Po wstrząsie w Iraku i Iranie

W dobę po silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło pogranicze Iraku i Iranu, według najnowszych bilansów, zginęła 1 osoba, a ponad 700 zostało rannych. W gruzach legło wiele budynków. Wciąż trwa akcja ratownicza. Równo przed rokiem ten sam region nawiedziło jeszcze silniejsze trzęsienie ziemi. Wtedy zginęło 630 osób, 8 tysięcy zostało rannych, a 70 tysięcy pozostało bez dachu nad głową.

Anomalie na Półwyspie Arabskim

W ostatnim czasie Półwysep Arabski nawiedziły niezwykłe anomalie pogodowe. Najpierw śnieżyce spowodowały zasypanie głównych dróg prowadzących przez górzyste obszary.

A następnie ulewne deszcze doprowadziły do powodzi na pustyni. Zarówno deszcz, jak i śnieg w jednym z najsuchszych miejsc na naszej planecie jest niecodziennym zjawiskiem.

Na to wszyscy czekamy z utęsknieniem. Kiedy dnia zacznie wreszcie przybywać?

Czekamy na to już niemal pół roku, czyli od momentu, kiedy dzień zaczął się skracać. Kiedy dnia zacznie wreszcie przybywać, a nocy ubywać? Ile jeszcze do tego czasu godzin ze Słońcem odbierze nam noc? Mamy dobrą wiadomość.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nie do uwierzenia, a jednak, już od 5 miesięcy, a więc od końca czerwca, dzień z każdą kolejną dobą skraca się, a to oznacza, że Słońce świeci nad horyzontem coraz to krócej. Niekorzystny wpływ niedostatecznych ilości promieni słonecznych większość z nas odczuwa na własnej skórze, i to w tym roku podwójnie... Zobacz cały artykuł >>>

Kotek próbuje złapać rybę na zamrożonym jeziorze

Serca internautów podbija kotek, który próbuje za wszelką cenę upolować rybę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że ryba spoczywa w tafli lodu na zamarzniętym jeziorze...

Zdjęcie dnia: Zamek w Bobolicach

Czy wiecie, że serial "Korona Królów" powstaje m.in. na zamku w Bobolicach, który wzniesiony został przez króla Kazimierza Wielkiego w połowie czternastego wieku? Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju, gdzie na licznych pagórkach i wzgórzach jurajskich, wśród wapiennych ostańców, wzniesione zostały okazałe zamki, nazywane orlimi gniazdami.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Dziś większość z nich znajduje się w ruinach, jednak jeszcze na początku drugiego tysiąclecia tętniły życiem. Grody obronne miały zabezpieczać bardzo ważne szlaki handlowe powstające w państwie Piastów. Zamek w Bobolicach zbudowany został na polecenie Kazimierza Wielkiego. Po drugiej wojnie został rozebrany, jednak kilkanaście lat temu rodzina Laseckich, obecnych właścicieli zamku, zdecydowała się go odbudować. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło we wrześniu 2011 roku. Zachęcamy Was do obejrzenia galerii wszystkich zamków Szlaku Orlich Gniazd... Zobacz zdjęcia >>>

Narciarze ledwo stali na nogach

Reed Timmer, amerykański łowca burz, o tej porze roku, gdy sezon tornad znajduje się w swoim okresie minimalnej aktywności, szusuje po stokach gór stanu Kolorado. W kurorcie Loveland trafił na to, co uwielbia, a więc skrajną pogodę. Szalejąca potężna zawieja śnieżna skutecznie uniemożliwiała narciarzom uprawianie swojej pasji. Ledwo utrzymywali się na nogach. Zobaczcie, co się tam działo.

Spektakl na wyspie Koh Lipe

Z tajskiej wyspy Koh Lipe można było podziwiać wspaniały spektakl "tańczących" trąb wodnych. Zobacz go i wy.

Nagły atak zimy w części Polski. W dobę spadnie nawet 20-30 cm śniegu

To będzie nagła i diametralna zmiana pogody. Po ciepłym weekendzie temperatura gwałtownie się obniży, a deszcz zmieni się w śnieg. W ciągu doby spadnie go nawet 20-30 cm. Drogi mogą być nieprzejezdne. W których regionach zaatakuje zima?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Po nocnych, chwilami obfitych opadach deszczu, dzisiaj w ciągu dnia temperatura będzie szybko się obniżać, a zbliżając się do zera, deszcz będzie przechodzić w deszcz ze śniegiem i wreszcie w sam śnieg... Zobacz cały artykuł >>>

W Tatrach już sypie

W Tatrach rozpoczęły się opady śniegu, które z biegiem godzin będą się nasilać. W ciągu następnej doby spadnie od 5-10 stopni w dolinach do nawet 20-30 cm na szczytach. Z Polany Głodówka zazwyczaj roztacza się zapierająca dech panorama na Tatry, jednak z powodu zamieci śnieżnej widzialność spadła tak bardzo, że widać jedynie niekończącą się biel.

Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl
Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju jest pochmurno. Na krańcach południowych i południowo-wschodnich występują ciągłe opady deszczu, które na wyżej położonych obszarach przechodzą w śnieg. Pada również miejscami na wschodnim Mazowszu i Podlasiu, gdzie opady marzną i powodują gołoledź. Północno-wschodni wiatr nasila się. Temperatura waha się od minus 3 stopni na Suwalszczyźnie do plus 5 stopni w Małopolsce.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 26 listopada 2018 o godzinie 8:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 26 listopada 2018 o godzinie 8:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Rekordowy pożar prawie opanowany

Jak twierdzą amerykańscy strażacy, największy pożar w historii Kalifornii udało im się opanować w 95 procentach. W znacznej mierze ogień ugaszony został przez ulewne deszcze, które wywołały podtopienia i osunięcia ziemi, zwłaszcza tam, gdzie ogień pozostawił po sobie gołą ziemię. Niestety, bilans kataklizmu jest zatrważający. Zginęły co najmniej 84 osoby, a 14 tysięcy domów zostało spalonych, podobnie jak 620 kilometrów kwadratowych obszarów leśnych.

Niszczycielska trąba powietrzna

Trąba powietrzna zrywała dachy, przewracała samochody, łamała drzewa i uszkadzała sieć energetyczną w mieście Crotone we włoskiej Kalabrii. Kilka osób zostało rannych. Na szczęście nikt nie zginął. Zobaczcie przerażające nagranie.

W sumie nad Kalabrią i sąsiednią Puglią w ciągu kilku godzin przetoczyły się cztery tornada. Te najsilniejsze miały kategorię F3, a to oznacza, że wiatr osiągał w nich od 254 do 332 km/h. A tak wygląda krajobraz po przejściu żywiołu:

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Po wielu dniach dużych wahań ciśnienia, które obiły się niekorzystnie na naszym samopoczuciu, wreszcie dzisiaj mamy stabilizację. Dopiero wieczorem ciśnienie zacznie szybko rosnąć. Za 2 dni będzie wyższe o nawet 20 hPa. W tej chwili barometry wskazują od 1006 hPa (lekko obniżone) na południu do 1016 hPa (w normie) na północy kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

10 stopni na Dolnym Śląsku

Kolejny dzień z rzędu termometry na Śląsku pokazały 10 stopni. Wśród najcieplejszych miejscowości znalazły się m.in. Wrocław i Opole. Wysokiej temperaturze towarzyszyło pogodnie niebo, więc aura była bardzo przyjemna, jak na kres listopada. Jednak nie wszędzie było tak ciepło. Na północy temperatura nie przekroczyła 2-3 stopni, a na Suwalszczyźnie było zero.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Mgła, marznący deszcz i lód

Noc w wielu regionach kraju przynosi opady deszczu i mżawki, a także gęste mgły. Temperatura w północnych, wschodnich i centralnych regionach do świtu spadnie lekko poniżej zera, co oznacza oblodzenie dróg i chodników. Zachowajcie szczególną ostrożność, bo będzie bardzo ślisko.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Silny wstrząs na granicy Iraku i Iranu

Trzęsienie ziemi o godzinie 17:37 nawiedziło pogranicze Iraku i Iranu. Wstrząs miał siłę M6.3. Doszło do niego dokładnie rok po tragicznym wstrząsie, który osiągnął M7.3 i w tym samym regionie spowodował zawalenie się tysięcy budynków. Zginęło wówczas 630 osób, 8 tysięcy zostało rannych, a 70 tysięcy pozostało bez dachu nad głową. Dzisiejsze trzęsienie najprawdopodobniej też spowodowało szkody i można spodziewać się ofiar.

Silny wstrząs na granicy Iraku i Iranu

Antarktyczny zakaz wstępu

Od lat 70. w Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego prowadzony jest monitoring środowiskowy. Jednym z głównych obszarów zainteresowania są obserwacje ptaków i ssaków płetwonogich na obszarze ASPA128. ASPA oznacza Szczególnie Chroniony Obszar Antarktyki. Towarzyszący numer odnosi się do konkretnego obszaru, w tym przypadku (128) to Zachodnie brzegi Zatoki Admiralicji, Wyspa Króla Jerzego, Szetlandy Południowe. Zgoda na wstęp na teren ASPA wydawana jest imiennie na określony cel.

Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station.
Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station.
Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station.

Zdjęcie dnia: Plaża w sercu Warszawy

Poniatówka to najpopularniejsza plaża w Warszawie, z której roztacza się przepiękny widok, od strony Wisły na Stare Miasto, a z przeciwnej strony na Stadion Narodowy. We wrześniu, gdy temperatury były nadzwyczaj wysokie, Warszawiacy korzystając z ostatnich letnich promyków słońca próbowali się jeszcze opalić.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jak dojechać do miejsca, gdzie zrobiliśmy powyższe zdjęcie?... Zobacz na mapie >>>

Wezbrane rzeki na Azorach

Ulewne deszcze, które przeszły nad Azorami, portugalskim archipelagiem na wodach Atlantyku, doprowadziły do gwałtownego wezbrania rzek i podtopień. Nie jest to typowa pogoda dla tego regionu świata, ponieważ Azory znane są z tego, że panuje nad nimi sezonowy ośrodek wysokiego ciśnienia. Obecnie wrócił on już na swoje miejsce i pogoda zaczyna się poprawiać.

Lądowanie w burzy piaskowej

Odwagą, a może głupotą wykazał się pilot, który wylądował w zamieci piaskowej na jednym z lotnisk w Arabii Saudyjskiej. Po dotknięciu pasa startowego maszyna wjechała w ścianę piasku, która natychmiast ograniczyła widoczność niemal do zera. To była podróż pełna naprawdę dużych wrażeń. Zobaczcie nagranie z kabiny pilotów.

dalej