Zdjęcie dnia: Łabski Szczyt

Karkonosze to nie tylko Śnieżka. Między Szrenicą a Śnieżnymi Kotłami wznosi się Łabski Szczyt, świetny punkt widokowy na okolicę. Pod granitowym szczytem przebiega granica Polski i Czech. Sam szczyt znajduje się pod stronie polskiej, zaś po stronie czeskiej źródła ma Łaba, największa rzeka Czech i jednocześnie jedna z największych w Europie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Śmiercionośny wulkan pluje lawą. Odpowiada za jedną z największych erupcji w dziejach ludzkości

Od kilku tygodni daje o sobie znać jeden z najgroźniejszych wulkanów na naszej planecie. Nazywa się Krakatau i odpowiada za erupcję, która zapisała się w dziejach ludzkości tragicznie. Czy czeka nas powtórka z 1883 roku?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wzrasta aktywność wulkanu Anak Krakatau na Indonezji. Od kilku dni wulkan emituje słup popiołów i fontanny rozżarzonej do czerwoności lawy. Zakazano zbliżania się do wulkanicznej wyspy na mniej niż 3 kilometry... Zobacz cały artykuł

Najpierw ziemia zatrzęsła się, a później uderzyło 2-metrowe tsunami. Domy odpłynęły jak łupinki orzechów

Indonezję nawiedziło jedno z potężnych trzęsień ziemi, jakie odnotowano na świecie od początku tego roku. Wyzwoliło ono wysokie tsunami, które uderzyło w wybrzeże, wdzierając się w głąb lądu i dewastując zabudowania. Zobaczcie nagrania.

Fot. AFP Photo.
Fot. AFP Photo.

Wczoraj o godzinie 12:02 czasu polskiego wyspę Celebes (Sulawesi) na Indonezji nawiedziło piąte największe trzęsienie ziemi na świecie od początku tego roku. Wstrząs o sile M7.5 dotknął rejon miasta Palu... Zobacz cały artykuł

Powódź w Meksyku

Cabo San Lucas w Meksyku nawiedziła potężna burza, która doprowadziła do powodzi. To dopiero początek niespokojnej aury w tej części Półwyspu Kalifornijskiego, ponieważ w jego kierunku zmierza już tropikalny huragan Rosa, który w poniedziałek przyniesie jeszcze większe ulewy, ale także huraganowe wiatry, które mogą poczynić znaczne szkody.

Cyklon Zorbas pustoszy Grecję. W weekend spadnie tyle deszczu, ile zwykle przez cały rok

Nad Grecją wędruje subtropikalny cyklon Zorbas, który niesie ulewne deszcze, porywiste wiatry oraz wysokie fale sztormowe. Służby pogodowe wydały najwyższy stopień zagrożenia przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Szkody mogą się okazać poważne.

Zdjęcie satelitarne medikanu Zorbas nad Morzem Jońskim. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne medikanu Zorbas nad Morzem Jońskim. Fot. NASA.

Już od kilku dni na Morzu Egejskim szaleje sztorm, który związany jest z dużym kontrastem ciśnienia oraz spływem chłodnego powietrza z dalekiej północy. Z tego powodu wstrzymano żeglugę promową między wieloma wyspami... Zobacz cały artykuł

Niebo błękitne, powietrze czyste

Napływa do nas chłodniejsze powietrze pochodzące znad rejonu Islandii, Grenlandii i kanadyjskiego Archipelagu Arktycznego. Jest to powietrze czyste i przejrzyste, dzięki czemu niebo dzisiaj mieni się głębokim błękitem. Korzystajmy z pięknej pogody w ten weekend. Nie siedźmy przed telewizorem czy komputerem tylko spacerujmy, biegajmy, jeździjmy na rowerach.

Skąd napływa od nas powietrze arktyczne? Fot. Wetter3.de
Skąd napływa od nas powietrze arktyczne? Fot. Wetter3.de

Wielkie sprzątanie po Florence

W obu Karolinach trwa wielkie sprzątanie po uderzeniu huraganu Florence przed 2 tygodniami. Mieszkańcy zgromadzili przed swoimi domami olbrzymie ilości worków ze zniszczonym sprzętem. Niektórzy potracili dobytek życia, gdy domy zalane zostały na wysokość kilku metrów. Przypomnijmy, że huragan uderzył we wschodnie wybrzeże USA. Na skutek rekordowych ulew aż do dziś szaleją powodzie. Żywioł kosztował już życie 30 osób.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Znad krańca południowo-wschodniego odsuwa się strefa całkowitego zachmurzenia i opadów. Na większym obszarze kraju jest pogodnie, w wielu miejscach bezchmurnie. Jedynie miejscami na krańcach północnych pojawiają się słabe, przelotne opady deszczu. Wiatr wieje z zachodu i północnego zachodu. Na termometrach jest około 5 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 29 września 2018 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 29 września 2018 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Niszczycielski wstrząs i tsunami

Oto, co się stało z mostem po wczorajszym potężnym trzęsieniu ziemi i uderzeniu tsunami na wyspie Celebes w Indonezji. Tamtejsza infrastruktura została zniszczona. W ruinie są nie tylko mosty, lecz również porty, drogi i zabudowania.

