Z San Francisco do Los Angeles

Zabieramy Wam w lot z San Francisco do Los Angeles w Kalifornii. Na przyspieszonym filmiku zobaczycie całą trasę w ciągu zaledwie 100 sekund. Widoki, jakie pasażerowie mogli zobaczyć na oknami samolotu, potrafią zaprzeć dech. Zobaczcie:

Wspinaczka naprawdę ekstremalna

Alex Honnold to wyjątkowy wspinacz, ponieważ wspina się po pionowych ścianach bez żadnego zabezpieczenia. Jego jedynym atrybutem jest woreczek z talkiem, dzięki któremu nie pocą mu się dłonie. Jeden zły ruch i czeka go przepaść. Filmik polecamy tylko osobom o mocnych nerwach.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Astronauci z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uwiecznili rozświetlony Rzym w środku nocy, jedno z największych miast w Europie, które wraz z przedmieściami zamieszkuje aż 4,5 miliona ludzi. W samym sercu miasta, znanego z Koloseum i Fontanny di Trevi, znajduje się Watykan, jedno z najmniejszych państw świata, zajmujące tylko 4 hektary. Powiedzenie, że "wszystkie drogi prowadzą do Rzymu", z perspektywy ziemskiej orbity nabiera nowego znaczenia.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Piękna pogoda nad morzem

W ten weekend nad morzem, podobnie jak w całej Polsce, panuje przepiękna pogoda. Jest słonecznie i bardzo ciepło. Na plaży w Kołobrzegu termometry pokazały wczoraj 23 stopnie w cieniu. Niektórzy zdecydowali się na rozstawienie parawanów i kąpiel słoneczną. Promieniowanie ultrafioletowe jest dużo mniejsze niż w pełni lata, więc można opalać się bezpieczniej.

Piękna pogoda na plaży w Kołobrzegu. Fot. Katarzyna Kowalczyk-Garstka.
Piękna pogoda na plaży w Kołobrzegu. Fot. Katarzyna Kowalczyk-Garstka.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo powoli spadać. W tej chwili pozostaje wysokie i wynosi od 1019 hPa na zachodnim Pomorzu do 1029 hPa na Podlasiu. Warunki biometeorologiczne są korzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Przerażający alarm w Chicago

Przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, np. burzami czy tornadami, w amerykańskich miastach mieszkańców ostrzegają syreny alarmowe. W Chicago funkcjonuje system dźwiękowego ostrzegania, który nie jednemu mieszkańcowi, a zwłaszcza turyście, zjeżył włosy na głowie. Dźwięki syren rozchodząc się między drapaczami chmur wytworzyły atmosferę rodem z filmu sci-fiction o najeździe kosmitów. Zobaczcie i posłuchajcie.

Kłębiące się chmury burzowe

Mamy dla Was filmik wykonany w technice poklatkowej z niezwykle urokliwego piętrzenia się chmury burzowej Cumulonimbus. Jedna chmura burzowa może pomieścić nawet pół miliona ton wody, którą można byłoby napełnić po brzegi aż 200 basenów olimpijskich.

Bezchmurnie i nawet 25 stopni

Rzadko o tej porze roku zdarza się aż tak piękna pogoda. Dzisiaj w całym kraju niebo było wolne od chmur i błękitne, a temperatura przekroczyła 20 stopni. Najcieplej było miejscami na zachodzie, gdzie termometry pokazały w cieniu aż 25 stopni. Nawet na zwykle najchłodniejszej Suwalszczyźnie mieliśmy 20 stopni. Tak ciepło, jak obecnie, nie było od początku ostatniej dekady września. Jutro powtórka z przepięknej aury.

Bezchmurnie i nawet 25 stopni

Hongkong nigdy nie zasypia

Hongkong to miasto położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Chin. Zamieszkiwane jest przez ponad 7 milionów ludzi stłoczonych na obszarze o powierzchni nieco ponad tysiąca kilometrów kwadratowych, co oznacza, że na każdy kilometr kwadratowy przypada ponad 6,5 tysiąca mieszkańców. To czyni Hongkong czwartym najgęściej zaludnionym obszarem na świecie. To miasto żyje przez całą dobę, co możecie zobaczyć na poniższym filmie w technice hyperlapse.

Życie w tundrze oczami dzieci

Jak się żyje w rosyjskiej tundrze? Poniższy film dokumentalny opowiada o dzieciach, które są przyzwyczajone do koczowniczego trybu życia. Ich domem są namioty, a jedzenie jest ubogie w składniki odżywcze. Nie oglądają telewizji, nie korzystają z internetu. Choć warunki są trudne, to jednak niedogodności wynagradzają zapierające dech krajobrazy. Czy potrafilibyście tak żyć?

