W Tatrach w tym sezonie tyle śniegu jeszcze nie było. Zdjęcia robią wrażenie. Zima zawitała też na niziny

W górach zima rozkręca się na dobre. Na tatrzańskich szczytach mamy największe ilości śniegu w tym sezonie, których wciąż przybywa. Białe krajobrazy pojawiają się też na coraz większym obszarze nizin.

Zima na Polanie Głodówka pod Tatrami. Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl
Zima na Polanie Głodówka pod Tatrami. Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl

Od kilkudziesięciu godzin nad południowymi województwami przechodzą opady śniegu, które chwilami są dość obfite. Szczególnie mocno sypie w górach. W Tatrach pierwszy raz w tym sezonie grubość pokrywy śnieżnej przekracza pół metra, jednak zaspy usypane przez porywisty wiatr mają ponad metr wysokości... Zobacz cały artykuł >>>

Syberyjska „zamrażarka” okiem turysty

Zabieramy Was do jednego z najmroźniejszych stale zamieszkanych miejsc na naszej planecie. Temperatura o tej porze roku potrafi tam spadać do minus 50 stopni, a to jeszcze nie jest wszystko, na co stać tamtejszą zimę. W przeszłości zdarzało się nawet 68 stopni mrozu! Zobaczcie lodowaty Wierchojańsk na Syberii okiem turysty.

Zamarzająca woda

Widzieliście kiedyś coś równie niesamowitego?

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Dominuje pochmurna aura, jednak miejscami w pasie od Pomorza przez Kujawy po Lubelszczyznę przejaśnia się, a nawet rozpogadza. Na południu i w centrum nadal prószy śnieg, najmocniej w górach. Wiatr wieje słabo z kierunku północnego. Temperatura wynosi od minus 5 stopni na Lubelszczyźnie do plus 4 stopni nad morzem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 12 grudnia 2018 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 12 grudnia 2018 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Ponad metr śniegu w Austrii

U nas noc przyniosła kolejne centymetry białego puchu, głównie w południowej połowie kraju. Jednak nie mogą się one równać takim ilościom śniegu, z jakimi przyszło się zmierzyć Austriakom i turystom przebywającym w tamtejszych kurortach zimowych. Miejscami powyżej wysokości 1000 metrów n.p.m. leży już ponad metr śniegu.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Aktuelle Wetterwarnungen für Österreich.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Aktuelle Wetterwarnungen für Österreich.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie dość szybko rosnąć, dopiero późnym wieczorem zacznie się stabilizować. W tej chwili barometry pokazują od 1016 hPa (w normie) na południu do 1022 hPa (wysokie) na północnym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostają niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Noc i ranek pod znakiem śniegu

Noc głównie w południowej połowie kraju, ale również na wschodzie i w centrum przyniesie opady śniegu, które mogą pogarszać sytuację na drogach, które będą śliskie. Zachowajcie ostrożność podczas nocnej jazdy. O poranku białe krajobrazy będą panować nie tylko na południu, ale także miejscami na wschodzie i w centrum kraju.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W dobę spadnie 10-20 cm śniegu

Najsilniejsze opady śniegu przechodzą i nie ustąpią aż do nocy ze środy na czwartek, nad Sudetami i Karpatami. Spadnie tam przeważnie od 10 do 20 cm świeżego śniegu. Skutki śnieżyc są już odczuwane m.in. w Jakuszycach, najwyżej położonej części Szklarskiej Poręby, gdzie z powodu silnego oblodzenia i ośnieżenia drogi, zamknięto przejście graniczne Jakuszyce-Harrachov dla ciężarówek o masie powyżej 3,5 tony. Jest tak ślisko, że nawet łańcuchy na kołach nie pomagają.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Chińscy żołnierze trenują na mrozie

Chińscy żołnierze na śniegu i siarczystym mrozie, jak co roku o tej porze, przeszli specjalne szkolenie, którego celem było przystosowanie ich do działań bojowych w skrajnych warunkach atmosferycznych. Zobaczcie, jak sobie poradzili.

Drogi i chodniki mogą być śliskie!

Uwaga! W wielu regionach kraju, a zwłaszcza na zachodzie, południu, południowym wschodzie i w centrum, gdzie w ciągu dnia występowały opady lub spadła pokrywa śnieżna zaczęła się roztapiać, w nocy chwyci lekki mróz, a mokre drogi i chodniki zetnie lód tworząc niebezpieczne oblodzenie. Zachowajcie ostrożność.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Lodowaty poranek w Jakucku

Na Syberii temperatura spada już do minus 50 stopni. Najmroźniej jest krótko po wschodzie Słońca, gdy promieniowanie ciepła z gruntu w przestrzeń kosmiczną osiąga apogeum. Ulice Jakucka przypominają wtedy marsjański krajobraz.

Niespokojne lato w Argentynie

W Argentynie niebawem rozpoczyna się astronomiczne lato, które przynosi nie tylko upały, ale też gwałtowne burze. Na zachód od Buenos Aires, stolicy kraju, spadł olbrzymi grad o rozmiarach między jajkiem a jabłkiem.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteorología de la República Argentina.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteorología de la República Argentina.

