

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na wschodzie i południowym wschodzie nadal prószy śnieg. Od zachodu, wraz z odwilżą, w kierunku centrum wędruje strefa opadów deszczu. W dalszym ciągu porywiście wieje z zachodu. Temperatura wynosi od minus 3 stopni na północnym wschodzie do plus 5 stopni na krańcach zachodnich.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Ewakuacja narciarzy, bo zepsuła się najnowsza kolejka krzesełkowa

Wyciąg krzesełkowy z Hali Skrzyczeńskiej na Zbójnicką Kopę w Szczyrku uległ awarii, z powodu której ratownicy GOPR musieli z 1700-metrowego odcinka ewakuować 26 osób. Wszyscy turyści zostali bezpiecznie opuszczeni z krzeseł za pomocą lin. Kilka osób było lekko wychłodzonych, ale nie było potrzeby hospitalizacji. Kolejka jest najnowszym nabytkiem Szczyrk Mountain Resort, największego kompleksu narciarskiego w Polsce. Została oficjalnie otwarta zaledwie 3 dni.

Fot. Facebook / GOPR Beskidy.
Fot. Facebook / GOPR Beskidy.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Po wczorajszym bardzo dużym wzrośnie, w pierwszej połowie dnia ciśnienie będzie stabilne, jednak po południu zacznie dość szybko spadać. W tej chwili jest wysokie, a barometry pokazują od 1020 hPa na północnym wschodzie do 1026 hPa na południu i południowym zachodzie kraju. Biomet jest niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Noc pod znakiem śniegu

Jedynie w zachodnich regionach kraju nie występują w tej chwili opady śniegu. Na pozostałym obszarze sypie, miejscami na wschodzie intensywnie. Krajobrazy zabielają się na coraz większym obszarze, ponieważ temperatura przechodzi na wartości ujemne. Uprzedzamy, że tam, gdzie wcześniej padał deszcz i deszcz ze śniegiem lub roztapiała się pokrywa śnieżna, na drogach i chodnikach może się pojawić oblodzenie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej