Odwrócony wodospad

Podczas największych wichur wodospad Kinder w Szkocji zmienia się w gejzer. Woda zamiast spływać w dół, zaczyna się unosić. To skutek bardzo silnego wiatru wiejącego od stóp wzgórza w górę.

Dom, który przetrwał uderzenie huraganu Michael

Dom dr Lebrona Lackey i jego wujka Russella Kinga jako jeden z nielicznych przetrwał uderzenie huraganu czwartej kategorii imieniem Michael, który zdewastował wybrzeża zachodniej Florydy. Wśród krajobrazu przypominającego bombardowanie, dom ostał się ponieważ jego właściciele wydali o około 20-30 procent więcej niż w przypadku zwykłego domu, ale jak twierdzą, było warto. Dom ma 12-metrowe fundamenty, wzmocnione betonowe ściany i specjalną włókninę, która zapobiegła zerwaniu dachu.

Fot. Weather Channel.
Fot. Weather Channel.

Płomienie z wnętrza ziemi

W środkowych Indiach wybuchła panika po tym, gdy z olbrzymich pęknięć w ziemi buchnęły płomienie. Szczeliny miały nawet 200 metrów głębokości. Według geologów uaktywniły się tzw. hydraty metanu, w które Indie obfitują. Niestety, nie jest jeszcze znana metoda ich przetwarzania w gaz przemysłowy, który według naukowców, mógłby całkowicie uniezależnić pod względem energii drugi najliczniejszy kraj na świecie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nigdy nie igraj z pogodą...

Dlaczego nie warto igrać z pogodą? Dowiecie się tego oglądając poniższą kompilację z cyklu "ale urwał".

Płyną sobie po niebie

Zobaczcie, jak w przyspieszeniu chmury pięknie płyną sobie po niebie.

Pierwszy deszcz od 2 tygodni

Miejscami na Śląsku, Ziemi Łódzkiej i w Wielkopolsce pada pierwszy deszcz od niemal 2 tygodni. Opady są słabe i przelotne. Ich suma sięga przeważnie od 1 do 3 mm, ale miejscami jest mniejsza. W tych regionach padać może również wieczorem, w nocy i jutro rano.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Księżyc zmienia się w latarnię. Zobacz, jak rozświetla mrok nocy

Niegdyś Księżyc w pełni służył za latarnię, która rozświetlała mroki nocy, ułatwiając trafienie do domu, a marynarzom do portu. Zobaczcie na zdjęciach satelitarnych, jak bardzo Srebrny Glob bywa pomocny, gdy wokół brak jakiegokolwiek źródła sztucznego światła.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Noce podczas pełni Księżyca są bardzo jasne, kilkukrotnie jaśniejsze niż wówczas, gdy Księżyc znajduje się w nowiu i nie jest oświetlany przez Słońce... Zobacz cały artykuł >>>

Jesień na łonie natury

Jesienią drzewa zrzucają liście nie dlatego, aby krajobrazy były kolorowe, tylko po to, aby móc przetrwać zimę. My jednak zachwycamy się tym dramatycznym, lecz przepięknym wizualnie procesem. Zobaczcie najpiękniejsze zdjęcia tegorocznej kolorowej jesieni w Polsce.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Jezioro Orawskie

Jesień nad Jeziorem Orawskim na Słowacji jest przepiękna. Drzewa nad największym powierzchniowo i drugim co do objętości sztucznym zbiornikiem wodnym Słowacji mienią się całą paletą barw.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Łaziki przesyłają dane o planetoidzie Ryugu. Obiekt zaskoczył astronomów

Sonda Hayabusa wypuściła na powierzchnię planetoidy Ryugu trzy urządzenia. Wszystkie pokazują astronomom, że obiekt wygląda inaczej, niż go sobie dotychczas wyobrażali.

Fot. JAXA / ESA.
Fot. JAXA / ESA.

Japońskie łaziki MINERVA II-1 i II-2 i europejski MASCOT przesłały na Ziemię dużo danych na temat fascynującej astronomów planetoidy (162173) 1999 JU3 Ryugu. Z pierwszych analiz wynika, że na powierzchni obiektu... Zobacz cały artykuł >>>

Po co są szlabany w lesie?

Wybieracie się do lasu? Jeśli tak, to z pewnością nie raz dziwiliście się, po co są szlabany? Czy wolno nam się poruszać drogami leśnymi? Gdzie można zaparkować samochód? O tym opowie leśnik Michał Wojcieszkiewicz.

W Polsce spadł grad wielki jak piłka nożna, który ważył 2 kilogramy! Jak to możliwe?

Grad to jedno z najbardziej niszczycielskich zjawisk pogodowych. Szkody mogą powodować bryłki lodowe już wielkości orzecha włoskiego. Historia zna jednak przypadki wprost nieprawdopodobnych gradobić. Jedno z nich nawiedziło Polskę.

Olbrzymia gradzina, która spadła w USA. Fot. UCAR.
Olbrzymia gradzina, która spadła w USA. Fot. UCAR.

Grad to nic innego jak lodowe kulki o średnicy zazwyczaj niecałego 1 centymetra. Jednak podczas gwałtownych burz zdarza się, że gradziny mają średnicę 5 centymetrów i wówczas mogą już powodować zniszczenia... Zobacz cały artykuł >>>

Dubaj jak z bajki

Dubaj to jedno z najbardziej imponujących miast świata, gdzie drapacze chmur wyrastają, jak grzyby po deszczu, który na arabskiej pustyni to niecodzienne zjawisko. To właśnie u wybrzeżu Dubaju powstały spektakularne wyspy w kształcie palm i kontynentów, przeznaczone dla bogaczy. Tam też wzniesiono, jak dotychczas, najwyższy budynek na Ziemi, 829-metrowy wieżowiec Burdż Chalifa.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie oraz krańcach północnych i wschodnich niebo jest bezchmurne. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie jest małe i umiarkowane, a miejscami na Śląsku chmurzy się bardziej i tam przelotnie pada deszcz. Strefa opadów będzie zmierzać w głąb kraju. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Temperatura wynosi od 7 stopni na wschodzie do 12 stopni na południu kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 17 października 2018 o godzinie 9:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 17 października 2018 o godzinie 9:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Piękny początek dnia

Od kilku dni poranki przynoszą w niektórych regionach kraju chmury, które podświetlane przez promienie wschodzącego Słońca, mienią się ognistą barwą. Tak wyglądał początek dnia na Podkarpaciu w obiektywie naszego czytelnika @Krzysztofa.

Wschód Słońca w Strzyżowie w woj. podkarpackim. Fot. Krzysztof.
Wschód Słońca w Strzyżowie w woj. podkarpackim. Fot. Krzysztof.

Oto źródło powodzi

Tak wyglądała, widziana przez okno samolotu, jedna z chmur burzowych Cumulonimbus, które przyniosły ulewne deszcze od włoskiej Sardynii po Maltę. Doszło tam do podtopień. Poczyniły one sporo szkód. Chmury te potrafią nieść nie tylko ulewy, ale też gradobicia i wichury.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Martijn Denecker.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Martijn Denecker.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostaje wysokie, ale nieznacznie się waha. W tej chwili barometry pokazują od 1020 hPa na zachodzie do 1024 hPa na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne są korzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ujście Wołgi do Morza Kaspijskiego

Anton Szkaplerow, rosyjski kosmonauta, uwiecznił z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ujście Wołgi, jednej z największych rzek Rosji, jak i całej Europy, do Morza Kaspijskiego. Rzeka swoje źródła ma gdzieś na Wyżynie Wałdajskiej.

Fot. NASA / ISS / Roskosmos.
Fot. NASA / ISS / Roskosmos.

Turyści nieświadomie wynoszą piasek ze słynnej włoskiej plaży

Burmistrz kurortu Stintino na włoskiej Sardynii chce wprowadzić zakaz wnoszenia na plażę ręczników do opalania i dużych toreb. Dlaczego? Ponieważ turyści rozkładają na plaży La Pelosa mokre ręczniki na słynnym białym piasku, który przylepia się do nich i jest wynoszony z plaży. Sporo gromadzi się go również w torbach. Ubywa go tak szybko, że wkrótce popularna plaża może przestać istnieć. Potrzebne są więc radykalne środki.

Wschodzące Słońce na Marsie

Łazik Opportunity, zanim się zepsuł podczas potężnej burzy piaskowej, widział ponad 5000 wschodów Słońca na powierzchni Czerwonej Planety. Na jednym ze zdjęć możemy zobaczyć poranek. Fotografia powstała w lutym w dolinie Perseverance, która biegnie w dół wewnętrznej krawędzi zachodniej części krateru Endeavour, za pomocą kamery panoramicznej Pancam i prezentuje 4999 sol, czyli marsjański dzień. Amerykański łazik eksplorował Marsa przez 14 lat.

Fot. NASA.
Fot. NASA.
dalej