Wspomóż ratowników TOPR-u

Ratownicy górscy, który zwykle pomagają nam, tym razem proszą o Waszą pomoc. Celem zrzutki jest wsparcie działań Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR i pomoc w zakupie specjalistycznego sprzętu do ratownictwa medycznego, pozwalającego skuteczniej ratować ludzkie życie w górach. To m.in. manualny defibrylator/monitor, aparat USG i podgrzewacz płynów infuzyjnych. Łączna wartość potrzebnego sprzętu wynosi ponad 250 tysięcy złotych.

Dotychczas udało się już zebrać 22 procent potrzebnej kwoty. Aby wspomóc ratowników wystarczy kliknąć w link. Wśród osób, które wesprą zrzutkę, ratownicy rozdysponują zwiedzanie bazy śmigłowca TOPR... Wspomóż TOPR-owców >>>

Całodobowy mróz

Na południu i południowym wschodzie kraju mróz utrzymywał się dzisiaj przez cały dzień. Miejscami w Bieszczadach temperatura wzrosła najwyżej do minus 3 stopni, a na Podhalu do minus 4 stopni. Na plusie było zwłaszcza w północnej połowie kraju. Najcieplej było nad morzem, miejscami nawet 5 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Burza gradowa nad pustynią

Nietypowa aura sieje spustoszenie w Arabii Saudyjskiej. Na pustyniach i półpustyniach zarówno deszcz, jak i śnieg, nie należą do częstych zjawisk. W ostatnich dniach region nawiedziła burza gradowa. Miejscami padało tak intensywnie, że obszary pustynne pokryły się grubą warstwą lodowych bryłek, które po roztopieniu się, spowodowały rozległe podtopienia.

Taniec chmur nad stolicą Bułgarii

Widowiskowe chmury kotłowały się w miniony weekend nad masywem Witosza, górującym nad Sofią, stolicą Bułgarii.

Z powodu ocieplenia klimatu będziemy zmuszeni spać krócej i wstawać coraz wcześniej

Wszystko wskazuje na to, że globalne ocieplenie będzie miało swoje reperkusje nie tylko w gospodarce, ale też na rynku pracy. Z jego powodu będziemy spać krócej, wcześniej wstawać i wyruszać do pracy. Nie wszyscy temu podołają.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wraz ze wzrostem średniej temperatury powietrza, coraz częściej występować będą letnie fale upałów. Będą się one dawać we znaki zwłaszcza tym, którzy pracują na wolnym powietrzu, a więc m.in. budowlańcom... Zobacz cały artykuł >>>

Atmosfera dalekiej północy

Polscy polarnicy ze stacji położonej w malowniczym fiordzie Hornsund na norweskim archipelagu Svalbard, zatapiają się w mrokach nocy polarnej. Dzięki temu, że niebo jest wolne od chmur, mogą liczyć na dwa źródła światła, jedno sztuczne, pochodzące z budynków stacji, a drugie naturalne, za sprawą promieni słonecznych odbitych od powierzchni Księżyca.

Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund / Piotr Zagórski.
Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund / Piotr Zagórski.

Jesienne krajobrazy za miastem

Nie śpieszmy się, na chwilę się zatrzymajmy, aby podziwiać, jak przyroda mieni się całą paletą barw. Zobaczcie piękne zdjęcia prawdziwej jesieni za miastem.

W górach spadło 15 cm śniegu

Wczoraj i minionej nocy miejscami w Bieszczadach i Tatrach spadło nawet 15 cm świeżego śniegu. W Bieszczadach wśród najbardziej śnieżnych miejsc znalazły się Stuposiany, zaś w Tatrach Dolina Pięciu Stawów, gdzie leży kołderka białego puchu gruba na 20 cm. Tak wyglądają teraz krajobrazy Bieszczadów w wydaniu zimowym:

Tak wygląda Czerwona Planeta z pokładu mikrosatelity Mars Cube One

NASA zaprezentowała nowe zdjęcie wykonane przez jednego z mikrosatelitów MarCO, które udały się w podróż na Marsa wraz z sondą InSight. Urządzenia obserwowały lądowanie sondy.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Misja InSight jest nie tylko wyjątkowa z uwagi na fakt, że z jej pomocą ludzkość będzie mogła przeprowadzić zupełnie nowy rodzaj badań skupionych wokół poznaniu tajemnic wnętrza planety, ale również przez wysłanie na Czerwoną Planetę pierwszych w historii mikrosatelitów typu CubeSat... Zobacz cały artykuł >>>

Nie poleżycie na plaży

W hiszpańskiej Walencji turyści, którzy chcieli poleżeć sobie na plaży, musieli się obejść smakiem. Porywisty wiatr smagał wybrzeże, wzniecając zamiecie piaskowe. Jednak przepiękny zachód Słońca wszystkie te niewygody wynagrodził z nawiązką.

