Najnowszy film z japońskiego łazika eksplorującego planetoidę Ryugu

Od tygodnia dwa należące do Japońskiej Agencji Kosmicznej łaziki o nazwie MINERVA-II eksplorują skalistą i jałową powierzchnię ciekawej planetoidy Ryugu.

Fot. JAXA.
Fot. JAXA.

Sonda Hayabusa 2 zbliżyła się 21 września do planetoidy (162173) 1999 JU3 Ryugu na odległość zaledwie 55 metrów i wówczas nastąpiło zrzucenie na powierzchnię obiektu dwóch łazików. Lądowanie przebiegło pomyślnie, a łaziki bezpiecznie opadły na powierzchnię i natychmiast rozpoczęły swoją misję obserwacyjną... Zobacz cały artykuł

Potężny wstrząs na Indonezji

Bardzo silne trzęsienie ziemi nawiedziło dzisiaj o godzinie 12:02 czasu polskiego wyspę Celebes na Indonezji. Wstrząs miał siłę M7.4, a jego ognisko znajdowało się bardzo płytko, zaledwie 10 kilometrów pod powierzchnią ziemi. To oznacza, że potencjalne szkody poczynione przez żywioł mogą być bardzo poważne. Zaledwie 80 kilometrów od epicentrum znajduje się miasto Palu, zamieszkiwane przez 300 tysięcy ludzi.

Potężny wstrząs na Indonezji

Europa między mrozem a piekielnym żarem. Z północy na południe niemal 50 stopni różnicy

O tej porze roku w europejskiej pogodzie mamy prawdziwy groch z kapustą. Na północy pojawiają się pierwsze mrozy, a na południu wciąż jeszcze nie ustąpiły upały. W efekcie temperatura popada w wyjątkowe skrajności.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Trudno w to uwierzyć, że między północnymi i południowymi krańcami Starego Kontynentu temperatura w ostatnich dniach różniła się niemal o 50 stopni. Wobec tego każdy w pogodzie może znaleźć coś dla siebie, tylko trzeba udać się w odpowiednim kierunku... Zobacz cały artykuł

"Latający spodek" nad Wezuwiuszem

Wczoraj po południu nad Neapolem, miastem położonym u stóp Wezuwiusza, najbardziej niebezpiecznego wulkanu w Europie, pojawił się spektakularny obłok lentikularny, nazywany też chmurą soczewkowatą, który z wyglądu przypomina latający spodek. Chmura ta jest skutkiem intensywnych pionowych ruchów powietrza.

Fot. meteo.na.astro.it
Fot. meteo.na.astro.it

Tworzy się medikan Zorbas

Nad zatoką Wielka Syrta, u wybrzeży północnej Libii, wczoraj zaczął tworzyć się cyklon tropikalny, który na wodach Morza Śródziemnego nazywany jest medikanem. Zorbas, bo takie otrzymał imię, przybierając na sile za sprawą pary wodnej, obecnie dotarł nad Morze Jońskie. W weekend przyniesie ulewy, wichury i sztorm w Grecji. Na zdjęciu satelitarnym możecie zobaczyć chmury wirujące wokół centralnej części tej formacji, a więc niżu atmosferycznego.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W północnych i wschodnich regionach kraju chmurzy się, a miejscami na Mazurach, Podlasiu i Lubelszczyźnie słabo pada lub mży. Na pozostałym obszarze przejaśnia się i rozpogadza, a w południowej połowie kraju jest bezchmurnie. Wiatr wieje słabo z południowego zachodu. Temperatura wynosi przeważnie od 11 do 13 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 28 września 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 28 września 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Po burzy gradowej

Tak wyglądają ulice miejscowości Alcira Gigena w Argentynie po wielkiej burzy gradowej.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Po dużym nocnym spadku ciśnienia, w ciągu dnia będzie się ono nieznacznie wahać. Dopiero wieczorem zacznie szybko rosnąć. W tej chwili barometry wskazują od 1013 hPa (w normie) na północnym wschodzie do 1021 hPa (wysokie) na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Noc w polskim domu pod biegunem

Polscy polarnicy cieszą się wspaniałymi krajobrazami we fiordzie Hornsund na norweskim archipelagu arktycznym Svalbard, gdzie położona jest Polska Stacja Polarna. Ciemność nocy rozświetla o północy Księżyc wychodzący z pełni.

Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund / Piotr Zagórski.
Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund / Piotr Zagórski.

Płonące niebo

Najpowszechniejszy na świecie rodzaj chmur, a więc Stratocumulusy, przepięknie zostały podświetlone przez promienie zachodzącego Słońca na Ziemi Lubuskiej, gdzie dzisiaj było najcieplej, ponad 20 stopni.

Chmury Stratocumulus o zachodzie Słońca w w Nowym Żabnie w woj. lubuskim. Fot. Jacek Bednarek.
Chmury Stratocumulus o zachodzie Słońca w w Nowym Żabnie w woj. lubuskim. Fot. Jacek Bednarek.

