Takie widoki w lesie tylko o zachodzie Słońca.
Takie widoki w lesie tylko o zachodzie Słońca.
Polarnicy wykorzystali zdjęcia z kamery internetowej, aby obserwować zachowania pingwinów Adeli na wybrzeżu Antarktydy. Dzięki temu dowiedzieli się, że nieloty gromadzą się na okres godowy na tym skrawku wybrzeża, gdzie pokrywa śnieżna ustępuje najszybciej. To bardzo ważne, ponieważ składając jaja muszą zadbać, aby wysiadywać je w ciepłym i suchym miejscu, z dala od zimnego i mokrego śniegu.
Amerykańska Agencja Kosmiczna ostatnimi czasy boryka się z bardzo poważnymi problemami związanymi z najważniejszymi urządzeniami do badań kosmosu.
NASA od ponad miesiąca nie może nawiązać kontaktu z łazikiem Opportunity, który eksplorował Czerwoną Planetę. Awarii uległ również kolejny żyroskop w Kosmicznym Teleskopie Hubble'a... Zobacz cały artykuł >>>
W archiwum znaleźliśmy fantastyczne zdjęcie od @Adama, który uwiecznił urokliwy wschód Słońca w Dolinie Baryczy.
Mgła jest zjawiskiem stwarzającym atmosferę tajemniczości, zagrożenia i strachu, dlatego bywa idealnym tłem dla horrorów. Które miejsca na świecie przez większość dni w roku są zatopione w białej zasłonie? Odkryjcie oblicze tego zjawiska.
Mgła jest zaraz po burzy ulubionym zjawiskiem atmosferycznym wykorzystywanym przez twórców horrorów do wywołania atmosfery niepewności i zagadkowości. Są miejsca na świecie, gdzie mgła utrzymuje się... Zobacz cały artykuł >>>
Kelley Williamson, amerykański fotograf, uwiecznił kolejne etapy życia tornada, które przetoczyło się nad miastem Canadian w Teksasie. W ciągu 55 sekund, na przyspieszonym filmiku, możecie zobaczyć jak lej uformował się, jak siał spustoszenie i ostatecznie zanikł.
Półwysep Arabski to jedno z najsuchszych miejsc na świecie. Jednak od czasu do czasu także tam występują niszczycielskie w skutkach powodzie. Przynoszą je cyklony tropikalne, które docierają znad wód Oceanu Indyjskiego. Jeden z nich, imieniem Luban, przynosi potężne ulewy i powodzie na wyschniętych obszarach Jemenu i Omanu. Tak żywioł prezentuje się na zdjęciu satelitarnym.
300 tysięcy gospodarstw domowych bez prądu, tysiące powalonych drzew i dziesiątki zniszczonych samochodów, to skutek cyklonu Leslie, który dotarł w weekend nad Portugalię i Hiszpanię, przynosząc wichury i powodzie. Była to pozostałość po cyklonie tropikalnym, który przez jakiś czas krążył nad wodami Atlantyku, aż wreszcie zdecydował się dotrzeć nad Europę.
Ostatnie dni minęły na Wyspach Brytyjskich pod znakiem wyjątkowo głębokiego niżu, który przyniósł ulewy i wichury. W szkockich górach wiało nawet do 180 km/h. Zobaczcie, jak wzburzone było morze na Kanale La Manche.
Ciśnienie w dalszym ciągu będzie bardzo powoli spadać, jednak w znacznej części kraju pozostanie wysokie. W tej chwili barometry pokazują od 1017 hPa na zachodnim Pomorzu do 1026 hPa na Podlasiu. Warunki biometeorologiczne są i nadal będą korzystne dla naszego samopoczucia.