Wyż Dominik przejmuje władzę nad pogodą w Polsce. Przyniesie rozpogodzenia, ale też większy mróz

Pochmurna i wilgotna pogoda daje się nam we znaki. Jest jednak nadzieja na zmiany, ponieważ w naszym kierunku wędruje wyż imieniem Dominik, który przyniesie sporo rozpogodzeń, ale też solidniejszy mróz.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W pogodzie zawsze jest coś za coś. O tej porze roku większe rozpogodzenia zazwyczaj oznaczają spadek temperatury. Tym razem też tak będzie, ponieważ znad południowej Skandynawii przez Bałtyk w kierunku Litwy, Białorusi i zachodniej Rosji, przesuwa się wyż Dominik... Zobacz cały artykuł >>>

Pacyfik wyrzucił 140 grindwali

Pacyfik wyrzucił na plażę na wyspie Stewart w Nowej Zelandii aż 140 grindwali. Kilkadziesiąt z nich jeszcze żyło, gdy na miejsce przybyli ratownicy. Podjęto decyzję o ich uśpieniu, aby się nie męczyły. Nie wiadomo, jak jest przyczyna tego typu incydentów, do których dochodzi co jakiś czas w różnych zakątkach świata.

Niż Diana przyniesie wichury

Mieszkańcy Wysp Brytyjskich przygotowują się na kolejny w tym sezonie głęboki niż. Meteorolodzy nadali mu imię Diana. W środę spodziewane są porywiste wiatry, które w Irlandii, Walii i Szkocji mogą mieć siłę huraganu, dochodząc do 150 km/h. Na morzu będzie szaleć potężny sztorm. Może też dojść do podtopień, ponieważ na rzekach dojdzie do cofki, a w dobę spadnie bardzo dużo deszczu.

Fot. wxcharts.eu
Fot. wxcharts.eu

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest przeważnie pochmurny, tylko miejscami pojawiają się niewielkie przejaśnienia. Na krańcach południowych nadal pada, zarówno marznący deszcz, jak i śnieg. Drogi i chodniki mogą być śliskie. Wiatr wieje z północy i północnego wschodu. Temperatura wynosi od minus 3-4 stopni w centrum i na środkowym wschodzie do plus 4 stopni nad morzem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 27 listopada 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 27 listopada 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Taką zimę każdy pokocha

Nawet jeśli nie lubicie zimy, takie krajobrazy, jakie panują teraz w Rumunii, wprawią was w zachwyt.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie od godzin nocnych bardzo szybko rośnie. Do wieczora będzie wyższe średnio o 10 hPa. W tej chwili barometry wskazują od 1013 hPa (w normie) na południu do 1020 hPa (podwyższone) na północnym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne nadal są niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Sonda InSight pomyślnie wylądowała na powierzchni Czerwonej Planety

NASA poinformowała, że cała misja przebiegła pomyślnie. Sonda bezpiecznie wylądowała na powierzchni Marsa i przesłała już pierwsze zdjęcie z miejsca pobytu.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Lądowanie urządzenia stale monitorowały dwa mikrosatelity typu CubeSat o nazwie Mars Cube One, a dokładnie MarCO-A i MarCO-B. Zostały one uwolnione od pojazdu na orbicie Marsa, wraz z lądownikiem InSight, i bez przerwy przesyłały najnowsze dane na temat przebiegu poszczególnych faz manewru lądowania do centrum kontroli... Zobacz cały artykuł >>>

Powódź w dawnym Sajgonie

Cyklon tropikalny o imieniu Usagi przyniósł w Wietnamie ulewne deszcze. W krótkim czasie spadło aż 350 mm deszczu, które spowodowały masowe powodzie m.in. w mieście Ho Chi Minh (dawny Sajgon). W obawie przed żywiołem swoje domy musiało opuścić aż 100 tysięcy mieszkańców. Zginęła 1 osoba. Usagi jest już 8. cyklonem tropikalnym w tym kraju od początku roku.

Ściana piasku nad Chinami

Ściana pustynnego piasku i pyłu nadciągnęła późnym popołudniem nad miasto Zhangye w Chinach. Widzialność spadła do 800 metrów. Zrobiło się tam ciemno, jak zwykle o zmroku. Na szczęście nikt nie ucierpiał, choć wielu najadło się pyłu.

Wybuchł wulkan Mayon

Na Filipinach wybuchł wulkan Mayon. Popioły unoszą się na wysokość kilkuset metrów. W ciągu doby do ziemskiej atmosfery trafia około 2 tysięcy ton dwutlenku siarki. Okoliczni mieszkańcy zostali ostrzeżeni, że w przypadku gwałtownej erupcji, będą musieli opuścić swoje domy tak szybko, jak jest to możliwe.

dalej