22 stopnie na zachodzie kraju

Wreszcie się ociepliło, ale nie wszędzie rozpogodziło. Najcieplej i najsłoneczniej było dzisiaj na zachodzie kraju, gdzie termometry pokazały 20 stopni i więcej. Przy granicy z Niemcami odnotowano nawet 22 stopnie. Rozpogadzało się też na północnym wschodzie. Na pozostałym obszarze przez większą część dnia chmurzyło się, szczególnie w centrum i na południowym wschodzie, tam też było najchłodniej, w Bieszczadach tylko 12 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Prognozy pogody mogą się nie sprawdzać z powodu smogu. Naukowcy wiedzą już jak to działa

Bardzo interesujące są wyniki badań prowadzonych przez naukowców z NASA, którzy chcieli się dowiedzieć, w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza wpływa na rozwój chmur. Dokonali zaskakującego odkrycia, które może poprawić sprawdzalność prognoz pogody.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Choć na tle wielu lat meteorolodzy poczynili olbrzymi postęp w trafnym prognozowaniu pogody, to jednak wciąż pozostawiają one wiele do życzenia, o czym możemy się przekonać, gdy niespodziewanie spada na nas deszcz... Zobacz cały artykuł

Rykowisko w Dolinie Popradu

Fotopułapka na polanie w Beskidzie Sądeckim uwieczniła doroczne rykowisko, na tle którego rozpościera się malownicze morze chmur wiszące nad Doliną Popradu, z którego wyłaniają się co wyższe szczyty. Podkręćcie dźwięk i posłuchajcie.

Dziura ozonowa znów spuchła. Zajmuje obszar aż 80 razy większy od Polski. Co się dzieje?

Warstwa ozonowa nad Antarktyką regeneruje się, ale bardzo powoli. Jeszcze przed rokiem miała najmniejszy zasięg od prawie 30 lat, jednak tylko na chwilę, bo w tym sezonie znów spuchła i pochłonęłaby aż 80 obszarów Polski.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W 1979 roku na orbitę wyniesiony został satelita, którego zadaniem było bieżące monitorowanie zawartości ozonu w ziemskiej atmosferze. W latach 80. ubiegłego wieku zaobserwowano gwałtowny zanik powłoki ozonowej... Zobacz cały artykuł

Kataklizmy nękają północne Indie

Północne krańce Indii nawiedzają katastrofalne ulewy i śnieżyce, które powodują powodzie, osunięcia ziemi i lawiny śnieżne. W ich wyniku zginęło już 25 osób, a setki zostało rannych. Miejscowe władze są zdania, że tak rozległej klęski żywiołowej nie widziano tam od 1995 roku.

Pierwszy cyklon we wrześniu w tej części świata od 68 lat!

W świecie cyklonów dzieją się ostatnio cuda. Na północny wschód od wschodnich wybrzeży Australii, między Wyspami Salomona a Vanuatu, właśnie narodził się cyklon tropikalny Liua, który jest pierwszym cyklonem w tej części świata we wrześniu od 1950 roku. Wtedy 12 września narodził się cyklon, który ochrzczono kryptonimem 02P. Jak bardzo jest to niezwykłe zjawisko świadczy fakt, że sezon na cyklony panuje tam od 1 listopada do 30 kwietnia. Liua narodziła się więc o ponad miesiąc za wcześnie.

Zdjęcie satelitarne cyklonu Liua. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne cyklonu Liua. Fot. NASA.

Asperitasy na południu Polski?

Nad południową Polską wędrują po niebie zjawiskowe chmury, które przypominają te, nazywane od niedawna Asperitasami, czyli odmianą chmur Altostratus. Charakteryzują się one potarganą i pofalowaną strukturą. Ich obserwacje potwierdzają nasi czytelnicy z Górnego Śląska i Małopolski. Tak się teraz prezentują:

Chmury Asperitas w Katowicach. Fot. Andrzej Nobik / TwojaPogoda.pl
Chmury Asperitas w Katowicach. Fot. Andrzej Nobik / TwojaPogoda.pl

Niebawem na Księżycu będzie działo się sporo bardzo ciekawych rzeczy

Coraz więcej krajów świata zainteresowanych jest Srebrnym Globem. Owoc tego zobaczymy jeszcze w tym roku i w kolejnych latach, bo na Księżycu pojawi się kilka lądowników.

Fot. iSpace.
Fot. iSpace.

Niebawem zostaną zorganizowane bardzo ciekawe misje badawcze, które będą realizowane przez najróżniejsze kraje świata. Jedna z nich będzie nadzorowana przez japońską firmę iSpace. W jej ramach powstał... Zobacz cały artykuł

Astronauta zagląda w oko cyklonu

Wczoraj mogliście zajrzeć w oko potężnego tajfunu Trami, który pędzi w kierunku Japonii, a dzisiaj pokażemy wam nagranie, które świetnie prezentuje, jak chmury wirują wokół oka. Filmik przygotował niemiecki astronauta Alexander Gest, który od kilku tygodni mieszka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i może podziwiać ten cud natury z wysokości 400 kilometrów.

Chaos na południu Europy. Cyklon Zorbas może przynieść w Grecji i Turcji katastrofalne powodzie

Tego jeszcze nie było. Po raz drugi w ciągu tygodnia nad wodami Morza Śródziemnego tworzy się formacja burzowa przypominająca do złudzenia cyklon tropikalny. Może ona przynieść huraganowe wiatry i powodzie w Grecji i Turcji.

Wizualizacja porywów wiatru w cyklonie Zorbas. Fot. wxcharts.eu
Wizualizacja porywów wiatru w cyklonie Zorbas. Fot. wxcharts.eu

Jeśli wybieracie się w najbliższych dniach do Grecji lub Turcji, to zachowajcie szczególną ostrożność, ponieważ nad Morzem Jońskim, między wybrzeżami Libii, Włoch i Grecji, tworzy się formacja burzowa o cechach tropikalnego cyklonu, która otrzymała imię Zorbas... Zobacz cały artykuł

dalej