Diament Fudżi znów zaświeci

Na przełomie roku turyści z całej Japonii, a nawet świata, zjeżdżają się do miejscowości Yamanashi położonej u stóp wulkanu Fudżi, aby zachwycić się niezwykłym zjawiskiem, które nazywane jest "diamentem Fudżi".

Słońce zachodzi bowiem dokładnie w kraterze wulkanu. Przez 2 minuty nasza dzienna gwiazda przypomina lśniący diament.

Matka zastępcza małej koali

Zobaczcie, co się dzieje, gdy rolę matki zastępczej małej koali imieniem Joey, przejmuje pracownica ogrodu zoologicznego.

Tak zimno, że ryby mrożą się same

Jeśli jest Wam zimno, to nie oglądajcie poniższego nagrania z targu w Jakucku na Syberii, gdzie przy minus 45 stopniach miejscowi handlarze sprzedają naturalnie mrożone (bez lodówki, w której jest co najwyżej minus 21 stopni) ryby, głównie ulubione przez miejscowych karasie.

Etna tworzy kręgi z dymu

Jeśli palicie papierosy, to pewnie potraficie wydychać dym w taki sposób, aby utworzyły się charakterystyczne kręgi, podobne do tych, które tworzyli za pomocą ogniska i koców Indianie, aby dawać sobie znaki. W identyczny sposób powstają one nad kraterem sycylijskiego wulkanu Etna. Tak wyglądało to ciekawe zjawisko podczas wczorajszej erupcji.

Zima w Chorwacji

Gdzie się podziała zima? Jest na urlopie w Chorwacji :)

Mroczny zachód Słońca

Niepokojący, ale piękny zachód Słońca można było dzisiaj zobaczyć w Małopolsce.

Zachód Słońca w Woli Rogowskiej w woj. małopolskim. Fot. Rafał / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Woli Rogowskiej w woj. małopolskim. Fot. Rafał / TwojaPogoda.pl

Polacy są spragnieni ocieplenia klimatu, bo wciąż jest nam zimno. Czy kiedyś to się zmieni?

Mówi się, że Polacy taką mają naturę, że ciągle narzekają, zwłaszcza na pogodę, bo wiecznie jest zimno. Nic dziwnego, że większość z nas z dużym dystansem podchodzi do tematu ocieplania się klimatu, którego u nas długo widać nie będzie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W ciągu roboczego tygodnia nawet ładna pogoda niewiele nas obchodzi, ponieważ przesiadujemy wtedy w szkole lub w pracy i nie mamy czasu z niej skorzystać. Dlatego nasze subiektywne postrzeganie aury w Polsce ogranicza się w znacznej mierze tylko do weekendów, dni wolnych od pracy i urlopów... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Tatry Wysokie

Tatr Wysokich nie trzeba szczególnie zachwalać. Ich piękno mówi samo za siebie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pogoda pokrzyżowała plany skoczkom

W niemieckim kurorcie Titisee-Neustadt panują zupełnie niezimowe warunki atmosferyczne. Zamiast całodobowego mrozu i dużych ilości śniegu, jest przez całą dobę na plusie, w dodatku pada deszcz i deszcz ze śniegiem. W związku z tym odwołano planowany na dzisiaj konkurs w skokach narciarskich. Polscy skoczkowie wykorzystają wolny czas na treningi na Wielkiej Krokwi z Zakopanem, która jako jedna z niewielu skoczni w Europie może pochwalić się pełnym naśnieżeniem.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zobaczcie polskie miasta z lotu ptaka na 100. rocznicę odzyskania niepodległości

15 miesięcy pracy, 40 godzin w powietrzu, 12 największych miast w Polsce, 2 fotografów. Tak powstawał projekt fotograficzny Poland On Air. Zobaczcie polskie miasta z lotu ptaka.

Fot. PolandOnAir.
Fot. PolandOnAir.

Maciej Margas i Aleksandra Ługusz w trakcie realizacji swojego porywającego projektu odbyli ponad 20 wyjazdów i przejechali 10 tysięcy kilometrów dookoła Polski. Później ciężko pracowali przy obróbce materiałów przez 15 miesięcy, ale było warto, bo ich dzieło zapiera dech w piersi i jest pięknym hołdem dla Polski na obchodzoną... Zobacz filmy >>>

W samym sercu pogorzeliska

Steve Cooper wybrał się do miejscowości Paradise w Kalifornii, aby pokazać na filmie 360, co pozostało po gigantycznym pożarze, który zapisał się jako największy w dziejach tego stanu. Płomienie strawiły 14 tysięcy zabudowań i osaczyły tysiące uciekających mieszkańców. Dla 90 z nich skończyło się to tragedią. Po raz pierwszy zobaczcie pokłosie pożaru na filmie 360, którym możecie poruszać za pomocą myszki we wszystkich kierunkach.

