Satelita ujawnia erupcję Krakatau

W wyniku potężnej erupcji wulkanu Krakatau doszło do podmorskiego osunięcia ziemi i wyzwolenia tsunami, które zmiotło z powierzchni ziemi miejscowości położone nad brzegami Cieśniny Sundajskiej. Zginęło co najmniej 200 osób. Na animacji zdjęć satelitarnych widoczna jest kolumna popiołów, która sięga wysokości 17 kilometrów!

Alphabet X ogłosił rewolucyjny projekt magazynowania energii z OZE

Jeden z największych na świecie inkubatorów najnowszych technologii Google, które mają za zadanie odmienić na lepsze życie milionów ludzi zamieszkujących naszą planetę, ogłosił rewolucyjny projekt w temacie magazynowania energii.

Alphabet X ogłosił rewolucyjny projekt magazynowania energii z OZE

Projekt Malta został zatwierdzony przez władze inkubatora i wsparciem 26 milionów dolarów od takich wielkich osobistości świata technologi jak: Billa Gatesa, Jeffa Bezosa i Michaela Bloomberga, stanie się osobną firmą i urzeczywistni ideę projektu. Inżynierowie opracowali tanie, ale niesamowicie wydajne materiały świetnie... Zobacz cały artykuł >>>

Wulkan Krakatau osunął się do morza. Tsunami zabiło setki ludzi

W nocy na Indonezji doszło do kataklizmu. Osunęła się podmorska część wulkanu Krakatau wywołując tsunami, które zmyło całe miejscowości na indonezyjskich wyspach Sumatra i Jawa. Liczba ofiar śmiertelnych sięga setek.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Bez żadnego ostrzeżenia w miejscowości położone w Cieśninie Sundajskiej, na indonezyjskich wyspach Sumatra i Jawa, uderzyło wysokie tsunami. Ludzie nie mieli żadnych szans na ucieczkę. Morze wdarło się kilometry w głąb lądu, rujnując wszystko to, co stanęło mu na drodze... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Chmurzy się, jedynie miejscami na Śląsku, Ziemi Lubuskiej i Lubelszczyźnie przejaśnia się. Na zachodzie, południu i w centrum występują opady deszczu, chwilami obfite. Wiatr wieje porywiście z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego. Temperatura wynosi od 0 stopni na północnym wschodzie do 7 stopni przy granicy z Niemcami.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 grudnia 2018 o godzinie 11:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 grudnia 2018 o godzinie 11:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Prognoza 16-dniowa: Łagodna czy sroga zima czeka nas na przełomie grudnia i stycznia? Sprawdź!

Co będzie się działo w pogodzie od Wigilii i Bożego Narodzenia przez Sylwester i Nowy Rok po Święto Trzech Króli? Czy będzie ciepło i deszczowo, a może mroźno i śnieżnie?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zobaczmy prognozę na następne 2 tygodnie, a wszystko stanie się jasne...  Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

Wiatr niszczy turbiny wiatrowe

Turbiny wiatrowe uznawane są za producentów czystej energii, jednak sama natura czasem wymierza im sprawiedliwość. Wówczas zamiast ekologii, mamy pożary, dym i zniszczenia. Zagrożenie dla turbin najczęściej stanowi zbyt silny wiatr, ale także oblodzenie. Zobaczcie najbardziej spektakularne awarie olbrzymich wiatraków.

Obłok niczym UFO

Chmury soczewkowate, nazywane też obłokami lentikularnymi, często są brane za latające spodki. Na ich widok nie musicie się jednak obawiać inwazji obcych. To oznaka, że wieje znad gór i jest to wiatr typu fenowego. Obłoki tworzą się na skutek silnych wznoszących prądów powietrznych, które są ulubionym typem pogody dla szybowników.

Fot. Twitter / @BestEarthPix.
Fot. Twitter / @BestEarthPix.

Kręgi pośród pustyni

Niemiecki astronauta Alexander Gerst uwiecznił z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sfotografował pola irygacyjne na suchych obszarach Afryki. Tamtejsi rolnicy wykorzystują podziemne źródła wody, aby sztucznie nawadniać swoje pola i produkować żywność. Astronauta pyta, co się stanie, gdy woda się wyczerpie?

Fot. ESA / ISS / Alexander Gerst.
Fot. ESA / ISS / Alexander Gerst.
Fot. ESA / ISS / Alexander Gerst.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest w pobliżu normy, jednak do godzin południowych będzie dość szybko rosnąć, a po południu równie szybko spadać. Meteopaci nie będą zachwyceni, bo oznacza to kiepskie samopoczucie. W tej chwili barometry pokazują od 1010 hPa na północnym wschodzie do 1017 hPa na południowym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pełnia Zimnego Księżyca

Tej nocy Księżyc znajduje się w pełni, która w grudniu nazywana jest Pełnią Zimnego Księżyca, a czasem również Pełnią Księżyca Długiej Nocy, gdyż noce są najdłuższe i najzimniejsze spośród całego roku. Warto obserwować wędrówkę Srebrnego Globu po niebie, ponieważ około północy, gdy będzie górować, znajdować się będzie równie wysoko, co Słońce w najdłuższy dzień w roku, gdy wznosi się 60 stopni nad horyzont.

Pełnia Zimnego Księżyca

Wyjątkowo ciepły dzień

Z powodu porywistego wiatru w pełnej krasie nie odczuliśmy tego ciepła, które wskazały termometry, ale jednak było nawet do 11 stopni na Dolnym Śląsku. Z kolei miejscami na zachodzie, południu i w centrum kraju odnotowano od 8 do 10 stopni. Jedynie na krańcach północnych i północno-wschodnich było tylko nieznacznie powyżej zera.

Wyjątkowo ciepły dzień

Zmieniająca się Antarktyka okiem drona

Krajobrazy Antarktyki na skutek ocieplania się klimatu ulegają olbrzymim zamianom. Możemy je podziwiać jedynie z lotu ptaka, ponieważ okolice gór lodowych są niedostępne dla zwykłego śmiertelnika. Zobaczcie te lodowe monumenty okiem drona posłanego na rekonesans przez National Geographic.

Wyjące pięćdziesiątki

Ocean Południowy znany jest z najbardziej sztormowej pogody na świecie. Fale często mają tam kilkanaście metrów wysokości. Właśnie dlatego obszar między 40. i 60. stopniem szerokości geograficznej południowej zwie się ryczącymi czterdziestkami i wyjącymi pięćdziesiątkami. Kapitanowie i załogi statków dostarczających ładunki do antarktycznych baz polarnych zmagają się z falami, które sięgają mostka i potrafią zmyć z pokładu nieostrożnych marynarzy.

Najcieplej i najzimniej na świecie

Najzimniejsze i najcieplejsze miejsce na świecie dzieli odległość niecałych 10 tysięcy kilometrów. Biegunem zimna jest wschodnia część Syberii, nazywana Jakucją. Temperatura spadła tam dzisiaj o świecie do minus 56 stopni. Z kolei biegunem ciepła jest północno-zachodnia Australia, gdzie panują nieznośne upały sięgające popołudniami nawet 46 stopni.

Najcieplej i najzimniej na świecie

Zrobiło się tak ciepło, że pszczoły zaczęły sprzątać swoje ule, zupełnie jak wczesną wiosną

Na zachodzie, południu i w centrum kraju zrobiło się nietypowo ciepło, jak na ostatnią dekadę grudnia. Termometry pokazały nawet 10 stopni. Efekt to zamieszanie w świecie fauny i flory, o którym informują nasi czytelnicy.

Pszczoły opuszczają ule w Moszczance k. Prudnika w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak / TwojaPogoda.pl
Pszczoły opuszczają ule w Moszczance k. Prudnika w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak / TwojaPogoda.pl

Pierwsze oznaki tego, że sobota będzie wyjątkowo ciepła, pojawiły się jeszcze przed świtem. W drugiej połowie nocy za sprawą silnego wiatru typu fenowego, wiejącego znad Sudetów, na Dolnym Śląsku... Zobacz cały artykuł >>>

Jak sanie Św. Mikołaja

Jeszcze jedno świetne nagranie bolidu, który rozbłysł nad zachodnim wybrzeżem USA. Niektórzy pomyśleli, że przez wieczorne niebo przemknęły sanie Św. Mikołaja.

Chcecie uciec przed zimą do ciepłych krajów? Oto miejsca, gdzie warto pojechać i te, które lepiej omijać

Dni są bardzo krótkie, temperatury coraz niższe, a najzimniejszy okres w całym roku zbliża się nieubłaganie. Niektórzy z nas chcą uciec na Święta i Sylwestra do ciepłych krajów. Jednak gdzie wyjechać, żeby nie trafić na chłody i porę deszczową?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Każda pora roku jest dobra na to, aby udać się na wojaże nie tylko po Europie, ale również po całym świecie. Ze względu na to, że pogoda w różnych zakątkach planety ma najróżniejsze oblicza i czasem może nas zaskoczyć, zdecydowaliśmy się przybliżyć warunki pogodowe panujące tam, gdzie Polacy jeżdżą najchętniej... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Brązowe buczyny

O tej porze roku drzewami, które jako jedne z nielicznych utrzymują jeszcze liście, są buki. Lasy buczynowe, naturalne dla naszej szerokości geograficznej, potrafią mienić się jasnym brązem aż do wczesnej wiosny, gdy ubiegłoroczne liście zastępowane są nowymi, zielonymi. Zimą pięknie prezentują się, gdy opada na nie biały puch.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Gradobicie, jak bombardowanie

Tak wyglądało największe od 19 lat gradobicie, jakie nawiedziło Sydney w Australii. Na nagraniu możecie zobaczyć gradziny wielkości piłek tenisowych, które wpadają do zatoki. Przypominało to bombardowanie. Straty sięgają 125 milionów dolarów.

Oto najmniejszy i najbardziej sklonowany pies świata z Korei Płd.

Firma Sooam Biotech Research Foundation z Korei Południowej od kilku lat specjalizuje się w klonowaniu psów i kotów na życzenie. Ich największym projektem jest Chihuahua o imieniu Miracle Milly.

Fot. Miracle Milly Vanesa Semler.
Fot. Miracle Milly Vanesa Semler.

Suczka trafiła już do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa za sprawą największej liczby klonowań. Naukowcy uzyskali jej aż 49 klonów, które cieszą się dobrym zdrowiem i mają nieskończone pokłady energii do zabawy... Zobacz cały artykuł >>>

dalej