3-letni chłopczyk samotnie przemierzył las przy 35 stopniach mrozu

W Kraju Chabarowskim w Rosji 3-letni chłopiec jeździł wraz z tatą skuterem śnieżnym po lasach tajgi. Mężczyzna pozostawił syna na brzegu i chciał przejechać rzekę, ale lód okazał się zbyt cienki i się pod nim załamał. Ojciec nakazał chłopcu dotrzeć do sklepu, gdzie pracuje jego matka, i wezwać pomoc. Dziecko samotnie przemierzyło 3 kilometry na 35-stopniowym mrozie. Przed zmierzchem trafiło na sąsiada. Chłopiec ma się dobrze, jednak jego ojca wciąż nie odnaleziono.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Potwór nadciągnął nad plażę

Przerażająca chmura szelfowa nadciągnęła nad popularną plażę atlantycką w mieście Florianopolis w Brazylii. Jedni plażowicze postanowili brać nogi za pas obawiając się nawałnicy, a inni przyglądali się potworowi leżąc na piasku. Chwilę później jedni i drudzy byli mokrzy do suchej nitki. Pamiętajcie, aby nie igrać z burzą, ponieważ na otwartej przestrzeni jaką jest plaża, jesteśmy dla piorunów łatwym celem.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Fabian Dittrich / MetSul Meteorologia.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Fabian Dittrich / MetSul Meteorologia.

Gwałtowna erupcja Etny

Gwałtowna erupcja wulkanu Etna na włoskiej Sycylii zaskoczyła w wigilijny poranek mieszkańców Katanii, największego miasta położonego u stóp tej niebezpiecznej góry. Setki metrów nad krater wzbił się pióropusz wulkaniczny za którym schował się Słońce. Niebo nad regionem natychmiast przybrało ciemnoszarą barwę. Erupcje Etny są coraz silniejsze, co spędza sen z powiek zarówno naukowcom, jak i mieszkańcom.

Zabieramy Was w podróż do rodzinnego domu na Święta przez przepiękną leśną krainę śniegu

Zabieramy Was w podróż do rodzinnego domu na Święta przez przepiękną leśną krainę śniegu w rytmach nastrojowej piosenki „Driving Home for Christmas” w wykonaniu rewelacyjnego Chrisa Rea.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wielu z Was wybiera się do rodzinnego domu na Święta, przemierzając nie rzadko setki kilometrów samochodem lub tysiące samolotem. Podróż wcale nie musi być męcząca, gdy za szybami mamy prawdziwie zimowe krajobrazy... Zobacz film >>>

Święta w Arktyce i Antarktyce

Polscy polarnicy ze Stacji Polarnej im. Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego w Antarktyce przygotowują się do Świąt. Tysiące kilometrów od rodzinnego domu lepią pierogi, gotują bigos i wypiekają ciasta. W tym roku radość jest podwójna, ponieważ właśnie skończył się remont kuchni.

Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station.
Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station.

Jednak przygotowania do Świąt to nie tylko praca w kuchni, ale też na zewnątrz budynków stacji polarnej, gdzie krótkie polarne lato wreszcie pozwala np. na umycie okien i uprzątnięcie wszystkich zbędnych przedmiotów, które zalegały przez ostatnie miesiące smagane przez wiatr.

Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station.

W tym samym czasie polscy polarnicy z przeciwnego bieguna, prosto w Arktyki, przesyłają Wam świąteczne życzenia:

Jeśli myślisz, że Sahara jest największą pustynią na świecie, to się mylisz

Większość z nas na pytanie, która pustynia jest tą największą na świecie, odpowie stanowczo, że Sahara. Jednak będzie to błąd, ponieważ jest pustynia o połowę od niej większa. Jak się nazywa i gdzie się znajduje?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pustynia to z definicji obszar o dużej powierzchni, gdzie z powodu bardzo skąpych opadów i skrajnych temperatur nie występuje szata roślinna. Są to również tereny, gdzie wilgotność powietrza jest bardzo niska... Zobacz cały artykuł >>>

Wigilia ze śniegiem

Miejscami na północy, wschodzie i południu kraju prószy śnieg. Miejscami opady są dość obfite, ale nie wszędzie krajobrazy zabielają się. Najbardziej śnieżnie jest w regionach wschodnich i północnych. Dzięki temu w niektórych miejscowościach jest to pierwsza śnieżna Wigilia od kilku lat. Nie wszyscy mają tyle szczęścia do zimowej scenerii, ale tak już bywa. A godzinę temu wyglądała Polana Głodówka z widokiem na Tatry ukryte za białą zasłoną.

Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl
Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl

Piękna pastorałka z Bieszczadów

Przepiękna pastorałka prosto z bajecznie otulonych śniegiem Bieszczadów:

Pada śnieg, pada śnieg

Na coraz większym obszarze kraju prószy śnieg. Najmocniej sypie teraz na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu. Tam, gdzie temperatura oscyluje w okolicach zera, a więc głównie na północy i wschodzie, biały puch się utrzymuje, zabielając krajobrazy. W pozostałych regionach musimy się zadowolić prószącym śniegiem. Najbardziej biało, poza górami, jest na Suwalszczyźnie. Śnieżna kołderka ma tam niemal 20 cm grubości.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co będzie tym razem „pierwszą gwiazdką” w wigilijny wieczór? Gwiazda, planeta, a może...

