Wreszcie jest sposób na cichego zabójcę dziesiątek Polaków każdego sezonu chłodnego

Każdej zimy z jego powodu umiera w Polsce kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy zostaje rannych. Mowa o tlenku węgla zwanym czadem. To bezbarwny gaz, który zabija we śnie. Naukowcy znaleźli na niego antidotum, które może uratować wiele istnień.

Fot. czadusypia.pl
Fot. czadusypia.pl

Ostatnie dni przyniosły pierwsze w tym sezonie przymrozki, zarówno przy gruncie, jak i na wysokości kilku metrów nad powierzchnią ziemi. To sprawiło, że Polacy zaczęli masowo ogrzewać swoje domy, a to w przypadku pieców węglowych i gazowych niesie ze sobą poważne zagrożenie... Zobacz cały artykuł

Polarnicy otrzymali listy z Polski

Na ten śmigłowiec polscy polarnicy ze stacji im. Arctowskiego, położonej na Wyspie Króla Jerzego w Antarktyce, czekali od miesięcy. Wreszcie pogoda pozwoliła Chilijskim Siłom Powietrznym na dowiezienie poczty z dalekiej Polski. Podczas antarktycznej zimy dzień jest krótki, a huraganowe wiatry wzniecają zamiecie śnieżne ograniczające widoczność do zera, więc lądowanie śmigłowca nie wchodzi w grę.

Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station.
Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station.

Załoga śmigłowca nie tylko przywiozła listy i paczki z Polski, ale też zabrała listy polarników do bliskich. Jako, że wracają oni do kraju w listopadzie, a poczta często idzie nawet kilka tygodni, istnieje spore ryzyko, że polarnicy do swych domów dotrą wcześniej niż listy do skrzynek pocztowych. No cóż, tak to już jest na Antarktyce...

Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek na przeważającym obszarze kraju jest bezchmurny. Niewiele niegroźnych obłoków mamy na zachodzie, natomiast o wiele bardziej dokuczliwe chmury mamy na południowym wschodzie, ale nie przynoszą one deszczu. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Temperatura tylko nieznacznie przekracza zero, jest więc zimno.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 października 2018 o godzinie 7:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 października 2018 o godzinie 7:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Pierwszy deszcz od 5 miesięcy

Kalifornijczycy, którzy ostatni deszcz widzieli w maju, czekają na niego z utęsknieniem. Wielomiesięczna susza poważnie dała się we znaki rolnikom, ale też strażacy z jej powodu mają ręce pełne roboty, ponieważ nieustannie wybuchają wciąż to nowe pożary wyschniętej roślinności. Meteorolodzy mają dla nich dobre wieści, koniec wyłącznie słoneczek w prognozach pogody. Pierwszy deszcz od 5 miesięcy spadnie m.in. na Los Angeles i San Francisco już jutro.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Jesteśmy po kolejnym dużym spadku ciśnienia. W ciągu dnia ciśnienie nadal będzie spadać, ale już zdecydowanie wolniej. Rosnąć zacznie dopiero wieczorem. Dobra wiadomość jest taka, że ciśnienie jest w tej chwili optymalne dla naszego samopoczucia i wynosi od 1010 hPa na północnym zachodzie do 1015 hPa na południowym wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

23 stopnie w cieniu

Za nami ciepła druga połowa tygodnia. Zdecydowanie najwyższe temperatury mieliśmy tuż przed weekendem. W czwartek na Ziemi Lubuskiej termometry pokazały 22 stopnie, a w piątek w Małopolsce były nawet 23 stopnie w cieniu. Po nieco chłodniejszym weekendzie, jutro znów się ociepli. Tym razem najcieplej będzie na południu, 20 stopni i więcej.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Rośnie bilans tsunami

Rośnie bilans potężnego trzęsienia ziemi i tsunami na indonezyjskiej wyspie Celebes. Według lokalnych władz zginęło już ponad 800 osób, a przeszło 500 zostało rannych. Jednak ostateczna liczba ofiar śmiertelnych może być wielokrotnie większa, ponieważ wciąż nie zdołano przeszukać wszystkich rumowisk, a także rozlewisk pozostawionych przez cofające się morze. Zobaczcie obraz kataklizmu.

Grecja w oku cyklonu zmaga się z ulewami, powodziami, wichurami, a nawet trąbami powietrznymi

Cyklon Zorbas w dalszym ciągu wędruje nad Grecją, przynosząc ze sobą ulewne deszcze, które powodują powodzie i osunięcia ziemi, a także wichury, trąby powietrzne, a na morzu potężny sztorm. Zobaczcie zdjęcia i filmy.

Sztormowa pogoda w rejonie Koryntu w Grecji. Fot. Facebook / Severe Weather Europe.
Sztormowa pogoda w rejonie Koryntu w Grecji. Fot. Facebook / Severe Weather Europe.

Subtropikalny cyklon Zorbas opuścił już lądową część Grecji i wkroczył nad wody Morza Egejskiego, wciąż kierując się na północny wschód. Przynosi gwałtowne zjawiska, charakterystyczne dla słabego cyklonu tropikalnego... Zobacz cały artykuł

O poranku było nawet minus 8 stopni. Czym różni się mróz od przymrozku? Będziesz zaskoczony

Dla większości z nas przymrozek to nieduży mróz, a więc większej różnicy między mrozem a przymrozkiem nie zauważamy. Jednak fachowe definicje ujawniają znacznie więcej różnic między tymi zjawiskami. Dowiedzmy się o nich więcej.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Dzisiejszy poranek przyniósł nam spadki temperatury poniżej zera niemal w całym kraju, jedynie poza niektórymi regionami północnej Polski. Na wysokości 2 metrów termometry pokazały na nizinach nawet... Zobacz cały artykuł

Tajfun Trami pustoszy Japonię

Tajfun Trami przejdzie dzisiaj nad wszystkimi największymi wyspami Japonii, przynosząc potężne ulewy, a także powodzie i osunięcia ziemi. Mieszkańcom polecono pozostanie w domach. W wielu regionach zamknięte są porty lotnicze i morskie, wstrzymana została komunikacja kolejowa. Niektóre drogi są nieprzejezdne.

Huraganowy wiatr, osiągający nawet 215 km/h, łamie drzewa, uszkadza dachy, a nawet przewraca samochody. Prąd nie płynie do ponad 760 tysięcy odbiorców. Według najnowszych bilansów rannych zostało ponad 80 osób.

8 stopni mrozu na Podhalu

Na torfowisku w Czarnym Dunajcu na Podhalu padł dzisiaj rano wrześniowy rekord zimna w 6-letniej historii pomiarów prowadzonych przez naszego czytelnika Arnolda. Temperatura na wysokości 2 metrów i przy samym gruncie spadła do minus 8 stopni. Torfowisko spowiła bardzo gęsta mgła. Jak twierdzi Arnold, gdyby jej nie było, temperatura mogłaby spaść nawet do minus 11 stopni.

Szron na torfowisku w Czarnym Dunajcu na Podhalu. Fot. Arnold Jakubczyk.
Szron na torfowisku w Czarnym Dunajcu na Podhalu. Fot. Arnold Jakubczyk.
Mgła na torfowisku w Czarnym Dunajcu na Podhalu. Fot. Arnold Jakubczyk.

Trąba wodna na Peloponezie

Cyklon Zorbas przechodzi nad Grecją. Towarzyszą mu tak gwałtowne zjawiska, jak trąby powietrze i wodne. Jedna z nich spustoszyła miejscowości położone na wschodnich wybrzeżach Peloponezu. Zobaczcie ten żywioł na nagraniu.

Niedzielny świt na Pomorzu

Niesamowicie rozpoczęła się niedziela na Pomorzu. Podziwiajcie te barwy.

Wschód Słońca w Słupsku w woj. pomorskim. Fot. Tadek Piotrowski / TwojaPogoda.pl
Wschód Słońca w Słupsku w woj. pomorskim. Fot. Tadek Piotrowski / TwojaPogoda.pl

Prognoza 16-dniowa: Czy możemy liczyć na babie lato w pierwszej połowie października?

Rozpoczyna się październik, który wcale nie musi być ponury, deszczowy i zimny, o ile tylko zjawi się u nas prawdziwe babie lato. Czy w tym roku możemy na nie liczyć?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Sprawdźmy prognozę na następne 2 tygodnie, czyli na całą pierwszą połowę października... Zobacz prognozę

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek w całym kraju jest słoneczny. Na południu bezchmurny, a im dalej na północ, tym chmur jest więcej. Nie są to jednak chmury deszczowe. Wiatr wieje słabo z południa. Temperatura wynosi od nieco ponad zera na terenach górzystych do 10 stopni w centrum kraju i miejscami nad morzem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 września 2018 o godzinie 9:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 września 2018 o godzinie 9:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Moment uderzenia tsunami

Przedwczoraj tsunami uderzyło w wybrzeża indonezyjskiej wyspy Celebes zabijając co najmniej 400 osób. O sile tego żywiołu świadczy amatorskie nagranie z marca 2011 roku ze wschodnich wybrzeży Japonii, gdzie tsunami okazało się dużo bardziej śmiercionośne. Zabiło ponad 15 tysięcy osób. Zobaczcie ten przerażający kataklizm w akcji.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Złe wieści dla meteopatów, ponieważ rozpoczął się kolejny duży spadek ciśnienia. Jutro o tej samej porze barometry będą pokazywać nawet o 15 hPa mniej. W tej chwili mamy od 1021 hPa na Pomorzu do 1027 hPa na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Możecie z tego powodu odczuwać dzisiaj senność, różnorodne bóle, rozkojarzenie i znużenie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Mroczne barwy końca dnia

W ciągu dnia białe kłębki na niebie, a wieczorem mroczne chmurzyska.

Zachód Słońca w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

Kłębiaste Cumulusy

Dzisiejsze zdjęcie satelitarne Polski wygląda bardzo ciekawie. Widoczne są na nim białe kłębki. To oczywiście chmury kłębiaste Cumulus, nazywane potocznie obłokami pięknej pogody. Są one wynikiem działalności prądów konwekcyjnych, które z kolei są skutkiem oddawania ciepła przez powierzchnię ziemi, zbiorniki i cieki wodne, lasy i zabudowania. Unosząca się para wodna ulega skropleniu tworząc obłoki.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Na błękitnym niebie białe chmurki przypominały wyspy pośród oceanu. Chmury pojawiły się przed południem, po południu było ich najwięcej, ale przed wieczorem zaczęły zanikać.

Fot. TwojaPogoda.pl

Ty też możesz pomóc

Caritas Polska przeznaczyła 100 tysięcy złotych na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi i tsunami na wyspie Celebes w Indonezji. W wyniku wczorajszego kataklizmu zginęło tam co najmniej 400 osób, ponad pół tysiąca zostało rannych, a tysiące rodzin straciło dach nad głową. Zniszczenia są ogromne. Ty też możesz pomóc ofiarom żywiołu.

Ty też możesz pomóc
dalej