Tak duża gradzina, która spada z wysokości nawet ponad 10 kilometrów, potrafi osiągać prędkość 140 km/h, a przy tym niszczyć drzewostan i uprawy, dziurawić dachówki, wybijać szyby w oknach i wgniatać samochodową karoserię. Jeśli lodowa bryła uderzy człowieka, może go posiniaczyć, połamać kończyny, nabić guza, a nawet spowodować wstrząs mózgu.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteorología de la República Argentina.

Jakby nadciągał pożar

Nad miejscowością Montegranaro w środkowych Włoszech o zachodzie Słońca niebo przybrało złowieszczą barwę, jakby nadciągał olbrzymi pożar. Jednak to nie płomienie, lecz kłębiąca się chmura burzowa Cumulonimbus, która oświetlona została na pomarańczowy kolor przez promienie zachodzącego Słońca. Piękny, ale i przerażający widok.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteo Macerata e provincia.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteo Macerata e provincia.

Sprawdź wstępną prognozę pogody na Wigilię i Boże Narodzenie

Wszystko wskazuje na to, że aura przygotowała nam na Święta prawdziwą pogodową karuzelę. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie, bo będzie zarówno nietypowo ciepło, jak i śnieżnie. Sprawdź, czego powinieneś się spodziewać w swojej okolicy.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Mamy wstępną prognozę pogody na Wigilię i Boże Narodzenie. W trakcie Świąt nadzwyczaj wysoka temperatura miałaby się obniżać, a deszcz przechodziłby w deszcz ze śniegiem i śnieg, co oznacza, że... Zobacz cały artykuł >>>

Nad morzem, jeziorami i rzekami. Zobaczcie świetne zdjęcia z miejsc, gdzie uwielbiacie wypoczywać

Nad morzem, jeziorami, a może rzekami? Gdzie lubicie spędzać wolny czas z dala od hałasu towarzyszącego nam każdego dnia? Plusk wody, szum wiatru i śpiew ptaków to jest to, co uprzyjemnia nam wypoczynek nad polskimi wodami. Zobaczcie najpiękniejsze miejsca i wybierzcie te, które podobają się Wam najbardziej. Może się tam wybierzecie?

Śnieżny wschód Słońca

Pięknie rozpoczynał się wtorek w okolicach Wieliczki w Małopolsce po nocnych opadach śniegu.

Śnieżny wschód Słońca k. Wieliczki w woj. małopolskim. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Śnieżny wschód Słońca k. Wieliczki w woj. małopolskim. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Największy na świecie magazyn energii w Australii zarobił już 40 mln dolarów

Inwestycja rządu Kraju Kangurów pokazuje, że rozwój technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialny ma w sobie ogromny potencjał i przynosi wielkie zyski.

Fot. Tesla.
Fot. Tesla.

Największa na świecie tego typu instalacja położona jest w stanie Australia Południowa. Wielka farma solarna i powerbank o mocy 100 megawatów i pojemności 130 megawatogodzin, nie tylko zabezpieczają setki tysięcy mieszkańców Australii przed niegdyś częstymi problemami z dostawą prądu elektrycznego do gospodarstw domowych... Zobacz cały artykuł >>>

Góra Boga grozi erupcją

Tanzański wulkan Ol Doinyo Lengai, który jest uważany za ostatni czynny wulkan karbonatytowy, zaczyna budzić się ze snu. Za sprawą swojego wyjątkowego składu, lawa w promieniach słonecznych przybiera czarną barwę, a nie tradycyjną czerwoną. W dodatku jest bardzo rzadka, przez co błyskawicznie się przemieszcza i nie sposób przed nią uciec. Wulkan nazywany przez miejscowych "Górą Boga", był świadkiem początków ludzkości.

Miejscami leży już 5 cm śniegu, a będzie go więcej. Niebawem zabieli się w większej części Polski

Zgodnie z zapowiedziami napływa do nas coraz chłodniejsze powietrze, które sprawia, że deszcz na coraz większym obszarze kraju przechodzi w deszcz ze śniegiem i w sam śnieg, a krajobrazy zabielają się. Wkrótce biało będzie w całej Polsce.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W poniedziałek wieczorem, gdy temperatura zbliżyła się do zera, w najróżniejszych regionach kraju deszcz zaczął przechodzić w śnieg. Głównie miało to miejsce w województwach południowych, jednak zdarzały się wyjątki... Zobacz cały artykuł >>>

Kryształki lodowe i światło

Takie piękne zjawisko optyczne potrafią stworzyć promienie słoneczne załamujące się na sześcioramiennych kryształkach lodu unoszących się w powietrzu, tworzących chmury pierzasto-warstwowe na wysokości ponad 5 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Halo słoneczne to nie tylko pierścień wokół Słońca, ale też najróżniejsze łuki i świetliste punkty. Zobaczcie, jak ten fenomen mieni się na przyspieszonym nagraniu.

Time lapse of the exceptional halo display near Jena, Germany

Time lapse of the exceptional halo display near Jena, Germany: 22° halo, parhelia (sundogs), parhelic circle, sun pillar, upper and lower tangent arcs, 46° halo, circumzenithal arc, Parry arc and a rare Moilanen arc! Exceptional work by Marco Rank's Weatherscapes!

Opublikowany przez Severe Weather Europe Poniedziałek, 10 grudnia 2018
dalej