Fot. Twitter @Sutopo.
Fot. Twitter @Sutopo.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Od wczorajszego wieczora ciśnienie gwałtownie wzrosło nawet o 15 hPa. Do południa będzie jeszcze rosnąć, jednak po południu rozpocznie się jego powolny spadek. W tej chwili barometry pokazują od 1021 hPa na północnym wschodzie do 1027 hPa na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Lato na łonie natury

Letnich krajobrazów nigdy nie mamy dość. Szkoda, że tak szybko przemijają. Na szczęście zdjęcia pozwalają nam cieszyć się nimi przez cały rok. Zapraszamy Was na kolejną wycieczkę na pola, do lasu i nad jeziora.

Wir nad północnym Atlantykiem

Naszą uwagę na zdjęciach satelitarnych północnego Atlantyku przykuwa wspaniale uformowany układ niskiego ciśnienia, który jest pozostałością po byłym już tropikalnym cyklonie imieniem Leslie. W samym centrum niżu ciśnienie spadło do 985 hPa. Chmury wirują wokół niego spiralnie, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Coś pięknego.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Parujące wody Dunaju

Malownicze zjawisko nad brzegami Dunaju w Rumunii. Chłodne powietrze napływające nad dużo cieplejszą powierzchnię rzeki spowodowało intensywne parowanie.

Jak odcięte od noża

Z północy na południe kraju wędruje chłodny front atmosferyczny, a wraz z nim trzy strefy chmur warstwowych, które na zdjęciu satelitarnym przypominały przekładaniec. Efekt to chmury, jak odcięte od noża. Tak wyglądały one ze schroniska na Błatniej w Beskidzie Śląskim:

Chmury warstwowe w Beskidzie Śląskim. Fot. Monika Jaworska.
Chmury warstwowe w Beskidzie Śląskim. Fot. Monika Jaworska.

A tak nad Warszawą, z "dymiącym" Pałacem Kultury i Nauki:

Chmury warstwowe w Warszawie. Fot. Adam Tomaszewski.

Altocumulus u kresu dnia

Za sprawą chmur Altocumulus mieliśmy dzisiaj o zachodzie Słońca wspaniały spektakl na niebie.

Chmury Altocumulus o zachodzie Słońca w Legionowie k. Warszawy. Fot. Piotr.
Chmury Altocumulus o zachodzie Słońca w Legionowie k. Warszawy. Fot. Piotr.

Niesamowita chmura zawisła nad Górnym Śląskiem. To nie manifestacja UFO, tylko "dziurkacz"

Dzisiaj nad Górnym Śląskiem pojawiła się zagadkowa chmura, która skłoniła naszego czytelnika Marcina, do jej uwiecznienia i zapytania nas, z czym miał do czynienia. Odpowiedź brzmi "dziurkacz". Co to jest?

Dziurkacz nad Dąbrową Górniczą w woj. śląskim. Fot. Marcin / TwojaPogoda.pl
Dziurkacz nad Dąbrową Górniczą w woj. śląskim. Fot. Marcin / TwojaPogoda.pl

Chmury są dla nas tak pospolitym zjawiskiem, że niemal nie zwracamy na nie uwagi. Jednak czasem zdarzają się obłoki o tak niezwykłych kształtach i barwie, że od razu uznajemy je za dzieło czegoś nadprzyrodzonego... Zobacz cały artykuł

Włamywacze i złodzieje plagą na terenach dotkniętych żywiołem

Dlaczego ludzie nie chcą opuszczać swoich domów przed nadciągającym huraganem? Ponieważ obawiają się włamywaczy i złodziei. Jest to realne zagrożenie na terenach dotkniętych kataklizmem, o czym świadczy poniższe nagranie. Czarnoskórzy mieszkańcy Karoliny Północnej włamali się do sklepu i zaczęli wynosić z niego najróżniejsze artykuły. Część z nich po przebraniu została wyrzucona na trawnik.

Sztormowo w Grecji

Do Grecji jeszcze nie dotarł medikan Zorbas, a już aura jest sztormowa. Od kilku dni wieje z północy bardzo chłodnym powietrzem, a wiatr osiąga 70-80 km/h wywołując wysokie fale. Wstrzymane zostały przeprawy promowe, a w morze z portów w Pireusie, Lawrio i Rafinie nie wychodzą statki. Poprawa pogody szybko nie nastąpi, a wręcz przeciwnie, jeszcze się pogorszy, bo nadciąga medikan, który przyniesie huraganowe wiatry i ulewne deszcze niemal w całej Grecji.

Ocieplenie klimatu w Arktyce przystopowało? Do wolnego od lodu morza jeszcze daleka droga

W tym roku rekordowo małego zasięgu morskiej pokrywy lodowej w Arktyce nie będzie, mimo, że wiosna okazała się ekstremalnie ciepła i wielu naukowców sądziło, że to znak, że rekord padnie lub będzie do niego bardzo blisko.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

19 i 23 września w Arktyce zasięg pokrywy lodowej był najmniejszym w tym roku i wyniósł 4 mln 590 tysięcy kilometrów kwadratowych. Był tym samym 6. najmniejszym w historii pomiarów satelitarnych... Zobacz cały artykuł

Wichury w krajach nadbałtyckich

W ostatnich dniach bardzo mocno wiało w krajach nadbałtyckich. Na Litwie, Łotwie i w Estonii porywy wiatru osiągały 90 km/h, a w Finlandii i Szwecji 115 km/h. Wichura łamała gałęzie, zrywała dachy i uszkadzała linie energetyczne. Bez prądu było kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych. Zamknięto porty lotnicze i morskie. Ruch drogowy z powodu powalonych drzew był utrudniony. Przyczyną gwałtownej aury był wędrujący nad Skandynawią głęboki układ niskiego ciśnienia.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej