Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie powoli spadać, ulegając niewielkim wahaniom. W tej chwili barometry wskazują od 1014 hPa (w normie) na zachodzie do 1022 hPa (wysokie) na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne od południa kraju będą się poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Meteor podczas meczu

Nad stanem Arkansas kibice, którzy przybyli na mecz futbolu amerykańskiego, ujrzeli widowiskowy meteor, który przeciął wieczorne niebo. Jak twierdzą naukowcy, pochodził on prawdopodobnie z roju Taurydów, a gwałtownie pojaśniał w momencie spalenia w ziemskiej atmosferze na wysokości kilkudziesięciu kilometrów nad ziemią.

Niedźwiadek próbuje wejść za matką na strome górskie zbocze

Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście. Za pomocą drona w regionie magadańskim w Rosji udało się sfilmować dzielnego niedźwiadka, który próbował za matką wspiąć się na strome górskie zbocze pokryte śniegiem. W momencie, gdy zaczął staczać się w dół, serce nam stanęło. Zobaczcie, jak skończył się jego wyczyn.

Sprawca kataklizmów

Oto sprawca kataklizmów we Włoszech. Olbrzymi układ niskiego ciśnienia, który wędruje w tej chwili nad całą zachodnią i środkową częścią Morza Śródziemnego. W jego gęstym wale chmurowym pogrążony jest cały włoski but, a także wyspy, w tym Sycylia Sardynia, a także południe Francji i północne wybrzeża Tunezji i Algierii. Wszędzie tam padają ulewne deszcze, które mogą powodować powodzie i osunięcia ziemi.

Żałoba narodowa we Włoszech

Gigantyczne ilości wody uchodzą z rzek północnych Włoch do malowniczego jeziora Garda. To skutek ulewnych deszczy, które doprowadziły do katastrofalnych w skutkach powodzi. Kosztowały już one życie blisko 30 osób. Włoskie władze z obliczu kataklizmu ogłosiły ogólnonarodową żałobę narodową.

Malownicze "morze chmur"

@Rafał odwiedził dzisiaj Podhale, ponieważ nie mógł sobie odmówić uwiecznienia pięknego morza chmur spowijającego doliny, spośród którego wyłaniały się tylko wyższe szczyty.

Morze chmur na Podhalu. Fot. Rafał Raczyński.
Morze chmur na Podhalu. Fot. Rafał Raczyński.

Erupcja błotnego wulkanu zagraża kluczowej autostradzie i linii kolejowej w Kalifornii

Nad brzegiem jeziora Salton, wzdłuż słynnego rowu tektonicznego San Andreas, wybuchł błotny wulkan, który zagraża głównej autostradzie w regionie oraz pobliskiej linii kolejowej. Sytuacja staje się coraz poważniejsza.

Fot. YouTube / Wayne Christmas.
Fot. YouTube / Wayne Christmas.

Salton Sea to największe jezioro w Kalifornii, które swoją nazwę zaczerpnęło od wysokiego stopnia zasolenia. Jego poziom od lat obniża się. Dawniej sięgał około 25 metrów, a dzisiaj już niecałych 5 metrów... Zobacz cały artykuł >>>

Wysycha największa rzeka Niemiec

W słoneczny i ciepły weekend mieszkańcy Karlsruhe wybrali się na spacer brzegami Renu, którego poziom jest jednym z najniższych w historii pomiarów. W niektórych miejscach największą rzekę Niemiec można spokojnie przejść, bo woda sięga najwyżej do pasa.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Karlsruhe.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Karlsruhe.

Zdjęcie dnia: Zimowa panorama

Piękny zimowy widok ze szczytu Kalenica w Góra Sowich w Sudetach.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Woda wdarła się do domu w środku nocy. Utopiła się cała rodzina

Kolejny układ niskiego ciśnienia przynosi burze, ulewy i wichury we Włoszech. Na Sycylii doszło do tragicznej w skutkach powodzi. W nocy wezbrana rzeka zatopiła zabudowania. W jednym z nich spadła liczna rodzina. Mieszkańcy nie mieli żadnych szans na ewakuację i przeżycie. Zginęło co najmniej 12 osób.

Podróżujesz po UE? Sztuczna inteligencja sprawdzi, czy stanowisz zagrożenie

Całkiem prawdopodobne jest, że już niebawem przed kontrolami celnymi będziemy stawać twarzą w twarz z wykrywającym kłamstwa AI, która oceni, w jakim stopniu jesteśmy zagrożeniem.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Klasyczne wykrywacze kłamstw zawsze budziły wiele kontrowersji, ale nie da się ukryć, że od lat wspomagają działanie policji w zakresie dochodzeń kryminalnych i przesłuchiwania świadków, więc gdyby takie możliwości mieli też kontrolerzy na granicach, to ich życie byłoby zdecydowanie łatwiejsze... Zobacz cały artykuł >>>

Wysoko w górach cieplej niż w naszych miejscowościach. "Temperatura stanęła na głowie"

Zaskakujące rzeczy dzieją się dzisiaj z temperaturą powietrza. Im wyżej się znajdujemy, tym jest cieplej, co zaprzecza temu, o czym uczyliśmy się w szkole na geografii. W górach jest cieplej niż w naszych miejscowościach. Dlaczego?

Panorama Tatr z Polany Głodówka. Fot. Rafał Raczyński.
Panorama Tatr z Polany Głodówka. Fot. Rafał Raczyński.

Cuda dzieją się od kilku dni z temperaturą, która przekracza 20 stopni, a miejscami nawet sięgnęła w cieniu 25 kresek, bijąc dotychczasowe rekordy dla listopada. Dzisiaj mamy jeszcze jedno niecodzienne zjawisko... Zobacz cały artykuł >>>

Doroczny przegląd kolejek górskich

W górach rozpoczęły się coroczne przeglądy techniczne kolejek linowych i terenowych przed sezonem zimowym. Od 5 do 14 listopada nieczynna będzie kolejka na Kasprowy Wierch. Do 9 listopada nie będzie funkcjonować kolej linowo-terenowa na Palenicę w Szczawnicy i na Górę Parkową w Krynicy-Zdroju. Do 26 listopada wstrzymana będzie kolejka na Mosorny Groń w Zawoi, zaś od 12 do 23 listopada kolejka na górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim.

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch w Tatrach. Fot. Max Pixel.
Kolejka linowa na Kasprowy Wierch w Tatrach. Fot. Max Pixel.

Prognoza 16-dniowa: Jak długo będzie ciepło? Czy na horyzoncie jest już widoczny śnieg i mróz?

Listopad rozpoczął się wyjątkowo ciepło, miejscami padł historyczne rekordy temperatury. Jednak czy dalsza część miesiąca będzie równie przyjemna, a może nagle rozpocznie się mroźna i śnieżna zima?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co nas czeka przez następne 2 tygodnie?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przejaśnienia możemy liczyć tylko miejscami na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie, a na rozpogodzenia w górach. Nad pozostałym obszarem płyną niskie, szare chmury, które w centrum i na południowym wschodzie przynoszą słabe deszcze i mżawki. Wiatr wieje ze wschodu. Temperatura wynosi od 4 stopni na Suwalszczyźnie do 12-13 stopni na terenach podgórskich.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 4 listopada 2018 o godzinie 9:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 4 listopada 2018 o godzinie 9:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Piękno polskiej przyrody

Polska przyroda nie przestaje zachwycać swoim pięknem. Zobaczcie, co udało nam się uwiecznić.

Samotna Islandia w mrokach nocy

Zdjęcie satelitarne Islandii, wykonane w nocy, zdradza nam, że Islandczycy zamieszkują zaledwie niewielki ułamek powierzchni swojej wyspy, która jest 3-krotnie mniejsza od Polski. Niemal połowa spośród 332-tysięcznej populacji zamieszkuje w Reykjaviku, stolicy kraju. To ta największa biała plama w lewej dolnej części zdjęcia.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Niewielkie jasne kropki to inne miasta i wioski, rozsiane głównie po wybrzeżach wyspy. Najmniejsze zaludnienie jest w centralnej i południowej części Islandii, gdzie dominują olbrzymie lodowce i spoczywające pod nimi wciąż aktywne wulkany... Zobacz duże zdjęcie >>>

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie spadać. Do wieczora będzie niższe o około 5 hPa. W tej chwili jest wysokie i wynosi od 1023 hPa na południowym zachodzie do 1030 hPa na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Mglista noc i poranek

Przed nami mglista noc i poranek. Największego ograniczenia widoczności spodziewamy się głównie w południowej połowie kraju oraz na krańcach północnych i północno-wschodnich, gdzie na drogach nie będzie widać niczego dalej niż na 100-200 metrów, a lokalnie w zagłębieniach terenu, nad zbiornikami i ciekami wodnymi do 50 metrów. Zachowajcie ostrożność!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Kataklizm w lotu ptaka

Włoscy strażacy z lotu ptaka ukazali skalę zniszczeń poczynionych przez gwałtowne burze, które od kilku dni przechodzą nad ich krajem. To huraganowe wiatry, powodzie i osunięcia ziemi, a co za tym idzie, miliony połamanych drzew oraz zniszczone budynki, drogi i mosty.

dalej