Turyści z zakazem używania plastiku

Na popularnej wśród turystów wyspie Koh Samet w Tajlandii oficjalnie zakazane jest stosowanie plastikowych toreb i otwieranych pojemników z polistyrenu. Turystom polecono korzystanie z zamienników wykonanych z naturalnych materiałów, które nie zagrażają środowisku. Wyspa od 1981 roku jest oficjalnie rezerwatem, jednak z powodu jej zaśmiecania, każdego dnia trzeba usuwać z obszarów zielonych tysiące reklamówek z tworzywa sztucznego.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Jeszcze wczoraj ciśnienie było najniższe od stycznia, jednak wieczorem zaczęło szybko rosnąć i tak też będzie dzisiaj przez cały dzień. W tej chwili barometry pokazują od 998 hPa (niskie) na Suwalszczyźnie do 1008 hPa (lekko obniżone) na Dolnym Śląsku. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne, również z powodu opadów i silnego wiatru.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Szczenięce zabawy na śniegu

Nikt tak nie cieszy się na widok śniegu, jak szczeniaki. Nacieszmy się białym szaleństwem razem z nimi.

30 lat po wielkim wstrząsie

Mija 30. rocznica trzęsienia ziemi, które zrujnowało 40 procent terytorium dzisiejszej Armenii. Epicentrum wstrząsu znajdowało się w rejonie miasta Spitak, które w znacznej mierze legło w gruzach, podobnie jak 60 innych wiosek. Kolejnych 300 miejscowości zostało zniszczone w znacznym stopniu. W kataklizmie zginęło ponad 25 tysięcy ludzi, 15 tysięcy zostało rannych, a pół miliona kolejnych straciło dach nad głową.

Ciepły, ale mokry i wietrzny weekend

Weekend stanowił świetne podsumowanie całego tygodnia, który był nie tylko ciepły, ale też deszczowy i wietrzny. Na Dolnym Śląsku, gdzie było najcieplej, termometry pokazały 10 stopni. Wczoraj ciepła masa powietrza dotarła nawet na Suwalszczyźnie, gdzie zmierzono 5 stopni. Jednak wszędzie padało i porywiście wiało. W nowym tygodniu zrobi się bardziej zimowo, bo spadnie trochę śniegu, wróci też lekki mróz.

Ciepły, ale mokry i wietrzny weekend

Śnieżyce paraliżują USA

Wschodnie wybrzeże USA, a także Teksas, nawiedzają potężne śnieżyce połączone z porywistym wiatrem. Zjawisko nazywane blizzardem poważnie paraliżuje ruch drogowy, kolejowy i lotniczy. Pod ciężarem bardzo mokrego śniegu łamią się drzewa, a upadając, zrywają linie energetyczne. Bez prądu jest ponad 300 tysięcy odbiorców. Podróżni oczekują na walizkach, zarówno na lotniskach, jak i stacjach kolejowych. W Lubbock w Teksasie w ciągu doby spadło rekordowe 23 cm śniegu.

Zawieje śnieżne w Alpach

Zawieje śnieżne szaleją w Alpach. Tak wygląda sytuacja atmosferyczna w austriackim kurorcie zimowym Ischgl w Tyrolu.

Doskonałe halo

Narciarze zachwycali się zjawiskiem nazywanym halo słonecznym. Powstaje ono, gdy promienie słoneczne załamują się na sześcioramiennych kryształach lodowych unoszących się w powietrzu. W tym przypadku kryształy wytwarzały armatki śnieżne na stoku narciarskim.

Jest ostateczna zgoda na przekop Mierzei Wiślanej pod budowę kanału. Kiedy ruszają prace?

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie wydała ostateczną decyzję środowiskową dotyczącą budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Są jednak warunki, które budowniczowie będą musieli spełnić, aby chronić przyrodę.

Kanał Żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Fot. Materiały prasowe.
Kanał Żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Fot. Materiały prasowe.

Pozytywna decyzja ws. oddziaływania inwestycji na środowiskowo naturalne, to jeden z ostatnich dokumentów, jaki był potrzebny do tego, aby starać się o pozwolenie na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną i ogłosić przetarg na jego wykonanie... Zobacz cały artykuł >>>

Na matce wszystkich gór

Zobaczcie w ciągu 4 minut, jak zdobywa się Mount Everest, najwyższą górę świata położoną w Himalajach. Nie jest prosto, można w każdej chwili stracić życie, ale, gdy już stanie się na szczycie, na wysokości 8848 metrów n.p.m. wszystkie trudy wynagradza wspaniały wschód Słońca.

Zdjęcie dnia: Lato na zielono

Każda pora roku ma swój urok, każda ma też swoją barwę. Zima kojarzy się z bielą, a lato z zielenią.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Fontanny lawy na Etnie

Etna, największy wulkan w Europie, który znajduje się w pobliżu wschodniego wybrzeża włoskiej Sycylii, emituje gazy i wyrzuca z jednego ze swoich kraterów fontanny lawy. Pięknie ten spektakl prezentuje się wieczorami i nocami.

Fenomenalna wizualizacja VR lądownika Wenera na powierzchni Wenus

W latach 70. ubiegłego wieku na powierzchni Wenus pojawiły się rosyjskie lądowniki w ramach misji Wenera. Jako pierwsze w historii wykonały one kilka zdjęć tego tajemniczego globu.

Fot. Mattias Malmer.
Fot. Mattias Malmer.

Mattias Malmer, grafik i programista, specjalizujący się w tworzeniu dzieł ze świata eksploracji kosmosu i wirtualnej rzeczywistości, postanowił wykorzystać zdjęcia lądownika i panoramiczne obrazy powierzchni Wenus wykonane przez urządzenia Wenera do stworzenia wizualizacji VR... Zobacz cały artykuł >>>

Iryzacja nad Himalajami

Wspaniałe obłoki lentikularne (chmury soczewkowate) zaczęły iryzować nad szczytami Himalajów.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteo Hellas.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteo Hellas.

Prognoza 16-dniowa: Co nas czeka w pogodzie aż do Wigilii i Bożego Narodzenia?

Ostatni tydzień minął pod znakiem dość ciepłej, ale też deszczowej i wietrznej pogody. Czy następny tydzień będzie bardziej zimowy? Czy w Święta możemy liczyć na mroźne i śnieżne krajobrazy?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co nas czeka w pogodzie w Święta?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

Pokłosie wstrząsu z lotu ptaka

Paralotniarz przeleciał o zachodzie Słońca nad drogą zniszczoną przez największe od ponad półwiecza trzęsienie ziemi, które przed tygodniem nawiedziło Anchorage, największe miasto na Alasce. Wstrząs miał siłę M7.0 i spowodował duże szkody. Uszkodzonych zostało wiele starszych budynków, drogi i mosty. Na szczęście nikt nie zginął.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju jest pochmurno i deszczowo. Na przejaśnienia możemy liczyć tylko na krańcach wschodnich, gdzie opady jeszcze nie dotarły, ale wkrótce i tam się zachmurzy i popada. Wiatr wieje porywiście z południa. Temperatura wynosi od 1-2 stopni na wschodzie do 7-8 stopni na zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 2 grudnia 2018 o godzinie 9:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 2 grudnia 2018 o godzinie 9:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Umył włosy w ulewnym deszczu

Wydawało się nam, że widzieliśmy już wszystko. A jednak nie. Pewien Chińczyk spłukał włosy z szamponu w strugach ulewnego deszczu. Może mu odłączyli wodę w kranie?

Turyści wciąż wchodzą na Morskie Oko

Na nic zdają się prośby i pouczenia strażników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Turyści nadal wchodzą na cienki lód pokrywający Morskie Oko. Jak informuje Tygodnik Podhalański, wczoraj tylko w ciągu 4 godzin strażnicy interweniowali ponad pół tysiąca razy, upominając turystów z Emiratów Arabskich, Indonezji i Malezji. Największą głupotą wykazał się turysta z Węgier, który przeszedł po lodzie aż 350 metrów. W każdej chwili mógł wpaść do lodowatej wody i utonąć.

Turyści wciąż wchodzą na Morskie Oko

Fot. Tygodnik Podhalański.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie od godzin wieczornych gwałtownie spada. W godzinach południowych będzie najniższe od stycznia. Dopiero wieczorem ponownie zacznie rosnąć. Barometry pokazują od 985 hPa (bardzo niskie) na środkowym Pomorzu do 1005 hPa (lekko obniżone) na Podkarpaciu. Warunki biometeorologiczne są niekorzystne, co może się objawiać bólem głowy, sennością i rozkojarzeniem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
dalej