Pacyficzny Pierścień Ognia

Czy wiecie, że na świecie jest aż 600 aktywnych i uśpionych wulkanów? Okazuje się, że 450 z nich, co stanowi aż 75 procent, znajduje się w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, a więc w strefie styku płyt tektonicznych rozciągającej się u zachodnich wybrzeży obu Ameryk, południowo-wschodniej i wschodniej Azji oraz północnej Australii i zachodniej Oceanii. Tam też notuje się najczęstsze i najpotężniejsze trzęsienia ziemi.

Fot. Twitter / Massimo.
Fot. Twitter / Massimo.

Prawdziwa orgia kolorów wokół nas. Zobacz, jak pięknie zaczęła się jesień

Nadeszła wyjątkowo ciepła i słoneczna jesień. Promienie świetlne padające na liście sprawiają, że mienią się one niemal całą paletą barw. Zobaczcie najpiękniejsze oblicze najbardziej kolorowej pory roku w Polsce.

Miniaturowe kropelki mgły

Kropelki wody składające się na mgłę są tak małe, że na odcinku milimetra zmieściłoby się ich co najmniej kilkaset. Dla porównania krople deszczu mają średnio około 5 milimetrów średnicy.

Miniaturowe kropelki mgły

Znaleźliśmy najbardziej przyjazne pogodowo miejsce w Polsce. Sprawdź, gdzie warto zamieszkać

Pogoda w poszczególnych regionach Polski bardzo się różni. Postanowiliśmy więc znaleźć miejsce, gdzie warunki pogodowe są najbardziej sprzyjające zarówno dla ludzkiego organizmu, jak i codziennego życia. Gdzie warto zamieszkać?

Fot. Radosław Drożdżewski / Wikipedia.
Fot. Radosław Drożdżewski / Wikipedia.

W naszych poszukiwaniach pod uwagę wzięliśmy kilka kluczowych czynników pogodowych, które wpływają na nasze życie. Szukaliśmy miejsca, gdzie mróz w okresie zimowym jest najlżejszy, grubość i czas... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Chmury pierzaste

Składające się z kryształków lodowych chmury pierzasto-warstwowe Cirrostratus, w urokliwy sposób potrafią namalować nam na niebie niezwykłe widoki, jak w obrazach samego mistrza malarstwa.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Groźne wychłodzenie organizmu

Hipotermia, czyli głębokie wychłodzenie organizmu, to temat, który za kilka tygodni, gdy nadejdzie zima, stanie się aktualny. Wraz z żołnierzami 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich weźmiecie udział w kursie zimowym snajperów. Zobaczycie, co się dzieje, gdy człowiek wchodzi w hipotermię.

Polska stacja badawcza w Kolumbii

Jak informuje Fundacja Instytut Badań nad Bioróżnorodnością, jej członkowie chcą wykupić za pieniądze od darczyńców około 30 ha lasu deszczowego w Kolumbii, po wschodniej stronie Andów, zaledwie 30 kilometrów od obrzeży Amazonii. Naukowcy chcą tam badać różnorodność biologiczną, propagować zebraną wiedzę i promować ochronę tamtejszego środowiska. Będzie to jedna z nielicznych polskich stacji badawczych na świecie.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Nadciągają pierwsze deszcze od blisko 2 tygodni. Gdzie najpierw popada, a gdzie najpóźniej?

Przez wiele tygodni padało bardzo mało, a przez ostatnie pół miesiąca nie spadła żadna kropla deszczu. Susza od razu nas nie opuści, jednak spodziewane w najbliższych dniach opady poprawią nieco sytuację. Gdzie najwcześniej spadnie deszcz?

Fot. unsplash / Ryoji Iwata.
Fot. unsplash / Ryoji Iwata.

Mimo, że w dalszym ciągu znajdujemy się pod wpływem wyżu rosyjskiego znad okolic Moskwy, to jednak przepuści on nad terytorium naszego kraju nieco chmur, które po kilku bezchmurnych dniach, przyniosą nam... Zobacz cały artykuł >>>

Zdobywając Nanga Parbat

Himalaista Tomasz Mackiewicz na stokach Nanga Parbat pozostał na zawsze. Góra, którą zdobył dopiero za siódmym podejściem, okazała się potężniejsza od niego. Zobaczcie jedną z prób jej zdobycia zimą z przełomu 2012 i 2013 roku, którą Mackiewicz podjął wraz z Markiem Klonowskim. Poznajcie prawdziwe oblicze himalaizmu okraszone wspaniałą muzyką.

Jak nie wojna, to powódź

Damaszek, stolicę Syrii, nawiedziła ulewa, po której ulice zmieniły się w rwące rzeki, które porywały i niszczyły samochody. Krajobraz po ustąpieniu kataklizmu niewiele różni się od znanym nam już dobrze z tego kraju zniszczeń wojennych.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Alqalmon Weather.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Alqalmon Weather.

Zabójcza powódź we Francji

Co najmniej 13 osób zginęło na południu Francji w wyniku powodzi spowodowanych wyjątkowo intensywnymi opadami deszczu. Pod wodą znalazło się wiele budynków, a także drogi i place w mieście Trèbes.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest zdecydowanie bardziej chmurny niż w poprzednich dniach. Największe zachmurzenie mamy w centrum i na wschodzie kraju, jednak nigdzie nie pada. Lokalnie unoszą się mgły. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Temperatura waha się od 2 stopnia na Suwalszczyźnie do 11 stopni nad samym morzem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 16 października 2018 o godzinie 7:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 16 października 2018 o godzinie 7:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostaje wysokie i w ciągu dnia będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1018 hPa na Pomorzu do 1024 hPa na Podlasiu. Warunki biometeorologiczne, podobnie jak w poprzednich dniach, będą korzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zagadkowy kamień na Syberii

Na Syberii znaleziono olbrzymi kamień mający kształt kuli. Podobne okazy znajdowano wcześniej także w innych zakątkach świata. Naukowcom dotychczas nie udało się w pełni wyjaśnić ich pochodzenia.

Fot. Facebook / Yakutia.com
Fot. Facebook / Yakutia.com

Zobaczcie, jak fenomenalnie wygląda podwodne muzeum w Meksyku

W okolicach meksykańskiego miasta Cancun znajduje się pierwsze na świecie podwodne muzeum. To fenomenalne miejsce położone na dnie Morza Karaibskiego przyciąga nurków z całego świata.

Fot. YouTube / Jason deCaires Taylor.
Fot. YouTube / Jason deCaires Taylor.

Niektórzy przybysze specjalnie pobierają nauki nurkowania, aby tylko móc zwiedzić to niepowtarzalne miejsce przepełnione niezwykłym klimatem. Miejsce to zaczęło tętnić muzealnym życiem w 2009 roku. Wówczas brytyjski rzeźbiarz Jason deCaires Taylor położył na dnie morza zaledwie trzy rzeźby... Zobacz cały artykuł >>>

Niebezpieczeństwo czai się w mroku

Ludzie lubią mieszkać w pięknie położonych miejscach, nawet jeśli grozi im niebezpieczeństwo. Jednym z nich są podnóża wulkanów, które bywają gęsto zaludnione. Tak jest w przypadku Wezuwiusza, jednego z najgroźniejszych wulkanów, który góruje nad jednym z największych zbiorowisk ludzkich we Włoszech. Na zdjęciu satelitarnym nocnego oświetlenia możecie zobaczyć, jak 3-milionowa populacja Neapolu i przedmieść okala wulkan, który grozi erupcją w każdej chwili. Jest jak bomba z opóźnionym zapłonem.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Było bardzo blisko

Moment uderzenia pioruna w dziób statku. Przerażająca chwila.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Phil Lessard / Mariners _ Galaxi / Meteo Reporter Storm.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Phil Lessard / Mariners _ Galaxi / Meteo Reporter Storm.

Chmury, które nie przestają zadziwiać

Wyróżniają się różnorodnymi kształtami i barwami. Jedne są lekkie i przepięknie wyglądają na błękitnym niebie a inne straszą nas ciemnymi barwami i zapowiadają ulewy i burze. Nie każdy z nas wie, że największe chmury potrafią dotykać ziemi i piąć się na wysokość nawet 18 kilometrów. Stale płynące po niebie chmury są na tyle charakterystyczne, że z łatwością można podzielić je na 10 grup i dzięki temu prognozować co czeka nas w pogodzie w następnych godzinach.

Zaciszny zakątek Nowego Jorku

Zatoka Jamajska, położona na obrzeżach dzielnicy Brooklyn, to jedno z najbardziej zacisznych i pełnych zieleni miejsc w Nowym Jorku, mimo, że w pobliżu znajduje się jeden z najbardziej ruchliwych portów lotniczych świata, a samą zatokę dzieli droga szybkiego ruchu oraz tory kolejowe, po których setki razy dziennie kursują pociągi. Latem Nowojorczycy z ręcznikami w ręku przybywają nad zatokę, aby złapać trochę słońca na swej skórze z dala od zgiełku wielkiej metropolii.

Zaciszny zakątek Nowego Jorku

Erupcje wulkanów bywają wyjątkowo zabójcze. Spowodowały śmierć 200 tysięcy ludzi

W ciągu ostatnich 200 lat erupcje wulkaniczne, w różnych regionach świata, spowodowały śmierć łącznie 200 tysięcy osób. Co ciekawe, najczęstszą przyczyną zgonów nie był same wybuchy wulkanów, lecz ich długotrwałe następstwa.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Erupcje wulkaniczne nie są wcale jednym z najbardziej zabójczych kataklizmów naturalnych. Zdarzają się znacznie rzadziej niż trzęsienia ziemi, powodzie czy tropikalne cyklony. W dodatku ograniczają się tylko do... Zobacz cały artykuł >>>

dalej