Piękno chmur soczewkowatych

Obłoki lentikularne upiększają krajobrazy nad Górami Skalistymi w USA. Szczególnie pięknie prezentują się o zachodzie Słońca. Te chmury soczewkowate powstają na skutek silnych pionowych ruchów powietrza.

Na ten dzień czekaliśmy przez ostatnie pół roku. Słońce zajdzie za horyzont najwcześniej

Wszyscy, którzy mają już dość skracającego się dnia, powinni się ucieszyć. Dzisiaj jest ten dzień, w którym Słońce schowa się za horyzontem najwcześniej w tym roku, a to oznacza, że od jutra zachody Słońca będą coraz to późniejsze, ale...

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Skracanie się dnia trwa już od pół roku i znajdujemy się właśnie u jego kresu. Przed nami trzy przełomowe momenty, po których dzień zacznie się wreszcie wydłużać, a my będziemy się cieszyć coraz dłuższą... Zobacz cały artykuł >>>

Zobacz na niebie Geminidy

Noc z czwartku na piątek przyniesie nam pokaz „spadających gwiazd”. Tym razem będą to Geminidy, które, jak ich łacińska nazwa wskazuje, będą wchodzić w ziemską atmosferę na wysokości gwiazdozbioru Bliźniąt, a dokładniej okolic Kastora, drugiej najjaśniejszej gwiazdy tej konstelacji. Są one pozostałością po rozpadzie planetoidy (3200) Phaethon. Potencjalnie możemy ujrzeć ok. 80 meteorów, jednak pogoda w całym kraju będzie fatalna, przeważnie uniemożliwiając obserwacje.

Jednak nic straconego, ponieważ Geminidy promieniować będą do 17 grudnia. Choć będzie ich każdej nocy coraz mniej, to jednak jest szansa, że gdy się wreszcie rozpogodzi, przynajmniej kilka z nich dostrzeżemy. Geminidy wyróżniają się tym, że ich gęstość jest nawet dwukrotnie większa od meteorów z innych rojów, a to oznacza, że spalają się dłużej i mogą dotrzeć dalej w głąb ziemskiej atmosfery. Ich ślady są spore i długo się utrzymują. Gdy ujrzycie „spadającą gwiazdę” nie zapomnijcie wypowiedzieć życzenia!

Zima na terenach górzystych

Zgodnie z prognozami, noc przyniosła opady śniegu nie tylko w dzielnicach południowych, ale także miejscami na wschodzie, południu, północy i w centrum kraju. Białego puchu spadło niewiele, raptem 1-2 cm, a nawet jeszcze mniej. Nie wszędzie krajobrazy zdołały się zabielić, bo powierzchnia ziemi była zbyt ciepła. Nadal najbardziej śnieżnie jest na południu i południowym wschodzie. W Zakopanem leży prawie 20 cm śniegu, na Śnieżce 35 cm, a na Kasprowym Wierchu aż 60 cm.

Fot. Facebook / TwojaPogoda.pl / Tomasz Lechoniewicz.
Fot. Facebook / TwojaPogoda.pl / Tomasz Lechoniewicz.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Niemal w całym kraju jest pochmurno, jedynie na zachodnim Pomorzu nieśmiało się przejaśnia. Miejscami na południu, wschodzie, w centrum i na wschodnim Pomorzu występują przelotne opady śniegu, które utrudniają ruch drogowy. Wiatr wieje słabo z północy. Termometry wskazują około zera, tylko nad morzem jest cieplej, do 2 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W Alpach przybywa śniegu

W Tatrach pierwszy raz w tym sezonie pokrywa śnieżna przekroczyła pół metra grubości, tymczasem w Alpach jest już dwukrotnie większa. Jeśli nadal będzie tak wilgotno, to być może zima zapisze się równie śnieżnie, co przed rokiem, gdy miejscami leżało nawet kilka metrów białego puchu. Z jego powodu tysiące turystów nawet 2 tygodnie było uwięzionych w hotelach górskich w oczekiwaniu na udrożnienie głównych dróg.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i stabilne. W tej chwili barometry pokazują od 1022 hPa na południowym wschodzie do 1026 hPa na północnym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zima dociera w kolejne regiony

Już nie tylko na południu, ale także miejscami na wschodzie i w centrum kraju krajobrazy zaczęły się zabielać. Ujemna temperatura sprawia z kolei, że tam, gdzie za dnia śnieg się roztapiał lub padał deszcz lub śnieg, na drogach i chodnikach pojawia się oblodzenie. Dlatego też piesi kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

20 stuknięć na sekundę

Dzięcioła każdy z nas widział w podręczniku od przyrody, ale na własne oczy tylko nieliczni, zwłaszcza czarnego. Ptak sprytnie ukrywa się przed naszym wzrokiem. Za to prawie wszyscy słyszeliśmy jego stukanie w korę drzewną, co robi z zawrotną prędkością nawet 20 uderzeń w ciągu jednej sekundy. Teraz go zobaczycie w pełnej krasie i usłyszycie na poniższym filmiku.

Zielone Bieszczady

Cała esencja lata w Bieszczadach na krótkim filmie z drona.

Nad morzem, jeziorami i rzekami

Nad morzem, jeziorami, a może rzekami? Gdzie lubicie spędzać wolny czas z dala od hałasu towarzyszącego nam każdego dnia? Plusk wody, szum wiatru i śpiew ptaków to jest to, co uprzyjemnia nam wypoczynek nad polskimi wodami. Zobaczcie najpiękniejsze miejsca i wybierzcie te, które podobają się Wam najbardziej. Może się tam wybierzecie?

Monstrum nad Argentyną

Pokazywaliśmy Wam niesamowite chmury w kształcie bąbli, które zawisły nad Argentyną oraz olbrzymie gradziny. Teraz zobaczycie, skąd się one wzięły. Przyniosła je ta spektakularna chmura burzowa, którą poprzedzał pięknie uformowany wał szkwałowy, nazywany też chmurą szelfową. Towarzyszył tej formacji gwałtowny wiatr, a następnie błyskawice, ulewy i grad.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Ingrid Ruth Juncos.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Ingrid Ruth Juncos.

Dubaj to miasto ropą płynące, ale też zupełnie innym podejściem do życia

Na peryferiach Dubaju, błyszczącej metropolii zbudowanej na ropie naftowej, żyje sobie mała społeczność, która postanowiła robić różne rzeczy inaczej i udowodnić, że w miejscu tak zależnym od tego tradycyjnego paliwa kopalnego, można żyć eko.

Fot. thesustainablecity.
Fot. thesustainablecity.

A mowa o starannie zaplanowanym Dubai Sustainable City, które przypomina, że pomiędzy ogromnymi drapaczami chmur i pożerającymi hektolitry paliwa supersamochodami żyją także osoby, którym kwestie środowiskowej świadomości nie są obce, i chodzi tu o coś więcej niż tylko panele solarne na dachach i staranne sortowanie śmieci... Zobacz cały artykuł >>>

Nie wolno rzucać się śnieżkami pod karą grzywny lub więzienia, bo śnieg to „narzędzie przemocy”

Bitwa na śnieżki to jedna z najstarszych zabaw. Aż trudno uwierzyć, że są jeszcze miejsca na świecie, gdzie jest ona zabroniona pod karą grzywny, a nawet więzienia. Tak było dotychczas w Kolorado. Ten archaiczny zakaz został zniesiony dzięki 9-letniemu chłopcu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Rzucanie się śnieżkami to jedna z ulubionych dziecięcych zabaw na śniegu. Wydaje się niemożliwe, że są miejsca na świecie, gdzie bitwy na śnieżki są zabronione i to nawet pod karą więzienia. Taki właśnie zakaz od niemal 100 lat obowiązywał nigdzie indziej, jak w Stanach Zjednoczonych... Zobacz cały artykuł >>>

Lądowanie podczas sztormu

Nie jest prosto wylądować amerykańskim wielozadaniowym śmigłowcem Sikorsky SH-60 Seahawk na pokładzie statku podczas szalejącego na Atlantyku sztormu. Zobaczcie na filmie, czy to karkołomne zadanie zostało zrealizowane z powodzeniem, czy też nie.

Dziś startuje „Alert RCB”. Przed groźną pogodą ostrzeże cię SMS. Dlaczego nie możesz go lekceważyć?

Gdziekolwiek się znajdziesz od dziś będziesz otrzymywać SMS-y z ostrzeżeniami m.in. przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi, które mogą stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia i życia. Rewolucyjny system właśnie wchodzi w życie.

Fot. Max Pixel / TwojaPogoda.pl
Fot. Max Pixel / TwojaPogoda.pl

Od lat bagatelizowano ostrzeżenia pogodowe przekazywane przez meteorologów. Zdarzały się godne pożałowania sytuacje, że faksy i maile trafiały do zamkniętych na trzy spusty urzędów gmin, gdzie potrafiły przeleżeć cały weekend nieodczytane i nieprzekazane dalej... Zobacz cały artykuł >>>

Późna jesień w obiektywie

Późna jesień wcale nie jest smutna. Zobaczcie, że bywa też radosna.

Tak się odladza samolot

Zimą zdarza się, że nasz lot opóźnia się, ponieważ trzeba wykonać odlodzenie poszycia samolotu. Operacja trwa kilkanaście minut, a jej celem jest zarówno usunięcie przymarzniętego lodu, jak i zabezpieczenie powierzchni kadłuba przed ponownym oblodzeniem. W trakcie zużywa się około 500 litrów płynu odladzającego. Gdyby lód pozostał na odlatującym samolocie, mógłby doprowadzić do katastrofy lotniczej. Zobaczcie, jak to się robi.

Niestety, koncerny farmaceutyczne nie zlikwidują chorób, bo im się to nie opłaca

Pewnie wiele razy zastanawialiście się, dlaczego żyjemy w XXI wieku, dysponujemy najnowocześniejszymi zdobyczami techniki, a wciąż nie poradziliśmy sobie z najgroźniejszymi chorobami.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Goldman Sachs, jeden z największych na świecie banków inwestycyjnych, przygotował tajny raport na temat opłacalności walki koncernów farmaceutycznych z najróżniejszymi chorobami, rozwojem technologii modyfikacji genetycznych i terapii genowych. Raport wyciekł do mediów... Zobacz cały artykuł >>>

Bąble na niebie

Chmury, które przypominają bąble, nazywane są Mammatus. Można je zaobserwować podczas przechodzenia burzy. Zlokalizowane są zazwyczaj pod kowadłem chmury Cumulonimbus, gdzie szaleją potężne prądy powietrzne. Szczególnie malownicze są one o zachodzie Słońca, gdy na ciepłe barwy oświetlają je promienie świetlne.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @Arabela Maria / @noramartinez / @nicokinen IG.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @Arabela Maria / @noramartinez / @nicokinen IG.
dalej