Za nami wyjątkowo ciepły weekend, jeden z najbardziej letnich, jakich doświadczyliśmy w październiku za swojego życia. We Wrocławiu termometry pokazały dzisiaj po południu 25 stopni w cieniu. Niemal w całym kraju maksymalne temperatury osiągały co najmniej 20 stopni. Jakby tego było mało, to było jeszcze słonecznie, przeważnie bezchmurnie. Liście na drzewach pięknie mieniły się barwami jesieni.
Szwajcarski projektant luksusowych zegarków Romain Jerome, przygotował unikalny zegarek symbolizujący erupcję wulkanu Eyjafjallajökull z kwietnia 2010 roku, która dała się we znaki całej Europie paraliżując ruch lotniczy. Jak twierdzi projektant, w zegarku znajdują się kawałki prawdziwej skały i pyłu z tego islandzkiego wulkanu. Trzeba przyznać, że zegarek robi wrażenie i ta szczelina, w której zbiera się lawa, wygląda jakby miała zaraz wystrzelić nam na twarz.
Pierwsza połowa października przyniosła nam prawdziwe babie lato. Czy druga połowa miesiąca będzie równie ciepła i słoneczna, a może szybko nadejdzie załamanie pogody z deszczami i dużym ochłodzeniem?
Co nas czeka w drugiej połowie października?... Zobacz prognozę 16-dniową >>>
Andy Graham, który wraz z żoną jechał samochodem jedną z autostrad w amerykańskim stanie Ohio, sfilmował telefonem moment uderzenia pioruna w jedno z poprzedzających go aut. Nikomu nic się nie stało, ponieważ samochód to swoista klatka Faraday'a. Energia elektryczna spływa do ziemi po zewnętrznej stronie, nie wnikając do wnętrza pojazdu. Uderzenie błyskawicy było spektakularne, ponieważ w powietrze wystrzeliły iskry, zapewne uszkadzając karoserię.
Każdy lubi zachwycać się polskimi krajobrazami. Teraz możecie zobaczyć je na pięknych zdjęciach.
Jak palić w piecu, aby nie wytwarzać smogu? Dlaczego nie wolno palić mokrego drewna? Na czym polega jego sezonowanie? Jak prawidłowo rozpalać ogień? O tym opowie leśnik Maciej Chromy:
Wielka Błękitna Dziura przez ponad tysiąc lat skrywała tajemnicę zagłady Majów, twórców wysoko rozwiniętej cywilizacji, która zamieszkiwała półwysep Jukatan w Meksyku. Naukowcy ostrzegają, że to, co spotkało Majów, może się przydarzyć także nam.
15 stycznia 909 roku to ostatnia data jaka pojawia się w tabliczkach pozostawionych przez cywilizację Majów. To właśnie wtedy według naukowców wysoko rozwinięta kultura miała ostatecznie upaść i zniknąć z powierzchni ziemi. Przez lata archeolodzy zachodzili w głowę, co mogło być tego przyczyną... Zobacz cały artykuł >>>
Takie widoki szczególnie cieszą amatorów burz. Rozbudowana chmura burzowa Cumulonimbus nad horyzontem jest wdzięcznym obiektem do fotografowania, a gdy jeszcze krajobrazy polskiej wsi radują serce, zdjęcie nie może się nie udać.
Pluton jest tylko planetą karłowatą, a pomimo tego faktu jest jednym z najbardziej fascynujących dla nas obiektów przemierzających Układ Słoneczny. Nowe wieści o jego historii jeszcze bardziej zadziwiają.
Najnowsze badania dotyczące procesu formowania się Plutona zostały właśnie opublikowane przez astronomów. Okazuje się, że historia jest bardziej burzliwa i zarazem fascynująca, niż nam się to do tej pory wydawało... Zobacz cały artykuł >>>
Potężne gradobicie przeszło nad Arabią Saudyjską. Pewna arabska rodzina, która urządziła sobie piknik pod drzewem, zmuszona została do ucieczki do samochodów i powrotu do domu. Duże lodowe bryły uderzały z takim impetem, że mogły nabić guza na głowie lub porządnie posiniaczyć ciało.