Gdy w wigilijny wieczór spoglądamy w niebo w poszukiwaniu legendarnej „pierwszej gwiazdki”, zazwyczaj widzimy planetę, a nie prawdziwą gwiazdę. Ostatnio jej rolę pełniła Wenus, Mars, Jowisz, a nawet Stacja Kosmiczna. Jak będzie tym razem?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zgodnie z tradycją do wigilijnej kolacji zasiadamy wówczas, gdy na niebie pojawia się „pierwsza gwiazdka”. Jeśli akurat niebo jest pogodne, co ostatnio zdarza się w Wigilię bardzo rzadko, dostrzec możemy planety, bo te „świecą” znacznie jaśniej niż odleglejsze gwiazdy. Najczęściej „pierwszą gwiazdką” była więc planeta Wenus, a także Mars i Jowisz. Zdarzało się, że niebo przecinała Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, niczym Gwiazda Betlejemska... Zobacz cały artykuł >>>

Spędzają Święta na ziemskiej orbicie

Jak co roku w Święta astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dzielą się z internautami swoimi przemyśleniami o spędzaniu Świąt w przestrzeni kosmicznej, z dala od domu i bliskich, i oczywiście składają wszystkim świąteczno-noworoczne życzenia. Zobaczcie, jak spędzają Święta, 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi, astronauci Anne McClain (USA) i David Saint-Jacques (Kanada).

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Wigilijny poranek w całym kraju, bez najmniejszego wyjątku, jest pochmurny. Na krańcach południowych występują odsuwające się ku naszym sąsiadom opady deszczu, a na wyżej położonych obszarach także deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Prószy także w centrum, na północy i północnym wschodzie. Wiatr wieje chwilami porywiście z północnego zachodu. Na termometrach jest od minus 4 stopni na Suwalszczyźnie do plus 3 stopni na Podbeskidziu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Święta w Zakopanem 100 lat temu

Dzieci bawiące się na śniegu w Zakopanem podczas Świąt około 100 lat temu:

Fot. NAC / audiovis.nac.gov.pl/i/PIC/PIC_1-U-7986.jpg
Fot. NAC / audiovis.nac.gov.pl/i/PIC/PIC_1-U-7986.jpg

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W nocy ciśnienie zaczęło gwałtownie rosnąć. Do późnego wieczora, gdy ustabilizuje się, będzie wyższe nawet o 15 hPa. W tej chwili wynosi od 1008 hPa (lekko obniżone) na wschodzie do 1017 hPa (lekko podwyższone) na północnym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne są niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Spłonęło dawne schronisko na Hali Miziowej w Beskidzie Żywieckim

Strażakom udało się ugasić pożar, który wybuchł w starym schronisku turystycznym na Hali Miziowej na stokach Piska w Beskidzie Żywieckim. Strażacy mówią, że to był jeden z najtrudniejszych pożarów, z którym przyszło im walczyć. Na wysokość 1300 metrów, po dużych ilościach śniegu, nie zdołał dotrzeć żaden wóz strażacki. Sprzęt gaśniczy dowieziono na miejsce ratrakami, skutery śnieżnymi i quadami na gąsienicach.

Podwodne zdjęcia z zatopionej fregaty

Miesiąc temu u wybrzeży Bergen fregata Helge Ingstad, należąca do norweskiej marynarki wojennej, zderzyła się z tankowcem TS Sola. Fregata zatonęła. Za pomocą bezzałogowego podwodnego pojazdu Blueye Robotics udało się sfilmować rozległe uszkodzenia statku, w tym dużą wyrwę w kadłubie, za sprawą której jednostka błyskawicznie nabrała wody i zatonęła. Norweska armia stara się odzyskać spoczywającą na fregacie broń.

Tatry: Turysta zginął w lawinie

Po słowackiej stronie Tatr obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Wczorajsza lawina, która zeszła w Dolinie Młynickiej w Tatrach Wysokich porwała 39-letniego mężczyznę ze Słowacji. Osoby z którymi przemierzał góry wezwały ratowników. Niestety, turystę udało się odnaleźć dopiero dzisiaj. To pierwsza ofiara lawin w tym sezonie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Drogi i chodniki będą śliskie!

W ciągu dnia padał deszcz, a na północy i wschodzie także deszcz ze śniegiem i śnieg. Noc przyniesie lekki mróz, który sprawi, że woda zalegająca na drogach i chodnikach zmieni się w lód. Będzie bardzo ślisko. Prosimy o ostrożność!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pogoda jednak się nad nami zlituje. W tych regionach kraju Wigilia z pewnością będzie biała

Ku uciesze dzieci i przynajmniej niektórych z nas, Wigilia zapowiada się śnieżnie, choć nie wszędzie. W których regionach kraju będzie można liczyć na białe krajobrazy za oknem podczas zasiadania do wigilijnej wieczerzy? Sprawdźmy.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Późnym popołudniem i wieczorem w pasie od Kaszub przez Kujawy, Warmię i północne Mazowsze po Podlasie przejdą intensywne opady śniegu. Uprzedzamy kierowców, ponieważ warunki drogowe mogą być... Zobacz cały artykuł >>>

Śnieżyce od Pomorza po Podlasie

W pasie od Kaszub i Pomorza Gdańskiego przez Warmię i Mazury po środkowe i północne Mazowsze oraz Podlasie występują obfite opady śniegu, które przybierają przy silniejszym wietrze postać zawiei śnieżnych, znacząco ograniczających widzialność na drogach. Kierowców prosimy o ostrożność. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki tym śnieżycom, Wigilia w tych regionach kraju będzie biała.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej