Malediwy. Raj na Ziemi?

Tak wygląda Malé, największe miasto i stolica wyspiarskich Malediwów. 133 tysiące ludzi stłoczonych jest na powierzchni niecałych 6 kilometrów kwadratowych. Dla jednych raj na Ziemi, a dla innych jedno z najgęściej zaludnionych miast, które z lotu ptaka przypomina lotniskowiec. Malediwy są zagrożone z powodu podnoszącego się poziomu światowych mórz. Póki co okalają je falochrony, ale te wkrótce mogą stać się nieskuteczne.

Fot. Twitter / @BestEarthPix.
Fot. Twitter / @BestEarthPix.

W nocy aż 11 stopni

Na Dolnym Śląsku w drugiej połowie nocy gwałtownie nasili się wiatr typu fenowego wiejący znad Sudetów. Jego podmuchy na szczycie Śnieżki przekraczały 100 km/h, zaś na nizinach 50-60 km/h. W efekcie m.in. we Wrocławiu temperatura wzrosła aż do 11 stopni. Z kolei miejscami na zachodzie i południu kraju było od 7 do 10 stopni. O tej porze roku to bardzo rzadkie zjawisko.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Trudno sobie wyobrazić gorszą pogodę przed Świętami. Deszcz, śnieg, oblodzenie i porywisty wiatr

Ostatnie dni przed Świętami miną pod znakiem wyjątkowo niespokojnej pogody. Będzie pochmurno z opadami deszczu, a miejscami także śniegu, oraz porywistym wiatrem. W których regionach aura najbardziej da nam się we znaki?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W sobotę od Pomorza przez Warmię i Mazury po Suwalszczyznę będzie wędrować niewielki ośrodek niżowy, który spowoduje duże zróżnicowanie ciśnienia, a co za tym idzie, przyniesie porywisty wiatr osiągający wysoko... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek na przeważającym obszarze kraju jest pochmurny z opadami deszczu, przeważnie przelotnymi. Na północy i północnym wschodzie pada również deszcz ze śniegiem i śnieg. Przejaśnia się miejscami na południu i w centrum kraju. Wiatr wieje porywiście z zachodu i południowego zachodu, na nizinach do 50-60 km/h, a wysoko w górach powyżej 100 km/h. Temperatura wynosi od 0 stopni na północnym wschodzie do 9 stopni na południowym zachodzie kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Zapierający dech widok przez okno

Taki widok przez okno mają astronauci stale zamieszkujący Międzynarodową Stację Kosmiczną, która okrąża naszą planetę z prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę, na wysokości około 400 kilometrów nad ziemią.

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.

Noc na Kasprowym Wierchu

Takim widokiem nocą mogą się zachwycać obserwatorzy pełniący dyżur w obserwatorium meteorologicznym na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach. Na filmie poklatkowym możecie to zobaczyć w przyspieszeniu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie po bardzo dużym spadku, w ciągu dnia będzie się nieznacznie wahać, dopiero wieczorem zacznie szybko rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 996 hPa (niskie) na północy do 1011 hPa (w normie) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne wciąż będą niekorzystne. Meteopaci będą odczuwać najróżniejsze dolegliwości z powodu opadów i silnego wiatru.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zaczęła się astronomiczna zima

Punktualnie o godzinie 23:22 rozpoczęła się astronomiczna zima. Stało się to w momencie, gdy Słońce znalazło się w tak zwanym punkcie przesilenia zimowego. Oficjalnie biała pora roku potrwa 89 dni, a więc do 20 marca do godziny 22:58, kiedy rozpocznie się astronomiczna wiosna. Przed nami najdłuższa noc w tym roku. W okolicach Przylądka Rozewie potrwa najdłużej, przez 16 godzin 48 minut.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Gigantyczne gradobicie w Sydney

Ostatnie dni w australijskim Sydney minęły pod znakiem gwałtownych burz gradowych. Ta wczorajsza okazała się katastrofalna w skutkach. Na miasto spadały gradziny wielkości piłek tenisowych. Uszkadzały one drzewa i uprawy, dziurawiły dachówki, wybijały szyby w oknach oraz wgniatały karoserie samochodowe. Zgłoszono 25 tysięcy szkód, które pochłoną nawet 125 milionów dolarów. Tak kosztownego gradobicia nie było od 19 lat.

Fot. Twitter / @Maherdabba8h.
Fot. Twitter / @Maherdabba8h.

Pierwszy śnieg tej zimy

W wielu regionach kraju, szczególnie na wschodzie, astronomiczną zimę witamy śniegiem. Tak prezentuje się ona w Elblągu:

Zima na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Info Meteo Elbląg.
Zima na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Info Meteo Elbląg.

Mikołajowie otworzyli sezon narciarski

Setki amatorów sportów zimowych, przebranych w stroje Świętego Mikołaja, zjechały po górskim stoku w amerykańskim stanie Maine, tym samym rozpoczynając sezon narciarski. Zabawy było co niemiara.

Ogrzewane przystanki w Jakucku

W Jakucku, jednym z najmroźniejszych miast na Syberii, gdzie temperatura każdej zimy spada do minus 50 stopni, otwierane są specjalne ogrzewane przystanki autobusowe. Mieszkańcy w oczekiwaniu na swój autobus, mogą ogrzać się wewnątrz pomieszczenia. W najmroźniejsze dni pasażerowie chwalą sobie ten przybytek nowoczesności.

Fot. Facebook / Aisen Nikolaev.
Fot. Facebook / Aisen Nikolaev.

Na dwóch ekranach obserwować można nadjeżdżające autobusy i śledzić rozkład jazdy wraz z aktualną lokalizacją danego autobusu. Dotychczas władze oddały od dyspozycji pasażerów 16 takich przystanków, a jeszcze tej zimy otwarte zostaną kolejne trzy.

Fot. Facebook / Aisen Nikolaev.

Leworęczni rodzą się zimą?

Naukowcy przebadali 13 tysięcy mieszkańców Austrii i Niemiec i okazało się, że w okresie jesienno-zimowym rodzi się tam więcej leworęcznych mężczyzn niż w pozostałych miesiącach. Otóż między lutym a październikiem rodzi się średnio 8,2 procenta leworęcznych mężczyzn, natomiast od listopada do stycznia ta liczba wzrasta do 10,5 procenta. Naukowcy sądzą, że ma to związek z tym, co dzieje się w porze letniej, a więc, gdy przez pewien kluczowy okres życia płodowego, dzień jest najdłuższy w roku.

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

Wówczas podwyższony poziom testosteronu opóźnia rozwój lewej półkuli mózgu. To ona dominuje u praworęcznej większości. Chociaż zwykle osoby leworęczne, czy to kobiety, czy też mężczyźni, stanowią tylko 8 procent społeczeństwa, to jednak prawdopodobieństwo, że dzieci poczęte wiosną będą właśnie leworęczne, jest najwyższe.

Wschód Słońca na Śnieżce

Całkowicie zasnute niskimi chmurami niebo uniemożliwiło nam zobaczenie wschodu Słońca. Jednak od czego mamy filmy, dzięki którym możemy się przenieść w czasie i podziwiać tyle wschodów naszej dziennej gwiazdy, ile tylko zechcemy. Tak wyglądał jeden z nich, podziwiany przez turystów ze szczytu Śnieżki w Karkonoszach.

Wystarczy 30 sekund, aby przekonać się do zakupu naturalnej choinki i być jak najbardziej "eko"

Jeśli jesteście przekonani, że powinniście kupować wyłącznie sztuczne choinki, bo wtedy ratujecie lasy i dbacie o przyrodę, to bardzo się mylicie. Pozwólcie nam w pół minuty przekonać Was, dlaczego w tym roku powinniście mieć naturalne drzewko.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Coraz częściej na święta kupujemy sztuczne choinki, twierdząc, że możemy je wykorzystywać przez wiele lat, przez co są tańsze od naturalnych. W dodatku nie gubią igieł i nie trzeba o nie dbać. Jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że powstają one z tworzyw sztucznych, które zanieczyszczają środowisko naturalnego... Zobacz cały artykuł >>>

Tęcza pozbawiona kolorów

Czy wiecie, że tęcza może być nie tylko kolorowa, ale też zupełnie biała? Tworzy się ona w wyniku załamywania się promieni słonecznych na miniaturowych kropelkach wody tworzących mgłę. Tradycyjna mgła powstaje na większych kroplach deszczu. Białą tęczą można było się ostatnio zachwycać na La Palmie na Wyspach Kanaryjskich.

Fot. Facebook / Andrei Pocora.
Fot. Facebook / Andrei Pocora.

Kiedy niebo będzie wreszcie wolne od chmur? Odpowiedź na to pytanie bardzo Was zaskoczy

Każdego dnia spoglądamy na wiszące ponad naszymi głowami chmury. Gdy ich nie ma, mówimy, że mamy bezchmurne niebo. Czy jednak rzeczywiście może nie być chmur? To pytanie spędza sen z powiek naukowcom.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Badania chmur rozpoczęły się tak na dobrą sprawę dopiero po rozpoczęciu się ery satelitów meteorologicznych. Od lat 60. ubiegłego wieku możemy swobodnie obserwować ich wędrówkę po niebie minuta po minucie... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Zima w Karkonoszach

Śnieżka jak najbardziej zasługuje na swoją nazwę. Dzisiejsze zdjęcie dnia stanowi tego najlepsze potwierdzenie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wjechał na desce w trąbę śniegową

W ośrodku narciarskim Lake Louise w kanadyjskiej prowincji Alberta pojawiła się trąba śniegowa. Snowboardzista postanowił przez nią przejechać.

Samolot "namalował" choinkę

Załoga samolotu Airbus A380, która testowała samolot dla linii lotniczych Emirates, postanowiła przesłać Niemcom specjalne życzenia świąteczne. Trasa jaką pokonała podczas 4-godzinnego lotu, od Hamburga aż po Stuttgart, przypominała choinkę z bombkami. Jej powstawanie można było śledzić na żywo na mapie na popularnym serwisie Flight24.

Fot. Twitter / Flight24.
Fot. Twitter / Flight24.
dalej