Zorza polarna i miejskie światła

Niesamowite zdjęcie satelitarne. Nad Ameryką Północną zatańczyła zorza polarna. Udało się ją uwiecznić na zachód od Zatoki Hudsona w Kanadzie, w postaci jasnej smugi. Satelita wychwycił także miejskie światła, zwłaszcza w rejonie Amerykańskich Wielkich Jezior oraz na wschodnim wybrzeżu USA, gdzie zaludnienie jest największe. W Kanadzie oświetlenie sztuczne jest dużo mniejsze.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Wulkan Etna może w każdej chwili osunąć się do morza wywołując katastrofalne tsunami

Największy wulkan Europy grozi nie tylko nasilającymi się erupcjami, ale również osunięciem się do Morza Śródziemnego, co grozić może katastrofalnym w skutkach tsunami. Kiedy może do tego dojść?

Etna w tle zabudowań miasta Katania na Sycylii. Fot. Max Pixel.
Etna w tle zabudowań miasta Katania na Sycylii. Fot. Max Pixel.

Etna jest największym i jednocześnie najbardziej niebezpiecznym wulkanem w Europie. Znajduje się na wschodnim wybrzeżu włoskiej Sycylii, a u jego podnóży mieszkają tysiące ludzi, których zdrowie i życie jest zagrożone... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Zima coraz bliżej

Zima zbliża się z każdym kolejnym dniem. Najpóźniej w grudniu tak będą wyglądać krajobrazy w naszych miejscowościach. Mimo, że większość z nas nie chce o tym słyszeć, to jednak lamenty nic nie pomogą, bo przyroda rządzi się swoimi prawami. Może warto znaleźć w zimie te piękne akcenty?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Dziwne zjawisko przed burzą

Na poniższym nagraniu z Chile możecie zobaczyć zbliżającą się burzę i coś jeszcze. UFO? Zwyczajny samolot? A może jakiś dotąd niepoznany fenomen atmosferyczny? Zobaczcie i oceńcie sami.

Surrealistyczny film z podniebnego nurkowania w jakości 5K i 120 klatek na sekundę

Film został przygotowany przez Nicholasa Lotta. Przytwierdził on profesjonalną kamerę filmową RED do kasku i uwiecznił całe piękno podniebnego nurkowania dwóch swoich przyjaciół.

Fot. Round.
Fot. Round.

Majestatyczny i surrealistyczny obraz dwóch spadochroniarzy, Jesse "Tex" Leosa i Jaya Veenendaa, opadających z prędkością 280 km/h przy kolorowym zachodzie Słońca, zapiera dech w piersi i na myśl przywodzi piękny taniec... Zobacz film >>>

Piękna wiosna w Tatrach

Zobaczcie zapierające dech krajobrazy Zakopanego i Tatr wiosną. Na dole zielono, a u góry biało.

Tak miała wyglądać współczesna prognoza pogody według kultowej trylogii "Powrót do Przyszłości"

W drugiej części kultowej trylogii "Powrót do Przyszłości" pojawia się scena w której dr Brown, przenosząc się do 2015 roku, wie kiedy przestanie padać z dokładnością co do sekundy. Czy wizja sprzed ponad ćwierćwiecza stała się rzeczywistością?

Kadr z filmu "Powrót do Przyszłości". Fot. Universal Pictures.
Kadr z filmu "Powrót do Przyszłości". Fot. Universal Pictures.

Jest rok 1989. Dr Emmett Brown zabiera Marty'ego McFly'a i jego dziewczynę Jennifer Parker w przyszłość, do 21 października 2015 roku, gdzie mają zapobiec rodzinnej tragedii. Gdy lądują wehikułem czasu... Zobacz cały artykuł >>>

Most łączący Rosję z Krymem

Rosyjski kosmonauta z ziemskiej orbity, gdzie mieszka w Stacji Kosmicznej, uwiecznił ukończoną budowę mostu łączącego Rosję z Półwyspem Krymskim. Most drogowy został oddany do użytku przed wakacjami, zaś most kolejowy dopiero w przyszłym roku. 19-kilometrowy most, najdłuższy w Rosji, wiodący przez Cieśninę Kerczeńską, pokonuje dziennie 40 tysięcy samochodów, a w przyszłości także 47 pociągów.

Fot. Roskosmos / ISS / Anton Szkaplerow.
Fot. Roskosmos / ISS / Anton Szkaplerow.

Polka w lodowatym maratonie

Polka Joanna Mędraś zajęła drugie miejsce w lodowatym maratonie na Antarktydzie. 42-kilometrową trasę przy 30-stopniowym mrozie i porywistym wietrze przebiegła w ciągu 7 godzin 2 minut 21 sekund. Przed rokiem, gdy mróz był o 10 stopni lżejszy, Mędraś wygrała, bo była szybsza o godzinę. Maraton prowadził przez lodowe pustkowie Lodowca Unii w Górach Ellswortha w zachodniej Antarktydzie. To najdalszy na południe maraton na świecie, w którym uczestniczyło tylko 50 najbardziej wytrzymałych biegaczy.

Pierwsze w historii zdjęcie tornada

To niezwykłe zdjęcie, niezwykle cenne dla meteorologów, ponieważ jest to pierwsza fotografia ukazująca tornado, które nawiedziło 26 kwietnia 1884 roku hrabstwo Anderson w amerykańskim stanie Kansas.

Fot. Kansas Historical Society.
Fot. Kansas Historical Society.
dalej