Rekordowo ciepło w Bieszczadach

Tak pięknie było dzisiaj w Bieszczadach, gdzie przy bezchmurnym, błękitnym niebie padł historyczny rekord ciepła dla listopada w skali ogólnopolskiej. Termometry pokazały aż 24 stopnie. Tak ciepłego babiego lata w listopadzie jeszcze nie było.

Sezon burzowy w pigułce

@Bogusław przygotował filmik podsumowujący tegoroczny sezon burzowy w Polsce. To kwadrans najbardziej widowiskowych chmur Cumulonimbus i generowanych przez nich błyskawic.

W Szczyrku coraz więcej śniegu

Na południu kraju termometry od kilku dni pokazują nawet powyżej 20 stopni, a na Szczyrku przybywa śniegu. Jak to możliwe? Właściciel ośrodka narciarskiego Beskid Sport Arena zakupił maszynę "All Weather Snow", która ma niezwykle wydajny system chłodzenia wody, dzięki czemu przy każdej temperaturze powietrza może wytwarzać nawet 50 ton śniegu na dobę. Rdzeń płatka ma temperaturę minus 5 stopni. Do tej pory zmagazynowano już niemal 2,5 tysiąca metrów sześciennych śniegu.

Fot. Facebook / Beskid Sport Arena Szczyrk.
Fot. Facebook / Beskid Sport Arena Szczyrk.

W niedzielę warto się wybrać w góry, aby ujrzeć zapierające dech "morze chmur". Zobacz zdjęcia

Wybierając się w ten weekend w góry macie szansę zobaczyć niesamowite zjawisko. Mowa o "morzu chmur", które rozciągać się będzie poniżej szczytu aż po horyzont. Zobaczcie zapierające dech fotografie.

Fot. Ola i Eryk / TwojaPogoda.pl
Fot. Ola i Eryk / TwojaPogoda.pl

Niedziela to dobry dzień na wycieczkę w góry. Wreszcie osłabnie huraganowy wiatr, który ostatnio szalał wstrzymując m.in. kolejkę na Kasprowy Wierch w Tatrach. Gdy wjedziesz na szczyt, ujrzysz coś niesamowitego... Zobacz cały artykuł >>>

Sukces najpotężniejszego superkomputera, jaki kiedykolwiek działał w kosmosie

NASA od jakiegoś czasu intensywnie pracuje nad budową elektroniki, która będzie w stanie przetrwać w ekstremalnych warunkach panujących na Księżycu i Marsie.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Nowa era podboju kosmosu i ambitne plany ludzkości na budowę nowych stacji kosmicznych na orbicie Księżyca, Marsa i Wenus oraz baz na powierzchniach tych dwóch pierwszych, determinuje potrzebę przygotowania takiej elektroniki, która będzie zdolna do przetrwania w niegościnnych warunkach... Zobacz cały artykuł >>>

Zderzenie statków podczas sztormu

Podczas sztormu we włoskim porcie La Spezia zerwały się linie cumownicze statku Celebrity Constellation, sprawiając, że statek zaczął bezwładnie dryfować. Jego rufa zbliżyła się do wycieczkowca Costa Magica, zacumowanego tuż za nim. Na szczęście nie stwierdzono większych szkód, a żaden pasażer nie odniósł obrażeń. Zdarzenie mogło się skończyć katastrofą.

Zdjęcie dnia: Pyszne jabłuszka

Może nie tak piękne, jak te sklepu, ale za to w pełni naturalne.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Takiego ciepła nie pamiętają najstarsi górale. W Bieszczadach padł ogólnokrajowy rekord dla listopada!

Tak ciepły początek listopada to ewenement. W niektórych regionach kraju nigdy wcześniej nie notowano tak wysokich temperatur. Doczekaliśmy się nowego historycznego rekordu ciepła dla całej Polski. Padł on dzisiaj w Bieszczadach.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Najstarsi bieszczadzcy górale nie pamiętają tak ciepłego, wręcz gorącego, początku listopada. Nie ma się im co dziwić, bo zazwyczaj o tej porze roku jest poniżej 10 stopni, noce i poranki przynoszą przymrozki... Zobacz cały artykuł >>>

Ten łazik zainicjuje erę górnictwa na Marsie i dostarczy paliwo do rakiet

NASA zaprezentowała w akcji swoją pierwszą kosmiczną koparkę, której zadaniem będzie dostarczenie astronautom życiodajnej wody i paliwa do maszyn i rakiet.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Amerykanie nie próżnują w swoich wizjach i realizacji planów tego, co dla naszej cywilizacji jest teraz ważniejsze, czyli spraw dotyczących podboju Księżyca i Marsa. Celem jest stworzenie pierwszych tam kolonii... Zobacz cały artykuł >>>

W Tatrach żyje ponad 1400 kozic

Odbyło się kolejne jesienne liczenie kozic w Tatrach. Jak podaje Tatrzański Park Narodowy, około 200 obserwatorów w ciągu 2-dniowej akcji zaobserwowało 1431 kozic, w tym 421 po stronie polskiej. Dla porównania przed rokiem było ich 1263. Kozice szczególnie upodobały sobie Tatry Bielskie, wysunięte na północny wschód.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Oskar u bram Europy

Głęboki niż atmosferyczny dotarł nad północne krańce Atlantyku. To Oskar, czyli były tropikalny huragan, który na szczęście nie dotarł jeszcze nad obszary zamieszkane. Jednak to się zmieni, ponieważ w następnych dniach przynosić będzie ulewne deszcze, porywiste wiatry i sztorm w rejonie Islandii i Wysp Brytyjskich. Ten olbrzymi wir jest widoczny na aktualnym zdjęciu satelitarnym. Ciśnienie w jego centrum spadło do 954 hPa, a więc jest wyjątkowo niskie.

Zdjęcie satelitarne Europy i Atlantyku w dniu 3 listopada 2018 o godzinie 9:00. Dane: Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Europy i Atlantyku w dniu 3 listopada 2018 o godzinie 9:00. Dane: Eumetsat.

Pokłosie huraganu

Strażacy i leśnicy z północnych krańców Włoch po huraganie jaki przetoczył się tam w ostatnich dniach, musieli ewakuować przestraszone i ranne dzikie zwierzęta. Mieszkańcy wciąż nie mogą uwierzyć w to, co się stało. Gęste lasy porastające tamtejsze góry zniknęły w kilka godzin. Krajobraz zmienił się na następne dziesiątki lat.

Fot. Facebook / Francesco Eri.
Fot. Facebook / Francesco Eri.

Jednak nie tylko porywisty wiatr dał się w regionie we znaki. Dzieła zniszczenia dopełniły ulewne deszcze. Ogołocona z drzew ziemia nie była w stanie pochłonąć olbrzymich ilości deszczówki, zaczęła się osuwać i w postaci lawiny błotnej runęła na jedną z miejscowości. Efekt możecie zobaczyć na porównawczym zdjęciu.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Pamela Cagnon.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju jest pochmurno i deszczowo. Najmocniej pada na Kujawach, Mazowszu, Warmii i Mazurach, gdzie deszcze mają charakter ciągły. Na południu i południowym wschodzie niebo przejaśnia się, a na wybrzeżu rozpogadza. Wiatr wieje słabo z kierunku północnego. Temperatura wynosi od 6-7 stopni na północnym zachodzie do 16 stopni na południowym wschodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 3 listopada 2018 o godzinie 9:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 3 listopada 2018 o godzinie 9:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Pochmurno, mokro, mglisto i dużo chłodniej. Pogoda nagle się załamała. Kiedy wróci babie lato?

Jeszcze wczoraj było słonecznie, sucho i bardzo ciepło. Jednak akurat podczas weekendu, gdy mamy czas skorzystać z późnego babiego lata, pogoda nagle się załamała. Jest ponuro, mokro i chłodno. Kiedy wróci słoneczna i ciepła aura?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Babie lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa, opuściło nas tylko na chwilę. Niestety, stało się to niefortunnie, bo podczas weekendu. Załamanie pogody przyniósł nam tzw. zgniły wyż. Mimo wysokiego ciśnienia, które zwykle kojarzone jest z pogodnym niebem, poważnie się chmurzy... Zobacz cały artykuł >>>

Ratowanie owiec z okowów śniegu

Baskowie, mieszkający w wioskach powyżej wysokości 1400 metrów n.p.m., po ostatnich śnieżycach w północnej Hiszpanii, musieli ratować swoje owieczki z olbrzymich zasp śnieżnych.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i jeszcze będzie powoli rosnąć. W tej chwili na barometrach mamy od 1025 hPa na południowym wschodzie do 1029 hPa na północnym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

PRL-owskie wczasy nad Bałtykiem

Od kilku dni zdjęcia zachodniego fotografa Bruno Barbey'a z lat 80. robią furorę w sieci. My wybraliśmy jedno z nich, z bałtyckich plaż, z czasów PRL-u, gdy nikt nie słyszał o parawanach, bo plażowało się w koszach.

Fot. Bruno Barbey / designyoutrust.com
Fot. Bruno Barbey / designyoutrust.com

Przeszedł pustynię Gobi

Mateusz Waligóra dokonał niemożliwego. Przez 58 dni przemierzał samotnie pustynię Gobi w środkowej Azji. Pokonał w sumie 1785 kilometrów ciągnąć za sobą 200-kilogramowy wózek z żywnością, wodą pitną i odzieżą. Podróżnik odznaczył na liście kolejne swoje marzenie, choć wcześniej dawał sobie zaledwie 20 procent szans na osiągnięcie sukcesu.

Opublikowany przez Na Krańcach Świata - Aga i Mateusz Waligóra Poniedziałek, 15 października 2018

W Warszawie padł rekord ciepła! Pierwszy raz w listopadzie temperatura przekroczyła 19 stopni

Tak ciepło w listopadzie w polskiej stolicy jeszcze nie było. Po południu temperatura przekroczyła 19 stopni w cieniu. Rekordy posypały się również w innych miejscowościach, zdarzało się, że te wczorajsze zostały poprawione.

Zachód słońca nad warszawskimi wieżowcami. Fot. TwojaPogoda.pl
Zachód słońca nad warszawskimi wieżowcami. Fot. TwojaPogoda.pl

Dzieje się historia. Na naszych oczach padają wciąż to nowe rekordy listopadowej temperatury, a trzeba podkreślić, że ciągła seria pomiarowa sięga w Polsce końca osiemnastego wieku. Przez ten cały czas tak ciepło... Zobacz cały artykuł >>>

Śnieżny kataklizm w Alpach

W Alpach zima jeszcze dobrze się nie rozpoczęła, a już miejscami zaspy mają nawet kilka metrów wysokości. Służby robią co mogą, aby udrożnić główne drogi, bo wielu turystów pozostaje uwięzionych w kurortach. Największe ilości białego puchu pokrywają włoską Przełęcz Stelvio.

dalej