Śnieg spadł tylko na jedną wieś. Mieszkańcy mówią, że to „śnieg przemysłowy” i wskazują winnego

Do bardzo rzadkiego fenomenu atmosferycznego doszło pod koniec listopada na Lubelszczyźnie. Śnieg prószył tam tylko na jedną miejscowość. Mieszkańcy twierdzą, że nie jest to śnieg naturalnego pochodzenia i wskazują winowajcę.

Fot. Kamil / TwojaPogoda.pl
Fot. Kamil / TwojaPogoda.pl

Śnieg może mieć pochodzenie naturalne, ale również antropogeniczne, czyli takie, za które odpowiada człowiek. Ten drugi rodzaj śniegu prószy rzadko, ale gdy już się pojawi, wywołuje za każdym razem zaskoczenie... Zobacz cały artykuł >>>

Powódź na rajskich wyspach

Malediwy, malowniczy archipelag na Oceanie Indyjskim, nawiedziła wyjątkowa ulewa. Komórka burzowa przysłoniła niebo nad Malé, stolicą wyspiarskiego kraju, przez 12 godzin przynosząc rekordowe 223 mm deszczu. To nie mogło się nie skończyć podtopieniami, zwłaszcza, że system kanalizacji burzowej, według władz, był niedrożny. Skutek to ulice, domy i zakłady pracy zalane na wysokość ponad pół metra.

Furia żywiołów w Kalifornii

Kalifornia od tygodni nękana jest przez niszczycielskie i zabójcze żywioły. Najpierw stan trawiły rekordowe pożary wyschniętej roślinności, w których zginęło około 90 osób, a następnie nadeszły ulewne deszcze, powodzie, osunięcia ziemi, a na wyżej położonych obszarach śnieżyce i lawiny śnieżne. Wiele dróg jest nieprzejezdnych. Straty materialne idą w miliony dolarów.

Nie ma garnka ze złotem?

Według legendy na końcu tęczy znajduje się garnek pełen złota. Problem w tym, że tęcza nie ma końca. Widzimy zazwyczaj tylko połowę tego zjawiska. Jednak, gdy wzniesiemy się nad powierzchnię ziemi, ujrzymy pełen okrąg, który nie ma końca, a jeśli nie ma końca, to nie ma też złota. Szkoda.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Przed świtem ciśnienie szybko wzrosło, jednak w ciągu dnia będzie ulegać niedużym wahaniom. Kolejny duży spadek rozpocznie się wieczorem. W tej chwili barometry wskazują od 995 hPa (niskie) na krańcach północnych do 1008 hPa (lekko obniżone) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne pozostają niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zawsze warto wybrać się do lasu

Lasy to jedno z polskich dziedzictw narodowych. Mieszkańcy obszarów pustynnych mogą nam ich tylko pozazdrościć. Spacer po lesie, o każdej porze roku, to idealny sposób na stres i przepracowanie. Oddychając świeżym powietrzem, wsłuchując się w śpiew ptaków i szum drzew, można naładować wewnętrzne baterie na długie dni. Zapraszamy do galerii najpiękniejszych polskich krajobrazów leśnych.

Głęboki niż u wybrzeży Szkocji

Głęboki niż dotarł do wybrzeży Szkocji. Pięknie prezentuje się na zdjęciu satelitarnym w postaci chmur wirujących spiralnie w kierunku jego centrum, gdzie ciśnienie spadło do 960 hPa. Przynosi on porywiste wiatry i ulewne deszcze na Wyspach Brytyjskich. W szkockich górach podmuchy osiągają aż 172 km/h. Słabiej wieje na nizinach, ale mimo to na Hebrydach Zewnętrznych porywy dochodzą do 135 km/h, a więc wieje z siłą huraganu. W weekend wietrzna i mokra aura panować będzie w całym regionie.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

13 stopni na Dolnym Śląsku

Mocno się ociepliło, ale z powodu braku słońca, deszczu i silniejszego wiatru w pełni wysokich temperatur nie mogliśmy w ciągu dnia odczuć. Na Dolnym Śląsku termometry pokazały do nawet 13 stopni w Legnicy. Powyżej 10 stopni było w całej zachodniej części kraju, a na przeważającym obszarze od 5 do 8 stopni. Chłodniej było na krańcach północno-wschodnich i południowo-wschodnich, gdzie odnotowano około zera.

13 stopni na Dolnym Śląsku

Mglisto na północnym wschodzie

Wieczór i noc w północno-wschodniej części kraju miną pod znakiem bardzo gęstych mgieł, które mogą na Warmii, Mazurach, Podlasiu i północnym Mazowszu ograniczać widzialność do 100 metrów. Kierowców przemierzających tamtejsze drogi prosimy o szczególną ostrożność.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej